Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

ISTRIA - wakacyjny hit czy kit ???

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Wołek
Croentuzjasta
Posty: 275
Dołączył(a): 09.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wołek » 09.08.2017 17:31

Tego dnia było bardzo gorąco, w zasadzie to nie dało się wytrzymać i zbierało się na burzę. Pulę szybko oblecieliśmy - po łebkach niestety, bo inaczej nie da się tego nazwać (wrócimy tam następnym razem) i ruszamy w drogę. W sumie to fajne plaże miały być w okolicy Stari Rakajl i tam zmierzamy mając nadzieję, że jednak z burzą się rozminiemy.
Droga z Puli w wybranym kierunku - niezbyt ciekawa, w sumie żadnych widoków, same krzaki.
Dopiero pod koniec zaczęły pojawiać się jakieś konkretne przestrzenie.

droga1.jpg
droga2.jpg


Niestety gramy z burzą w berka. Co uciekniemy, to ona nas próbuje złapać ale przecież z cukru nie jesteśmy jakby co...

Tam na dole jest bardzo fajna plaża ale nie możemy namierzyć do niej dojazdu, postanawiamy więc pstryknąć fotkę poglądową i ruszamy dalej (bo burza wisi nad nami).

droga3.jpg
droga004.jpg
droga04.jpg


Przed nami takie oto widoki...

droga4.jpg
droga5.jpg
droga6.jpg


Zbliżamy się do wzgórza, na którym znajduje się kościół św. Agnieszki, jednak zaczyna mocno wiać i pojawia się deszcz.
Pstrykniemy więc tylko kilka poglądówek i trochę się porozglądamy dookoła.

droga003.jpg
droga03.jpg


Przejeżdżamy obok kamieniołomu ...

kamieniołom.jpg


i postanawiamy ruszyć dalej, bo z plażowania chyba nic dzisiaj nie będzie.
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 09.08.2017 18:19

Katerina napisał(a):

Dosyć szokujący był ten obiekt , po drodze do głównego placu;

P9024841.JPG


teren przed tym blokiem to podobno wykopaliska - z tego co pamiętam, odkryto tam pozostałości zalążków miasta, starszych niż znane już zabytki...

Ale takich paradoksów jest wiele w całej Chorwacji..Na szczęście, to się stpniowo zmienia :)


Jak patrzę na to zdjęcie, to mogę stwierdzić, że przez 10 lat nie zmieniło się w tym miejscu nic. Byłem w tym miejscu w 2007 roku i jest to samo, może troszeczkę więcej odkopano, ale niewiele.
Wołek
Croentuzjasta
Posty: 275
Dołączył(a): 09.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wołek » 09.08.2017 18:28

Nie dajemy się burzy!!! Jedziemy dalej.
Po drodze napotykamy taki uroczy kosciółek.

00.jpg


Potem kierujemy się do Svetvinčenat.

0.jpg


Miasteczko z daleka wygląda niezbyt okazale ale to o niczym jeszcze nie przesądza.

01.jpg
1.jpg


Wjeżdżamy do miasteczka, które jest co prawda niewielkie ale z pięknym placem i kamiennym kasztelem - Grimani.
Mimo mega wysokiej temperatury postanawiamy pokręcić się trochę i popstrykać.

Przed nami romantyczna uliczka, która robi na nas wrażenie. Tu czas jakby stanął w miejscu. Jest magicznie. To zdjecie przywodzi mi na myśl Toskanię.

002.jpg


Ruszamy dalej.

02.jpg


Przed nami uroczy plac z zabytkową studnią, do której prowadzą kamienne schody. Pstrykamy w każdym kierunku. :D :D
O jak tu pięknie :D

00006.jpg
0006.jpg
006.jpg
06.jpg
6.jpg
0007.jpg
007.jpg
07.jpg


I dalej...

005.jpg
05.jpg
5.jpg
000006.jpg


Oczywiście idziemy w kierunku zamku i zagladamy do środka. A w środku dziedziniec i ekspozycja z ciekawymi maszynami wojennymi.

00008.jpg
0008.jpg
008.jpg
08.jpg
09.jpg


Postanawiamy obejść zamek dookoła, a tam...
ciekawe boisko mają te dzieciaki, które za nic mają upał i w najlepsze rozgrywają mecz życia.
To chyba kiedyś był jakiś zamkowy staw :D

4.jpg
11.jpg
9.jpg
10.jpg
12.jpg


Muszę przyznać, że to maleńkie istryjskie miastczko miało coś w sobie - taką atmosfrę nie do opisania, nieco tajemniczą, leniwą, senną a jednocześnie zmuszającą do wytężenia wyobraźni - jak tu się żyje dzisiaj, a jak było kiedyś. Na każdym kroku potykamy się o historię. To lubię, trochę czasu tu spędziliśmy jednak pora już ruszać w dalszą drogę.
Załączniki:
7.jpg
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 09.08.2017 18:59

Przepięknie i ...pusto 8O
Następnym razem poświęcimy więcej czasu na Istrię i odwiedzimy każde miasteczko. Nawet do Puli wrócimy, bo wciąż nie znalazłam mozaiki i nie byłam we wnętrzu amfiteatru. Z Puli też w tym roku wygonił nas upał.
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 09.08.2017 19:09

w piękne miejsce trafiliście, sporo relacji z Istrii na forum, ale tam głównie Rovinj, Poreč i Pula, czasem Motovun itp., a tam takie cuda się kryją 8O
Wołek
Croentuzjasta
Posty: 275
Dołączył(a): 09.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wołek » 09.08.2017 19:25

Kasia i Krzyś napisał(a):w piękne miejsce trafiliście, sporo relacji z Istrii na forum, ale tam głównie Rovinj, Poreč i Pula, czasem Motovun itp., a tam takie cuda się kryją 8O


To prawda co piszesz. W zasadzie to brakło nam czasu żeby objechać wszystko ale to byłoby niemożliwe przecież (np. mieszkając w Roć nie dotarłam do Hum, ciągle tak jakoś odkładałam na deser az w końcu trzeba było wyjechać do domu :cry: ) Ale przynajmniej te kilka zakamarków Istrii mogło zrekompensować nam niedosyt - jeszcze kilka miejsc odwiedziliśmy - zaglądaj :D
Wołek
Croentuzjasta
Posty: 275
Dołączył(a): 09.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wołek » 09.08.2017 19:30

Magda O. napisał(a):Przepięknie i ...pusto 8O
Następnym razem poświęcimy więcej czasu na Istrię i odwiedzimy każde miasteczko. Nawet do Puli wrócimy, bo wciąż nie znalazłam mozaiki i nie byłam we wnętrzu amfiteatru. Z Puli też w tym roku wygonił nas upał.



Oj pusto, pusto :D Za to chyba kocham Istrię, że w wielu miejscach była "tylko nasza" :D
No ale prawdę mówiąc może to pora o której zwiedzaliśmy była przyczyną tych pustek? W końcu kto normalny drepcze w największy upał, w samo południe po centrum kamiennych miasteczek? Normalni ludzie mają wtedy sjestę, a nie "palą raka" na mieście :lol: Oczywiście wychodzi, że my z tych mniej normalnych :lol: :oops:
Wołek
Croentuzjasta
Posty: 275
Dołączył(a): 09.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wołek » 09.08.2017 19:39

Szelest napisał(a):Właśnie jestem trzeci raz na Istrii, zdecydowanie hit. Zgodnie z żoną najbardziej lubimy tę część urlopowej Chorwacji (ale znamy tylko Istrię, Kvarner i Dalmację, bez interioru ;). W tym roku spędziliśmy kilka dni w Motovun, zjechaliśmy Istrię Centralną, a więc i średniowieczne miasteczka i zamki, pokłon Matce Boskiej Częstochowskiej w uroczym klasztorze w Sv. Petar, oraz wino oliwa itd. Teraz odpoczynek w Puli, pływanie w morzu i krótkie wycieczki.
Istria to wspaniałe dziedzictwo kulturowe (od Rzymu po renesans), w tym kulinarne. Uwielbiam krajobraz Istrii, zwł. kontrasty w centralnej części: na nizinach zwykłe lasy jak u nas, wjezdżamy trochę wyżej, jak np. do Motovun i nagle kaktusy, palmy, oliwki, oleandry a nawet paulownie czy kiwi ;)


Dobrze napisane, w samo sedno. :D Mam podobne odczucia, jechałam tu z pewnymi obawami ale się nie rozczarowałam na szczęście :D
Wołek
Croentuzjasta
Posty: 275
Dołączył(a): 09.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wołek » 09.08.2017 20:22

Z Svetvinčenat jedziemy przez maleńkie Žminj do Pazina.

Oto kilka fotek z Žminj.

0.jpg


Zobaczcie jak ta burza za nami gania :D Na prawde bawi się w berka. Na razie 1:0 dla nas :D

1.jpg
2.jpg


3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg


W maleńkiej piekarence kupujemy pączki i ruszamy dalej :D


Gdzieś po drodze trafiamy na taką uroczą kapliczkę.

1.jpg


A przed nami Beram... jest mikroskopijne, robimy kilka fotek i jedziemy do Pazina.

0.jpg
01.jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg


0.jpg


Pazin - dość spore miasteczko położone w samym sercu Istrii. Przez centrum tylko przemkniemy (niestety jesteśmy już padnięci po całodziennej poniewierce) i kierujemy się do zamku. Zamek za odpłatnością można zwiedzić w środku, my postanawiamy udać się na wzgórze nad miastem skąd rozpościera się piękny widok na okolicę.

1.jpg
zamek1.jpg
zamek2.jpg
zamek3.jpg


Miastczko jest zlokalizowane malowniczo nad rzeką Pazinčicą z wodospadem nazywanym Zarečki Krov (czyli: dach za rzeką).
Obok – Jaskinia Pazinska (Pazinska Jama). Do wodospadu niestety nie docieramy, natomiast mamy możliwość zobaczyć wąwóz z samej góry. Widok jest oszałamiający, a zdjęcia niestety nie oddadza rzeczywistości. Na górze sporo turystów, którzy zjeżdżają do wąwozu na linach - fajna atrakcja również dla dzieci. Ceny niestety nie pamiętam. Obserwujemy, robimy kilka fot i zasiadamy wygodnie na tarasie restauracji - z widokiem na miasto.

2.jpg
0000003.jpg
000003.jpg
00003.jpg
003.jpg
03.jpg
3.jpg
4.jpg


Po długim i leniwym odpoczynku udajemy się jeszcze na małe wzniesienie ponad restauracją - to miejscowa Golgota. Z bliska zauważamy, że teren jest dość zaniedbany, a szkoda bo miejsce bardzo ładne.

golgota2.jpg
golgota3.jpg
golgota4.jpg


A wracając potrąciłam ... skorpiona ... - dodam, że szłam w sandałkach, więc miałam szczęście, że mnie nie dziabnął :D
Choc nie wiem kto bardziej by ucierpiał - skorupiasty czy ja :D

skorpion.jpg


I w sumie po dość długiej przerwie, niestety nie zwiedzając dogłębnie centrum Pazina (bo zostawimy sobie tą przyjemność na następną wizytę na Istrii :D ), jedziemy w dalszą drogę.

Dla wielbicieli Istrii mam małą zagadkę - co to za miasteczko, które mijamy w drodze???

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
6.jpg


Dla mniej zorientowanych - mały szczególik na zdjęciu powinien dać odpowiedź :lol:

5 podpowiedz.jpg


Tak, tak, tam też wkrótce dotrzemy :D Do zobaczenia :papa:
Załączniki:
0003.jpg
Mazowsze
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 84
Dołączył(a): 27.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mazowsze » 09.08.2017 20:44

no dobra :D przekonałaś mnie :D w tym roku Istria :) :) :)
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 09.08.2017 20:50

Wołek napisał(a):Dla wielbicieli Istrii mam małą zagadkę - co to za miasteczko, które mijamy w drodze???

1.jpg


toż to Motovun, z tej ładniejszej strony
Wołek
Croentuzjasta
Posty: 275
Dołączył(a): 09.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wołek » 09.08.2017 21:07

Mazowsze napisał(a):no dobra :D przekonałaś mnie :D w tym roku Istria :) :) :)



Brawo! Ale to nie koniec - wkrótce cd
Wołek
Croentuzjasta
Posty: 275
Dołączył(a): 09.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wołek » 09.08.2017 21:07

te kiero napisał(a):
Wołek napisał(a):Dla wielbicieli Istrii mam małą zagadkę - co to za miasteczko, które mijamy w drodze???

1.jpg


toż to Motovun, z tej ładniejszej strony



:D :D :D :D :D no przecież :D :D :D :D :D :D :D
Dżejan
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 749
Dołączył(a): 24.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dżejan » 09.08.2017 21:43

właśnie wróciłem z Puli :D

pierwszy raz byłem na Istrii (poprzednio kilka razy Dalmacja) i bardzo mi się spodobała,
przed wyjazdem czytałem Twoją relację,
do Puli jechałem zwykłymi drogami z Wenecji przez Triest i Buzet
byliśmy na Kamenjaku Kolombaricy i trochę z synem poskakaliśmy ze słynnych skałek...
w Puli też można poskakać na plaży Verudela
pozdrawiam
Szelest
Globtroter
Posty: 48
Dołączył(a): 30.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Szelest » 09.08.2017 23:13

Dzisiaj byłem z synem na średniowiecznej imprezie w Svetvinčenat, miasteczko przepełnione turystami. Notabene, wcześniej planowaliśmy tu wynająć koło zamku apartament w renensansowym stylu (jest coś takiego- żelazne łóżka, kamienne wnętrze, palenisko z rusztem itp klimaty), ale szybko poszło na booking. I tak właśnie wylądowaliśmy w Motovun, bo rodzina żądała w tym roku klimatów ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
ISTRIA - wakacyjny hit czy kit ??? - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone