Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Iban ?

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
krystian_man
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 06.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) krystian_man » 10.05.2007 21:12

felder*eagles napisał(a):Odpowiedz Chorwatom że przelałeś pieniądze zgodnie z ich instrukcją. Tak dokładnie pisze :

koszty banku nadawcy pokrywa wpłacający (gość) (SHA)
koszty banku adresata pokrywa odbiorca (agencja) (SHA)


bank nadawcy to polski ING a wpłacający to Ty. Bank adresata to bank CRO a odbiorca to agencja.
Po prostu oni popełnili błąd, gdyż jeśli chcieli dostać w całości 188 E to powinni podać opcję OUR.


też tak mi się wydaje
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 18.05.2007 21:18

..od kilku lat wynajmuje Polakom swoje apartamenty na Ciovo i niestety tez musze brac zaliczke . Wiele razi powtarzale ze najtansza i najpewniejsza metoda okazal sie lisc wartosciowy. Niestety Polaci nie maja zaufanie do Poczty ale do bankow (kory sa legalna mafija :lol: :lol: :lol: , wiem bo kuziny pracuja w banku, maja ciemne gajerky i okulary, droge samochodi, fajne laski, powoli gadaja i policji sie nie boja)....
Jezeli chodzi o te IBANI to tylko kropla w morzu ruznich klopocikow...zwiazanich z przelewamy (problemy sie razchodza od niekompetencji milich panienek na okienkach, konzerwatiwnich formularow w bankowosci internetowej...do sciagania roznich oplat za newiadomo co) Co do przelewow z Polski juz my w banku w chorwacji zmieniano kilka razy konto i karzde nowe jest jeszcze drosze w "utrzimiwaniu"-ale to nie jest problem turistow-polakow
Trodnosci dla gosci miendzi inim przedstawia IBAN i SWIFT, tak ze przed dokonaniem przelewow ludzie kilka razi zaniepokojony dzwonia do mnie (tutaj traca na telefon) ze IBAn jest zly i ze chca dokonac przelewu ze by rezerwacja bila na bank gotowa a tutaj same klopoty i niepewnosc...
oprucz tego rada dla tych co sa upari na przelewy bankowe...na przelewu napiscie swoje imie i nazwisko oraz termyn..bo inaczej tutaj dostajemy tylko wyciang z iloscia euro i bez zednej danej od kogo (tylko nazwa banku z PL)..i potem ludze znow dzwonia czy dotarlo :? :? :? i czy reerwacja jest ok....jezeli bank chorwacki tez bierze prowizije i naprziklad Kowalski nawija przez telefon ze wyslal 100Euro, a chorwat odpowiada ze nic nie kuma poniewaz dostal od niewiadomo kogo 83...to powstaje wezel niepewnosci ktora dla nikogo nie jest wygodna..
wniosek polecam lisc wartosciowym z potwierdzeniem odbioru lub potwierdzeniem odbioru sms-em lub mailem odbiorcy.
Pozdrawiam Leon
ynka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1655
Dołączył(a): 17.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) ynka » 23.05.2007 13:54

krystian_man napisał(a):
Japona napisał(a):to może za pomocą kodu SWIFT :wink:
a numer IBAN pisałeś w jednym ciągu ?


Tak jednym ciągiem, kod SWIFT też mam ale w banku mi powiedzieli że to za mało, musi być IBAN

http://www.biochim.com/IBAN/IBANValidator.htm
wg. tego podany numer jest prawidłowy, a bank upiera się że nie :
(


Jeśli mogę coś powiedziec to:
po 1)kod SWIFT: to kombinacja około 8 liter, to jest idywidualny kod banku w którym to klient ma konto
po 2) IBAN: to poprostu nr konta klienta, który się składa 26 cyfr bez żadnych tam HR
Wysyłając przelew zagranice musisz podać kod SWIFT banku i nr IBAN (nie ma możliwości wysłać przelew bankowy bez nr konta odbiorcy tz IBAN), nazwe i adres odbiorcy i oczywiście dane nadawcy.
Zycze powodzenia
Evilka
Autostopowicz
Avatar użytkownika
Posty: 4
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Evilka » 02.07.2007 23:35

Przelew BGŻ opłata 10zł, pieniądze idą około tygodnia. Warunek - trzeba mieć konto. To chyba najtaniej.
Pozdrawiam :)
Bodzio
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 197
Dołączył(a): 21.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bodzio » 25.02.2008 20:08

ynka napisał(a):
krystian_man napisał(a):
Japona napisał(a):to może za pomocą kodu SWIFT :wink:
a numer IBAN pisałeś w jednym ciągu ?


Tak jednym ciągiem, kod SWIFT też mam ale w banku mi powiedzieli że to za mało, musi być IBAN

http://www.biochim.com/IBAN/IBANValidator.htm
wg. tego podany numer jest prawidłowy, a bank upiera się że nie :
(


Jeśli mogę coś powiedziec to:
po 1)kod SWIFT: to kombinacja około 8 liter, to jest idywidualny kod banku w którym to klient ma konto
po 2) IBAN: to poprostu nr konta klienta, który się składa 26 cyfr bez żadnych tam HR
Wysyłając przelew zagranice musisz podać kod SWIFT banku i nr IBAN (nie ma możliwości wysłać przelew bankowy bez nr konta odbiorcy tz IBAN), nazwe i adres odbiorcy i oczywiście dane nadawcy.
Zycze powodzenia


Chyba jednak nie do końca 26 cyfr, np:

account: 2330003-3140532276
IBAN: HR61 2330 0033 1407 3842 2
SWIFTCODE: SOGEHR22

I co mam podac w moim banku?

W ubiegłym roku wysłałem przekazem pocztowym ale szedł ok. 3 tygodni. (opłata 30 zł za 280 euro). Nie wiem jaki koszt byłby przelewem

Przy okazji , jak jest po angielsku i chorwacku "przekaz pocztowy" bo zapomniałem, a chciałem zapytac Chorwata czy może być zaliczka w tej formie?
kokos0
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 332
Dołączył(a): 24.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kokos0 » 27.02.2008 00:38

Idź do Banku Zachodniego tam ci Pani wszystko wypisze a za przelew zapłacisz 9.50zł+5eur warunek jest jeden że musisz otworzyć konto walutowe które nic nie kosztuje i nie pobierają opłat za prowadzenie, pieniądze idą dwa dni robocze.Pozdrawiam
tomek99
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 188
Dołączył(a): 03.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) tomek99 » 28.02.2008 12:06

IBAN w Chorwacji składa się z 21 znaków (HR i 19 cyfr):
HRxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
SWIFT jest też często (zamiennie) określany jako BIC (Swift Code / BIC Code lub SWIFT/BIC).
W większości baków wystarczy podanie nr IBAN oraz Swiftu - jeśli właściciel kwatery przysłał również inne numery konta, nie opisane jako IBAN, nie należy ich podawać (często są to wewnętrzne numery kont w Chorwacji niestandaryzowane w IBAN).
Czasami (zależnie od wymagań banku polskiego) należy jeszcze dopisać nazwę i adres banku oraz nazwisko i adres posiadacza rachunku.
Ja najczęściej prosząc o podanie danych do przelewu, wyszczególniam w mailu informacje, które będą mi potrzebne przy robieniu przelewu zagranicznego, np:
---
Please send me the following information for bank transfer:
>BENEFICIARY NAME:
>BENEFICIARY ADDRESS:
>IBAN:
>SWIFT:
>BANK NAME:
>BANK ADDRESS:
---
Po uzyskaniu tych danych nie powinno być już żadnych problemów z przelewem zagranicznym.
Poza tym dobrze jest pokryć wszystkie koszty przelewu (opcja "OUR" w poleceniu przelewu - czyli zleceniodawce pokrywa wszystkie koszty przelewu) - wtedy odbiorca otrzymuje dokładnie zadeklarowaną kwotę.
Dziekan
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 139
Dołączył(a): 20.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziekan » 26.03.2008 16:29

kokos0 napisał(a):Idź do Banku Zachodniego tam ci Pani wszystko wypisze a za przelew zapłacisz 9.50zł+5eur warunek jest jeden że musisz otworzyć konto walutowe które nic nie kosztuje i nie pobierają opłat za prowadzenie, pieniądze idą dwa dni robocze.Pozdrawiam


Polecam. Dziś założyłem konto walutowe w EUR w BZWBK z dostępem do konta online. Wpłaciłem gotówkę w ZŁ w oddziale banku. Nastąpiło przewalutowanie po kursie 3,62 (przy kursie z przykładowego kantoru 3,54) + opłata 1,50 zł.
Do wykonania przelewu online do Chorwacji potrzebne mi były:
-IBAN (HR + 19 cyfr)
-Dane odbiorcy (Nazwisko, adres itd...)

Na następnej stronie internetowej:
-SWIFT/BIC (Jeśli znamy ten numer możemy wybrać z tabeli oddział banku w którym odbiorca może pobrać wpłatę)

Koszt przelewu tak jak pisał "kokos0" - łącznie 27,50 za przesyłkę o normalnym priorytecie.
Można skorzystać z opcji "expres" lub "pilne" - koszt wyższy o kilka zł.

Pozdrawiam :D
slav
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 03.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) slav » 29.04.2008 21:41

krystian_man napisał(a):Mam problem z wysłaniem przelewu (zaliczki) do Chorwacji. W banku (ING) po podaniu numeru IBAN (HR i 19 cyfr) dowiedziałem sie że jest on nieprawidłowy.......
Pozdrawiam[/b]


IBAN podaje się bez "HR", do tego SWIFT i wszystko dochodzi. Przynajmniej tak działa to w MBanku.
Doctor Wu
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 246
Dołączył(a): 20.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Doctor Wu » 30.04.2008 20:38

IBAN powinien składać się z HR ( symbolu kraju ) i iluś cyfr. Na tym polega standaryzacja.
Sam numer rachunku zawiera cyfry kontrolne - jeśli klient pomyli jakąś cyferkę, wyskakuje błąd i bank zwraca przelew, należy sprawdzić czy wszystkie cyfry się zgadzają. Sprawdź jeszcze raz czy dobrze przepisałeś / aś numer konta.
KOBIAL
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 40
Dołączył(a): 10.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOBIAL » 29.06.2008 17:23

Cześć wszystkim!

Wysyłałem w tym roku jakieś 1,5 miesiąca temu kaske przez ING Bank Online i spoko przechodzi - koszt wysłania wyniósł mnie 95zl :? jednakże czego się nie robi dla CRO :P
agneess
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 161
Dołączył(a): 02.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) agneess » 16.01.2009 09:37

Ja dostalam coś takiego co mam wpisac jako rachunek odbiorcy?



My bank: SPLITSKA BANKA d.d.
SWIFT: SOGEHR22
IBAN: HR 72 2330 0033 1407 3046 4
Account no: 40223858005
Doctor Wu
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 246
Dołączył(a): 20.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Doctor Wu » 16.01.2009 22:30

1. Jeśli płacisz w oddziale banku, podajesz kasjerce te dane a ona sama wpisuje w odpowiednie okienka.
2. Jeśli możesz puścić przelew sama z konta przez internet, patrz uważnie co gdzie wpisujesz. SWIFT to adres centrali banku. IBAN to numer rachunku oddziału klienta. Account to numer konta klienta. Najlepiej by było gdyby było jedno pole rachunku klienta, wtedy wpisujesz HR i połączony IBAN i Account ( 26 cyfr bez spacji). Jeśli w formularzu jest miejsce na dwa pola, osobno wpisz IBAN i osobno Account. A najlepiej poproś w oddziale Twego banku żeby Ci pokazali co gdzie wpisać. Pamiętaj że numer rachunku zawiera cyfry kontrolne, jeśli pomylisz się w jednej cyferce, powinno Ci odrzucić przelew.
3. W jakim banku masz konto? Co do PKO BP i Multibanku mogę pomóc poprowadzić za rączkę :lol:
agneess
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 161
Dołączył(a): 02.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) agneess » 16.01.2009 23:17

Ja mam ING,jest tylko jedno okienko w którym mam podać nr rachunku.
Czyli w tym polu mam wpisać i IBAN I ACCONT? np tak:
HR 72 2330 0033 1407 3046 4, 40223858005
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 17.01.2009 10:23

agneess napisał(a):Ja mam ING,jest tylko jedno okienko w którym mam podać nr rachunku.
Czyli w tym polu mam wpisać i IBAN I ACCONT? np tak:
HR 72 2330 0033 1407 3046 4, 40223858005

Nie za dużo cyferek ?
IBAN in Croatia
The structure of the Croatian IBAN is prescribed by the Decision on the construction and use of the International Bank Account Number (official gazette Narodne novine No. 102/04). The Croatian IBAN has of 21 alphabetical or numerical characters, consisting of the signifier of the Republic of Croatia (2 characters), the control number (2 digits), the bank code (7 digits) and the client s bank account number (10 digits).
IBAN is obligatory in Croatia since October 1, 2007.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC

cron
Iban ? - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone