Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kajakiem po Adriatyku...

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 15.03.2012 19:52

Krzysztof1956 napisał(a):
Rysio napisał(a):To mnie uspokoiłeś, bo akurat córa patrzy na Bear Grylls'a i tak mi się nasunęło :wink:

Czy fotografia pod Twoim, nickiem świadczy o tym, że pływałeś w interesujących mnie okolicach?


Niestety Krzysztofie tam mnie nie widzieli, zdjęcie jest z Pagu. Przeglądnąłem natomiast ten rejon z książki 888 portów i zatok i co mogę podpowiedzieć. Zaznaczone są na "odmorskiej" stronie Pasmanu tylko 2 restauracje w zatokach Landin i Soline czyli w sumie rzut beretem od siebie. Ugljan nie ma ich wcale dopiero na samej północy w miejscowości Muline. Wcześniej w zatoce Prtljug okresowo (?) ktoś zamieszkuje więc jest szansa na wodę. Wcześniej w zatoce Lamjana Vela jest stocznia więc teoretycznie jakiś dostęp do wody być powinien. Na obozowiska nocne wybierałbym rejony z dala od kotwicowisk i hodowli ryb których jest kilka, bo te miejsca mogą być pilnowane a szkoda by było gdybyście się musieli spotkać z policją wodną. Masz dostęp do przewodnika 888 portów i zatok ?
Krzysztof1956
Globtroter
Posty: 48
Dołączył(a): 24.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysztof1956 » 15.03.2012 21:49

[Niestety Krzysztofie tam mnie nie widzieli, zdjęcie jest z Pagu. Przeglądnąłem natomiast ten rejon z książki 888 portów i zatok i co mogę podpowiedzieć. Zaznaczone są na "odmorskiej" stronie Pasmanu tylko 2 restauracje w zatokach Landin i Soline czyli w sumie rzut beretem od siebie. Ugljan nie ma ich wcale dopiero na samej północy w miejscowości Muline. Wcześniej w zatoce Prtljug okresowo (?) ktoś zamieszkuje więc jest szansa na wodę. Wcześniej w zatoce Lamjana Vela jest stocznia więc teoretycznie jakiś dostęp do wody być powinien. Na obozowiska nocne wybierałbym rejony z dala od kotwicowisk i hodowli ryb których jest kilka, bo te miejsca mogą być pilnowane a szkoda by było gdybyście się musieli spotkać z policją wodną. Masz dostęp do przewodnika 888 portów i zatok ?[/quote]
Dzięki za te informacje...we wspomniany przez Ciebie przewodnik będę musiał się zaopatrzyć...czy miałeś jakieś kontakty z policją wodną?
pozdrawiam
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 16.03.2012 09:07

Mieli za wolne łodzie :devil: Nawet nie próbowali mnie zatrzymywać :wink:

Na poważnie to mijałem się z nimi wielokrotnie ale widocznie po stwierdzeniu że mam naklejoną winietę (obserwują przez lornety) nie mieli powodu by się czepić. Wielokrotnie natomiast widziałem jak kontrolowali skutery z wypożyczalni czy małe gumjaki dla których winieta nie była wymagana.
Krzysztof1956
Globtroter
Posty: 48
Dołączył(a): 24.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysztof1956 » 16.03.2012 10:04

Rysio napisał(a):Mieli za wolne łodzie :devil: Nawet nie próbowali mnie zatrzymywać :wink:

Na poważnie to mijałem się z nimi wielokrotnie ale widocznie po stwierdzeniu że mam naklejoną winietę (obserwują przez lornety) nie mieli powodu by się czepić. Wielokrotnie natomiast widziałem jak kontrolowali skutery z wypożyczalni czy małe gumjaki dla których winieta nie była wymagana.


Hm...mam nadzieję, że nie będę miał z nimi problemów chociaż pewno policja tam będzie - no bo i Biograd, i Zadar blisko no. i Kornati...noclegi będę organizował raczej późno i jeśli to będzie możliwe nie "na widoku"...no cóż szkoda, że będę zmuszony łamać prawo zabraniające biwakowania "na dziko" ale nie będzie innego wyjścia...mam nadzieję, że podobnie jak i innym pływającym kajakami po tych terenach nie przysaży mi się żadna niemiła niespodzianka...
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 16.03.2012 10:56

Biograd, Zadar, Kornati, w tym zagrożenia bym nie upatrywał, bo jak sądzę kajakiem policja sama od siebie interesować się nie będzie, jednak moje obawy wynikają z tego że właściciele kotwicowisk czy hodowli ryb mogą zainteresować się Wami jeśli będziecie zbyt blisko. Moim zdaniem najważniejsze, by nie mieć kontaktów z policją wodną to starać się unikać ludzi którzy mogą "uprzejmie donieść". Unikałbym również rozpalania ognisk, po pierwsze ze względu na to że w nocy będziecie doskonale widoczni a po drugie rozpalanie ognisk jest w większości miejsc zabroniona, czemu się nie dziwię. Klik.
Krzysztof1956
Globtroter
Posty: 48
Dołączył(a): 24.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysztof1956 » 16.03.2012 11:16

Rysio napisał(a):Biograd, Zadar, Kornati, w tym zagrożenia bym nie upatrywał, bo jak sądzę kajakiem policja sama od siebie interesować się nie będzie, jednak moje obawy wynikają z tego że właściciele kotwicowisk czy hodowli ryb mogą zainteresować się Wami jeśli będziecie zbyt blisko. Moim zdaniem najważniejsze, by nie mieć kontaktów z policją wodną to starać się unikać ludzi którzy mogą "uprzejmie donieść". Unikałbym również rozpalania ognisk, po pierwsze ze względu na to że w nocy będziecie doskonale widoczni a po drugie rozpalanie ognisk jest w większości miejsc zabroniona, czemu się nie dziwię. Klik.

Dzięki za te informacje...wiesz, nie w moim stylu jest łamanie prawa czy uprzykrzanie komukolwiek życia, niemniej jednak chcąc zrobić to o czym myślałem od kilku lat - opłynięcie kajakiem kilku chorwackich wysp - zmuszony jestem lekko nie zastosować się do wymogów prawa...jestem turystą już sporo czasu i stosuję się w maksymalnym stopniu - na ile to możliwe - do do hasła: pozostaw po sobie miejsce takim, jakim chciałbyś je zastać...nigdy ani nie zasmiecałem miejsc pobytu ani ni hałasowałem...problemem na pewno będzie tam sprzątanie po sobie penych pozostałości ale z pomocą kamieni - bo chyba nie saperki - jakoś to będę załatwiał...
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 16.03.2012 11:38

Krzysiu a powiedz mi jeszcze jaki dystans oczekujesz pokonywać w ciągu jednego dnia ? Wiem że oczywiście uwarunkowane to będzie warunkami na morzu ale z tego co czytam to masz spore doświadczenie w wiosłowaniu więc pewnie jakieś założenia przyjąłeś.

Dlaczego pytam - przejrzałem pobieżnie linię brzegową Pasmanu - wbrew pozorom jest sporo domków typu Robinson jak sądzę i się zastanawiam czy właściciele takowych nie pozwoliliby za jakąś niewielką opłatą przycupnąć na noc na swoim terenie i ewentualnie dotankować wody czy skorzystać z toalety. Ugljan jest pod tym względem mniej przyjazny choć i na nim niecywilizowany odcinek ma tylko 10 km i to też z przerywnikiem w postaci zatoki Svitla.
Krzysztof1956
Globtroter
Posty: 48
Dołączył(a): 24.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysztof1956 » 16.03.2012 12:09

Rysio napisał(a):Krzysiu a powiedz mi jeszcze jaki dystans oczekujesz pokonywać w ciągu jednego dnia ? Wiem że oczywiście uwarunkowane to będzie warunkami na morzu ale z tego co czytam to masz spore doświadczenie w wiosłowaniu więc pewnie jakieś założenia przyjąłeś.

Dlaczego pytam - przejrzałem pobieżnie linię brzegową Pasmanu - wbrew pozorom jest sporo domków typu Robinson jak sądzę i się zastanawiam czy właściciele takowych nie pozwoliliby za jakąś niewielką opłatą przycupnąć na noc na swoim terenie i ewentualnie dotankować wody czy skorzystać z toalety. Ugljan jest pod tym względem mniej przyjazny choć i na nim niecywilizowany odcinek ma tylko 10 km i to też z przerywnikiem w postaci zatoki Svitla.

Biorąc pod uwagę wiatry, fale etc bardzo wstępnie zakładam średnio 15-20 km dziennie, choć chciałbym znacznie więcej...zamierzam wypływać bardzo wcześnie - około 6 tej najdalej 7 mej, pociągnąć kilka godzin, około południa przerwa na większy posiłek, przeczekanie upału, odpoczynek, popływanie etc, potem około 16 tej dalej w podróż i tak praktycznie do zmierzchu...no, mam trochę doświadczenia pływania turystycznego w kajaku ale nie na morzu...nieżyjący już niestety Jarek Frąckiewicz - ten, który wraz z Żoną został zamordowany na Ukajali w Peru - swego czasu "sprzedał" mi trochę rad odnośnie pływania po morzu, niemniej jednak teorię trzeba przekuć w praktykę...odnośnie pojedyńczych domostw na interesujących mnie wyspach oglądam to na Google Earth, z pewnością jeśli bedzie taka możliwość to skorzystam...
pozdrawiam serdecznie
terenowiec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) terenowiec » 17.03.2012 21:18

Krzysiek, czy potrafisz zrobić eskimoskę? Czy jest ona możliwa na kajaku morskim - bo takim chyba będziesz płynął?
Krzysztof1956
Globtroter
Posty: 48
Dołączył(a): 24.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysztof1956 » 18.03.2012 10:06

terenowiec napisał(a):Krzysiek, czy potrafisz zrobić eskimoskę? Czy jest ona możliwa na kajaku morskim - bo takim chyba będziesz płynął?

Tak, potrafię, niemniej jednak nie popłynę tzw kajakiem morskim a kajakiem składanym, który nie nadaje się do robienia eskimosek...będę musiał uważać na fale, wiatr...
pozdrawiam
Krzysztof1956
Globtroter
Posty: 48
Dołączył(a): 24.11.2011
Nadal wałkuję temat aprowizacji na wyspach...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysztof1956 » 24.03.2012 13:37

...Otok Pasman, Otok Ugljan jako tak mam rozeznany w powyższym temacie...szukam teraz możliwości zakupów czegoś do jedzenia na wschodnim brzego Dugiego Otoku, na Otoku Molat,na Otoku Ist i otoku Premuda bo może uda mi się zrobić właśnie takie kółeczko Biograd, opłynięcie płd cypla Otoku Pasman, dalej poprzez Otocic Sit, Katinę, wdłuż wschodniego wybtrzeżam Dugiego Otoku , okrążenie premudy i poprzez kilka wysp na Otok Ugljan, Otok Pasman i powrót do Biogradu...
Krzysztof1956
Globtroter
Posty: 48
Dołączył(a): 24.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysztof1956 » 01.05.2012 18:44

Poszperałem trochę i znalazłem coś takiego w informacjach naszej ambasady...
1. Od posiadaczy łodzi bez napędu i kajaków o długości do 3 m nie jest wymagany patent żeglarski, wymagany jest natomiast dokument potwierdzający kwalifikacje osoby prowadzącej łodzie bez żagla z napędem, bez względu na moc silnika. Przed korzystaniem z ww. sprzętu zalecany jest kontakt z najbliższym kapitanatem (lučka kapetanija) w celu wykupienia winiety, uiszczenia obowiązujących opłat, przedstawienia listy załogi, ew. ubezpieczenia sprzętu.




2. Cudzoziemcy podlegają obowiązkowi meldunkowemu. Osoby prawne i fizyczne zajmujące się świadczeniem usług kwaterunkowych lub cumowniczych zobowiązane są odpowiednio w ciągu 24 lub 12 godzin zgłosić pobyt cudzoziemca właściwym organom (zaleca się pozostawianie dokumentów w celach meldunkowych tylko na niezbędny, jak najkrótszy czas). Jeżeli nie korzysta się z ww. usług, obowiązku meldunkowego należy dopełnić na posterunku policji lub w biurze turystycznym w ciągu 48 godzin po przekroczeniu granicy lub zmianie miejsca pobytu (dotyczy także żeglarzy). Zabronione jest nocowanie poza miejscami do tego przeznaczonymi; za nocleg może być uznany np. dłuższy (powyżej 2 godzin) postój na parkingu w porze nocnej samochodu lub przyczepy kempingowej z pasażerami.

czy ktoś mógłby podzielić się swymi doświadczeniami w powyższych kwestiach???
Pozdrawiam
Adam's
Odkrywca
Posty: 78
Dołączył(a): 07.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam's » 11.05.2012 07:37

Krzysztof1956 napisał(a):
terenowiec napisał(a):Krzysiek, czy potrafisz zrobić eskimoskę? Czy jest ona możliwa na kajaku morskim - bo takim chyba będziesz płynął?

Tak, potrafię, niemniej jednak nie popłynę tzw kajakiem morskim a kajakiem składanym, który nie nadaje się do robienia eskimosek...będę musiał uważać na fale, wiatr...
pozdrawiam

Krzysztof możesz napisać z jakim składakiem się wybierasz? Byłem dwa razy w Chorwacji ze składakiem i mam wątpliwości czy zrobiłem dobry wybór. Pierwszy raz byłem z "Jantarem" (Razanj) drugim razem jedynką "Klepper" (Slano). O ile jedynka całkiem nieźle sobie radziła na fali o tyle Jantar cały "chodził". Przy fali potrafiły powyskakiwać mocowanie żeber z zaczepów. Moim zdaniem bez przygotowania (wzmocnienia) niektórych elementów jest to trochę za słaba konstrukcja. Jednak w porównaniu do Kleppera, Jantar bez żagla jest chyba kajakiem nie do wywrócenia.
Pozdrawiam
Adam
Krzysztof1956
Globtroter
Posty: 48
Dołączył(a): 24.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysztof1956 » 11.05.2012 16:38

Krzysztof możesz napisać z jakim składakiem się wybierasz? Byłem dwa razy w Chorwacji ze składakiem i mam wątpliwości czy zrobiłem dobry wybór. Pierwszy raz byłem z "Jantarem" (Razanj) drugim razem jedynką "Klepper" (Slano). O ile jedynka całkiem nieźle sobie radziła na fali o tyle Jantar cały "chodził". Przy fali potrafiły powyskakiwać mocowanie żeber z zaczepów. Moim zdaniem bez przygotowania (wzmocnienia) niektórych elementów jest to trochę za słaba konstrukcja. Jednak w porównaniu do Kleppera, Jantar bez żagla jest chyba kajakiem nie do wywrócenia.
Pozdrawiam
Adam[/quote]

Wybieram się ze zmodyfikowanym Neptunem T100 - wydłużony do 580 cm...tak, zdaję sobie sprawę z tego, że składak będzie pracował na fali - wszystkie żebra zarówno do burt jak i podłogi dodatkowo zamocuję przy pomocy linek...Jantar nie był najwyższych lotów składakiem , ta prętowa konstrukcja była zbyt wiotka, zamocowania zastosowane zarówno jeśli chodzi o łączenia żeber do podłogi jak i pręty górne były bardzo nietrwałe ...Klepper zaś - nie wiem jakio model aerius czy inny może T6/48, &9 a może jeszcze inny - to jednak coś innego niż Jantar...
pozdrawiam serdecznie
Stasiek18
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 857
Dołączył(a): 05.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stasiek18 » 28.05.2012 23:22

Zapytam tak nieśmiało.:oops:
Czy do pływania rekreacyjnego kajakiem wzdłuż wybrzeża (kilka kilometrów) lub ewentualnie przepłynięcie na jakąś niezbyt oddaloną wysepkę jest w Chorwacji obowiązkowy kapok?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone