Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jak długo Jadran to wytrzyma?!

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 06.01.2015 09:15

cropag napisał(a):
Bocian napisał(a): Ale jak masz ochotę powiedzieć mi coś o mojej głupocie twarzą w twarz to zapraszam na jakiekolwiek Spotkanie albo Zlot.
Bog.


Byłem dzisiaj na Spotkaniu z twórcami koncepcji zagospodarowania III dzielnicy Pragi. Nie widziałem cię, więc nie mogłem ci o tym powiedzieć :lool: :lool: :lool:

Trzymaj się i nie pękaj; ja się bawię, a ty niepotrzebnie się frustrujesz. Jeszcze ci pęknie jakaś żyłka :cry:
cropag



Pewnie gościowi wpierdoli na Zlocie i zapewne nie tylko jemu :D :D :D Strach się bać 8O 8O 8O

Lepiej o Alpach porozmawiajcie. Zdobyta od Ciebie Sławku wiedza o Alpach bardzo mi się przydała. Zaowocuje................. w kwietniu. Życz mi połamania nart - Drogi Kolego i Przyjacielu :wink: :papa: :hut:
slavko.v
Cromaniak
Posty: 789
Dołączył(a): 28.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) slavko.v » 06.01.2015 21:25

Pierwszy raz byłem w CRO w 1981 r. na dzikim kampie koło Novigradu(Istria)-nauczyłem się pływać, było super, kocham ten kraj... potem byłem w CRO ileś tam razy i nie mam zamiaru licytować się z tzw. Moderatorami, kto wie więcej i kto lepiej zna kraj naszych Braci Chorwatów... fakt jest faktem, w trakcie każdego z moich pobytów w CRO widziałem róże rury wchodzące w morze... nie mam pojęcia czy były one "czynne" czy "nieczynne"... mieszkałem w różnych domach, w różnych miejscowościach i beczkowozów wybierających nieczystości z szamb nie zauważyłem... dwa lata temu byłem w Stupin Celine (Rogoznica) zapytałem się opiekuna villi ( 6 apartmanów 4-6os), czy maja tutaj szambo ... odpowiedział, że jest "velika jama" i raz do roku przyjeżdża beczkowóz i wybiera nieczystości... bez komentarza... z każdego domu szły w morze rury... czy były "czynne" czy "nieczynne" nie wiem... woda w morzu zawsze była czysta... jak oni sobie radzą z nieczystościami nie wiem do końca... w każdym razie nad Jadranem w CRO jest z reguły skalisty teren i mają duży problem z budową kanalizacji i wodociągów... o budowie szamb nie wspomnę, bo czasami teren wokół domu jest tak wykorzystany, że na szambo po prostu nie ma miejsca... reasumując Chorwaci z nieczystościami bardzo dobrze sobie radzą i tylko oni wiedzą w jaki sposób to robią... a ja nad Jadran będę jeździł... wyjazd za 171 dni... pozdrav
rapez
Croentuzjasta
Posty: 456
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) rapez » 04.02.2015 12:55

Ja z doświadczenia; będąc gościem w jakiejś kuci czy robinsonadzie kilka razy znalazłem szambo.
Sądzę, że rura odprowadza ścieki gdzieś na łąkę... często są tam drzewa oliwne; w taki sposób można nawodnić glebę.
W małych miejscowościach blisko knajp często czuć smród ścieków gdy jest upał.... z pewnością ścieki są wylewane gdzieś bezpośrednio na glebę lub blisko jej powierzchni.
W takim upale i tak wszystko zaraz wysycha.
Ale jeśli miałem robinsonadę zaraz nad brzegiem :?:
Wtedy musiał być jakiś zbiornik i pewnie był opróżniany poza sezonem prosto w Jadran :hut: .
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 23.02.2015 16:41

Taki artykol spotkale w naszej prasie. Tam jest zamieszczona mapa z spodziewanim zanieczysczeniem na okres do 2030 roku. Mam nadzieje ze z tym razem Polaci lepiej sobie poradza niz my...
poniearz niestety macie racije.
http://danas.net.hr/znanost/ugrozeni-i- ... va-do-2030
sviva
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2768
Dołączył(a): 05.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sviva » 24.02.2015 17:29

anakin napisał(a):Jadran wytrzyma, aczkolwiek Chorwaci są sporo na bakier w związku z poruszaną kwestią.
Bez względu na to ilu rejtanuf w ich obronie się ujawni.

Mądrego to i dobrze posłuchać.
Ja bym proponował zdrowy rozsądek Panie Bocian (swoją drogą imienniku - po sobie wiem, że to imię zobowiązuje do bycia cholerą czepialską ) :D
Kanalizy w postaci rur do wody spotkać w Cro można i to bez większych problemów. Podzielam również zdanie poprzednika, że cholera wie jak oni to robią ale woda (przynajmniej wzrokowo) jest czysta. Nie jestem również za tym, że wszyscy kupują szambiarki i dawaj na skarpę lać co trzeba do Jadranu. Ot zdrowy rozsądek. Są ludzie i ludziska. Są rury i szamba. Przez moje city płynie rzeczka zwana Smródką (swoją drogą jakby spytać mieszkańców city i Młyńską Wodę nie wiedział by nikt, o Smródkę - wie każdy), która jakoś sama się nie zanieczyściła.
P.S. Się KSW za bardzo naoglądaliście i na zlotach naparzać się chcecie? :mrgreen:
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 03.03.2015 16:05

Witam serdecznie!
Nie wolno nam zapomniec o fakcie ze w Polsce bilo podobnie lub nawet gorzej niz w Chorwacji (Chorwacja niema tak rozwinientego przemislu i rolnictwa jako producentow sciekow i zanieczysczen). Potem Polska weszla do EU i wikorzislala srodki (marchewka) oraz dostala po lapach (kij) ze nie ocziscza sciekow ktore puszcza do rzek i jiezior. Po dekadzie stan jest duzo lepszi niz kiedysz i niewigodna historrie kazdy zapomina. Teras kiedy chorwacja jest EU u nas sie tez intenziwnie buduja rurociagi i oczisczalnie. Wszistci (EU) wsperaja poniewarz materijale (rury i filtry, etc... sa z rozwinientych EU krajow) a my bendziemy mialy czyste morze.
Sprubuje odpowiedziec na pitanie jak to do tej pory nam sie udalo miec tak czyste morze. Rymianie w Splicie jusz mialy kanalize, ale sie zatkala ;-)
Czemu moze jest czyste? Poniewarz nasze morze jest ubogie w soly biogene zwiazki azota i fosfora. Jak sie te zwiazki znajda w morskej wodzie Adriatyku od razu zostaja wikorzistane przez jednokomurkowe glony, a ich zje cos innego zooplankton, a jego larwy ryb. Tylko tego jest tak malo u nas (oprucz na mikrolokaciach, miasta porty...) i dlatego jest moze przezrocziste. Wszistcy dalmatynczycy uziwaja sztucznego nawozu tile co jeden ciut lepszy polski rolnik (on ma wiencej uprawnej ziemy niz oni wszistcy razem wzienci). Jedna polska chodowla tchrzody ma wiencej swin, niz na calym wybrzezu od Poreču do Molunat na poudniu.
Tak ze obrazowo wiglanda tak ze tych 15 razy w czasie wakacji co pujdziecie do kibla to co sie rozpuci w wodzie zjadaja glony wielo lub jednokomurkowe, a to co sie nie rozpusci zjadaja ryby chociaz by Mugil cephalus. Prosze sie nie obrzidzac tym samym pokarmem ale daleko od naszych oczy (Vietnam) karmia sie sumy Pangasius (z sklepach znana jako Panga).
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 03.03.2015 17:43

Na biologii morza to znam się jak na hodowli nagietków księżycowych :D ale wyjaśnienie Leona, jak dla mnie przynajmniej, ma coś logicznego w sobie.

Zastanawiający jest jedynie fakt, iż po drugiej stronie Jadranu/Adriatyku, w końcu na tym samym akwenie wodnym, jakość wody jest diametralnie różna od tej na wybrzeżu Chorwacji. :papa:
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 04.03.2015 12:08

Po drugej stronie jest troche gorzej bo najpierw prandy morske ida od nas a potem wzdluz wybrzeza Wloch, zabieraja zyzne wody zeky Padw, potem tam jest wiencej rolnictwa.....
Ponizej sa obraski: Tam gdzie jest czerwone jest wisoki poziom produkcji biologicznej czyli mentna woda "duzo sie dzieje" Na pierwszym obrasku czerwone pokazuje zawizana produkcje klorofilu, a na drugim obrasku ilosc wegla C na metr kwadratowy. O to tak bardzo bardzo uproszone. Widac polska jest bardzo bogata :wink:
Załączniki:
Cm2.jpg
webADRICOSM00.jpg
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 04.03.2015 12:11

Upsss na pierwszim jest wegiel a na drugim (Adriatic) klorofil mg/m3
maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 04.03.2015 14:41

Dość ciekawe wyjaśnienie co się dzieję z "kupą". :mrgreen: :)
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 04.03.2015 15:56

Leon napisał(a):Tak ze obrazowo wiglanda tak ze tych 15 razy w czasie wakacji co pujdziecie do kibla to co sie rozpuci w wodzie zjadaja glony wielo lub jednokomurkowe, a to co sie nie rozpusci zjadaja ryby


Dzięki za konkretną informację, Leonie. Dobrze, że zabrałeś głos w tej sprawie (Ty, Chorwat, mieszkający na wybrzeżu).
witia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 895
Dołączył(a): 19.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) witia » 04.03.2015 19:33

Jeśli o mnie chodzi, wypowiedź Leona zamyka temat :)
Użytkownik usunięty
Jakość wody na kąpieliskach

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.06.2017 11:26

W poniedziałek, 22 maja 2017 r rozpoczął realizację Programu do monitorowania jakości wody w kąpieliskach. Jest odpowiedzialna za realizację siedmiu powiatach nadmorskich, a Ministerstwo Środowiska i Energii koordynuje realizację Programu.
Jakość badania morza będzie trwał od 22 maja. 2017 do 8 października 2017. W tym okresie, jakość musi być monitorowana w sumie 948 punktów na plażach chorwackiego Adriatyku. Przy każdej próbie zaplanowanej w ramach programu badań monitoringowych będą prowadzone dziesięć razy w trakcie sezonu lub co piętnaście dni.
Więcej informacji na temat jakości wody w kąpieliskach są dostępne w przeglądarce sieciowej http://baltazar.izor.hr/plazepub/kakvoca_detalji10 który pozwala na wyświetlanie wyników jakości wody w kąpieliskach w czasie rzeczywistym z możliwością aktywnego udziału społeczeństwa poprzez wpisanie uwag, zastrzeżeń i propozycji dla nowego testu punktów ,
Jakość wody morskiej w Chorwacji jest stale prowadzone od 1989 roku w celu ochrony zdrowia klientów, przy zachowaniu wysokiej jakości morza, plaży zrównoważonego zarządzania, promocji Adriatyku i jakość oferty turystycznej. Badanie jest przeprowadzane zgodnie z rozporządzeniem w sprawie jakości wody w kąpieliskach dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej zarządzania jakością wody w kąpieliskach, program przeprowadzone przez uprawnione laboratoria.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7937
Dołączył(a): 20.08.2008
Re: Jakość wody na kąpieliskach

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 11.06.2017 13:50

szaki17 napisał(a):W poniedziałek, 22 maja 2017 r rozpoczął realizację Programu do monitorowania jakości wody w kąpieliskach. Jest odpowiedzialna za realizację siedmiu powiatach nadmorskich, a Ministerstwo Środowiska i Energii koordynuje realizację Programu.
Jakość badania morza będzie trwał od 22 maja. 2017 do 8 października 2017. W tym okresie, jakość musi być monitorowana w sumie 948 punktów na plażach chorwackiego Adriatyku. Przy każdej próbie zaplanowanej w ramach programu badań monitoringowych będą prowadzone dziesięć razy w trakcie sezonu lub co piętnaście dni.
Więcej informacji na temat jakości wody w kąpieliskach są dostępne w przeglądarce sieciowej http://baltazar.izor.hr/plazepub/kakvoca_detalji10 który pozwala na wyświetlanie wyników jakości wody w kąpieliskach w czasie rzeczywistym z możliwością aktywnego udziału społeczeństwa poprzez wpisanie uwag, zastrzeżeń i propozycji dla nowego testu punktów ,
Jakość wody morskiej w Chorwacji jest stale prowadzone od 1989 roku w celu ochrony zdrowia klientów, przy zachowaniu wysokiej jakości morza, plaży zrównoważonego zarządzania, promocji Adriatyku i jakość oferty turystycznej. Badanie jest przeprowadzane zgodnie z rozporządzeniem w sprawie jakości wody w kąpieliskach dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej zarządzania jakością wody w kąpieliskach, program przeprowadzone przez uprawnione laboratoria.


Fajna stronka i duży plus za aktualną temperaturę wody na danej plaży :wink:
koloX
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 14.06.2011
Plastik

Nieprzeczytany postnapisał(a) koloX » 12.06.2019 19:33

Nie wiem czy wy też to zauważacie ale ja widzę w wodzie masy plastiku. Może to zależy od miejsca. W każdym razie u mnie na Mljecie na brzeg bez przerwy spływa kupa plastiku. Nie są to oczywiście wielkie przedmioty ale większe i mniejsze kawałki folii, torebek, plastrów, sznurków i innych. Gdy byłem 9 lat temu też widziałem plastik ale nie w takich ilościach. Teraz każdego dnia mógłbym go wyciągać z wody garściami... Aż boję się pomyśleć ile pływa tego rozdrobnionego, niewidocznego plastiku.
Też to dostrzegacie, odbieracie podobnie? Mi ten plastik zabiera naprawdę masę przyjemności...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...

cron
Jak długo Jadran to wytrzyma?! - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone