Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004
Istria

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 09.04.2010 18:42

___

Do tej pory "popełniłem" dwie relacje austriacko - włoską i wenecką ... myślę , że wypada "udowodnić" iż w Chorwacji też byliśmy.

Na Cro-Forum jestem od 22 kwietnia 2004 zarejestrowany pod Nr 1698 .... do zeszłego roku głównie jako czytaczo-oglądacz.

Zarejestrowałem się oczywiście w momencie planowania podroży wakacyjnej do Chorwacji.

Pierwszy nasz wypad do tego kraju przypadł na wrzesień 2004roku. Był to rejs po wyspach Dalmacji. Wówczas to stwierdziliśmy, że Chorwacja to właśnie to czego szukamy by przynajmniej raz do roku regenerować siły przed trudami dnia codziennego. I tak to właśnie zaczęła się nasza przygoda z tym pięknym krajem.

Od tego czasu byliśmy tam cztery razy ... wiem ... wiem ... że to nie jakiś super wynik .... na Forum jest wiele osób co Cro nawiedzali częściej.


W związku z tym, że Dalmacja jest tu bardzo często opisywana, chciałbym się podzielić naszymi pobytami na Istrii, która zdecydowanie rzadziej tutaj gości.

Oczywiście śledzę relacje santosza oraz Janusza Bajcera ...."Istria 2008...." mi nie umknęła. :)

Z relacji na Forum wynika, że jest trochę osób które uznają tylko Dalmację ale są też tu tacy, którzy również Istrią są zauroczeni ... a my razem z nimi.

Jak gdzieś na Forum napisałem ... właśnie tu znaleźliśmy jeden z naszych "rajów na Ziemi".

Sporo wiadomości o Istrii podał Janusz Bajcer w swojej relacji. W związku z tym moja będzie zawierać mniej informacji pisanej ale postaram się pokazać nasz kontakt z tym rejonem .... choć nie zawsze chronologicznie.

Zdjęcia zostały wykonane we wrześniowych miesiącach lat 2005/2007.

Wszystkie nasze pobyty na Istrii miały tę samą bazę ... był nią apartament w miejscowości Ravni.


Ravni położone jest na wschodniej stronie "chorwackiego serca" .... 14 kilometrów na południe od Labina.

Od właścicieli apartamentu dowiedzieliśmy się , że w czasach "jugosłowiańskich" miejscowość należała do tak zwanej "zony" czyli strefy kontrolowanej przez wojsko i praktycznie niedostępnej dla ruchu turystycznego.

W latach dziewięćdziesiątych została "odblokowana" i w Ravni zaczęli budować apartamenty mieszkańcy Rijeki , Chorwaci powracający z "saksów" a także Austriacy szukający spokojnego miejsca na spędzenie w wakacyjnej atmosferze emerytury.

Rdzennych mieszkańców jest niewielu . Wszystko to sprawia , że w okresie "posezonowym" miejscowość jest oazą spokoju z niewielką liczbą ludzi. Wspomnę tylko, że jedyny sklep czynny jest ( wówczas był !) do 10 września. :)

pzdr
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 09.04.2010 19:27

____

W 2005 roku z wyjechaliśmy na trzy dni przed terminem rozpoczęcia pobytu w Ravni .

Po drodze zaplanowaliśmy dwa noclegi oraz zwiedzanie.

Pierwszy postój ... Ćeski Krumlov

http://pl.wikipedia.org/wiki/Český_Krumlov

Obrazek

Do Krumlova docieramy w godzinach rannych, zakwaterowanie mamy zarezerwowane w Pensjonacie "W Wieży" znajdującym się we wschodniej części starego miasta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 09.04.2010 19:28

Po śniadaniu i krótkim odpoczynku zwiedzamy zamek i miasto.

Obrazek

... misiu w zamkowej fosie też kończył śniadanie .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 09.04.2010 19:31

___

Nadszedł czas obiadu ...

Obrazek

... dalej zwiedzanie...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 09.04.2010 19:34

_
...jak widać nocna jazda i "bogaty" dzień dał się we znaki ale było warto !


Obrazek

Obrazek


Wieczorem ciemne piwko + paleta doskonałych serów w restauracji miejscowego browaru położonego naprzeciw "Wieży" i spać ... bo następnego dnia drugi etap podróży - cel Postojna.


Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 09.04.2010 21:13 przez mariusz-w, łącznie edytowano 1 raz
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 09.04.2010 20:47

mariusz-w napisał(a): Z relacji na Forum wynika, że jest trochę osób które uznają tylko Dalmację ale są też tu tacy, którzy również Istrią są zauroczeni ... a my razem z nimi.



Nie tylko Wy.
Co prawda mój chorwacki "chrzest" miał miejsce na Pagu, ale potem była dwa razy Istria. Dawno tam nie byłem, więc tym chętniej pooglądam. W odróżnieniu od Was unikam kotwiczenia w tym samym miejscu, bo najciekawiej (mz :lol: ) jest tam, gdzie nas jeszcze nie było.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.04.2010 20:52

mariusz-w napisał(a): Z relacji na Forum wynika, że jest trochę osób które uznają tylko Dalmację ale są też tu tacy, którzy również Istrią są zauroczeni ... a my razem z nimi.

Dopisuję się do tych wyznawców Istrii :wink:
Miałem tam "chrzest bojowy" w 1998 roku i mam nadal Istrie w planie tyle, że w nietypowym okresie bo przy okazji jakiegoś wolnego terminu podczas ferii zimowych.
Pozdrawiam
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 09.04.2010 20:58

Piotrek_B napisał(a):....


Popatrz, popatrz, to byłiśmy chrzczeni w tym samym roku. :D
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 09.04.2010 21:58

Ciekawostka z Istrii. 8O

Polska flaga w harbie miasta Poreč :? :?




Obrazek


:roll:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 09.04.2010 22:29

jan_s1 napisał(a):
Nie tylko Wy.
Co prawda mój chorwacki "chrzest" miał miejsce na Pagu, ale potem była dwa razy Istria. Dawno tam nie byłem, więc tym chętniej pooglądam. W odróżnieniu od Was unikam kotwiczenia w tym samym miejscu, bo najciekawiej (mz :lol: ) jest tam, gdzie nas jeszcze nie było.


Cieszy, że nie tylko my. ;) Nasz "chrzest" , też wypadł na wyspach .

:)
Ostatnio edytowano 09.04.2010 22:32 przez mariusz-w, łącznie edytowano 1 raz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 09.04.2010 22:31

Piotrek_B napisał(a):Dopisuję się do tych wyznawców Istrii :wink:
Miałem tam "chrzest bojowy" w 1998 roku i mam nadal Istrie w planie tyle, że w nietypowym okresie bo przy okazji jakiegoś wolnego terminu podczas ferii zimowych.
Pozdrawiam


Dopisany ... obowiązkowo ... i jeszcze "chrzest" na Istrii...i w dodatku "bojowy" !!! :)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 10.04.2010 08:09

______


Następnego dnia po smacznym śniadaniu przygotowanym przez właścicielkę pensjonatu ruszamy dalej.

Przejeżdżając przez Austrię postanawiamy zwiedzić Burg Hochosterwitz (Karyntia) położony na 175 metrowej dolomitowej skale , uważany za jeden z najbardziej imponujących średniowiecznych zamków.

Obrazek

Obrazek



Wjazd z parkingu do zamku wagonikiem-windą robi wrażenie !

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 12.04.2010 07:56 przez mariusz-w, łącznie edytowano 1 raz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 10.04.2010 08:12

Widoki z zamku są fantastyczne w taką pogodę jaką trafiliśmy widoczność jest na około 30 km ... ograniczona właściwie tylko okolicznymi górami.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Następnie przekraczamy Alpy i wczesnym wieczorem docieramy do hoteliku między Postojną a Predjamą.


Pozdrawiam
JJMS
Croentuzjasta
Posty: 145
Dołączył(a): 20.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) JJMS » 10.04.2010 08:17

Nasz chorwacki chrzest był też na Istrii - camping Laterna w Poreciu. Istria rzeczywiście zachwyca swoim urokiem. Najbardziej urzekł nas Rovinj i limski fiord. Cudnie!!
Potem coraz dalej na południe i nasze zauroczenie CRO rosło wraz z kilometrami. W tym roku mamy zamiar dokładnie spenetrować Peljesac. :lol: :lol:
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 10.04.2010 12:24

o, coś nowego i ciekawego, więc zasiadam i podróżuję z Wami :D
Pozdrawiam
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone