Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

jeżowce

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Emilek
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 14
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Emilek » 19.08.2002 12:35

Cześć!

Jeżowce, hmm nie taki diabeł straszny jak go malują. Byłem na Braciu w miejscowości Supretar 9 dni i pod koniec urlopu myślałem, że nie zobacze już tego stworzonka. Jednak jak na plaży zjawiła się rodzinka Czechów bądż Słowaków (dwoje starszych osób -> dziadkowie, dwoje w średnim wieku -> rodzice i dwoje dzieci). Tylko się rozpakowali na plaży, a już ojciec tych dzieciaków miał na nogach płetwy a na głowie maske i rurke i do wody.
Po jakiś 30 minutach patrze, wychodzi i trzyma cos w rekach. 8O
I jak myslicie co to było :?: Dwa jeżowce (jakieś 8 cm śrenicy) i mały Krab. Cały ten zwierzyniec trafił do wiaderka z wodą, no i się zaczeło. Dzieciaki te zaczeły wykładać jeżowce i kraba na leżącego nabrzuchu dziadka z wielką radochą.
:D :D Po taki widoku postanowiłem wziąść jeżowca sam do ręki. Kraba zostawiłem w spokoju. :) Przypmina to jeża, ale wcale nie kłuje, położony na plaży psesuwał się w strone wody.
Najgorsze dla tych dzieci było to jak ich Tata postanowił wypuscić ten zwierzyniec spowrotem do wody. Co to był za płacz i skomlanie, żeby je jeszcze zostawił. Ale z tego co zrozumiałem, to obiecał im nastepnego dnia wyłowić takie same jak wcześniej opisame. Zresztą z rozmowy można było wysnuć taki wniosek, ze robił to codziennie.

WNIOSEK:

Wpuść Czecha albo Słowaka na plaże to wszystko Ci wyłowi :) :) :)

Pozdrowienia
Emil 8)

P.S: Sam używałem klapek do chodzenia, jednak do pływania wyrzucałem je zwinnie na brzeg. Gorzej było z wychodzeniem, kiedy trzeba było do nich dojść :)
M.
Croentuzjasta
Posty: 491
Dołączył(a): 19.08.2002
Jeżowce

Nieprzeczytany postnapisał(a) M. » 20.08.2002 22:42

Opowieści o tych zwierzątkach budzą moją rosnącą ciekawość.W Chorwacji byłem trzy razy i czegoś takiego nie spotkałem.
Bruno
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 05.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bruno » 21.08.2002 07:33

Gdzie kolega bywał w tej Chorwacji bo napewno nie w Dalmacji
Ja osobiście zażywałem kąpieli w kilku miejscach Dalmacji i wszędzie były jeżowce a mianowicie:
Omis - dużo
Dubrownik- dużo
Hvar strome zejście po skałach - cała masa
gdzieś pomiędzy Karlobag a Senj - trochę

jedyne miejsce gdzie ich nie było to plaża na Hvarze przy kempingu bo tam był piasek a jeżowiec musi mieć skały żeby się czegoś trzymać :D
SNIPER
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 675
Dołączył(a): 24.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) SNIPER » 21.08.2002 22:16

Jeżowce są "wszędzie" w Chorwacji. Jeśli jest piach, to po iluś tam metrach już go nie ma i jest masa jeżowców. Na 1 m2 ok. 4- 10 nawet.
W moich "początkach" Chorwacji wyławiałem je (teraz zbyt powszednie). Kiedyś pewien Chorwat po moim wyłowieniu kilku jeżowców, bez pytania , sprawnym ruchem noża pokazał mi jak je "zachować" dla potomności. 8O
No i została mi wieczna pamiątka, przywieziona do domu.
robertkraków
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 17.08.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertkraków » 22.08.2002 00:12

jeśli chodzi o jeżowce to oglądałem na discovery jak włosi je poławiali i następnie zjadali wewnętrzną zawartość za pomocą łyżeczki - tak jak kiwi.
nie wiem oczywiście czy były to takie same gatunki jaki występują w chorwacji jednak wyglądały identycznie jak te które sam widziałem
Bruno
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 05.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bruno » 22.08.2002 07:44

No właśnie niewiem czy wiecie ale jeżowce to przysmak rybek tyle że trzeba rybkom troszeczkę pomóc. A mianowicie zaopatrzyć się w maskę, rurkę i najlepiej jakiś cienki kawałek metalu (np antenka od radia :D )
i do wody a tam "poszukiwania" jeżowców i nakuwanie ich a za chwilę super widowisko - masa rybek
SNIPER
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 675
Dołączył(a): 24.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) SNIPER » 22.08.2002 08:10

Na podwodny kabaret, jest jeszcze prostszy sposób i to bez ofiar. Wystarczy przewrócić jakiś głaz lub kamień pod wodą. Zobaczycie niezłe widowisko z rybami różnej maści w rolach głównych. 8)
SylwiaMM
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 137
Dołączył(a): 22.08.2002
Jeżowce

Nieprzeczytany postnapisał(a) SylwiaMM » 22.08.2002 11:20

:D
Jakie jest prawdopodobieństwo, że 4-latek wyłowi jeżowca?
Na jakiej min/max głębokości leżakują jeżowce?
Okolice Puli - jaka gęstość "zajeżowcowania" :D ?
Czy zmienia się ich liczebność w zależności od pory roku?
Ufff... nie zamęczyłam pytaniami :?:
:papa:
SNIPER
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 675
Dołączył(a): 24.06.2002
Re: Jeżowce

Nieprzeczytany postnapisał(a) SNIPER » 22.08.2002 11:28

SylwiaMM napisał(a)::D
Jakie jest prawdopodobieństwo, że 4-latek wyłowi jeżowca?
Na jakiej min/max głębokości leżakują jeżowce?
Okolice Puli - jaka gęstość "zajeżowcowania" :D ?
Czy zmienia się ich liczebność w zależności od pory roku?
Ufff... nie zamęczyłam pytaniami :?:
:papa:


Głębokość to ok. 1 metra i głębiej. Są raczej wciśnięte między kamienie lub na pionowych ścianach.
Jeśli nie nurkuje 8O to nie powinien wyłowić. Liczba ich jest raczej stała.
SNIPER
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 675
Dołączył(a): 24.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) SNIPER » 22.08.2002 11:31

Bruno napisał(a):jeżowce to przysmak rybek

A ja widziałem sytuację odwrotną. Jeżowiec "siedział" sobie na sardeli i ją wcinał. Nie wiem jak ją złapał, ale nie była to padlina. :roll:
Bruno
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 05.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bruno » 22.08.2002 11:45

Pomysłowość 4 latków niezna granic także radzę uważać. W przypadku plaży "zajeżowcowionej" ich występowanie zaczyna się rzeczywiście od głębokości około 1m ale co zrobić gdy taki okaz popdrzuci bliżej "poszukiwacz skarbów"
Chociaż przejżystość wody jest ogromna to i tak trudno wytropić wszystkie jeżowce, ponieważ zdarza się że jeżowiec "zakłada" na siebie małe kamyki i w ten sposób się "maskuje"
M.
Croentuzjasta
Posty: 491
Dołączył(a): 19.08.2002
Jeżowce

Nieprzeczytany postnapisał(a) M. » 22.08.2002 23:11

Już zeznaję gdzie nie widziałem jeżowców:Vrsar,Rabac,Rovinj i Trogir.
Pozdrowienia
M.
monaa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 426
Dołączył(a): 11.06.2002
Re: Jeżowce

Nieprzeczytany postnapisał(a) monaa » 23.08.2002 08:25

[quote="SylwiaMM
Okolice Puli - jaka gęstość "zajeżowcowania"?
[/quote]
W tym rejonie nie ma jeżowców, ale widziałam je na wyspie Cres.
daro
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 77
Dołączył(a): 02.02.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) daro » 02.09.2002 22:06

Jeżowce
Stanicy Celina /6km od Omisa/ - 6m od brzegu na głębokości 10m - notabene właściciele apartamentów w pobliżu plaży codziennie doglądali czy nie ma jeży / jak to mówią hrvaci / ;
Pisak - wody obok plaży - 10-12m od brzegu ;
- przy skałach - skupiska jeży :( .
Z pozdrowieniami :roll:
daro
Mariusz Margiela
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 03.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz Margiela » 03.09.2002 00:06

Ja widziałem roje jeżowców na 50 cm i razem z nimi się kompałem (mój 6-cio letni syn zresztą też - ale miał frajdę). Dwa nawet próbowaliśmy przywieżć, ale nie wytrzymały trudów podróży. Za to mały krab od 2 tygodni jest w Polsce i ma się dobrze (dziadek karmi go rybami itd.)
Pzdr.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone