Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jakie ryby kupować?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 13.02.2011 12:45

Myślę, że każda ryba jest dobra, jeśli nie z hodowli ryb :?

W Puli, dzikie ryby są 100% droższe niż te z hodowli ryb 8O
Bodzio
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 197
Dołączył(a): 21.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bodzio » 19.02.2011 19:11

Chorwat grillował nam rybkę "Lubin" w trakcie grillowania rybe smarował za pomoca gałazki rozmarynu oliwą. Nie wiem czy ten gatunek ryby jest polecany, ale nam bardzo smakowała. Nastepnym razem kupilismy sami rano w konzumie
henius34
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1221
Dołączył(a): 17.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) henius34 » 19.02.2011 19:42

dzięki Bodzio :wink:
atomic
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 05.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) atomic » 13.06.2011 21:12

Bodzio, Lubin (Brancin) czyli Seabass albo Okoń Morski jest baaaaardzo polecany :wink:
Leszek W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 552
Dołączył(a): 14.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek W » 13.06.2011 21:35

Pyyyszna rybka :)
infob
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 183
Dołączył(a): 09.09.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) infob » 13.06.2011 23:41

Spróbujcie skarpinę - polecam, palce lizać i to dosłownie - najlepsze mięso jest w policzkach ryby i wydobywa się je palcami (nawet w najlepszych knajpach).

Obrazek

Pozdr
Jacek
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 14.06.2011 08:24

To ja już za skarpinę podziękuję, szczególnie za to grzebanie w policzkach :) Może i ona smaczna ale to jakoś mało apetyczne :)
atomic
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 05.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) atomic » 14.06.2011 21:04

Skarpina jest bardzo smaczna, co więcej można kupić oczyszczone mrożone Skarpiny w Konzumie (pakowane po 2 szt) i grillować za jakiś czas juz w Polsce. Robiłem to już nie raz i polecam, mięso tej rybki nawet po odmrożeniu jest zwarte, jędrne, a nie jakieś "rozmymłane" :D jak to jest w przypadku mrożonego rekina...

Oczywiście nic nie zastąpi jednak świeżej grillowanej rybki w cro. Najlepsze to Lubin (Brancin), Orada i Zubatac i te są grillowane w całości.

Świetne są też grillowane steki z Tuńczyka, Serioli (amber jack) czy Bonito.

Wniosek jest jeden należy próbować jedna po drugiej bo wszystkie są świetne ! :wink:
Kacper111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1144
Dołączył(a): 04.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kacper111 » 13.02.2013 17:40

Skarpina powiadacie... :lool:
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 13.02.2013 18:09

Aldonka napisał(a):To ja już za skarpinę podziękuję, szczególnie za to grzebanie w policzkach :) Może i ona smaczna ale to jakoś mało apetyczne :)

Jak dla mnie zbyt wyjątkowa aby ją pożreć
slawekewa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 364
Dołączył(a): 07.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) slawekewa » 14.02.2013 21:32

A jest to tak z rybami.
O gustach wiem nie wolno dyskutować. Pewnie się narażę na opier....l :mrgreen: .
Jak mówi sztuka kulinarna - tłuszcz niesie smak. Niestety w ciepłych wodach o smaczną rybę trudno.
Smaczne ryby żyją w Zimnych wodach - nic z Adriatyku nie równa się niestety z dorszem, halibutem, czerniakiem, molwą,łososiem,torbutem itp. z mórz północnych.( nie mylić miłości do cro ze smakiem)
Te jadrańskie rybki grilowane sa stosunkowo suche i dlatego maslinowo ulje i rozmaryn.
Np. grilowana lokardia (ichnia makrela) na pewno lekka i zdrowa ( na swój sposób smaczna są to gusta)ale sucha jak cholera i tak wiele podobnych ryb.Wystarczy u nas zgrilować okonia,szczupaka,sandacza istne drewno.
Tak,że jakie ryby kupować to po próbach decyzja subiektywna każdego podniebienia. :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.02.2013 21:37

slawekewa napisał(a):A jest to tak z rybami.
O gustach wiem nie wolno dyskutować. Pewnie się narażę na opier....l :mrgreen: .
Jak mówi sztuka kulinarna - tłuszcz niesie smak. Niestety w ciepłych wodach o smaczną rybę trudno.
Smaczne ryby żyją w Zimnych wodach - nic z Adriatyku nie równa się niestety z dorszem, halibutem, czerniakiem, molwą,łososiem,torbutem itp. z mórz północnych.( nie mylić miłości do cro ze smakiem)
Te jadrańskie rybki grilowane sa stosunkowo suche i dlatego maslinowo ulje i rozmaryn.
Np. grilowana lokardia (ichnia makrela) na pewno lekka i zdrowa ( na swój sposób smaczna są to gusta)ale sucha jak cholera i tak wiele podobnych ryb.Wystarczy u nas zgrilować okonia,szczupaka,sandacza istne drewno.
Tak,że jakie ryby kupować to po próbach decyzja subiektywna każdego podniebienia. :D


dorada wcale sucha nie jest, może za długo grilowałeś?albo na za dużym ogniu?
slawekewa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 364
Dołączył(a): 07.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) slawekewa » 14.02.2013 22:15

Możliwe , grilował zawsze Marko ze ze Splitu i nie wychodziłem przed orkiestrę. Rybie w ciepłej wodzie tłuszcz nie jest potrzebny do życia. Smaki są różne. Tzn. powiem inaczej , jeśli chodzi o konoby to oferowane ryby nie są warte pieniędzy jakie za nie żądają. Zakup na targu i samodzielne żarełko ok. inna bajka. Dalmatyńska kuchnia ,charakterystyczna na pewno nie jest nad morzem tylko w głębi lądu. Kuchnia bałkańska (ze smakami orientu) to Bośnia.A prawda jest taka.Największe spożycie zup w Europie to Polska. Są to lata ubóstwa i sposoby radzenia sobie w trudnych czasach. Historycznie biedna Dalamcja, co morze wyrzuci.Pewna egzotyka dla nas ale czy te dania są smaczne to podkreślam kwestia gustu i smaku.Nikt nie pisze o homarach, małżach św.Jakuba,krabach itp. Są to smaczne specyfiki ale kasa. :mrgreen:

Polskie flaki i czernina to również nie są czymś dla nas szczególnym ale dla innych nacji w pewien sposób egzotyczne a z dobrobytu nie wymyślone. :D
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 14.02.2013 22:34

Wielkim smakoszem ryb nie jestem, niemniej jednak Sławek po części zgodzę się z Tobą i powtórzę, co pisałem w innym temacie.
Dla mnie najlepszy jest Lubin zwany także Brancin. Dlaczego? Bo to tłusta ryba i nie ma małych ości.
Lubina piekłem i na patelni i na grillu. Z patelni zupełnie traci smak, robi się za tłusty. Lubin musi się trochę wytopić. Grillowany jest ok i nie trzeba ani kilka godzin wcześniej go trzymać w oliwie ani smarować oliwą podczas grillowania.

Według mnie najlepiej nadają się na grilla ryby tłuste o zwięzłym mięsie, gdyż trudniej przywierają do kratki.
Pozostałe ryby (przede wszystkim prażmowate - tu zalicza się dorada) powinny być przed położeniem na kratkę dokładnie osuszone, a następnie przetarte oliwą. Ryby chude podczas pieczenia trzeba smarować oliwą. Oliwa kapie na żar, z którego wydobywa się niezdrowy dymek o czym tu wspominał Leon i tego się trzymam.
slawekewa napisał(a):Wystarczy u nas zgrilować okonia,szczupaka,sandacza istne drewno.

Co do okoni, to najlepsze są pieczone nad ogniskiem. Swego czasu z ekipą często jeździliśmy nad jeziorko pełne okoni i szczupaków. Na blachę łowiło się tego sporo. Na koniec, tradycyjnie kilka okonków piekliśmy nad ogniskiem. Bez soli i większych przygotowań. Tego smaku (chyba bardziej przygody) się nie zapomina. :wink:
Ostatnio edytowano 14.02.2013 22:47 przez pasażer, łącznie edytowano 1 raz
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 14.02.2013 22:36

slawekewa napisał(a):
Polskie flaki dla innych nacji w pewien sposób egzotyczne a z dobrobytu nie wymyślone. :D


A chorwackie tripice :?: :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Jakie ryby kupować? - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone