Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jaki filtr polaryzacyjny?

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
fasi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 837
Dołączył(a): 22.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) fasi » 16.05.2011 22:38

Jeśli mogę to również poprosiłbym szanowne koleżeństwo o pomoc :wink:
Przed tegorocznym wypadem do Crolandu chciałbym zaopatrzyć się w jakiś filtr polaryzacyjny do Nikona - szkiełko Nikkor AF-S DX 18-70 f3,5-4 ED na którym w chwili obecnej zamontowany jest filterek UV Hoya HMC Super 67mm.
Z góry podziękował :D
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 16.05.2011 22:48

Będę monotematyczny - Klik tylko sobie średnicę odpowiednią dobierz :wink:

Aha i nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że jeśli szkło jest mocno budżetowe to i filtr taki ma być. Nie psujmy filtrem tego co już i tak jest kiepskie. To tak jakby stwierdzić że silnik w maluchu jest słaby, to i powietrza do kół pompować nie trzeba. To wszystko gdzieś tam się nawarstwia i jak na początku było trochę kiepsko to potem już może być tylko całkiem do dupy :wink:
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 17.05.2011 07:43

Rychu - fioletowa hoya to optycznie bardzo przyzwoity filtr :wink: Tyle tylko, że się czyści kiepsko 8)

W zestawie optycznym obowiązuje prosta zasada - dostajesz taką jakość jaką oferuje najsłabszy element - do przeciętnej optyki nie warto więc pakować ani hajendowych wynalazków, ani nołnejmowych wynalazków 8)

Tak mniemam :lol:

Fasi - Rychu dobrze Ci doradził, tylko weź raczej oprawkę slim :wink:

Pzdr
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 17.05.2011 08:13

Owszem fioletowa Hoya jest przyzwoita, sam gdzieś taką mam właśnie na potrzeby kita, tyle że kit po zakupie T17-50/2,8 poszedł w odstawkę a filtr razem z nim. Może się przyda do nakręcenia na 70-210/4 i mam nadzieję nie będzie psuł zbytnio obrazu z tego zacnego szkiełka. Mam też Hamę 55 mm będziem testować co się lepiej sprawdzi.

Ten Marumi który podałem jest w wersji slim :) Mam 2 takie - 67 i 77 mm :)
fasi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 837
Dołączył(a): 22.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) fasi » 17.05.2011 08:15

A więc Marumi:
takie: Matumi DHG czy może takie Marumi DHG Super ??

i takie lamerskie pytanie: czy używając któregokolwiek z powyższych mogę używać jednocześnie filtra UV który posiadam?
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 17.05.2011 09:13

"Super" ponoć ma lepsze powłoki, do tego nikkora wziąłbym chyba tą wersję.

Dwa filtry na szerokim końcu raczej napewno będą winietować. A chronić polara uv-ką to już chyba nadmiar troski 8)

Pzdr
fasi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 837
Dołączył(a): 22.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) fasi » 17.05.2011 09:17

Rzeczywiście z tym nadmiarem troski to trafiłeś w samo sedno :)
W Cro raczej nie będę narażony latające kamienie jak na rajdach samochodowych :wink:
A na odcinkach specjalnych polar raczej mi się nie przyda - no chyba, że ochronie przed zimnem :lol:

Dzięki Rysio i Rafał :!:
remikrmk
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 360
Dołączył(a): 23.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) remikrmk » 07.06.2012 15:13

Poradźcie, doradźcie koledze ;)
Czy ten filtr http://www.ceneo.pl/297709, podany wcześniej przez Rysia, będzie odpowiedni w stosunku jakość/cena do mojego Pentaxowego Kit-a 18-55 3.5-5.6?
Zastanawiam się czy jest sens dokupować do niego polar z wyższej półki np. ten http://www.ceneo.pl/1654609 lub ten http://www.ceneo.pl/7405475? Z góry dzięki za poradę.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 07.06.2012 23:50

Nie rozumiem po co miałbyś dokupować filtr polaryzacyjny do filtra polaryzacyjnego? Chyba wystarczy Ci jeden? Jak nie śpisz na pieniądzach, to bierz to Marumu za 76 zł. Dwugwintowy slim, to jeszcze możesz dokręcić jakąś połówkę i prawie nie mieć winiety.
Pewnie, że na ogół cena jest odzwierciedleniem jakości, ale dla naszych celów zupełnie wystarczy.
remikrmk
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 360
Dołączył(a): 23.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) remikrmk » 08.06.2012 08:18

Chyba źle się wyraziłem. Nie chodzi mi o to aby dokupować polara do polara, aż takim laikiem nie jestem ;) Chodzi mi o dobór polara do mojego kitowego obiektywu. Fotografuje nim on ponad roku i uznałem, że czas sprawić sobie do niego filtr. Wiem do czego on służy, wiem co chcę nim fotografować ale nie wiem czy jest sens nakręcać na niego przykładowo tego Marumi Super z podanego wcześniej linku czy wystarczy jego tańsza wersja. Jak ktoś tu ładnie wcześniej napisał - czy Super to nie będzie "kwiatek do kożucha"?
Janek co masz na myśli pisząc, że dla naszych celów zupełnie wystarczy? Każdy ma inne ;););)
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 08.06.2012 08:29

Może miał na myśli to, ze z kita nie wyciśniesz więcej niż można wycisnąć z kita. A kit z kitowym polarem da jeszcze gorsze efekty.

To już dwa słabe optycznie elementy jakby nie patrzeć...
remikrmk
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 360
Dołączył(a): 23.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) remikrmk » 08.06.2012 08:48

Fatamorgana napisał(a):Może miał na myśli to, ze z kita nie wyciśniesz więcej niż można wycisnąć z kita. A kit z kitowym polarem da jeszcze gorsze efekty.

To już dwa słabe optycznie elementy jakby nie patrzeć...


Mądre i trafne słowa fatamorgana , ale do mojego pentaxa dokręcę lepszy obiektyw dopiero wtedy gdy uznam, że już te maximum z kita wycisnąłem :)
Jeśli naprawdę warto to mogę wyłożyć około 200pln na ten filtr, ale jeśli będzie to tylko kosztowny dodatek do tego obiektywu to sobie odpuszczę i kupię coś tańszego. Więc jak? :)
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 08.06.2012 08:57

Dobry i zadbany filtr nie straci wiele na wartości przy odsprzedaży- gdy nowy obiektyw będzie miał inną średnicę gwinta.
Marumi DHG slim jest bardzo dobry (używam od kilku lat notorycznie w bardzo dobrej optyce). Jak dostaniesz dobrą używkę to nie będzie najgorzej, tyle że...ciemno z kitem jak diabli.
Wersji najlepszych w filtrach nie ma sensu kupować do najsłabszych obiektywów, bo prawdę mówiąc, niewielki będzie efekt.
(to jest tak, jakby w Maluchu montować silnik Mercedesa).
remikrmk
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 360
Dołączył(a): 23.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) remikrmk » 08.06.2012 09:19

Dzięki za rady fatamorgana. To, że będzie ciemno to wiem ale cóż poradzić, będzie jak będzie ;)
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 08.06.2012 09:19

remikrmk napisał(a):...Zastanawiam się czy jest sens dokupować do niego polar z wyższej półki ...


Dobrze kombinujesz. Nie ma 8)

To "super" w marumi może nie koniecznie jest kwiatkiem do kożucha - lepsze powłoki=łatwiejsze czyszczenie. Jak są dobre powłoki filtr wystarczy przetrzeć koszulą :wink: A jak nie ma to może być z wycieraniem sporo zabawy :lol:

remikrmk napisał(a):... będzie ciemno to wiem ale cóż poradzić...


Pentaki stabilizują matrycę więc luz. Do landszaftów przesłony i tak się przymyka.

Pzdr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Jaki filtr polaryzacyjny? - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone