Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kalimera – wiosenne wspomnienia z Krety 2018

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 07.06.2018 19:15

aga_stella napisał(a):
Jer napisał(a):
Dorożki. Chętnych było całkiem sporo. Po kiego grzyba tym jeździć nie mogę pojąć. Miasto nie jest wielkie, a dwa co z tej dorożki można zobaczyć? W żaden zaułek nie wejdę. No ale co kto lubi. Tylko koni żal.


Pewnie są tacy turyści, którzy mają zakwaterowanie w Chanii i dalej nie wyjeżdżają. Jest to w pewien sposób atrakcja. Po co koniki u nas w Zakopanem :)

Mnie bardziej chodziło o konie, które stoją w pełnym słońcu. Był maj, a ja myślałam, że tam ducha wyzionę, tak dopiekało. Jak się tylko dało wybieraliśmy zacienioną stronę ulicy. A przecież będzie jeszcze cieplej, bo na lato to się dopiero ma.


Też pisałem w domyśle o koniach. Jeśli są chętni na takie atrakcje, to nie liczy się dobro zwierząt tylko zarobek.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 07.06.2018 19:47

piekara114 napisał(a):Patrzę na te uliczki i gęba mi się śmieje....a uliczki tak inne, bo my w zdecydowanej większości to po zmroku już po Chanii spacerowaliśmy....no i zdjęć niewiele jest... :papa:

Cieszę się, że się podoba. Powiem tak - ładne miasta trzeba zobaczyć za dnia i w nocy. I najlepiej w takiej właśnie kolejności. W dzień (przynajmniej ja jakoś lepiej ogarniam :smo: ), a nocą to już czysta przyjemność. Wiesz/czujesz gdzie warto skierować kroki. Np. Budapeszt, Jerozolima - obowiązkowo dzień i noc. Z koleżanką w Czeskim Krumlowie przytrzymałyśmy chłopów (mężów) na siłę do nocy.
Ale kto jak to, ale Ty, to już nie marudź :oczko_usmiech: Mieszkałaś tam. A my biedne robaczki, wpadliśmy na kilka godzin. :cry:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 07.06.2018 20:13

Jer napisał(a):
Też pisałem w domyśle o koniach. Jeśli są chętni na takie atrakcje, to nie liczy się dobro zwierząt tylko zarobek.

Ogólnie jestem przeciwna wykorzystywaniu koni, choć zdaję sobie sprawę, że kiedyś... przed koniami mechanicznymi, to właśnie one były środkiem transportu. Powiedzmy :roll: , że jestem wstanie jakoś zaakceptować dorożki, ale trzeba też zapewnić zwierzętom godne warunki (m.in. cień, woda). Nie znam się na koniach, ale widziałam zdjęcia z Chani lipiec-sierpień, gdzie były były przystrojone w słomkowe kapelusze. Czy to coś daje, nie mam pojęcia. Ale uważam, że powinny stać w cieniu.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 07.06.2018 20:41

Chania naprawdę chwyta ze serce. Miasto (moim zdaniem) trzeba koniecznie odwiedzić. Tylko nie na godzinę, czy dwie - to za mało. Pytałam rezydenta ile czasu przeznaczyć, nie odpowiedział wprost, ale wspominał, że coś ok. 3 godzin. Moim zdaniem to za mało. Tam potrzebny jest luz i swobodne chodzenie i zaglądanie w zaułki (ja to uwielbiam, nawet jeśli okaże się, że akurat niewypał). Choć czas tu nas tak bardzo nie gonił, może trochę upał przeszkadzał, ale i tak nie byłam wszędzie gdzie bym chciała. A jeśli ktoś chce jeszcze zwiedzić jakieś muzeum, to czasu warto mieć nieco więcej. dawno temu przyjęłam zasadę, że na kawę lub piwo (lub to i to :smo: )muszę usiąść w danym mieście, żeby poczuć i chwilę się po delektować klimatem. Ale to już, jak kto lubi 8)

Wróciliśmy do hotelu na kolację, jak zwykle na bogato. Trochę zabawiliśmy w barze :roll: i plany uległy modyfikacji - miał być rejs statkiem z Kissamos na Balos, ale wymagało to nieco wcześniejszej pobudki, więc zmieniliśmy plany i zdecydowaliśmy na coś takiego co widać na mapce.
Mapa_3.png
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.06.2018 07:32

aga_stella napisał(a):Chania naprawdę chwyta ze serce. Miasto (moim zdaniem) trzeba koniecznie odwiedzić. Tylko nie na godzinę, czy dwie - to za mało. Pytałam rezydenta ile czasu przeznaczyć, nie odpowiedział wprost, ale wspominał, że coś ok. 3 godzin. Moim zdaniem to za mało. Tam potrzebny jest luz i swobodne chodzenie i zaglądanie w zaułki (ja to uwielbiam, nawet jeśli okaże się, że akurat niewypał).

Dokładnie tak. Dlatego też tak zależało mi na miejscówce w Chanii lub bardzo blisko niej, aby móc obejrzeć ją i za dnia (pogoda pomogła podjąć decyzję, a lekki wiaterek uprzyjemnił spacer) jak i w nocy szwendając się uliczkami bez żadnego celu - choć pewnie w sezonie to trudne do wykonania bo raczej to płynięcie w strumieniu z innymi turystami....
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 08.06.2018 17:49

Nie wiem jak w środku lata, ale we wrześniowe ranki w porcie i przyległych uliczkach jest raczej pusto (wieczorem już niekoniecznie, zwłaszcza przy nabrzeżu), kawka w takich okolicznościach smakuje wyśmienicie. Przy następnym wypadzie na Kretę zapewne nie spędzę w Chanii tyle czasu, co poprzednim razem, ale z pewnością jakiś nocleg na początku (lub końcu) urlopu będzie właśnie tam.
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 08.06.2018 19:48

Widzę, że Chania jest bardzo klimatyczna. Śliczne uliczki. Trzeba wybrać się w końcu na Kretę.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 13.06.2018 19:39

dangol napisał(a):Nie wiem jak w środku lata, ale we wrześniowe ranki w porcie i przyległych uliczkach jest raczej pusto (wieczorem już niekoniecznie, zwłaszcza przy nabrzeżu), kawka w takich okolicznościach smakuje wyśmienicie. Przy następnym wypadzie na Kretę zapewne nie spędzę w Chanii tyle czasu, co poprzednim razem, ale z pewnością jakiś nocleg na początku (lub końcu) urlopu będzie właśnie tam.

U nas w pierwszej połowie maja w środku dnia było sporo osób. Choć największy "tłok" był tylko w porcie. W uliczkach było w miarę spokojnie, choć niekiedy cięzko było zrobić fotkę bez ludków, lub choćby ich nadmiaru.

Sara76 napisał(a):Widzę, że Chania jest bardzo klimatyczna. Śliczne uliczki. Trzeba wybrać się w końcu na Kretę.

Fajnie, że się podoba. Wybrać się warto. Polecam nocleg w Chani lub w miarę blisko, by można tam być i w dzień i wieczorem. My mieszkaliśmy zdecydowanie za daleko (choć jeszcze w Polsce planowałyśmy z koleżanką nocne zwiedzanie 8O rzeczywistość nas nieco wyprostowała).
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.06.2018 19:45

aga_stella napisał(a):.... (choć jeszcze w Polsce planowałyśmy z koleżanką nocne zwiedzanie 8O rzeczywistość nas nieco wyprostowała).
Kreteńskie odległości :roll: :roll:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 13.06.2018 20:18

Ostatnio jestem mało czasowa i tak jeszcze będzie przez kilka dni dlatego relacje trochę mi kuleją.
Ale dobra jest chwila, to nieco wrzucę. Nastała niedziela...
13 maja – Falasarna i tam gdzie kradną kanapki.
Po trochę dłuższym pobycie w barze dzień wcześniej, na śniadanie dotarliśmy coś ok. 9. Domniemam, że ok. 10 ruszyliśmy w drogę. Pierwszym naszym celem było Kissamos. Uznaliśmy, że jak już jedziemy w tamtym kierunku, to wpadniemy do portu i kupimy bilety na Balos już na kolejny dzień. Zaletą tego rozwiązania było też obczajenie drogi, która ponoć lubi się korkować przed Kissamos i w samym mieście. Pytaliśmy rezydenta, czy w maju też to ma miejsce. Ale jednoznacznej odpowiedzi nie otrzymaliśmy :(
Przejechaliśmy bez problemów, ani na wysokości Chani nie było zatorów, ani w samym Kissamos. Miasto widziałam tylko z auta i nie zrobiła na mnie żadnego wrażenia. Powiedzmy, że takie sobie (może gdzieś w głębi jest lepiej). Według info z neta - rejs (poza sezonem) jest o 10.20. Okazało się, że o 10.40. Ku zdumieniu dowiedzieliśmy się też, że możemy jeszcze dziś płynąć o 12. Według przeczytanych w necie informacji - owszem są takie rejsy, ale w sezonie. A tu były. My jednak kupiliśmy bilety na następny dzień u sympatycznej kasjerki Polki (cena 27 euro lub 28).
Zatem do auta i zmierzamy na Falasarne.
I naszym oczom ukazuje się taki oto widoczek
P1080746.JPG
P1080748.JPG

P1080751.JPG

Naszym głównym celem była jednak plaża z różowym piaskiem, więc uznaliśmy, że szkoda marnować czas na zjazd do plaży, gdzie i tak nie mogliśmy być zbyt długo. Więc jedziemy wzdłuż wybrzeża i tylko czasami stajemy, bo widoki są piękne i trudno choć przez chwilę się niemi nie nacieszyć
P1080759.JPG
P1080769.JPG
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 13.06.2018 20:37

Jak widać na fotkach - im dalszy plan tym słabsza ostrość. Otóż pogoda zaczęła się pogarszać. Nad głowami świeciło nam słońce, ale chmury nadciągały. Co widać dobrze na poniższej fotce
20180513_132246.jpg


P1080771.JPG
P1080772.JPG

P1080774.JPG
20180513_124820.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 13.06.2018 21:34

No i nadrobiłam urlopowe zaległości.
Bardzo mi się spodobała Chania. Myślę, że jeśli będę się wybierać na tę wyspę, to w grę będzie wchodził pobyt właśnie tutaj.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.06.2018 21:38

Kissamos - mam takie samo zdanie...
Tą trasą na Eli nie jechaliśmy, więc z przyjemnością jeszcze popatrzę...
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 19.06.2018 20:26

megidh napisał(a):No i nadrobiłam urlopowe zaległości.
Bardzo mi się spodobała Chania. Myślę, że jeśli będę się wybierać na tę wyspę, to w grę będzie wchodził pobyt właśnie tutaj.

Według mnie Chania lub bliskie okolice są dobrym, a nawet zaryzykuję i powiem najlepszym wyborem.

piekara114 napisał(a):Kissamos - mam takie samo zdanie...
Tą trasą na Eli nie jechaliśmy, więc z przyjemnością jeszcze popatrzę...

Niestety, muszę Cię rozczarować :( nie mam fotek i zaraz wyjaśnię dlaczego.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 19.06.2018 20:36

Pogoda zdecydowanie się pogarsza. Przy wybrzeżu była jeszcze w miarę, ale jak wjechaliśmy między góry zrobiło się szaro. Dlatego też fotek nie robiłam. A druga sprawa nie było spektakularnych widoków. Niekiedy pojawiały się zabudowania, czasem opuszczone, czasem zamieszkane. Niekiedy większe skupiska domów, które widzieliśmy zazwyczaj z góry. Oczywiście były też pola z oliwkami.
P1080764_aa.jpg

P1080758_11.jpg


Przejeżdżaliśmy także przez obszar strawiony przez pożar.
P1080774.JPG

P1080775.JPG
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Kalimera – wiosenne wspomnienia z Krety 2018 - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone