Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kajak do amatorskiej turystyki przybrzeżnej. Co wybrać?

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mattom
Odkrywca
Posty: 111
Dołączył(a): 06.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) mattom » 05.09.2017 17:37

jan ostrzycki napisał(a):Niezależnie od zmian wiatru i fali, zawsze warto brać pod uwagę, że powrót do bazy jest zdecydowanie trudniejszy.
Jak się płynie dwie godziny "tam", to powrót zwykle zajmie trzy albo i więcej.

i tu jest plusik dmuchańca - w Cro mi się nie zdarzyło ale na jeziorze i owszem - nie szło płynąć po Kiekrzu bo się zebrał dość mocny wiatr i pojawiła burza - spłyneliśmy do pierwszej plaży, powietrze z kajaka, zwineliśmy , tahiti związane w plecak i poszliśmy z buta do samochodu. W przypadku trudności w powrocie w Cro można zrobić dokładnie to samo.
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 05.09.2017 19:07

Tytusdj napisał(a):A co tak bardzo na Pagu Wam się spodobało [to tak off topic]

W dużym skrócie
1. Krajobraz - zupełnie inny niż gdziekolwiek .
2. Mega życie podwodne ( wszystko jest pod wodą 2x większe, zwłaszcza ryby, niż w innych miejscach w Cro)
3. Podwodne post nuklearne krajobrazy, niesamowite formy skalne - Bosana i okolice.
4. Wystające z morza skały. Świetne miejsca do snurkowania + atrakcja dla dzieci w postaci pływania i wychodzenia na małe skalne wysepki oddalone 50 m od brzegu.
5. Całe wybrzeże Bosany, w zasadzie Rezerwat Dubrava- Hanzina (zatoka na zatoce, zaliczałem je po kolei wpław :D Teraz mam zamiar z moimi dziewczynami kajakiem :P
6. Woda dużo cieplejsza niż np. na Braciu (Veli Bok - woda bardzo ciepła !)
7. Miasto Pag nas zauroczyło, mimo dużej ilości turystów, mieszkało nam się tam bardzo dobrze.
8. Nasi gospodarze i nasza kwatera w Pagu .
9. Świetny punkt do wypadów w stronę Zadaru i Rab.
10. Odległość z Polski - koszty

Dużo by pisać. Wydawało nam się że po Braću , przyjedziemy, zobaczymy co mamy zobaczyć i wrócimy sobie, będzie bliżej do Wrocka i będzie można na raz. Okazało się że mieszkając w centrum Pagu, wyjazdy do pobliskich zatoczek, były mega przeżyciem. A wieczory w miasteczku też nie pozwalały nam się nudzić :D O innych miejscach nie będę się rozpisywać, bo je tylko liznęliśmy.
Pag miał być deserem, a okazało się że smakował jak danie główne. To tak w dużym skrócie.

Tytusdj napisał(a):
A na poważnie, by nie powtarzać powiem tylko, że sdolas wie co pisze. Proponuję nie zakładać wycieczki z całą rodziną dłuższej jak 10km i to jedynie przy naprawdę dobrej pogodzie przez cały dzień. A poza tym to skrótowo w punktach

1. zdecydowanie dwa kajaki, nie widziałem takiego jednego, gdzie cztery osoby z bagażem spokojnie się zmieszczą
2. licz, że poza niechęcią starszej córki będziesz także być może miał problemy z kondycją żony w rękach. Moja nie jest cherlawa, a z wiosłowaniem parę godzin miała duże problemy i tu może pojawić się problem.
3. Twoja okolica patrząc na satelitę jest moim subiektywnym zdaniem niezbyt atrakcyjna na kajak, więc rozważ poważnie jazdę samochodem i wodowanie kajaka gdzie indziej
4. na mapie pokazałeś, że chcesz płynąć przez "zatokę" do plaży Malin, to jest najmniej ponad 1km od lądu do lądu, ciut sporo jak na kajak bo będziesz co najmniej kilkaset metrów od brzegu
5. zanim kupisz kajaki zabierz rodzinę nad jakieś jezioro wiosną i niech popływają w tempie 2-2,5 kn przez co najmniej godzinę i ocenią swoją wytrzymałość, będziesz wiedział na ile poradzą sobie na Jadranie [abstrahując od nagłej zmiany pogody i pojawienia się silnego wiatru]
6. generalnie w porównaniu z jeziorami oceniaj swoje możliwości na Jadranie na max 50% tego co na jeziorze, wtedy nie przecenisz tego na co Ciebie stać, bo morze to nie jezioro


Bardzo dziękuję za te wskazówki. Weryfikuję swoje podejście w kwestii pływania kajakiem po morzu.
Bez wątpienia nie będę się zapuszczać dalej niż do zatoczek przy plaży Veli Bok. Do Bosany, Sv. Mariji , będę dojeżdżać i tam popływamy sobie przy brzegu, odwiedzając kolejne zatoczki. Plażę Malin będę starał się zdobyć z Beretnicy. W zeszłym roku zostawiłem rodzinę na Rucicy, a sam popłynąłem na Beretnicę wpław i wiem że transportowanie rodziny na Beretnicę za pomocą materaca to duże nieporozumienie , a tym bardziej górą po skałach ( obie trasy przetestowałem ). Kajak rozwiąże ten problem.
Reasumując - małe kroczki + Wasze wskazówki, są bardzo dobrą receptą na rozpoczęcie przygody z kajakiem :D :papa: .
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 05.09.2017 21:05

Pytałeś o sprzęt, a tu wszystko tylko nie o sprzęcie :lol: :wink:
To wróćmy do meritum, skoro o pływaniu już wszystko wiesz :wink:
Mam Hudsona i Itiwita, oba jakościowo są porównywalne ale użytkowo Itiwit jakoś mi bardziej leży, łatwiej się go pompuje pompką elektryczną, ma odpinaną podłogę, łatwiej się go przez to suszy, ma gumę do mocowania akcesorii na rufie, ma wyższe poddupniki, wygodniej do siedzenia dla dzieciaków.
Itiwitem 2 lepiej się pływa jako jedynką, Hudson bardziej wali dziobem po wysokiej fali.
Hudson jest obecnie trudniej dostępny, nie ma to już w ofercie D.
Na pierwszy wyjazd raczej jeden kajak, zawsze możecie pływać na zmianę, tym bardziej jak będą to krótsze dystanse.
Paradoksalnie możesz dojść do wniosku że po sezonie zamienisz to co kupiłeś na Gumotexa :wink:
Powiem Tobie że mi już taka myśl przeleciała po klepkach :wink:
Jak już pisałem po sezonie dokupiłem drugi kajak i do pierwszego wodowania w cro byłem pełen optymizmu.
Na jeziorze dzieciaki chętnie pływały a w cro wolały się całymi dniami pluskać w wodzie.
Na razie kajaki się suszą, ale kto wie czy na wiosnę, jak już dogłębnie przetrawię temat, nie dojrzeję do sprzedaży jednego z nich.
My zawsze jeździmy że znajomymi więc jest opcja zestawienia z nimi dzieciaków na jakiś czas, byśmy z żoną mogli w dwójkę gdzieś popłynąć :wink:
Opcji masz sporo, wybór na pewno nie będzie łatwy, ale na początek zaczął bym od jednego kajaka :wink:
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 06.09.2017 17:35

sdolas napisał(a):Pytałeś o sprzęt, a tu wszystko tylko nie o sprzęcie :lol: :wink:
To wróćmy do meritum, skoro o pływaniu już wszystko wiesz :wink:
Mam Hudsona i Itiwita, oba jakościowo są porównywalne ale użytkowo Itiwit jakoś mi bardziej leży, łatwiej się go pompuje pompką elektryczną, ma odpinaną podłogę, łatwiej się go przez to suszy, ma gumę do mocowania akcesorii na rufie, ma wyższe poddupniki, wygodniej do siedzenia dla dzieciaków.
Itiwitem 2 lepiej się pływa jako jedynką, Hudson bardziej wali dziobem po wysokiej fali.
Hudson jest obecnie trudniej dostępny, nie ma to już w ofercie D.....

We Wrocławiu są dostępne Itivity 2 za 1299 pln. Poczekam jeszcze trochę, może będą jakieś przeceny. Wczoraj pooglądałem tylko zapakowane wersje. Plecak bardzo fajny i wygodny. W kombiaku nie powinien zajmować dużo miejsca. Myślę że do przemieszczania się po zatoczkach Bosany będzie idealny, a i pływanie w pojedynkę będzie sprawiało dużo frajdy. Dzięki za wszystkie informacje i rady :papa: .
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 06.09.2017 20:48

Jeśli zdecydowałeś się na dwójkę to zapytaj w D o tą promocję
Mnie się udało w tej cenie kupić na wiosnę ale jeszcze w czerwcu widziałem te kajaki w tej cenie w D. Poproś o sprawdzenie w systemie czy gdzieś nie leży taki na półce :wink:. Szansa znikoma ale jeśli znajdą to mają możliwość sprowadzenia z innego sklepu na zamówienie za free. Plus że nie jest to jednoznaczne z zamówieniem, czyli kupić nie musisz jakby się okazało że coś z nim nie tak :wink:
Jak się nie uda to zerknij jeszcze na Viamare Pathfinder 400
viamare-kayak4.jpg

Można bo wyrwać z wiosłami i pompką za ok 1000 zł.
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 06.09.2017 23:12

Itivit 3 też kusi :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.09.2017 23:57

Habanero napisał(a):Itivit 3 też kusi :wink:


Zdecydowanie :!:
Tytusdj
Croentuzjasta
Posty: 459
Dołączył(a): 27.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tytusdj » 07.09.2017 09:11

sdolas napisał(a):Mnie się udało w tej cenie kupić na wiosnę ale jeszcze w czerwcu widziałem te kajaki w tej cenie w D. Poproś o sprawdzenie w systemie czy gdzieś nie leży taki na półce :wink:. Szansa znikoma ale jeśli znajdą to mają możliwość sprowadzenia z innego sklepu na zamówienie za free. Plus że nie jest to jednoznaczne z zamówieniem, czyli kupić nie musisz jakby się okazało że coś z nim nie tak :wink:
Jak się nie uda to zerknij jeszcze na Viamare Pathfinder 400
viamare-kayak4.jpg

Można bo wyrwać z wiosłami i pompką za ok 1000 zł.


z czego on jest zrobiony? ja go chyba widziałem gdzieś i na ceratowca mi wyglądał, czy to nitryl?
siedzenia trochę niskie, mnie by plecy bolały...
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 07.09.2017 09:24

Na tym filmiku z Itiwitem idealnie widać jak się pływa ze zbyt krótkimi wiosłami :wink:

Viamare znany producent sprzętu wodnego, pontonów sup'ów itp.
Zwykła cerata to nie jest, tylko wzmacniana, coś w rodzaju nitrylonu, plus przy suszeniu.
Inaczej na pewno się w nim siedzi bo poddupnik nie jest pompowany i siedzi się na podłodze.
Oparcia raczej standardowa wysokość więc nie mogą być niewygodne.
Kolejny plus to regulowane ograniczniki pod nogi.

Jak dobrze pamiętam ktoś z tego wątku kupił ten kajak w tym sezonie, dobrze jakby się z nami podzielił opinią :wink:
jan ostrzycki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 365
Dołączył(a): 08.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan ostrzycki » 08.09.2017 07:00

sdolas napisał(a):Na tym filmiku z Itiwitem idealnie widać jak się pływa ze zbyt krótkimi wiosłami :wink:


Zbyt krótkie wiosło i chwycone na opak... W sumie instrukcja jak nie należy wiosłować.
Ale na filmiku widać też chyba najlepszą kamizelkę z D. Wygląda jak asekuracyjna, ale ma sporo większy "udźwig", 70 N zamiast standardowych 50 i zapięcie w kroku. Mamy takie trzy. Różnicę N czuć w wodzie. Jeśli to można jeszcze kupić, to polecam. Dobry sprzęt. Nie ociera pod pachami, szeroki zakres regulacji. Brakuje tylko kieszonek na drobiazgi.
osjann
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 154
Dołączył(a): 18.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) osjann » 08.09.2017 21:19

Co do Viamare Pathfinder 400 mogę jedynie opisać moje wrażenia bo dużego porównania nie mam. Ogólnie kajak pompuje się szybko prosto i przyjemnie. W zestawie jest nożna pompka i manometr (ktoś pisał że najtańszy szmelc, ale jak do tej pory działa i nic się z nim nie stało). Kajak napompowany jest dość długi i ciężki i troszkę niewygodnie się go przenosi jeżeli ma się do przejścia kawałek drogi. Co do samego pływania mega łatwo się nim steruje aczkolwiek jest wolniejszy od innych kajaków (chociaż też zapewne duże znaczenie ma forma wiosłującego ;) ) . Nawet na większych falach jest stabilny i czuje się pewien komfort bezpieczeństwa. Aczkolwiek zauważyłem, że przy większych falach troszke wody potrafiło się wlać. Co do wioseł z zestawu to śmiało mogę polecić solidne i łatwo się składa. Siedzenia hym szczerze to mam mieszane uczucia. Długo trwało aż dopasowalem sobie odpowiednią pozycję, ale i tak po czasie ponownie wierciłem się. Myślę, że jest to też kwestia nabrania pewnego doświadczenia i odpowiedniej techniki wiosłowania co z czasem zapewne przyjdzie :D Ogólnie kajak w Chorwacji to bajka :D Same bujanie na falach jest tak przyjemne, że się nie chce wysiadać z kajaka. Chociaż też trzeba uważać na fale bo spokojne morze, może za chwilę już takim nie być ;)
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 08.09.2017 21:37

osjann napisał(a):...Kajak napompowany jest dość długi i ciężki i troszkę niewygodnie się go przenosi jeżeli ma się do przejścia kawałek drogi...

Tu mała rada dla wszystkich.
Najlepsza i wbrew pozorom najwygodniejsza metoda przenoszenia dmuchańca jest taka
Obrazek
Oczywiście do góry dnem i mówię to całkiem serio ;)
mattom
Odkrywca
Posty: 111
Dołączył(a): 06.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) mattom » 08.09.2017 22:34

Nasz Tahiti dziś znów zwodowany - kilka zatoczek i wysepka zwiedzone - do kolegi, który miał problem z oparciem - sam mam mały problem z plecami obecnie - foteliki tak zamontowane, że lędźwiami spokojnie można się zaprzeć i jest wygodnie.
Jak widać na fotce - pompka z tyłu, też pomaga w oparciu ;)
Załączniki:
WhatsApp Image 2017-09-08 at 22.30.00.jpeg
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 09.09.2017 20:45

Lato wróciło na jeden dzień i przyszła pora na zwijanie i chowanie kajaków.
Umyte trzy tygodnie temu cały czas się suszyły.
Zauważam znaczną przewagę Itiwita nad Hudsonem w kwestii suszenia.
Dzięki wyciąganej podłodze Itiwit jest całkowicie suchy.
Hudsona nie da się dobrze wysuszyć, zawsze zostaje wilgoć pod podłogą :roll:
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 11.09.2017 22:52

No i znalazłem Itivita 2 za 899 i co tu robić :roll: Chciałem I3 i teraz mam zagwozdkę co brać :idea: :hut: W tej dwójce, to dwie dorosłe osoby z ośmiolatką, chyba tylko na krótkie dystanse np. ( z Rucicy na Beretnicę ) ?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Kajak do amatorskiej turystyki przybrzeżnej. Co wybrać? - strona 60
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone