Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jak żyć, jak żyć bez Chorwacji…? cz. 2 (str.12)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 11.10.2017 20:53

piekara114 napisał(a):
ajdadi napisał(a):
Beata W. napisał(a):Chyba ze dwa razy patrzyłam w stronę tego sanktuarium ale zawsze właśnie jakoś po drodze i nie było czasu wstąpić.
To teraz chociaż na fotkach zobaczyłam co tam się kryje :papa:
Warto było zajrzeć, mimo że lekka mgiełka była i pod słońce... Ciekawe czy jeszcze kiedyś będziesz w okolicy, bo chyba Grecja wciągnęła na dłużej...


Zdecydowanie myślę, że tak. Trzeba czasem zobaczyć coś innego ale Chorwacja ciągnie do siebie. Kto wie :?: może w wakacje :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.10.2017 17:27

7 września 2016, środa

Po powrocie z krótkiej wycieczki udajemy się na plażę w Srimie, gdzie dzieciaki dokazują. Pogoda z każdą minutą jest coraz mniej plażowa, a temp. morza średnio zachęcająca do kąpieli. Czas mija nam na czytaniu książek, zabawą z dzieciakami i pokazywaniu muszelek i ślimaków…
Morze tego dnia było dalekie od lazurów, więc niestety ich nie będzie…w sumie to żadnych zdjęć z plażowania nie będzie, bo są tylko z dzieciakami….

Ale późnym popołudniem…
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.10.2017 17:28

7 września 2016, środa

Popołudniu udajemy się na wycieczkę do jednego z moich ulubionych miast w Cro. To jedziemy… Pogoda jakoś specjalnie się nie poprawiała, ale w tym miejscu trzeba się zatrzymać…. Patrzymy na ujście rzeki Krka do morza…
Obrazek

Obrazek

Jak już możecie się domyśleć jedziemy do Sibenika. Wycieczka nie za długa, a dla nas sentymentalna. Jesteśmy już tu razem trzeci raz, a jak czwarty…. Oczywiście najpierw trzeba zaparkować. Nie wybieramy miejsca tego co ostatnio (koło straży), bo nie będziemy po schodach wózka taszczyć, próbujemy w okolicach centrum , ale pełno. Ostatecznie parkujemy na dużym parkingu obok dworca autobusowego, cena 8 kn/h, płatne przy wyjeździe…. To ruszamy w miasto…
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 17.10.2017 17:30

Ale mamy synchronizację, przed chwilą wrzuciłam zdjęcia z tego samego miejsca :mrgreen: Popatrzę na Šibenik, za którym jak na razie nie bardzo przepadam :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.10.2017 17:55

A czym Ci Sibenik podpadł??? Ja je lubię, nie ma takich tłumów jak w Splicie czy Trogirze, nie mówiąc o Dubrovniku, i to nawet w środku sezonu... A katedra??? cudo.... :hearts: :hearts: :hearts: :hearts:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 17.10.2017 17:59

piekara114 napisał(a):A czym Ci Sibenik podpadł??? Ja je lubię, nie ma takich tłumów jak w Splicie czy Trogirze, nie mówiąc o Dubrovniku, i to nawet w środku sezonu... A katedra??? cudo.... :hearts: :hearts: :hearts: :hearts:


Z katedrą się zgadzam, że cudo, a poza tym odkryłam też fajną knajpkę dla lokalsów. Ale jako całość to tak jakoś mnie nie powalił na kolana, nie umiem chyba tego jakoś rzeczowo wytłumaczyć, po prostu takie odczucia :roll:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.10.2017 18:43

7 września 2016, środa, Sibenik

Idziemy spacerkiem promenadą i spokojnie dochodzimy pod schody pod katedrą Św. Jakuba i już stoimy pod wejściem. Grupa się rozłazi, a ja chcę wejść do środka. …
Kupuję bilet za 15 kn i po raz kolejny zanurzam się w ciemność Katedry…. Jestem w środku już 3 raz i za każdym razem czuję tu ogromny spokój…. Prostota wyrażona w idealnej konstrukcji (dziś już chyba niemożliwym) zachwyca…. No bo jak tyle wieków temu można było zbudować takie sklepienie nie używając żadnego spoiwa…
Obrazek

Szukam śladów po uszkodzonym w czasie wojny dachu, ale po raz kolejny nie widzę…. Przypatruję się rozecie,
Obrazek

…która wpuszcza do środka trochę kolorowego światła…ale i tak dominuje tu szarość w tysiącach odcieni….. Boczne ołtarze także są dość ciemne…..
Obrazek

Najbardziej interesuje mnie baptysterium,które położone jest w obniżeniu terenu pod południową absydą….. W środku jest grupa anglojęzyczna, więc staję grzeczniutko i cichutko w drzwiach i słucham przewodnika… Baptysterium jest świeżo po oczyszczeniu. Elementy ozdobne są oryginalne, na szczęście nie uległy zniszczeniu w czasie wojny…
W Baptysterium są 4 nisze wykończone jak muszle św. Jakuba, a nad nimi dekoracyjne koronki…
Obrazek
Obrazek

Misa chrzcielnicy wykonana jest czerwonego kamienia z Rabu, a podtrzymywana przez 3 cherubinów, którzy podobnie jak małe dzieci nie są w stanie spokojnie ustać….
Obrazek

Warto popatrzeć na sklepienie nad chrzcielnicą…. Rant sklepienia w kolorze czerwonym (także kamień z Rabu) jest dokładnie wielkości okręgu podestu chrzcielnicy (tu gdzie w najważniejszym momencie sakramentu stoją rodzice, maluszek i rodzice chrzestni) i dokładnie nad nimi…
Obrazek

Sklepie przedstawia aniołki i cherubiny w czasie zabawy…
Obrazek

… a nad samym środkiem chrzcielnicy jest przedstawiony Bóg Ojciec w 3 postaciach….
Obrazek

… bo właśnie w czasie chrztu dziecko łączy się z Bogiem i rozpoczyna wędrówkę poprzez sakramenty…. Gołębica jako symbol Ducha Świętego w czasie chrztu zstępuje z nieba na ziemię, do nowego członka kościoła by wziąć udział w przyjęciu nowego Syna do wspólnoty wiernych…

Jak usłyszy się czy przeczyta opis sklepienia plus świadomość czym jest sakrament chrztu, całość robi ogromne wrażenie i mocno przemawia do człowieka… Doskonałość miejsca w jednej z najważniejszych chwil dla Malucha i jego Rodziców….
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 18.10.2017 06:53

piekara114 napisał(a):
… bo właśnie w czasie chrztu dziecko łączy się z Bogiem i rozpoczyna wędrówkę poprzez sakramenty…. Gołębica jako symbol Ducha Świętego w czasie chrztu zstępuje z nieba na ziemię, do nowego członka kościoła by wziąć udział w przyjęciu nowego Syna do wspólnoty wiernych…

Jak usłyszy się czy przeczyta opis sklepienia plus świadomość czym jest sakrament chrztu, całość robi ogromne wrażenie i mocno przemawia do człowieka… Doskonałość miejsca w jednej z najważniejszych chwil dla Malucha i jego Rodziców….


Ładnie to opisałaś :hearts:
A Katedra jak zawsze robi wielkie wrażenie... :roll:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 18.10.2017 07:12

No ładna ta katedra, wstyd się przyznać ale nie byłam :oops: Ale kiedyś będę :lol:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.10.2017 08:20

Jak przewodnik opowiadał o poszczególnych elementach sklepienia, nisz czy rzeźby, które są w tym miejscu, jak wszystko łączy się ze sobą, to dopiero widać kunszt rzemiosła oraz całe miejsce nabiera znaczenia...


Beata, miejsce konieczne do odwiedzenia.
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 18.10.2017 08:48

Najpiękniejsza katedra, pod każdym względem w jakiej byłam :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.10.2017 10:55

Mój zachwyt wzbudza jeszcze katedra w Sienie.
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2493
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 19.10.2017 06:36

Sibenik... to miasto, które zawsze jakoś nie po drodze mi było.
Trzeba będzie kiedyś to nadrobić ...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.10.2017 08:30

Kiedyś koniecznie musisz to nadrobić. A samolot to rzut beretem i jesteś w Trogirze lub Zadarze....
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 19.10.2017 12:44

piekara114 napisał(a): Prostota wyrażona w idealnej konstrukcji (dziś już chyba niemożliwym) zachwyca….

Jest rzeczywiście wspaniała, podobnie jak ta w Sienie.

Wydaje mi się, że Šibenik przegrywa ze Splitem i Trogirem, a warto tu zajechać, chociażby dla tej "perełki", bo katedra uznawana jest za najwybitniejsze osiągnięcie architektury XV/XVI wieku w całej Chorwacji.
piekara114 napisał(a):Najbardziej interesuje mnie baptysterium ...

Bardzo ciekawy opis w dodatku z katechezą. :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży

cron
Jak żyć, jak żyć bez Chorwacji…? cz. 2 (str.12) - strona 22
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone