Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jak Chorwaci robią figówkę ?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
bubbba
Globtroter
Posty: 31
Dołączył(a): 04.05.2006
Jak Chorwaci robią figówkę ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) bubbba » 29.07.2006 14:25

Witam. Będąc w Chorwacji oczywiście zaopatrzyłem się w buteleczkę figówki, którą można kupić na prawie każdym bazarze, a także bardzo często przy drodze (np do Dubrownika). Tak mi ten trunek posmakował, że chciałbym spróbować zrobić coś takiego w domu. Ta figówka którą piłem miała ok 30 % alkoholu i oczywiście zanurzone w nim owoce figi. Czy ktoś wie jak Chorwaci przygotowują taką figówkę ?
Waldemar Knapiński
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 228
Dołączył(a): 28.04.2002
Figówka

Nieprzeczytany postnapisał(a) Waldemar Knapiński » 29.07.2006 17:02

:D A hoy z tratwy Waldek - nie wiem jak to robia Chorwaci ( ostatnio piłem ją w Tribunj ta chorwacką ma sie rozumieć)Ja robię to w nastepujący sposób : figi( smokve) i rodzynki ( suhe grozde )kupuje u nas w Polsce , Figi (kandyzowane ) kroję na kawałki tak aby weszły swobodnie do butelki (boca) o poj. ok. 3/4 l -całą paczkę.Następnie wrzucam garść rodzynek i kawałeczek wanilij całość zalewam wódką 45% i odstawiam do ciemnego miejsca na ok.miesiac. Po tym czasie zlewam i filtruje przez watę. Owoce są też niczego sobie moja zona wykorzystuje je do ciasta, które zajadamy popijając figówką.Na zdrowie. :D :D
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 29.07.2006 18:15

a hoj Waldek :lol: a nie wiesz jakby wyszło na spirytusie :?: nie żeby coś tego :oops: tak tylko pytam :wink:
bubbba
Globtroter
Posty: 31
Dołączył(a): 04.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bubbba » 29.07.2006 21:06

Dzięki Waldek. Czy ta Twoja figówka made in Poland przypomina w smaku tę chorwacką ? Też jestem ciekawy, tak jak napisał rich72, jakby to smakowało jakby zalać spirytem ? Tylko rich72, trzeba by to później rozcięczyć bo przecież nie pić 98 %, dobrze myślę ?

Jeżeli ktoś ma jeszcze jaiś przepis na chorwacką figówkę to czekam :D
Waldemar Knapiński
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 228
Dołączył(a): 28.04.2002
Smokvica

Nieprzeczytany postnapisał(a) Waldemar Knapiński » 30.07.2006 19:08

:D A hoy z tratwy - oczywiscie można zalać to spirytusem - tylko,że spirytus bardzo szybko "scina" owoce i nie wydobedziesz z nich wszystkich walorów smakowych owoców - ale .... do odważnych wątroba należy. :smo:
para-35-38
Croentuzjasta
Posty: 175
Dołączył(a): 20.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) para-35-38 » 17.09.2014 18:23

Smak typowej figówki czyli chorwackiej smokvicy można otrzymać zalewając paczkę fig podsuszonych ( tych miękkich , nie twardych jak kość ) litrem rakiji i dodając ze 4 łyżki cukru. Bez rodzynek , wanilii itp. Wypróbowane i samkuje jak w Cro. Powinno postać w szkle najlepiej 3 - 6 miesięcy.

Takie figi spokojnie można kupić w Polsce. Problemem jest rakija... My przywozimy z Cro. W ostateczności można zalać dobrą (!) wódką.

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Jak Chorwaci robią figówkę ?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone