Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jacy są Chorwaci...

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Josko Bulic
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 25.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Josko Bulic » 21.01.2011 18:06

Pierwsze czarni Jago nije żadna prowokacija i nedaj boże wulgarno slowo.Druge muwysz Polski żond jest podjeo decizizije da Polska pomaga Amerikanom w Iraku.A czy Horwacija nema take same prawo nawed i wienksze da obrońi swoje okupowane teritorijum od bande czetnikuw i rużnorodnich paramilitarnich srbskich formacija????To co Evropa,ONZ i wszyski pozostali nic nisom zrobyli da sie Serbuw zachamuje na poczontku wojne kturom som pierwszi zaczely jest olbżimim wstidem i chanbom chistoricznom.Nie zachowuj sie jak snob Evropski i nie muw my o Balkańskim mentalitetu w negatiwnim barwach .Pozdrawliam
jago
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 17.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jago » 21.01.2011 18:45

mkm napisał(a):
jago napisał(a):
mkm napisał(a):Przed chwilą była zgoda z Bikerem , a tu znowu znęcanie się nad Serbią zaczyna :wink:


Nie zamierzam z Bikerem toczyć żadnych wojenek. Przytaczam tylko pewne fakty i staram się je poprzeć rzeczowymi dowodami.


... To tak jakbyś rzucał grochem o ścianę .


Właśnie to zauważyłem. W każdym razie jeśli chodzi o tych konkretnych chorwackich rozmówców to EOT z mojej strony.
jago
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 17.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jago » 21.01.2011 18:58

Josko Bulic napisał(a):Pierwsze czarni Jago nije żadna prowokacija i nedaj boże wulgarno slowo.Druge muwysz Polski żond jest podjeo decizizije da Polska pomaga Amerikanom w Iraku.A czy Horwacija nema take same prawo nawed i wienksze da obrońi swoje okupowane teritorijum od bande czetnikuw i rużnorodnich paramilitarnich srbskich formacija????To co Evropa,ONZ i wszyski pozostali nic nisom zrobyli da sie Serbuw zachamuje na poczontku wojne kturom som pierwszi zaczely jest olbżimim wstidem i chanbom chistoricznom.Nie zachowuj sie jak snob Evropski i nie muw my o Balkańskim mentalitetu w negatiwnim barwach .Pozdrawliam


Jeśli chodzi o kolor czarny to myślałem, że mając na uwadze moją osobę robisz porównanie do czetników - jeśli uraziłem, to sorry.

Masz oczywiście rację, że naród chorwacki ma prawo do obrony swojego terytorium i obywateli przed jakąkolwiek agresją - z tym w ogóle nie ma co polemizować. Masz też rację, że na początku lat 90-tych mocarstwa nic nie zrobiły aby powstrzymać to, co się u Was działo.

Powiem wręcz odwrotnie - były to czasy przemian ustrojowych w Europie i mocarstwa swoje panowanie w tym regionie chciały umocnić wszczynając regionalne wojny. I z tego powodu ONZ wtedy nic nie robiło a USA i Rosja toczyły z sobą boje o dominację w tym rejonie Europy. A niestety mięsem armatnim (sorry za określenie) byli mieszkańcy dawnych republik Jugosławii.

Przy okazji też różne formacje paramilitarne różnych ugrupowań robiły czystki etniczne swoich przeciwników.

Wiadomo jednak, że czegoś takiego w cywilizowanym świecie nie można robić a podejrzane osoby o te czyny odpowiadają przed Trybunałem Haskim.

Rozumiem ból narodu chorwackiego po tych wydarzeniach. Jednak z drugiej też strony trzeba wyjaśnić wszelkie podejrzenia o czyny haniebne i zabronione - niech to jednak za nas zrobi trybunał w Hadze.
Pepe12345
zbanowany
Posty: 328
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pepe12345 » 21.01.2011 19:51

Minęło już 70 lat od rozpoczęcia Drugiej Wojny Światowej, a ja osobiście mogę się założyć, że gdyby zrobić ankietę p.t. obywateli jakich krajów nienawidzimy- Niemcy znaleźli by się na miejscu 1-2. Chorwaci mają kochać Serbów ? Jeszcze ze 100 lat i może (?) to się trochę zmieni na lepsze. Póki co- nie powinno być to ani trochę dziwne. Przykre, ale prawdziwe...
A tak przy okazji- podziwiam Chorwatów za ich miłość do ojczyzny i trochę zazdroszczę im tego.
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 21.01.2011 19:52

Biker_HR napisał(a):Ti si običan troll, u 77. verziji, samo su tvoje laži i prosrpska propaganda uvijek jednake!


Tak pisze Chorwat 8O



Jeśli chodzi o kolor czarny to myślałem, że mając na uwadze moją osobę robisz porównanie do czetników - jeśli uraziłem, to sorry.


Tak pisze Polak :D

Różnica w mentalności jest oczywista :?
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 21.01.2011 19:58

mirko napisał(a):
Biker_HR napisał(a):Ti si običan troll, u 77. verziji, samo su tvoje laži i prosrpska propaganda uvijek jednake!


Tak pisze Chorwat 8O



Jeśli chodzi o kolor czarny to myślałem, że mając na uwadze moją osobę robisz porównanie do czetników - jeśli uraziłem, to sorry.


Tak pisze Polak :D

Różnica w mentalności jest oczywista :?


... Ale tylko jeden z nich , to prawdziwy patriota - katolik :wink:
jago
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 17.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jago » 21.01.2011 22:11

Biker_HR napisał(a):....................... Różnica w mentalności jest oczywista :?


Nie ulega to najmniejszej wątpliwości :!:
Po prostu Wy, nie widzicie niczego złego np w zdewastowaniu pociskami Mostaru (z historycznym mostem na czele) lub np. w niszczeniu miejsc kultu innych religii - wysadzenie meczetu w Pocitelj w BiH.
I to różni nas Polaków od Was Chorwatów.
Być może my mamy w podświadomości II wojnę światową, gdzie hitlerowcy równali z ziemią nasze miasta z szczególnym zwróceniem uwagi na miejsca kultury, religii i inne związane z naszą tożsamością narodową - Wy mieliście wtedy swoje Niepodległe Państwo Chorwackie w którym nikt nie bombardował miast ani nie wywoził ludzi na roboty przymusowe lub do obozów koncentracyjnych.
My swoją przeszłość mamy rozliczoną - Wy tego zrobić nie chcecie. A "tłumienie" wzajemnych animozji, niechęci, pretensji do niczego dobrego nie wróży. Po prostu za ileś tam lat przy "sprzyjających" warunkach uzewnętrznią się one na Bałkanach ponownie i historia z lat 40-tych lub 90-tych znowu się powtórzy :!:
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 29.01.2011 23:44

I znow sie musze wtracic na sliskim terenie. Jago popacz. Moj strij Chorwat mieszkal prawe cale rzycie w Mostarze. Cala rodzina po ojca stroie jest z okolici Mostaru. Strija w Mostarze zabili mudzachedzini przed jego garažem. W Mostarze trwala wojna kilka lat. Najpierw Chorwaci i muzlimanie przeciw Serbom. Potem muzimani i Chorwaci. Nema dowodu ze by Chorwaci zniszczili stary most. Dziwne nie? Czemu? A to dlatego miendzi innim ze bilo to politicznie zamowione bombardowanie. Najpierw dzienikarze chociarzbi z BBC zrobili kadrowanie mostu, zaczeli nagriwac po czim ktosz odal zamowiony ostrzal mostu. (mozna sprawdzic na youtube)
Wiem o tym nawet ze stroni Muzlimanskej. Poszrednio uczesniczile w odbudowie mostu. Polska firma sprzedala maszini do obrubki kamienia z ktorego zostal zbudowani nowi most. Ja akurat tumaczile polskich pracownikow ktorzi uczili jak sie poslugiwac narzendziamy.
Co do meczetu, prawda zostal zniszczoni. Ale dzieki Bogu ze wojni nie doswiadczilesz. Chorwaci z tam tych miast nie widzieli problemu jak zniszczili meczet jak do tej pori zostalo zniszczone setki kosciolow.
Wogule o tih zniszczeniach možesz poczitac tutaj
http://www.forum.hr/showthread.php?t=260305

Jak jusz prowokujesz troche temat ruznic, Chorwatow od Polakow ruzni tez fakt ze Chorwaci walczili o swa wolnosc na swojoj zemi (czy w Chorwaji czy w Bosni i Hercegowinie) a tisienci polakow uczesniczi w akcijach zbrojnich w Afganistanie i Iraku. Po cholere ?
Tak na prawde miema wiele ruznici miendzi Polakamy i Chorwatamy. I jedni i drudzi nie radzo sobie z sasiadamy ze wschodu. I za bardzo bez wazelini wchodza tym na zachodzie (porucz swientej pamienci u na Tuđmana a u was Kaczinskiego)
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 29.01.2011 23:50

Broń nas boże przed Tudjmanami i Kaczyńskimi :!:
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 29.01.2011 23:54

apropo mostu
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 29.01.2011 23:56

tak mkm tak
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 30.01.2011 00:01

A apropo pitania Jaci sa Chorwaci...
musze powiedziec ze ostatnio troche sfrustrowani poniewarz wszistko drorzeje, i poniewarz w pilke reczna zajeli 5 miejsce, oraz ze maja za mala baze noclegowa poniewarz po zamieszkach w Tunezji i Egipcie nasililo sie naparcie turoperatorow na Chorwacje.
Pozatim Chorwaci sa zli bo maja slabich i nielojalnich obecnich politikow.
Olga888
Autostopowicz
Avatar użytkownika
Posty: 3
Dołączył(a): 20.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Olga888 » 30.01.2011 00:42

Pozdrav Leon! :)
Dziękuję ci bardzo za wiele ciekawych informacji. Jestem tu od niedawna i z wielkim zainteresowaniem czytam twoje wypowiedzi. HVALA...
Nigdy wcześniej nie byłam w Chorwacji, ani w B&H, ale tego roku mam taki zamiar (od dawna mnie tam ciągnie!). Lubię zwiedzać, poznawać ludzi, ich kulturę i obyczaje (samo leżenie na plaży mnie nie bawi!).

Powiedz mi proszę, Leonie, jak w tej chwili wyglądają relację żyjących obok siebie w B&H Chorwatów, Bośniaków, Serbów etc. (mam na mysli takie miasta jak Mostar, lub Trebinje)??? Czy po 15 latach od zakończenia wojny jest tam bezpiecznie? Nie pytam ze zwykłej ciekawości... Hvala.
Ostatnio edytowano 30.01.2011 02:07 przez Olga888, łącznie edytowano 1 raz
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 30.01.2011 01:22

Czesc Olga,
niestety rany cieszko sie goja. Wiesz gdy bi bil dobrobit, praca dla karzdego i pewna miska to wszistko bi jakosz szibciej sie ukladalo. Na razie jest cicho ale bez wiele milosci. Natomiast jezeli chodzi o ciebie i innich jako turistow to raczej problemu niema. Tak naprawde wszistkie ludi Balkanske sa bardzo goscine, tak samo jak Polaci lub Rusci. To ze sie mi miendzi saba tak za gardla zabieramy nie znaczy ze ciebie spotka cos przikrego. W Trebiniu Serbowie sie postarali ze bi zic prawie w 100% przewadze. Mostar jest tez OK. Tisance turistow go zwiedza
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 30.01.2011 01:24

Nie kupuj w Mostarze pamiontek z blachi po pociskach artilerijnich. Moga bic skarzone zuborzalim uranium ktory troche promieniuje.
Pamientasz te chistorie o zolnierzach i weteranach z Kuwajtu i Iraku......
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Jacy są Chorwaci... - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone