Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

jakie groźne owady czekają na mnie w Chorwacji?

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
corrado100
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 06.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrado100 » 30.08.2015 14:58

numenius - ja z familia bylem w domku niedaleko Ciebie - w Radovcici - os rzeczywiście zatrzęsienie, w dodatku agresywne to jakies bylo - nestety mojemu synkowi tez sie oberwalo i zaliczyl użądlenie...
na tarasie jesc sie nie dalo bo co chwila osa jakas siedziala na jedzeniu... dla bezpieczenstwa dzieci skasowalem 3 gniazda przy domku ale nic to nie dalo...
co do innych zwierzat - dokladnie gadow:
1. udalo nam sie spotkac zolwia
2. weze raczej uciekaly ale ten byl powolny i rzeczywiscie duzy - okolo metra; z pomoca postu "no3l" z tego watku zidentyfikowalismy go jako waz Eskulapa - czyli rodzima gadzine :) ale stracha zonie narobil; na zdjeciu troche go widac
3. no i wszechobecne jaszczurki
Załączniki:
DSC09556a.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
DSC09444aaa.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
DSC08853a.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
TurboLala
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 08.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) TurboLala » 11.09.2015 22:24

parę lat temu na mini plazyczce w okolicach Makarskiej widziałam jak wąż - na oko metrowy, moze wiecej, pozerał jaszczurkę.. wciągnął ją dość szybko do tylnych łap i miał trochę problemu, żeby wciągnąć dalej.. trwało to z 15 minut, ale się uporał i popełzł pod skały trawić.. no jakoś nie zdecydowałam się, żeby zostać w tej zatoczce...
TurboLala
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 08.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) TurboLala » 11.09.2015 22:26

I jeszcze pytanie - może ktoś z Was się orientuje ... czy jest w CRO coś, co zaszkodzi osobie bez śledziony?
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 16.09.2015 09:57

TurboLala napisał(a):I jeszcze pytanie - może ktoś z Was się orientuje ... czy jest w CRO coś, co zaszkodzi osobie bez śledziony?


Tak, alkohol :)
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 16.09.2015 10:16

TurboLala napisał(a):parę lat temu na mini plazyczce w okolicach Makarskiej widziałam jak wąż - na oko metrowy, moze wiecej, pozerał jaszczurkę.. wciągnął ją dość szybko do tylnych łap i miał trochę problemu, żeby wciągnąć dalej.. trwało to z 15 minut, ale się uporał i popełzł pod skały trawić.. no jakoś nie zdecydowałam się, żeby zostać w tej zatoczce...



Luzik z tymi wężami - koty dają im radę więc człowiek tym bardziej :-)

markan
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 05.09.2016
Co to za zwierzę?

Nieprzeczytany postnapisał(a) markan » 05.09.2016 23:05

20160826_214558.jpg
Załączone zdjęcie awykonałam w Molunacie w sierpniu tego roku.Nasz gospodarz nie wiedział co to za owad.Powiedział tylko "buba" tzn .chrząszcz .Nie widział nigdy takiego okazu.Chrząszcz miał tułów długości ok.10 cm.Nie uciekał,dotknięty lekko patykiem przeszedł kawałek i znów stanął.Wyglądał dość przerażająco.Moje poszukiwania w internecie spełzły na niczym.Liczę na cromaniaków.
Załączniki:
20160826_214450.jpg
Rafał78
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1514
Dołączył(a): 10.05.2011
Re: Co to za zwierzę?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał78 » 07.09.2016 20:35

https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82oszczyca_szara
...jakieś podobne , ale o wiele mniejsze
markan
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 05.09.2016
Re: Co to za zwierzę?

Nieprzeczytany postnapisał(a) markan » 08.09.2016 14:51

Przewertowałam książkę OWADY i myślę,ze jest to Lethocerus niloticus z rodziny Belostomatidae.Są to największe wodne pluskwiaki do których należą też żyjące w Polsce płoszyce.Ale może ktoś znający się na owadach potwierdzi lub zaprzeczy.Bylam 8 raz w Chorwacji i nie widziałam takiego potwora.Z daleka myślałam,ze to może kret albo zdechły ptak.Bylismy we troje i nikt go nie chciał sfotografować z bliska albo broń Boże dotknąć.Pozdrawiam wszystkich cromaniakow.
jarek0z
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 09.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) jarek0z » 08.09.2016 16:42

udało mi się uwiecznić przy jednej z wizyt w Chorwacji, widuję za każdym razem, ponoć nie groźny zwierz
Załączniki:
2013-08-27 13.45.59.jpg
borsalino4
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 329
Dołączył(a): 17.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) borsalino4 » 11.09.2016 15:56

jarek0z napisał(a):udało mi się uwiecznić przy jednej z wizyt w Chorwacji, widuję za każdym razem, ponoć nie groźny zwierz

pierwszy raz na Krk jak to zobaczyłem to się przeraziłem; potem już te skorpioniki ne robiły na mnie wrażenia; podobno niegroźne
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 11.09.2016 21:31

borsalino4 napisał(a):
jarek0z napisał(a):udało mi się uwiecznić przy jednej z wizyt w Chorwacji, widuję za każdym razem, ponoć nie groźny zwierz

pierwszy raz na Krk jak to zobaczyłem to się przeraziłem; potem już te skorpioniki ne robiły na mnie wrażenia; podobno niegroźne


Jakby pszczoła ukąsiła. Będziesz żyć. :wink:
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 11.09.2016 22:50

:D całe szczęście, że podobnego skorpionika nigdy w Cro nie doświadczyłam. Natomiast użądlenie pszczoły raczej nie jest mi obce. Nie wspomnę już o poparzeniu meduzą...
pablov28
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 13.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablov28 » 13.09.2016 11:28

Witam .Byłem tego roku na wakacjach na wyspie Brać w miejscowości Povlja gdzie spotkałem jedynie cykady ,komarów nie uznałem ale za to małe przeźroczyste jaszczurki które dosłownie śmigały po ścianach -to chyba zamiast pająków :oczko_usmiech: :oczko_usmiech: no i brylancik pobytu na tej pięknej wyspie to wielkości ok. 5 cm skorpion który się zadomowił w naszej łazience :roll: :roll: ale dziewczyny piszczały :oczko_usmiech: właścicel przyniósł mi preparat na te zwierzątko ,,RAID,, :oczko_usmiech:
Załączniki:
DSC_0647.JPG
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 13.09.2016 12:12

TurboLala napisał(a):I jeszcze pytanie - może ktoś z Was się orientuje ... czy jest w CRO coś, co zaszkodzi osobie bez śledziony?


świetne pytanie i zadane na jak najbardziej profesjonalnym forum ............. wiesz kto to jest lekarz, wiejska baba, szaman ? :mrgreen:
Yankee
Croentuzjasta
Posty: 143
Dołączył(a): 08.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yankee » 15.08.2019 08:52

Wątek stary jak Jugosławia ale co tam :-)
Od tygodnia zabijaj w apartamencie małe muszki przypominające nasze octówki. Nie potrafię ich wytępić a zatłukłem tego już pewnie ponad 100 sztuk. Najbsrdziej irytuje, jak wieczorem leżąc z łóżku takie cholery kręcą się koło twarzy i siadają na niej.
Nie wiecie może skąd to dziadostwo się bierze? Mamy kimę i wszystko pozamykane.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
jakie groźne owady czekają na mnie w Chorwacji? - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone