Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jak pokonać Riwierę Makarską ? ŽUPA DUBROVAČKA

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2924
Dołączył(a): 11.03.2010
Jak pokonać Riwierę Makarską ? ŽUPA DUBROVAČKA

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 01.09.2014 12:45

…Riwierę Makarską, którą zwiedziłem wraz z rodziną i przyjaciółmi w 2010 roku podczas lipcowych wakacji.
Było to tak – chorwacja-tam-sie-poczelo-zycie-t34711.html

Wakacje okazały się być naszymi najlepszymi w życiu. Wiązało się to z odkryciem Chorwacji, doznaniem raju na Ziemii, poznaniem kultury i obyczajów tam panujących.

Poczuciem w nozdrzach czym jest zapach lawendy unoszący się w powietrzu Hvaru, nie w perfumerii.

Czym jest smak Ajvaru, Lozy, Travaricy. Jak mogą smakować lody. Dlaczego tak pyszne mogą być owoce morza, które nigdy nie poddano obróbce mrożenia, a zwykła Makrela zmienia się w przysmak, którego w Polsce nie mogłem znaleźć.
Popijanie tego wszystkiego wieczorną lampką domowego, najlepszego w życiu wina, zwieńczającego odczucia smakowe, które czuję po dziś dzień.

Oczy doznające orgazmu. Istna ułomność tego narządu. Nie potrafią ogarnąć wszystkiego na raz, kręci się w głowie. Góry wpadające do morza, niemącące wody kamieniste plaże pozostawiające jedynie wybór koloru morza słońcu i solom mineralnym.

Na tarasie apartamentu w oddali słychać cykady. Zamknij oczy, słyszysz tą muzykę. Odgrywają hymn Chorwacji. Pieśń, która kojarzy się tylko z tym miejscem.

Wreszcie dotyk słońca i ciepłego Jadranu. Dotyk zawsze otulający i przyjemny. Otula w objęciach wspaniałymi promieniami południowego słońca, które ładuje baterie na cały rok. Widok turkusowego Jadranu zapowiadający wspaniałe doznania kojące słoneczny gorąc, dając tym samym chwilowe ukojenie nagrzanemu ciału.

Oraz odczucia duchowe, które są tak mocno indywidualne jak różni są ludzie.
Rodzina zacieśniająca swoje więzi, miłość, która znajduje swoje ujście wykrzyczana na cały głos.
Chwile dumy ojca, który w oczach syna jest bohaterem bo najwyżej ze wszystkich podrzuca podczas zabawy w wodzie.

Czy można to porównywać z czymś co jest dostępne na Ziemii dla zwykłych śmiertelników ?
Kto by chciał się mierzyć z takimi rzeczami ?
Czy to komuś przeszkadza ?
Może tylko tęskni ?
Może w swojej ludzkiej ułomności szuka jeszcze większego szczęścia, jakby temu szczęściu co go spotkało czegoś brakowało ?

Nie można spać, nie da się racjonalnie myśleć, brzuch świruje, gardło zatyka, nie chcę jeść, CHCĘ PIĆ !

TO MIŁOŚĆ...ja tęsknię...
Ostatnio edytowano 03.09.2014 12:02 przez kaeres, łącznie edytowano 1 raz
Rafał78
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1514
Dołączył(a): 10.05.2011
Re: Jak pokonać Riwierę Makarską ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał78 » 01.09.2014 12:54

Pierwszy :oczko_usmiech:

Dosyć wzniosły i poetycki wstęp.
Dawaj dalej.

Pozdrawiam
kibic hr
Croentuzjasta
Posty: 444
Dołączył(a): 21.12.2013
Re: Jak pokonać Riwierę Makarską ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) kibic hr » 01.09.2014 13:34

Pięknie napisane i jakże prawdziwie. My w tym roku byliśmy pierwszy raz w Chorwacji a dokładnie w Baskiej Vodzie-minął ponad miesiąc od powrotu a nam się ciągle wydaje że to wszystko co widzieliśmy to jakiś niesamowicie piękny sen. Moja żona bardzo sceptycznie odnosiła się do tego wyjazdu-że drogo,że daleko,że nie ma piasku,że nie ma takiego bezkresu jak nad Bałtykiem-w ostatni dzień powiedziała-cholera po coś mnie tu przywiózł ,teraz musimy zrobić wszystko by tu powrócić i prawie się popłakała że trzeba wracać.Chorwacja bardzo do gustu przypadła również mojemu 10-letniemu synowi ale jeśli chodzi o niego to już na zawsze zapamiętam jego przerażenie w głosie kiedy na stacji w Komarom na Węgrzech gdzie kupowałem winietkę powiedział do mnie na widok tamtejszych cen- tata jedźmy lepiej gdzie indziej bo my tu wydamy wszystkie pieniądze tak tu jest drogo. No cóż zobaczymy co życie przyniesie ale .......... już się oglądam za apartamentami w BV i w Breli- ech wciąga ta Chorwacja.
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2924
Dołączył(a): 11.03.2010
Re: Jak pokonać Riwierę Makarską ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 01.09.2014 15:31

Podróż i Plitvička Jezera.

9-go sierpnia o godzinie 22:00 zaczyna się przygoda. Dla mnie przygoda ponieważ podróż uznaję za początek wakacji.

Przeżegnać się trzeba, ale tylko z przyzwyczajenia bo zawsze jestem dobrej myśli.

Czymże jest pomoc i wsparcie rodziny w czasie nocnej podróży ten tylko się dowie, kto nie ma śpiochów zamiast towarzyszy podróży. Nawet 100km nie ujechałem, a oni już w objęciach morfeusza.


Światła migają, muzyka w tle, myśli jeszcze ostatkiem sił sięgają do tyłu. Dom, praca, znajomi.
Odrzucam je bardzo łatwo, wyjątkowo łatwo. Przed wyjazdem zmęczenie materiału. Muszę już przestać myśleć.

Do przodu, do przodu. Mija droga, światła migają, muzyka w tle. Myśli już wybiegają w przód.
Jeszcze nie do kresu podróży ale odtwarzany w głowie plan drogi. Znam ją na pamięć.

Nie potrzebna nawigacja więc dlaczego mam dwie włączone ?
Wiem ile do celu, ostrzegają mnie o patrolach, dodają pewności.

Mija droga, muzyka w tle. Ja już jestem w Austrii. Wiedeń ….nie widać go. Gdzieś z prawej jego nocne rozbłyski, oświetlony most. Może kiedyś, nie dzisiaj, nie w te wakacje.

Nie możliwa do opisania siła mnie ciągnie. Nie chcę przystawać, nawet na moment. Wszyscy śpią, mnie ta siła trzyma przytomnego tyle ile ja zechcę lub ona.

Postój. Myśl zdrowo...

Słowenia z objazdem, z oszczędności i z przyzwyczajenia.

Gnam, muzyka w tle. Oczy szerokie, siła coraz bardziej odczuwalna.

Niesamowite, skąd ten zapach ?
Makarska, Hvar…nie, Jadran z tarasu. Czuję bukiet winorośli w lampce wina słyszę szum wiatru.

To maluchy się pobudziły, jedzą, piją. Słyszę szum powietrza, który nadmiernie się wzmaga przez box dachowy.

Już świta. Słońce, Chorwacja, siła ciągnie na południe !
Obrazek

Jednak ja muszę na chwilkę, na chwileczkę. Obiecuję, że wrócę. W Karlovacu kierunek Plitviče.

Słońce coraz wyżej, widoczność już pełna. Przepiękne Slunj ze swoim smerfowym Rastoke. Może kiedyś. Następnym razem.

Dobar Dan gospodar !
Dobrodosli gosti

Nasz domek w Plitvicach.
Obrazek


Pachnie, czysto, schludnie – 50e /4os

Blisko las, czując świeżość wodospadów spacerkiem przezeń to czysta przyjemność…jak się okazuje tylko w dół :)

Park. Warto !

Odpowiedni ludzie, odpowiednia mentalność i współpraca z przyrodą potrafią zdziałać cuda. Cuda, których zdjęcia najlepszymi obiektywami, chociaż piękne, nie potrafią oddać widoków jakimi są w rzeczywistości.

Uśmiech dziecka na widok kaczki i rybek, uśmiech drugiego na widok potężnego wodospadu.
Tak moi kochani to była ta niespodzianka. Chorwacja to nie tylko cevapi, kamyczki i morze.

Wysoka opłata za wejście już się zwróciła. Od teraz tylko nawiązka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nie psując odbioru opisu, pominę drogę z parku do domu :)
Plusem niezaprzeczalnym jest parking pod domem. Namiary na PW.

Plitvička Jezera - kto miał możliwość, a nie skorzystał …raz w życiu…no proszę. Stracił wiele.

Jutro więcej zdjęć z Plitvic.
Ostatnio edytowano 04.09.2014 15:54 przez kaeres, łącznie edytowano 7 razy
Aneta.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2420
Dołączył(a): 11.05.2008
Re: Jak pokonać Riwierę Makarską ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aneta.K » 01.09.2014 15:39

W mnie nie wyświetlają się zdjęcia :? ,pisze tylko

Obrazek
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2924
Dołączył(a): 11.03.2010
Re: Jak pokonać Riwierę Makarską ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 01.09.2014 15:48

Kurcze, będę musiał popracować nad innym serwerem.
Sądziłem, że bezpośrednio z onedrive`a można udostępniać :/
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Jak pokonać Riwierę Makarską ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 01.09.2014 16:31

Bardzo intrygujący tytuł... prawie jak: "Jak oswoić smoka?" :wink:

Będę zaglądać. :D
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008
Re: Jak pokonać Riwierę Makarską ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 01.09.2014 17:15

Mikromir napisał(a):Bardzo intrygujący tytuł... prawie jak: "Jak oswoić smoka?" :wink:

Będę zaglądać. :D


chyba zestresować ... tfu ... wytresować smoka :)
luknę z ciekawości - bo w planach wyjazdowych nie mam tego kawałka wybrzeża :)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Jak pokonać Riwierę Makarską ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 01.09.2014 19:12

Bea.ta napisał(a):
Mikromir napisał(a):Bardzo intrygujący tytuł... prawie jak: "Jak oswoić smoka?" :wink:

Będę zaglądać. :D


chyba zestresować ... tfu ... wytresować smoka :)
luknę z ciekawości - bo w planach wyjazdowych nie mam tego kawałka wybrzeża :)


No racja - tresowali smoka, ale to tak dawno było... :wink:

No nie mów, że nie chciałabyś na Makarską riwierę?... 8O Przecież wszyscy tam chcą jechać... :roll:

:mrgreen: :wink:
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008
Re: Jak pokonać Riwierę Makarską ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 01.09.2014 19:38

Mikromir napisał(a):No nie mów, że nie chciałabyś na Makarską riwierę?... 8O Przecież wszyscy tam chcą jechać... :roll:

:mrgreen: :wink:

no właśnie powiem :)
wiesz, gdzie ja lubię ;) tam gdzie inni nie jeżdżą i jest strasznie i wogle :roll: :)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Jak pokonać Riwierę Makarską ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 01.09.2014 19:44

Bea.ta napisał(a):wiesz, gdzie ja lubię ;) tam gdzie inni nie jeżdżą i jest strasznie i wogle :roll: :)


Wiem, wiem... jataktylko... :wink: :mrgreen:

A moje koleżanki z pracy były w tym roku po raz pierwszy w Chorwacji, właśnie na Makarskiej Riwierze. W lipcu.
Wróciły zachwycone, choć lało i grzmiało więcej niż przez moje cztery pobyty w Cro łącznie. 8O
I zrozum tu ludzi... :roll:

:wink:
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012
Re: Jak pokonać Riwierę Makarską ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 01.09.2014 20:28

Makarska nie jest zła :wink:
tylko zdjęć nie widzę...
Roland90
Cromaniak
Posty: 512
Dołączył(a): 03.07.2014
Re: Jak pokonać Riwierę Makarską ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roland90 » 01.09.2014 23:18

Witam
Czekam na zdjęcia również bo jak zauważyli poprzednicy wstęp pierwsza klasa.
Pozdrawiam
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2924
Dołączył(a): 11.03.2010
Re: Jak pokonać Riwierę Makarską ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 02.09.2014 10:10

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Dziękuję za wizytę.

Zdjęcia będą poprawione. Dajcie mi nieco czasu.
Makarska była 4 lata temu ;)
W tym roku będzie coś innego.

Stay tunned.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107665
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Jak pokonać Riwierę Makarską ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 02.09.2014 10:21

kaeres napisał(a):Kurcze, będę musiał popracować nad innym serwerem.
Sądziłem, że bezpośrednio z onedrive`a można udostępniać :/

Witam - czytam. (w pierwszym rzędzie jeszcze :wink: )

Co do zdjęć masz dwie opcje - z Twojego kompa jako załącznik do postów.

Jeśli z serwera to: http://www.fmix.pl/
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Jak pokonać Riwierę Makarską ? ŽUPA DUBROVAČKA
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone