Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jagoda !!! -> pułapka językowa

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Emilek
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 14
Dołączył(a): 23.07.2002
Jagoda !!! -> pułapka językowa

Nieprzeczytany postnapisał(a) Emilek » 20.08.2002 09:40

Cześć!

Całkiem niedawno wróciłem z urlopu na wyspie Brać w miejscowości Supretar i moge powiedzieć, że jest tam poprostu super. Słońce, czyste morze, ładne miasteczko i co oczywiście mnie najbardziej interesowało to "masa" skuterów, których jestem maniakiem.

No ale chciałbym się z Wami podzielić jedną może niezbyt ważną pułapką jezykową na którą My Polacy możemy się nabrać, a o której niektórzy wyjeżdzający do Chorwacji (może) wiedzą.

Jagoda - jest to określenie Truskawki

Jest to może niezbyt ważny powód aby umieszczać go jako określenie pułapki językowej, ale jak ktoś jest uczulony na ten owoc, to po spożyciu jakiegoś produktu w którym składzie wystepuje może dostać uczulenia (niegrożnego, ale jednak nizbyt efektownego).
Odrazu napisze, ze taki przypadek spotkał mnie i moją dziewczynę kiedy w małej budce przy plaży zachciało Nam się lodów o nazwie "jagoda". Jednak po smaku można się było zorientować, że to jest truskawka. Ja uczulenia na truskawki nie mam, ale moja dziewczyna tak i skończyło się na tym, że dwa lody musiałem zjeść sam. Śmiechu było co nie miara, bo póżniej kiedy chcieliśmy kupować lody przypominała się Nam tamta scena.

Powodzenia i nie życze Wam takich wpadek więcej
Emil
lukas
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 19
Dołączył(a): 20.08.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) lukas » 27.08.2002 16:17

Emilek napisał(a):Jagoda - jest to określenie Truskawki

Tak, po słowacku i (chyba) po Czesku jahoda to też truskawka. Tak to sobie wymyślili (a może to my :wink: )
andriej
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 121
Dołączył(a): 06.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) andriej » 28.08.2002 12:50

To w takim razie jak mówią na truskawkę ? :roll:
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 29.08.2002 11:39

Andzej mowimi jagoda
atma
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 87
Dołączył(a): 25.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) atma » 29.08.2002 12:27

A JAK WIDZICIE JAGODĘ, TO JAK NA NIĄ MÓWICIE, LEONIE?
andriej
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 121
Dołączył(a): 06.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) andriej » 29.08.2002 13:53

Oj przepraszam. Pomylilem sie .Moj blad :( Oczywiscie pytanie mialo brzmiec jak mowia Chorwaci na JAGODE .
M.
Croentuzjasta
Posty: 491
Dołączył(a): 19.08.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) M. » 31.08.2002 21:36

Czekając na Leona powiem co pamiętam:borovnica.
Markoni
Podróżnik
Posty: 24
Dołączył(a): 25.08.2002
Inne pułapki językowe

Nieprzeczytany postnapisał(a) Markoni » 31.08.2002 23:15

Po polsku rok to po chorwacku godina.
Uwaga! rezerwujac u Chorwata pobyt pamietaj! że czerwiec to LIPAŃ,
lipiec to SRPAŃ a sierpień to KOLOWOZ.

pozdrawiam Markoni.
Stela
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 852
Dołączył(a): 02.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stela » 22.09.2002 12:33

A "w prawo" to "prosto"- to dopiero numer! :D
Iwona
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 23.09.2002 13:57

a "jest" - "ima"
dominika
Croentuzjasta
Posty: 284
Dołączył(a): 06.10.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominika » 06.10.2002 22:02

czarna jagoda- borovnica
porzeczka- ribiz
Zbigniew Małecki
Croentuzjasta
Posty: 177
Dołączył(a): 10.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zbigniew Małecki » 08.10.2002 14:27

Pytamy Horvata w Zagrzebiu jak jechać na Varażdin, a On 1 - 2 km (tu macha ręką prosto) potem mówi pravo, pravo i autostrada. Przejechałem te prawie dwa kilometry i rozglądam się w prawo za skrzyżowaniem, a tu nic tylko jakaś brama do zajezdni. Kawąłek dalej zobaczyłem wielkie tablice ale na Varażdin było w lewo skos.
dominika
Croentuzjasta
Posty: 284
Dołączył(a): 06.10.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominika » 08.10.2002 14:54

hahaha, tak moj maz w polsce jechal z moim starym moj stary niemu ze teraz pojedziemy w prawo, a on dalej prosto :lol:
dominika
Croentuzjasta
Posty: 284
Dołączył(a): 06.10.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominika » 08.10.2002 14:55

poziomka- šumska jagoda
S

Nieprzeczytany postnapisał(a) S » 08.10.2002 16:22

Rysio napisał(a):a "jest" - "ima"

W Korculi w kantorze pytam czy jest prowizja od operacji, a panienka odpowiada "ima". Skojarzyłem to z naszym "nima" (lub poprawniej "nie ma"), zdecydowałem się na wymianę, no i ... zapłaciłem 1,5% :( . Podróże kształcą... :idea: .
Pozdrawiam forumowiczów
S

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Jagoda !!! -> pułapka językowa
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone