Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

[CROnika III] Hvar + Vis 2017

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2924
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 21.03.2018 14:06

bluesman napisał(a):Skąd decyzja, że przez Sucuraj ? Plusy dodatnie i ujemne ?
Pierwszy raz też jechaliśmy tamtędy. Droga.. no troszkę inna niż wszystkie ale do przejechania :) Małżonka też miała obiekcje podczas jazdy :mrgreen: Późniejsze kolejne razy na Hvar wyłącznie przez Split i raczej nie wrócimy do drogi przez Sucuraj chyba, że z ciekawości :) :papa:

Ja bym to ujął w ten sposób bo mam porównanie iż płynąłem i ze Splitu do SG i z powrotem. Oraz z Drvenika i z powrotem.
100x bardziej polecam Drvenij - Sucuraj.
Plusy z Drvenika:
- tanio
- szybko
- często promy pływają więc czekania maks 30min.
- w sumie świetna droga jak ktoś lubi jeździć. Piękne widoki i fajne wioski po drodze.
Minusy:
- dalej jeżeli zmierzamy na północ wyspy (SG, Jelsa, ID itp.)

Plusy ze Splitu
- bliżej
- można zwiedzić Split przy okazji
Minusy:
- drogo
- dłuższa przeprawa
- mega długie czekanie (o tym poniżej).

W 2016r przeprawiałem się z SG do Splitu. Byłem 1,5h przed odpływem promu, który jak się okazało i tak się opóźnił o pół godziny.
Na nic się nie zdało te 1,5 (w sumie 2h) ponieważ się nie dostałem na prom !
Pływają co 2,5-3h !! więc w sumie w SG spędziłem 4,5h, do tego 1,5h płynięcia.
Trasę z SG do Splitu pokonaliśmy zatem w ciągu 6h !
Przez Drvenik byłbym już w Słowenii albo i w Austrii.
Wiem, że to pojedynczy przypadek i wielu z Was się nie zdarzył i nie zdarzy ale ja się wyleczyłem z promu Split-SG i z powrotem.
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 21.03.2018 14:26

Jak widać ludzie się różnią :) by być jednak możliwie obiektywnym to weź pod uwagę to, że choć prom ze Splitu jest droższy to jadąc do Drvenika musisz pokonać ca 100km więcej Jadranką + to co po wyspie wiec koszt promu nie będzie aż tak duży jakby się na początek wydawało :) Oczywiście mam na myśli Jelsę lub SG.
Co do czasu oczekiwane na prom z Drvenika nie mam innych doświadczeń poza jednym razem i było ok. Co do Splitu (4x tam i z powrotem) już wiem, że będąc 2 godziny wcześniej (na Hvar) przed godziną odpłynięcia promu nie ma żadnej gwarancji, że się wypłynie. Teraz mogę stwierdzić, że bezpieczne minimum to 3 godziny. Natomiast płynąc z wyspy Hvar do Splitu trzeba przyjąć czas przyjazdu na przystań promową min na 2 godziny przed odpłynięciem promu ( w sezonie). Jest też ew. kwestia czy jest to weekend czy środek tygodnia :)

Mam nadzieje, że autorka wybaczy te dywagacje :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 21.03.2018 14:44

CROnikiCROpka napisał(a):Kochani, uspokójmy emocje. Było, co było. Każdy powiedział o parę słów za dużo i bez przemyślenia.

Mam nadzieję, że pogodzę wszystkich kolejnym odcinkiem, w którym dojedziemy na Hvar :)

No i zrobiło się hvarstycznie :wink: :lol:

Czekam na CD ... oraz na visowato :wink: :lol:
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 21.03.2018 15:32

:arrow: 186 kun kosztuje prom z Drvenika do Sucuraja + 16 kun od osoby. W rozkładzie w ciągu dnia mamy 11 promów, co zdecydowanie ułatwia dostanie się na wyspę bez długiego oczekiwania na prom. Prom wg rozkładu płynie 35 min.

:arrow: 570 kun kosztuje prom ze Splitu do Starego Gradu + 47 kun od osoby. W rozkładzie w ciągu dnia mamy 7 promów, z czego jeden o 1:30, jeden o 5:00 i między 8:30 a 20:30 mamy 5 promów. Prom wg rozkładu płynie 2h.

:arrow: Od Splitu do Drvenika mamy 114 km, a czas na dojazd wg google to 1h 37 min.

:arrow: Z Sucuraja do Jelsy mamy 52 km, a czas dojazdu wg google to 1h 5 min.

:arrow: Ze Starego Gradu do Jelsy mamy 9,5 km, a czas dojazdu wg google to 11 min.


Reasumując:

:arrow: wybierając prom z Drvenika dokładamy 2h 42 min drogi i 166 km. Średnie spalanie naszego auta to 7,5 l/100 km, licząc litr paliwa za 4,8 zł, płacimy za tą trasę niecałe 60 zł.
:arrow: różnica w cenie między promem ze Splitu a promem z Drvenika przy założeniu, że płacimy za samochód osobowy i dwie osoby to : 664 kuny - 218 kun = 446 kun / ok. 252 zł.
:arrow: różnica w długości płynięcia promem to 1 h 25 min, czyli o tyle dłużej płyniemy ze Splitu niż z Drvenika
:arrow: różnica w czasie spędzonym w podróży jadąc samochodem jest znaczna, bo ze Splitu do Starego Gradu mamy prom, a stąd do Jelsy 11 min. Z Sucuraja do Jelsy musimy jechać o godzinę dłużej


Decyzję pozostawiam Wam, ale jeśli patrzeć tylko na aspekt finansowy, zdecydowanie tańszą opcją jest prom Drvenik - Sucuraj. Jeżeli natomiast ktoś jest zmęczony drogą, najbezpieczniejszą i najbardziej komfortową opcją będzie jednak prom ze Splitu.
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2924
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 21.03.2018 15:46

Zapomniałaś o najważniejszym minusie.
MUSISZ BYĆ W SG (lub w Splicie) 2-3h (jak zauważył bluesman) przed wypłynięciem promu.
To jest największy minus tej przygody.
Sądzę, że jest się ZA promem Split-SG i SG-Split do pierwszego tłoku przez który nie zmieścimy się na prom.
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 21.03.2018 15:50

kaeres napisał(a):Zapomniałaś o najważniejszym minusie.
MUSISZ BYĆ W SG (lub w Splicie) 2-3h (jak zauważył bluesman) przed wypłynięciem promu.
To jest największy minus tej przygody.
Sądzę, że jest się ZA promem Split-SG i SG-Split do pierwszego tłoku przez który nie zmieścimy się na prom.


Oczywiście, jest to kolejny minus.

My płynąc z Drvenika byliśmy przed odpłynięciem promu niecałą godzinę i załapaliśmy się na prom bez problemu (była to końcówka sierpnia).

Wracając z Hvaru 31.08 wybraliśmy ten sam prom, czyli z Sucuraja do Drvenika. Byliśmy na godzinę przed planowym odpłynięciem, załapaliśmy się na prom trzeci i to tylko dlatego, że dołożyli jeden więcej i to właśnie tym popłynęliśmy.

Moja mama wracała promem ze Starego Gradu do Splitu. Pojechali na prom 1,5 h wcześniej i nie załapali się na pierwszy prom. Musieli czekać na kolejny. Summa summarum nasze promy się minęły na morzu, nasz ze Splitu na Vis, który wypływał o 15:00 i ich ze Starego Gradu do Splitu (a z apartamentu wyjechali ok. 9:30-10:00).
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 21.03.2018 15:56

CROnikiCROpka napisał(a):Przypominam sobie, że jeździliśmy tędy na początku lat 90-tych, miałam wtedy 4-5 lat i to były nasze pierwsze zagraniczne podróże.

Ale Ty młoda jesteś! :mrgreen: :smo:

Hvarskie drogi mnie nie przerażają :) Być może dlatego, że, jak już kiedyś na forum pisaliśmy, jestem z południa Polski, mam blisko w góry i od dzieciństwa miałam do czynienia z różnymi beskidzkimi czy tatrzańskimi serpentynkami, a do domku letniskowego w Międzybrodziu podjeżdżaliśmy wąską i stromą drogą pod byczą górę :mrgreen: Nie wiem, co by to musiała być za droga, żeby zrobiła na mnie wrażenie ;)

Cieszę się, że już jesteśmy w mojej Jelsie kochanej :hearts: Taras i widok z niego - bajka!

Jestem z tych, którzy polecają konobę Pelago, a nawet śmiem twierdzić, że ode mnie się to forumowe polecanie zaczęło :P Pierwszy raz byliśmy tam w 2007 roku... (Rany, to już tyle czasu! 8O) Potem były odwiedziły w 2009 i 2013. Stęskniłam się bardzo za Hvarem, więc będę chłonąć relację :D
Chyba czas wrócić...
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 21.03.2018 16:12

maslinka napisał(a):
CROnikiCROpka napisał(a):Przypominam sobie, że jeździliśmy tędy na początku lat 90-tych, miałam wtedy 4-5 lat i to były nasze pierwsze zagraniczne podróże.

Ale Ty młoda jesteś! :mrgreen: :smo:


Rocznik '91 :oczko_usmiech:


maslinka napisał(a):Hvarskie drogi mnie nie przerażają :) Być może dlatego, że, jak już kiedyś na forum pisaliśmy, jestem z południa Polski, mam blisko w góry i od dzieciństwa miałam do czynienia z różnymi beskidzkimi czy tatrzańskimi serpentynkami, a do domku letniskowego w Międzybrodziu podjeżdżaliśmy wąską i stromą drogą pod byczą górę :mrgreen: Nie wiem, co by to musiała być za droga, żeby zrobiła na mnie wrażenie ;)


Trochę po Hvarze pojeździliśmy i droga Sucuraj - Jelsa średnio nam przypadła do gustu (choć już wracając na prom do Sucuraja jechało się nią lepiej, może z powodu braku ruchu), ale i wąskie drogi za tunelem i sam dojazd do tunelu też nie zostaną moimi ulubionymi :roll:


maslinka napisał(a):Cieszę się, że już jesteśmy w mojej Jelsie kochanej :hearts: Taras i widok z niego - bajka!


Taras i widok z niego to było główne kryterium wyboru tej miejscówki 8)


maslinka napisał(a):Jestem z tych, którzy polecają konobę Pelago, a nawet śmiem twierdzić, że ode mnie się to forumowe polecanie zaczęło :P


Też mam wrażenie, że jesteś Prekursorką w polecaniu Pelago. A my... my tam nie dotarliśmy :oops:
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2924
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 21.03.2018 16:16

W Pelago bywam za każdym razem gdy jestem na wyspie/Jelsie.
Z właścicielem długo rozmawialiśmy. Bywał w Katowicach nawet więc rejon śląska jest mu nawet znajomy.
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 21.03.2018 17:01

Dobrze, że już jesteśmy na Hvarze :D Widok z balkonu mieliście cudowny :hearts: Długo zastanawiałam się, czy właśnie wybrać Jelsę na swoją noclegownię, ale jednak zdecydowaliśmy się na południową stronę wyspy. Będąc z dzieciakami wolimy mieć jednak gdzieś w zasięgu kilku kroków jakąś plażę :D Ale gdybym podróżowała bez dzieciaków, to koniecznie zakwaterowałabym się w Jelsie.
mariusz_77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2345
Dołączył(a): 26.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz_77 » 22.03.2018 10:14

Fajnie poczytać i poczuć znowu klimat Hvaru przed tegorocznym 4 tam pobytem. Również zdecydowanie wybieram prom Drvenik Sucuraj głównie ze względu na przyjemność jazdy jadranką a także drogą na Hvarze ( lubię ekstremalne drogi :D których na Hvarze nie mało, w tym roku zaspokoiłem swoje zapędy rajdowe jeżdżąc po 3 wyspach kanaryjskich ...tam dopiero są wrażenia... 8O ... żona mimo 3 wizyt na Hvarze tam wysiadała z samochodu :D )... no i taniej... można zahaczyć Makarską. Ładne zdjęcia czekam na więcej :papa:
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 22.03.2018 10:25

CROnikiCROpka napisał(a)::arrow: 186 kun kosztuje prom z Drvenika do Sucuraja + 16 kun od osoby. W rozkładzie w ciągu dnia mamy 11 promów, co zdecydowanie ułatwia dostanie się na wyspę bez długiego oczekiwania na prom. Prom wg rozkładu płynie 35 min.

:arrow: 570 kun kosztuje prom ze Splitu do Starego Gradu + 47 kun od osoby. W rozkładzie w ciągu dnia mamy 7 promów, z czego jeden o 1:30, jeden o 5:00 i między 8:30 a 20:30 mamy 5 promów. Prom wg rozkładu płynie 2h.

:arrow: Od Splitu do Drvenika mamy 114 km, a czas na dojazd wg google to 1h 37 min.

:arrow: Z Sucuraja do Jelsy mamy 52 km, a czas dojazdu wg google to 1h 5 min.

:arrow: Ze Starego Gradu do Jelsy mamy 9,5 km, a czas dojazdu wg google to 11 min.


Reasumując:

:arrow: wybierając prom z Drvenika dokładamy 2h 42 min drogi i 166 km. Średnie spalanie naszego auta to 7,5 l/100 km, licząc litr paliwa za 4,8 zł, płacimy za tą trasę niecałe 60 zł.
:arrow: różnica w cenie między promem ze Splitu a promem z Drvenika przy założeniu, że płacimy za samochód osobowy i dwie osoby to : 664 kuny - 218 kun = 446 kun / ok. 252 zł.
:arrow: różnica w długości płynięcia promem to 1 h 25 min, czyli o tyle dłużej płyniemy ze Splitu niż z Drvenika
:arrow: różnica w czasie spędzonym w podróży jadąc samochodem jest znaczna, bo ze Splitu do Starego Gradu mamy prom, a stąd do Jelsy 11 min. Z Sucuraja do Jelsy musimy jechać o godzinę dłużej


Decyzję pozostawiam Wam, ale jeśli patrzeć tylko na aspekt finansowy, zdecydowanie tańszą opcją jest prom Drvenik - Sucuraj. Jeżeli natomiast ktoś jest zmęczony drogą, najbezpieczniejszą i najbardziej komfortową opcją będzie jednak prom ze Splitu.


Powinnaś mieć na drugie imię Anna Liza :papa:


p.s. każdy wybierze to co chce :)

mariusz_77 napisał(a):Fajnie poczytać i poczuć znowu klimat Hvaru przed tegorocznym 4 tam pobytem. Również zdecydowanie wybieram prom Drvenik Sucuraj głównie ze względu na przyjemność jazdy jadranką a także drogą na Hvarze ( lubię ekstremalne drogi :D których na Hvarze nie mało...


Super :) ja jako jedyny kierowca po przejechaniu 1000km bez noclegu jakoś przestaję doceniać uroki jazdy :mrgreen: To pewnie starość :(
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 22.03.2018 10:37

bluesman napisał(a):Super :) ja jako jedyny kierowca po przejechaniu 1000km bez noclegu jakoś przestaję doceniać uroki jazdy :mrgreen: To pewnie starość :(

Ja tak mam po 500-600 km.
To chyba podwójna starość :oczko_usmiech:
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 22.03.2018 10:39

Janusz Bajcer napisał(a):
bluesman napisał(a):Super :) ja jako jedyny kierowca po przejechaniu 1000km bez noclegu jakoś przestaję doceniać uroki jazdy :mrgreen: To pewnie starość :(

Ja tak mam po 500-600 km.
To chyba podwójna starość :oczko_usmiech:


No już się nie chwal :mrgreen:
mariusz_77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2345
Dołączył(a): 26.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz_77 » 22.03.2018 10:48

bluesman napisał(a):
Super :) ja jako jedyny kierowca po przejechaniu 1000km bez noclegu jakoś przestaję doceniać uroki jazdy :mrgreen: To pewnie starość :(
:oops:

Ja przejeżdżam 1700 też jeżdżę bez noclegu i narazie sił starcza na podziwianie widoków... chociaż też wiek już nie ten :D młody nie jestem... bliżej do 50tki lecz to pewnie kwestia też nastawienia i predyspozycji organizmu :D . Po prostu lubię jeździć najlepiej nocą i czekam zawsze na to z niecierpliwością, a krótka drzemka w aucie mi wystarcza :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
[CROnika III] Hvar + Vis 2017 - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone