Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jak zaplanować podróż samochodem do Chorwacji PEŁNY OPIS!

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
alalat
Globtroter
Posty: 53
Dołączył(a): 02.06.2014
Re: Jak zaplanować podróż samochodem do Chorwacji PEŁNY OPIS

Nieprzeczytany postnapisał(a) alalat » 31.07.2014 07:32

oj super dziękuje połowa problemu z głowy... tylko znowu na zakupy...trudno ważne, że da sie cos z tym zrobic- dzięki :)
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Jak zaplanować podróż samochodem do Chorwacji PEŁNY OPIS

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 31.07.2014 08:11

Nie kupuj wkładów!
Zamroź 1,5 litrowe butelki z mineralna.
1. Chłodzą.
2. Po rozmrożeniu można sie napić.
3. Wkłady nie działaja, jak butelka.
alalat
Globtroter
Posty: 53
Dołączył(a): 02.06.2014
Re: Jak zaplanować podróż samochodem do Chorwacji PEŁNY OPIS

Nieprzeczytany postnapisał(a) alalat » 31.07.2014 08:21

O super pomysł:) i tak zabieram ze soba pare butelek wody wiec będą w sam raz schłodzone:)
jasio
Cromaniak
Posty: 747
Dołączył(a): 02.08.2009
Re: Jak zaplanować podróż samochodem do Chorwacji PEŁNY OPIS

Nieprzeczytany postnapisał(a) jasio » 31.07.2014 09:25

Nie radzę podłączać lodówki pod rozgałęźnik tym bardziej z cb radiem, bankowo będzie się grzał a w konsekwencji wywali bezpiecznik.
alutka9
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 779
Dołączył(a): 27.01.2011
Re: Jak zaplanować podróż samochodem do Chorwacji PEŁNY OPIS

Nieprzeczytany postnapisał(a) alutka9 » 31.07.2014 18:26

alalat my mrozimy jeszcze masło -pięknie trzyma zimno i jest bardzo "układne" w lodówce

co do tematu wątku to mimo że chęci szczere to sam "niezbędnik" nie wyszedł autorowi:
-omijaj autostrady w Słowenii- jak ktoś kto jedzie na Istrię przeczyta to się nieźle wpakuje,nagle się okaże że to nie jest tylko 80 km objazdu
-"W Austrii kompletnie nie używajcie CB RADIA, nie wolno!-bzdura
-"Winiety warto kupić przed wyjazdem do Chorwacji, tzn. jeszcze będąc w domu, kupić przez internet na stronie winiety com pl"-i dużo przepłacasz
-"Dobra rada, jechać przynajmniej 5km/h wolniej niż znaki, aby nie ryzykować jakiegoś fotoradaru laserowego na statywie"-kolejna bzdura-liczniki większości samochodów i tak zaniżają prędkość rzeczywistą,można jechać zawsze 50-80 to się nikt nie doczepi :wink:
- Dubrownik jak najwcześniej a nie popołudniu :!: :!: :!:

a to co mnie zabiło w szczególności:
"- HOTEL: OEKOTEL w Austrii - nie oszczędzaj! zatrzymaj się, wyśpij się, jedź rano po śniadaniu dalej, nie bądź chytry i nie jedź całej trasy od razu, trasa przebiega przez super autostrady, szczególnie w Chorwacji, ale zmiany pogody po wyjazdach w różnych tunelach, gładka droga powoduje senność i zmęczenie."- a może ktoś jedzie w dzień?a może ktoś rusza z pod czeskiej granicy i ma 8-9 godzin jazdy-ma to też dzielić na pół :?:
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Jak zaplanować podróż samochodem do Chorwacji PEŁNY OPIS

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 31.07.2014 18:38

alutka9 napisał(a):alalat my mrozimy jeszcze masło -pięknie trzyma zimno i jest bardzo "układne" w lodówce

-"Dobra rada, jechać przynajmniej 5km/h wolniej niż znaki, aby nie ryzykować jakiegoś fotoradaru laserowego na statywie"-kolejna bzdura-liczniki większości samochodów i tak zaniżają prędkość rzeczywistą,można jechać zawsze 50-80 to się nikt nie doczepi :wink:
- Dubrownik jak najwcześniej a nie popołudniu :!: :!: :!:


-mrożenie wody bezpieczniejsze.
-moje auto pokazuje +/- tyle samo, co GPS.
-bym polemizował; rano inne klimaty, wieczorem również. Do łażenia po murach ranek ok.
alutka9
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 779
Dołączył(a): 27.01.2011
Re: Jak zaplanować podróż samochodem do Chorwacji PEŁNY OPIS

Nieprzeczytany postnapisał(a) alutka9 » 31.07.2014 18:53

FUX napisał(a):
alutka9 napisał(a):alalat my mrozimy jeszcze masło -pięknie trzyma zimno i jest bardzo "układne" w lodówce

-"Dobra rada, jechać przynajmniej 5km/h wolniej niż znaki, aby nie ryzykować jakiegoś fotoradaru laserowego na statywie"-kolejna bzdura-liczniki większości samochodów i tak zaniżają prędkość rzeczywistą,można jechać zawsze 50-80 to się nikt nie doczepi :wink:
- Dubrownik jak najwcześniej a nie popołudniu :!: :!: :!:


-mrożenie wody bezpieczniejsze.
-moje auto pokazuje +/- tyle samo, co GPS.
-bym polemizował; rano inne klimaty, wieczorem również. Do łażenia po murach ranek ok.


I choćby to pokazuje,że założyciel wątku nie dał opcji wyboru a jak wiadomo nie każdy jedzie z tego i do tego samego miejsca.Jeden będzie chciał Dubrownik zwiedzić inny połazić po nim wieczorem,a wtedy różne pory lepsze.

masełko jako wkłady 3 razy już przebyło drogę na wakacje w tym raz nawet do Hiszpanii więc sporo dalej i nawet miękkie specjalnie nie było,warunek lodówka nie tykana podczas drogi :D

(jeszcze ) męża vw touran 2008 zawsze pokazuje około 8-12 km mniej niż gps,moja kijanka 2012 też około 8km,a brata była vitara 1998 i obecna mazda 5 2008 też sporo zaniżają,od znajomych tez wiem że takie sytuacje mają miejsce 8O
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Jak zaplanować podróż samochodem do Chorwacji PEŁNY OPIS

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 31.07.2014 18:57

Wg mojej wiedzy i doświadczenia, większość aut zawyża o te kilka % po to, aby Producent/Sprzedawca szybciej wymigał się z gwarancji.
Niby 100 kkm a w sumie po 92-94 pada „setka".
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007
Re: Jak zaplanować podróż samochodem do Chorwacji PEŁNY OPIS

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 31.07.2014 19:03

Z jednej strony należy docenić trud autora, może też chciał nieco zabłysnąć. Z drugiej nie zna, nie docenił (lub też i jedno i drugie) zasobów zweryfikowanej wiedzy (niestety często porozrzucanych) znajdujących się na forum.
Wyśmiewanie się niezbyt dobrze świadczy o niektórych z piszących. Poczuliście się lepiej ?
Wystarczyło merytorycznie i bez obrażania wypunktować ew. nieścisłości czy błędy. Kilka osób tak zrobiło.

P.S. Woka czemu trzeba opijać płatne drogi ? niepłatnych nie można ? szkoooda ........... :mrgreen:
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7937
Dołączył(a): 20.08.2008
Re: Jak zaplanować podróż samochodem do Chorwacji PEŁNY OPIS

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 31.07.2014 19:09

FUX napisał(a):Wg mojej wiedzy i doświadczenia, większość aut zawyża o te kilka % po to, aby Producent/Sprzedawca szybciej wymigał się z gwarancji.
Niby 100 kkm a w sumie po 92-94 pada „setka".


To nie tylko gwarancja ale też częstsza wymiana oleju, rozrządu itp. no i niższe zużycie paliwa :oczko_usmiech: :mrgreen:

Co do samego tematu to chwała autorowi że mu się chciało, dla nas którzy jeżdżą co roku i znają trasę na pamięć może to wydawać się śmieszne i niepotrzebne, ale wielu tym którzy jadą pierwszy raz pomoże. :oczko_usmiech:
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003
Re: Jak zaplanować podróż samochodem do Chorwacji PEŁNY OPIS

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 31.07.2014 19:56

bluesman napisał(a):P.S. Woka czemu trzeba opijać płatne drogi ? niepłatnych nie można ? szkoooda ........... :mrgreen:

......... ajajaj, literówka.
Dzięki za wskazanie. Poprawiono. :roll:
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007
Re: Jak zaplanować podróż samochodem do Chorwacji PEŁNY OPIS

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 31.07.2014 20:01

hm, zdążyłeś zmienić zdanie łobuzie ......................... :mrgreen: :papa:
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Jak zaplanować podróż samochodem do Chorwacji PEŁNY OPIS

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 31.07.2014 20:19

kuba80
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 16
Dołączył(a): 08.07.2014
Re: Jak zaplanować podróż samochodem do Chorwacji PEŁNY OPIS

Nieprzeczytany postnapisał(a) kuba80 » 31.07.2014 20:29

A bo to takie straszenie jak ktoś pierwszy raz jedzie. A generalnie obowiązują proste zasady:

- wybieraj się jak na Mazury, mało tego w CRO pewniej się czuje (luźne gacie i klapki :) )

- Zabrana gotówka: 10 euro, 300 kun na bramki, (euro na Mc Donaldsa się przydało)

- olej navi, od biedy jedź za polakami i ich się trzymaj, rozmawiaj, nie wstydź się - czy to CB czy parkingi... TO urlop i jak mawiają muchy: "w KUPIE siła",

- cb radia używaj jak popadnie i nawet w Austrii nikt się nie czepi,

- jedynie w Austrii jedź zgodnie z przepisami, :smo: a szczególnie w tunelach (jadąc tydzień temu przez Wiedeń nawalało innym fotami w "plecy", aż miło. Fotoradary pochowane za słupami)

- w Cro lecisz i nawet cię Policja pogania,

- Dubrovnik o każdej porze dnia i nocy, parkingami się nie przejmuj. Na lewo po wjeździe do miasta jest wielopoziomowy i zawsze masz coś wolnego. Od biedy w prawo w kierunku portu "promowego" i też dużo wolnego. Zasada jest taka abyś nie podążał za stadem baranów.

- w innych miasteczkach CRO nie bój się wjeżdżać nad samą wodę, korzystaj z małych, wąskich, jednokierunkowych dróg: większość narodu to to omija i szuka wolnych miejsc z parkometrami, a wystarczy zjechać kilka metrów i jest dużo wolnego miejsca, często bezpłatnego. Rozmawiaj ze starszymi ludźmi ! Pokierują.

- jak masz wolny czas zjeżdżaj na mało uczęszczane drogi, można tam spotkać fajnych ludzi, zjeść coś regionalnego, kupić trochę taniej wino, rakiję, oliwę czy inne fajne rzeczy. Spotkanie pasterza z kozami idącymi po skałkach, krowami, końmi + chmara psów bezcenne. Poza tym krajobrazy. W zeszłą sobotę z autostrady zjechaliśmy na Split, na drogę 8 (cel Makarska) i trochę się pogubiliśmy :mrgreen: . Zamiast zawrócić za 500 metrów pojechałem h...w..-gdzie z 20 km i w życiu tak się nie bawiłem. Nie pierwszy raz - chyba robię to celowo. :mrgreen:

- staraj się rozmawiać z ludźmi starszymi, zatrzymuj się, opowiedzą co nieco, zaproszą, a i bez problemu porozumiesz się z nimi po polsku (w przeciwieństwie do młodych - chyba takie ogłupienie "iphonami" i ogólnodostępną techniką jak i w PL.) No, i ten klimat rozmów, którego słowami nie opiszę - tak jakby się cieszyli, że ktoś z nimi rozmawia jak z ludźmi !!! I ja się cieszę tak samo. Jakbym normalnego trafił - nie ufo z PL. To samo jak u nas, młodzież chyba zaczyna traktować ich jak zło konieczne. Dziś jadąc na Biokovo trafiliśmy takiego człowieka - radość dla obu stron. Nawet teraz mam jego kawałki przeżutego chleba na butelce :mrgreen:
Sorki - właśnie ją kończę :D

Wracając do "temata":

- WINIETY: ja kupuję w kraju, owszem przepłacam, ale nie staję, jakoś mi nie pasuje. Tu sprawa dowolna, problemów z zakupem brak. Dla nieznających języka: wystarczy powiedzieć WINIETA ;) Trudne słowo.

- Tankowanie !: osobiście tankuję w PL, następnie w Czechach (bo lubię pepiczków). W Austrii nie tankuję (to za Adolfa), w Słowenii nie tankuję (to za cenę winiet) :D

- Spanie po drodze: to osobny temat. Generalnie jadąc z W-wy (wiem, wiem nikt nas nie lubi) czas przejazdu wynosił od 16 do 24h jadąc non-stop. W zależności od korków. W tym roku pomimo, iż udało się przejechać bez większych utrudnień, to się przespałem w aucie - małżonka nalegała. Powiem tak: albo śpimy w cywilizowanych warunkach, albo nie. Przespałem się po 11h jazdy ze dwie - niby niewiele a waliłem jak skarpeta po Tour de France. Na przyszłość odpuszczę sobie. Po kolejnych 7h jazdy w hotelu patrzyli jak na jeżowca, który zapuścił się do fabryki Gillette.
Dziwnie.

- Komplet żarówek do auta: sorki, dam stówkę jak wymienisz mi pozycyjną. Ni hu hu bez serwisu. Olewam i nikt się nie czepia.

I jeszcze jedno, temat mało poruszany, ale ważny- klima i muzyka w aucie.

"Muzyka za głośno"; "ja nie mogę spać, czuwam"; "za zimno"; "za ciepło"; "za głośno"; "za cicho"; "nie zasypiasz?" "nie zasnę" (a chrapie!) itp. itd. "Noż twoja mać !" Jak to mawiam - DO TYŁU, TO KIEROWCY MA BYĆ WYGODNIE :boss:



A generalnie to miłego pobytu życzę mimo kiepskiej pogody. :P
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7937
Dołączył(a): 20.08.2008
Re: Jak zaplanować podróż samochodem do Chorwacji PEŁNY OPIS

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 31.07.2014 20:31

FUX napisał(a):I kolejny kwiatek...
http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,1387 ... l#BoxLSTxt
:roll:

No "kwiatek" ktoś mundry pisoł żeby ludzi którzy chcą jechać przez Czech na Cieszyn pchać 8O :roll: :oczko_usmiech: :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Jak zaplanować podróż samochodem do Chorwacji PEŁNY OPIS! - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone