Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jaką walute zabrać ze sobą?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ronnie
Odkrywca
Posty: 108
Dołączył(a): 23.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ronnie » 19.06.2014 21:41

Temat bardzo prosty.
Za kwaterę płacimy w 99% w euro więc trzeba zakupić je w kantorze przed wyjazdem najlepiej w cenie hurtowej.
Należy też posiadać trochę kun, które pozyskamy wymieniając euro w Cro. Można to poczynić w kantorach (bez prowizji ale słaby kurs lub np. na poczcie z prowizją ale lepszy kurs w sumie na jedno wychodzi). Mały zasób kun jest niezbędny, gdyż dla przykładu na bazarze terminala nie zaznamy.
Gdzie można bez zdań dwóch płacimy karta (najlepiej i najtaniej wychodzi MasterCard). Po przewalutowaniu przez bank wychodzi taniej niż kupując w Polsce kuny w hurcie lub euro i wymieniając na kuny w Cro.
KrisM
Cromaniak
Posty: 639
Dołączył(a): 21.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisM » 19.06.2014 22:11

idąc Twoim tropem - kuny można wyjąć ze ściany, jeśli ktoś ma konto z darmowymi bankomatami;-) i wtedy nie trzeba szukać ani kantoru ani poczty :papa:
anksma
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 134
Dołączył(a): 23.06.2014
Jaką walutę zabrać?

Nieprzeczytany postnapisał(a) anksma » 24.07.2014 13:37

Jaką walutą najlepiej płacić w Chorwacji :?: czy wymienić całą kasę w Polsce czy lepiej w Chorwacji :?: i czy za winiety płacić euro :?:
pawelli
Mistrz Świata FIFA
Avatar użytkownika
Posty: 2525
Dołączył(a): 19.03.2010
Re: Jaką walutę zabrać?

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelli » 24.07.2014 13:40

W Chorwacji najlepiej płacić kunami ;)

- kwatery - euro
- duże sklepy, stacje bezynowe, bramki, winiety - karta płatnicza
- jaką waluta w portfelu: euro + pln (polski złoty jest tam wymienialny)
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 20.01.2015 10:36

Moim zdaniem, najsensowniej, najprościej, najłatwiej oraz bez zbędnych ceregieli z porównywaniem i liczeniem kursów wymiany itp, jest wziąć tyle euro aby na opłacenie kwatery starczyło plus niewielki naddatek aby mieć jakieś drobne pieniądze na czas podróży aby, w razie wystąpienia takiej konieczności, bankomatu nie szukać.

Ponadto, adekwatnie do euro, zakupić 200-300 kun chorwackich na czas podróży.

Natomiast na wszelkie inne wydatki, oprócz kart oczywiście, zabrać odpowiednią, do swoich możliwości finansowych, kwotę polskich złotówek, przeznaczonych na wakacje, które bez najmniejszego problemu można dosłownie wszędzie wymienić na chorwackie kuny.

Dodatkowym plusem takiego postępowania jest to, że dostosujemy ilość wymienianych kun do naszych wydatków, tak aby na koniec wakacji nie wydawać ich na siłę, gdyż potem w Polsce nie ma z nimi co zrobić przez cały kolejny rok.

A kursy, stosowanie w chorwackich kantorach, prawie nie odbiegają od tych stosowanych w Polsce, np. w roku ubiegłym w kantorze za 1 kunę płaciłem 58 groszy i taką samą kwotę, plus minus 1 grosz, bank liczył sobie za kuny zapłacone przeze mnie kartą. :papa:
wtopek
zbanowany
Posty: 305
Dołączył(a): 08.01.2015
Re: Promy

Nieprzeczytany postnapisał(a) wtopek » 20.01.2015 14:11

To że kuna jest środkiem płatniczym nie przesądza o tym co jest akceptowane w praktyce. Skoro na autostradach można płacić w euro, to dlaczego nie za prom...
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006
Re: Promy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 20.01.2015 14:14

wtopek napisał(a):To że kuna jest środkiem płatniczym nie przesądza o tym co jest akceptowane w praktyce. Skoro na autostradach można płacić w euro, to dlaczego nie za prom...

Autostrada to jedno (możesz być tutaj tylko przejazdem, tranzytem) - tu ceny podawane są i w euro, a przewoźnik promowy to drugie - cennik tylko w kunach. Jadrolinija jest przewoźnikiem państwowym.
A czy w Pl w np. w PKP za bilet możesz zapłacić euro? W Polsce rzadko w którym markecie znajduje się kasa, gdzie przyjmowane są płatności w europejskiej walucie....
Właściciele kwater zwyczajowo przyjmują zapłatę w walucie europejskiej. W żadnym markecie, ani nawet małym sklepie po obowiązkowej fiskalizacji nie zapłacisz euro. Każdy sprzedawca ma obowiązek wystawić Ci rachunek.. a to nie możliwe w walucie obcej.
Autostrady to wyjątek.
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014
Re: Promy

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 20.01.2015 14:50

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a): .....W Polsce rzadko w którym markecie znajduje się kasa, gdzie przyjmowane są płatności w europejskiej walucie....


Płatność euro w Polsce... :wink:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006
Re: Promy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 20.01.2015 15:18

GOLDEN napisał(a):
Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a): .....W Polsce rzadko w którym markecie znajduje się kasa, gdzie przyjmowane są płatności w europejskiej walucie....


Płatność euro w Polsce... :wink:

Ale nie wszędzie... i w praktyce nie wygląda to aż tak różowo.. co roku doświadczam ..
Plaćanje eurom u Hrvatskoj
wtopek
zbanowany
Posty: 305
Dołączył(a): 08.01.2015
Re: Promy

Nieprzeczytany postnapisał(a) wtopek » 20.01.2015 22:26

W HR przyjmują euro nawet w ulicznych straganach, więc o czym mowa. Mam na myśli oczywiście rejony turystyczne.

W marketach w mim mieście wszędzie przyjmują euro, oczywiści po kursie dość zaniżonym w stosunku do kantorowego.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006
Re: Promy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 20.01.2015 23:01

W żadnej kasie Jadroliniji euro płacić nie można! Gwarantuję.
Poza tym, zgodnie z materiałem, który podlinkowałam powyżej, płatność w euro mali przedsiębiorcy (w obiektach gastronomicznych, w sklepikach z pamiątkami itp.) przyjmować mogą tylko i wyłącznie wtedy, gdy w okolicy nie ma możliwości wymiany walut (żadnego czynnego kantoru czy banku); inaczej grozi słony mandat.. Wtopku, nie wiem, kiedy to tak wszędzie i bez problemu płaciłeś euro... ja mieszkam w mega turystycznym miejscu i sama pracuję w punkcie usługowym.... naprawdę wiem, jak to wygląda...
Od zeszłego sezonu nawet "baba na straganie" ma obowiązek mieć kasę fiskalną.....kontrole i "naloty" inspekcji finansowych zbierają żniwo i sieją prawdziwy popłoch...a karani są nie tylko ci, którzy rachunku nie wydali, ale i ci, którzy kupując coś rachunku nie dostali i się o niego nie upomnieli....
DamianM
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 484
Dołączył(a): 16.12.2012
Re: Promy

Nieprzeczytany postnapisał(a) DamianM » 20.01.2015 23:06

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):W żadnej kasie Jadroliniji euro płacić nie można! Gwarantuję.
Poza tym, zgodnie z materiałem, który podlinkowałam powyżej, płatność w euro mali przedsiębiorcy (w obiektach gastronomicznych, w sklepikach z pamiątkami itp.) przyjmować mogą tylko i wyłącznie wtedy, gdy w okolicy nie ma możliwości wymiany walut (żadnego czynnego kantoru czy banku); inaczej grozi słony mandat.. Wtopku, nie wiem, kiedy to tak wszędzie i bez problemu płaciłeś euro... ja mieszkam w mega turystycznym miejscu i sama pracuję w punkcie usługowym.... naprawdę wiem, jak to wygląda...
Od zeszłego sezonu nawet "baba na straganie" ma obowiązek mieć kasę fiskalną.....kontrole i "naloty" inspekcji finansowych zbierają żniwo i sieją prawdziwy popłoch...a karani są nie tylko ci, którzy rachunku nie wydali, ale i ci, którzy kupując coś rachunku nie dostali i się o niego nie upomnieli....



Tzn.jeżeli Żona kupi na targu słomiany kapelusz za 30 kuna i nie dostanie rachunku to może dostac Mandat?
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Promy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 20.01.2015 23:07

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a): karani są nie tylko ci, którzy rachunku nie wydali, ale i ci, którzy kupując coś rachunku nie dostali i się o niego nie upomnieli....

8O
Ups...
Dobrze wiedzieć. :roll:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006
Re: Promy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 20.01.2015 23:09

Takie są przepisy....
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005
Re: Promy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 20.01.2015 23:10

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Takie są przepisy....

A lutria dalej działa, ta związana z paragonami fiskalnymi? :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
Jaką walute zabrać ze sobą? - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone