Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jak na wyspę Korcula?

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Monika67
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 27.06.2006
Jak na wyspę Korcula?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Monika67 » 27.06.2006 13:01

Mam pytanie, dość niespodziewanie zdecydowaliśmy się na wyjazd na Korculę do miejscowości Prizba. Czy ktoś może mi pomóc jak najlepiej dotrzeć na wyspę. Czy promem ze Splitu, wiem, że kursuje. Jaka jest cena za prom (jedziemy 2 dorosłe + dziecko 9 lat), ile się płynie, czy buja, bo ja i córka mamy chorobę morską. Będziemy prawdopodobnie wyjeżdżać z warszawy w niedzielę, żeby uniknąć sobotnich zmian turnusów. Chcemy zanocować gdzieć po drodze. Poradźcie gdzie i jakie ceny noclegów. Jedziemy przez Bratysławę, Wiedeń, Graz. Czy ktoś był na Korculi, a w szczególności w Prizbie. Jaka jest teraz temp. wody? czy na wyspach ceny są porównywalne do tych "na lądzie" czy jednak jest wszystko droższe? Wielkie dzięki za rady. :D
daisykf
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 16.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) daisykf » 27.06.2006 13:42

Tylko promem ze Splitu.
Jazda do przeprawyw Ploce do dodatkowo 130km po bardzo krętych i zatłoczonych rogach, plus 2 promy + przejazd prawie przez całą Korcule.
Ja na tę wyspę jadę w tym roku 4 raz i jestem nadal zauroczony.
Twój wybór jesr b.dobry, do Vela Luki masz rzut beretem.
Acha ze Splitu odchodzą 2 promy dziennie.
W zależności od terminu wyjazdu musisz być min 3 godz przed odpłynięciem promu. ( ja pływam tym ok 17.00 na miejscu ok 19.30).
Róznica w cenie jest ok 70zł. na niekorzyśc Splitu, ale zdrowie jest chyba ważniejsze.

http://www.jadrolinija.hr/default.aspx?dpid=1334
teka
Odkrywca
Posty: 69
Dołączył(a): 02.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) teka » 27.06.2006 13:59

Byłem w Priżbie 3 lata temu. Piękne, spokojne, urokliwe miejsce. Jak masz jakieś pytania szczegółowe proszę pytaj.

Ceny są troszeczkę wyższe niż na lądzie. W samej Priżbie masz dwa sklepiki spożywcze. Jeden mały, drugi troszkę większy. Gdzie masz rezerwację ?

Woda wystarczająco ciepła, troszkę zimniejsza niż w zatokach ale i tak super. I te widoczki na wyspy, wysepki. oddalone Lastowo. Jak masz możliwość weź ponton, można do nich dopłynąć (ok.700m) i czuć się jak Robinson Cruzoe.

Pozdrawiam
Monika67
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 27.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Monika67 » 27.06.2006 14:50

daisykf napisał(a):Tylko promem ze Splitu.
Jazda do przeprawyw Ploce do dodatkowo 130km po bardzo krętych i zatłoczonych rogach, plus 2 promy + przejazd prawie przez całą Korcule.
Ja na tę wyspę jadę w tym roku 4 raz i jestem nadal zauroczony.
Twój wybór jesr b.dobry, do Vela Luki masz rzut beretem.
Acha ze Splitu odchodzą 2 promy dziennie.
W zależności od terminu wyjazdu musisz być min 3 godz przed odpłynięciem promu. ( ja pływam tym ok 17.00 na miejscu ok 19.30).
Róznica w cenie jest ok 70zł. na niekorzyśc Splitu, ale zdrowie jest chyba ważniejsze.

http://www.jadrolinija.hr/default.aspx?dpid=1334



    Czy mam rezerwować ten prom, sama juz głupieje kiedy jechać. Mam urlop od czwartku 06.07 br., ale jeszcze nic kompletnie nie przygotowane do wyjazdu (zakupy, przegląd auta itp.). Na weekend to chyba nie ma co się pakować w drogę, bo będą korki, a żeby z W-wy wyjechać w niedzielę,i byc w Chr w poniedziałek, to trochę szkoda urlopu. Gdzie radzisz zanocować po drodze? I tak wielkie dzięki
    Monika67
    Plażowicz
    Posty: 5
    Dołączył(a): 27.06.2006

    Nieprzeczytany postnapisał(a) Monika67 » 27.06.2006 14:55

    teka napisał(a):Byłem w Priżbie 3 lata temu. Piękne, spokojne, urokliwe miejsce. Jak masz jakieś pytania szczegółowe proszę pytaj.

    Ceny są troszeczkę wyższe niż na lądzie. W samej Priżbie masz dwa sklepiki spożywcze. Jeden mały, drugi troszkę większy. Gdzie masz rezerwację ?

    Woda wystarczająco ciepła, troszkę zimniejsza niż w zatokach ale i tak super. I te widoczki na wyspy, wysepki. oddalone Lastowo. Jak masz możliwość weź ponton, można do nich dopłynąć (ok.700m) i czuć się jak Robinson Cruzoe.

    Pozdrawiam


    Wiesz co sama dokładnie nie wiem, gdzie jest ta kwatera, bo rezerwowali znajomi. Skoro sa tam tylko dwa sklepiki, to gdzie w pobliżu mozna zrobić większe zakupy? Dwa lata temu byłam w cudnej miejscowości Promajna k. Baskej Wody i wcale jakos nie mam wielkiej ochoty na tą wyspę, ale już ci znajomi załatwili i tak jakoś sie stało. Skoro mówisz, że cudnie, to troche mnie podniosło na duchu. Ważne sa dla mnie wszelkie praktyczne info. Będziemy z dziećmi, czy można na wyspie tankować LPG? Wielkie dzięki! Pa
    daisykf
    Cromaniak
    Avatar użytkownika
    Posty: 763
    Dołączył(a): 16.06.2005

    Nieprzeczytany postnapisał(a) daisykf » 27.06.2006 15:21

    Monika67 napisał(a):
    teka napisał(a):Byłem w Priżbie 3 lata temu. Piękne, spokojne, urokliwe miejsce. Jak masz jakieś pytania szczegółowe proszę pytaj.

    Ceny są troszeczkę wyższe niż na lądzie. W samej Priżbie masz dwa sklepiki spożywcze. Jeden mały, drugi troszkę większy. Gdzie masz rezerwację ?

    Woda wystarczająco ciepła, troszkę zimniejsza niż w zatokach ale i tak super. I te widoczki na wyspy, wysepki. oddalone Lastowo. Jak masz możliwość weź ponton, można do nich dopłynąć (ok.700m) i czuć się jak Robinson Cruzoe.

    Pozdrawiam

    My jeździmy do CRO wiele lat, i uważam, że wyspy są o wiele atrakcyjniejsze. Jeśli potrzebujesz spokoju, ciszy a nie dyskotek to dobrze wybrałaś.
    A kilka kilometrów masz do Vela Luki i tam są supermarkety itp.
    Wieczorami można jeżdzić. odległość 10 km.
    daisykf
    Cromaniak
    Avatar użytkownika
    Posty: 763
    Dołączył(a): 16.06.2005

    Nieprzeczytany postnapisał(a) daisykf » 27.06.2006 15:25

    W Blato są b.dobre winka.
    Polecam wycieczkę do Zavalaticy, my tam jeżdzimy, obok jest piękna plaża.
    krzysiek M.
    Croentuzjasta
    Posty: 271
    Dołączył(a): 01.09.2004

    Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysiek M. » 27.06.2006 19:15

    Po co ze Splitu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Mozna podjechac do Drvenika i z tamtad promem na Korcule . Koszty przeprawy na stronie www.jadrolinija.hr. Rezerwowac nie mozna bo to linia lokalna trzeba odpowiednio wczesniej ustawic sie w kolejce i już.Bilety kupuje się na nabrzezu przy porcie. Prom jest duzy i nie buja. Widoki z promu rewelacyjne. Polecam tego typu przeprawe . Jeszcze raz powtarzam z Drvenika duzo taniej.
    daisykf
    Cromaniak
    Avatar użytkownika
    Posty: 763
    Dołączył(a): 16.06.2005

    Nieprzeczytany postnapisał(a) daisykf » 27.06.2006 20:22

    krzysiek M. napisał(a):Po co ze Splitu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Mozna podjechac do Drvenika i z tamtad promem na Korcule . Koszty przeprawy na stronie www.jadrolinija.hr. Rezerwowac nie mozna bo to linia lokalna trzeba odpowiednio wczesniej ustawic sie w kolejce i już.Bilety kupuje się na nabrzezu przy porcie. Prom jest duzy i nie buja. Widoki z promu rewelacyjne. Polecam tego typu przeprawe . Jeszcze raz powtarzam z Drvenika duzo taniej.


    Czy napewno, bo moim zdaniem promz drvernika płynie do Sucuraj na wyspie Hvar.
    Myśle że twoja informacja jest nieścisła.
    daisykf
    Cromaniak
    Avatar użytkownika
    Posty: 763
    Dołączył(a): 16.06.2005

    Nieprzeczytany postnapisał(a) daisykf » 27.06.2006 20:30

    można płynąc Ploce-Trpanj potem po przejechaniu półwyspu, następny prom Orbić-Dominice, potem przejazd przez prawie całą Korcule-
    dodatkowo 130km ze Splitu wzdłuż wybrzeża. Gdzie sens.
    Ja raz tak jechałem i to był ostatni raz.
    Do Krzysiek.M nie wprowadzaj ludzi w błąd.
    Zawsze staraj się pisać co wiesz, a nie pisz co nie wiesz !!!!
    teka
    Odkrywca
    Posty: 69
    Dołączył(a): 02.07.2004

    Nieprzeczytany postnapisał(a) teka » 27.06.2006 21:07

    No dobrze, spróbuję odpowiedzieć na Twoje pytania i może kilka dodatkowych informacji.
    Zapewne widziałaś miejsce swojego pobytu a jeżeli nie to proszę zapoznaj sie z kilkoma linkami:
    http://www.geocities.com/ljiljana_af/
    http://www.prizba.net/index.php
    http://www.korcula.net/
    Polecam mapę Korculi (bardzo dokładna). Radzę wydrukować:
    http://www.prizba.net/maps.php
    Jadąc z Korculi droga jest bezproblemowa. W jednym miejscu trzeba uważać żeby dobrze skręcić. Jest to miejscowość Smokvica. Wjeżdżasz do tej miejscowości, kilkaset metrów dalej jest takie przewężenie drogi spowodowane budynkami. Zaraz za nim jest skrzyżowanie tzn droga w lewo, taki jakby zjazd w dół - tam właśnie trzeba skręcić w kierunku na Brna, Priżba. Jak skręcisz kilkaset metrów po lewej stronie będzie najbliższa miejsca docelowego pobytu stacja benzynowa. Jedna z 3 na wyspie (pozostałe dwie: na wybrzeżu w Vela Luka i na przystani promowej w Korculi). Co do LPG nie chcę się autorytatywnie wypowiadać ale chyba na wyspie nie ma.
    Na wyspę można się dostać promem z 3 miejsc:
    - ze Splitu do Vela Luka(była już o tym mowa)
    - z Drvenika do Korculi (ten sposób polecam, ja tak planowałem, ale niestety spóźniłem się - jadąc Jadranką zobaczyłem jak prom odbija od przystani, więc pozostała droga przez Peljesac). Tu masz rozkład jazdy tej linii http://www.korcula.net/grad/pitanja/q13.htm
    - z Orebica na Peljesacu do Korculi http://www.korcula.net/grad/pitanja/q14.htm

    W samej Priżbie są (info sprzed 3 lat) 2 lub 3 knajpki, dwa sklepy spożywcze, 1 kiosk (coś takiego jak Ruchu), 1 hotel w którym można wymienić walutę na przyzwoitych warunkach, 1 pole namiotowe (raczej puste), poczta.

    Plaże są indywidualne przy apartamentach. Priżba to w zasadzie jedna uliczka wzdłuż wybrzeża z apartamentami po obu stronach. Maleńkie "centrum" z przystanią i plażą żwrową.

    W większości miejsc plaże kamieniste i uwaga od razu głęboko. Tam gdzie ja byłem 160cm przy brzegu. Cisza i spokój, wspaniałe miejsce na wypoczynek. Z apartamentów widać okoliczne wysepki (jest ich kilka), a w oddali Lastovo (ostatnią zamieszkałą na południu wyspę chorwacką, do II wojny światowej należała do Włoch).

    Niedaleko Priżby, w stronę Smokvicy jest ośrodek Priscapac http://www.priscapac.com/# w którym można pobawić sie nurkowaniem. Jest tam też jakiś sklepik i jakaś knajpka.

    Do zobaczenia na wyspie:
    - Korcula
    - Vela Luka

    w pobliżu:
    - Peljesac - miejscowość Ston (potężne umocnienia zbudowane na górach i baseny do odparowywania soli)
    - Dubrovnik
    - zatoka którą tworzy Peljesac z lądem - plantacje małż

    To przede wszystkim. Na pewno ktoś z forumowiczów dorzuci jeszcze kilka tematów.

    Co do drogi tam. Mam jedną sugestię. Proponuję rozpatrzyć skrót między Bratysławą a Wr Neustadt przez Eisenstadt. Można zaoszczędzić dużo czasu (korki w Wiedniu). Ja jadę z Łodzi w piątek 7.07 tą samą trasą ale na Murter. Więc może gdzieś po drodze się spotkamy :D .

    Pozdrawiam
    krisb
    Odkrywca
    Posty: 103
    Dołączył(a): 04.07.2003

    Nieprzeczytany postnapisał(a) krisb » 27.06.2006 21:36

    super decyzja, byłem na Prizbie w 4 auta 3 lata temu - bosko! widoczek z balkonu na południe i wspomniane wysepki. Ten rajski nastrój zmącił tylko pożar Lastovo który obserwowaliśmy z okien, ale na szczęscie trwał z 3 dni.
    Jeszcze tam wrócę ;-)
    Co do drogi: jechaliśmy aż do Orebica lądem, TAM przez Bośnię (nie było jeszcze autostrady Karlovac-Zadar a teraz Split) - osobiście nie polecam tym którzy zamierzają tak jak my przejazd niemal na raz (krótkie przerwy, + 2x po 2h), droga bardzo ciężka, Bośnia nocą mało przyjemna, niespodziewane skały na drodze, wszech obecne "suszarki" milicjantów wystawiających mandaty z cyrylicą itp.... ale nie ma sensu się rozpisywać bo nikt już raczej tej drogi nie zakłada.
    Wracaliśmy oczywiście promem do Orebic, potem przez cały płw.Peljesac, Riwierą Makarską, ze Splitu na Knin, Karlovac, Zagrzeb, Graz, Wiedeń, Mikulov... - dużo lepiej, szybciej i mniej byłem jako kierowca zmęczony. A dzisiaj masz tu autostradę od Splitu praktycznie do granicy ze Słowenią.
    Następnym razem też pojadę lądem - tak sądzę, ale sprawdzę też połączenie ze Splitu - na pewno wygodnie i jeśli faktycznie to tylko 70PLZ na górkę to wg mnie gra warta świeczki. Ale jesli to 70PLZ/os to odpada.
    LPG w ok.Korculi tankowałem przed Dubrownikiem (Komolac, za efektownym mostem Tudjmana w lewo i niemal do końca) i w Metkovic (przy granicy z BIH, dość dobrze oznakowana).
    Na samej Korculi nie znalazłem.
    Co do promu z Drvenika - na szczegółowej mapie MarcoPolo samej Dalmacji środk/południowej w skali 1:200000 widzę połączenie do Korculi, płynie niby 2 1/4h. (Split-Vela Luka na Korculi: ok.3h). Promów się nie bój, jak dla mnie to są wyjątkowo stabilne.
    Miłego wypoczynku!!!
    Jacunio
    Cromaniak
    Avatar użytkownika
    Posty: 1645
    Dołączył(a): 13.03.2002

    Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacunio » 27.06.2006 22:32

    Ja również poparłbym pomysł podróży promem ze Splitu, zwłaszcza jeśli będziesz za sobą miała ciężką podróż i zależeć Ci będzie na czasie.
    Najgorszym z kolei rozwązaniem byłaby jazda aż do Orebica (ze Splitu 230km) ze średnią prędkością 40-50 km/h a potem możliwość stania w kilometrowej kolejce do promu na Korculę (byłem - widziałem).

    PozdraV
    J.
    krzysiek M.
    Croentuzjasta
    Posty: 271
    Dołączył(a): 01.09.2004

    Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysiek M. » 28.06.2006 03:19

    No hej.
    Przecież nikogo nie wprowadzam w błąd!!!!!!!!!!!!
    Naprawde pływa prom z Drvenika na Korcule . Sam nim płynałem. Obsługiwała go Mediteranskaja plovidba. Rozkłady jazdy sa dostepne na stronie www.Korcula.net,http://www.korcula.net/ ... ja/q13.htm prosze zatem mi nie zarzucac ,że kłamie DAISYKF!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Najpierw sam sprawdź a potem oceniaj innych.
    pkierski
    Podróżnik
    Avatar użytkownika
    Posty: 23
    Dołączył(a): 14.03.2005

    Nieprzeczytany postnapisał(a) pkierski » 28.06.2006 08:45

    Monika67 napisał(a):Jaka jest teraz temp. wody?


    Można sprawdzić na stronie chorwackiego odpowiednika IMGW. Samej Korculi nie ma, ale średnia z Lastova i Dubrownika powinna mniej więcej pokazywać, co się święci.
    Następna strona

    Powrót do Chorwackie ABC



    cron
    Jak na wyspę Korcula?
    Nie masz jeszcze konta?
    Zarejestruj się
    reklama
    Chorwacja Online
    [ reklama ]    [ kontakt ]

    Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

    Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

    Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone