Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Hrady, zámky i věže czyli majówka 2018

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1912
Dołączył(a): 06.10.2017
Hrady, zámky i věže czyli majówka 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 05.05.2018 22:35

Tutaj powstanie moja pierwsza relacja na tym forum. Proszę o wyrozumiałość dla nowicjusza.
Czytam to forum od wielu lat, tutejsze relacje były inspiracją do naszych podróży po Chorwacji. W tym roku jedziemy tam po raz szósty i postanowiłem, że tym razem i ja spróbuję opisać naszą kolejną wyprawę. Niestety do niej jeszcze zostały 3 miesiące czekania :(
Ale nadarzyła się wyjątkowo długa tegoroczna majówka :D i pomyślałem sobie, że może spróbuję coś o niej wam opowiedzieć.
Mam nadzieję, że spodoba się wam tam tak jak nam, większość z was pewnie tam już była, najczęściej przejazdem a pewnie wielu udało się spędzić też trochę więcej czasu. Chcę wam przedstawić co udało nam się zobaczyć u naszego południowego sąsiada czyli u braci Czechów a w szczególności południowe rubieże ich pięknego kraju.

Dla zachęty tradycyjnie kilka fotek ;)

1.jpg
Piękny Telcz

2.jpg
Nasza baza czyli zaskakujący Jindřichův Hradec

3.jpg
Orlík nad Vltavou

4.jpg
Zalew Orlicki

5.jpg
Ciekawostka z Taboru ;)

6.jpg
Czeskie Budziejowice

7.jpg
Czeski Krumlow

8.jpg
Czeski Krumlow

9.jpg
Pilzno

10.jpg
Synagoga w Pilznie

11.jpg
Zámek Červená Lhota - czyż nie jest fotogeniczny? ;)

12.jpg
Hluboká nad Vltavou

13.jpg
Trzeboń

14.jpg
Znojmo

15.jpg
Mikulow

16.jpg
Mikulov

17.jpg
Mikulov

18.jpg
Veltice

19.jpg
Lednice

20.jpg
Lednice
Ostatnio edytowano 06.05.2018 00:41 przez mchrob, łącznie edytowano 1 raz
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 06.05.2018 00:32

Piękna zajawka :D
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18313
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.05.2018 11:06

Intro świetne , z przyjemnością będę zaglądał :D


Pozdrawiam
Piotr
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 06.05.2018 11:13

Niezła majówka widzę - chętnie będę śledził Twoją relację.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 06.05.2018 20:59

mchrob napisał(a):Tutaj powstanie moja pierwsza relacja na tym forum. Proszę o wyrozumiałość dla nowicjusza.
Czytam to forum od wielu lat, tutejsze relacje były inspiracją do naszych podróży po Chorwacji. W tym roku jedziemy tam po raz szósty i postanowiłem, że tym razem i ja spróbuję opisać naszą kolejną wyprawę. Niestety do niej jeszcze zostały 3 miesiące czekania

Cześć Michał.

Większości miejsc przedstawionych we wstępie niestety nie widziałem, dlatego chętnie obejrzę i będę kibicował jako nowicjuszowi. :D
Nasza majówka trwała tylko trzy dni, ale była bardzo udana. Znajdę chwilę, to może coś więcej napiszę. Na razie muszę zakończyć obecną relację.

Do naszych chorwackich wakacji, niestety też jeszcze ponad trzy miesiące. :wink:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1912
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 06.05.2018 22:57

Dzień 1 - 28.04.2018 (sobota)
Tegoroczny kalendarz zapewnił dodatkowe majówkowe wakacje. Urlop 3 dni wolne 9 - jest dobrze 8). Niestety żona musi być w pracy 4 maja tak więc 3 musimy już wracać. Ale to 6 dni majówki - ramy czasowe ustalone. Plany na tą majówkę powstawały dość wcześnie. Najpierw miała być Toskania ale ze względów na odległości i to że mieliśmy na pokładzie nowego niesprawdzonego ekipanta (a raczej ekipantkę) wybraliśmy bliższe rejony czyli południowe Czechy.
Jedziemy w 6 a raczej w 7 bo pierwszy raz jedziemy z psem a dokładniej z naszą suczką Lolą. Nie wiedzieliśmy jak zniesie taką długą podróż - jest z nami od zeszłej jesieni (ma teraz 9 miesiące) i tak daleko jeszcze nie jechała samochodem. Czyli skład ekipy to ja - Michał, żona Edyta, nasi synowie Krzysiek 13l i Grzesiek 10l oraz teściowie Staszek i Daniela oraz Lola. Z teściami jeździliśmy już wielokrotnie, byli też z nami raz w Chorwacji i póki mają chęci to my chętnie ich zabieramy ze sobą. Kwatera zarezerwowana na bookingu, nie miałem jakiś konkretnych wymagań co do lokalizacji bo i tak mieliśmy krążyć po okolicy. Padło na Jindřichův Hradec. Wcześniej nie słyszałem o tym mieście, wybrałem go ze względu na lokalizację i to że kwatera spełniała nasze wymagania. Strzał okazał się bardzo celny ale o tym później.
To tytułem wstępu. Teraz już czas rozpocząć majówkę. Na kwaterze umówieni jesteśmy na 15, a ze względu że do granicy mamy 25 minut od domu to zaplanowałem odwiedzić kilka miejsc po drodze. ;)

Pierwszy przystanek to Czeski Cieszyn i zakup winietki - 310 Koron, 10 minut i ruszamy dalej. Tu nic nie zwiedzamy ;)

Drugi przystanek to Kromieryż (w oryginale Kroměříž), tu już zamierzamy coś odwiedzić.

a1.jpg
Morowa kolumna na rynku

a1a.jpg
Część naszej ekipy


Samo miasto nie jest jakoś specjalnie zachwycające ładna starówka ale i dużo współczesnej zabudowy - mnie nie rzuciło na kolana. Ale ma jedną perełkę - Pałac Arcybiskupi wraz z ogrodami pałacowymi wpisanę na listę zabytków UNESCO.

a2.jpg
Oto i nasza perełka - Pałac Arcybiskupi

a3.jpg
Pałac Arcybiskupi

a4.jpg
Ogrody pałacowe

a5.jpg
Widok od ogrodów


Niestety na teren ogrodów nie wolno wprowadzać psów, nikt nie pilnował ale zakazy wisiały na bramie. Ogólnie ze względu na naszą Lolę podczas naszej majówki ograniczyliśmy zwiedzanie do ogólnodostępnych miejsc i nie zwiedzaliśmy wnętrz. Wszystkiego w 6 dni nie da się obejrzeć a plan mamy napięty ;)
Także tylko mały rekonesans w ograniczonym składzie po ogrodzie i wracamy do samochodu.

a5a.jpg
Wracamy
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1912
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 07.05.2018 00:09

Czas na trzeci przystanek, to Třebíč
Zatrzymujemy się na ogromnym rynku który w części jest parkingiem i dworcem autobusowym. Szybki spacer po centrum bo czas goni a jeszcze jeden przystanek przed nami. W Třebíči jest inny zabytek z listy UNESCO - dzielnica żydowska z bazyliką św. Prokopa ale niestety nie byliśmy tam. Jest po drugiej stronie rzeki Igławy a tam nie dotarliśmy. (Wstyd się przyznać ale dowiedziałem się tego dopiero przy pisaniu tej relacji)

a6.jpg
Cyryl i Metody na rynku (Karlově náměstí)

a7.jpg
Karlově náměstí

a8.jpg
Renesansowa kamienica z XIV w. - Malovaný dům. Zbudowana przez weneckiego kupca, obecnie jest tam sala ślubów

a9.jpg
W zbliżeniu

a10.jpg
Wieża miejska z XIV w.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1912
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 07.05.2018 01:13

Ostatni już przystanek w drodze w dniu dzisiejszym to Telč.
I tu znowu odwiedzamy pozycję z listy UNESCO (cała starówka na liście). A teraz małe narzekanko, nie wiem dlaczego ale w większości odwiedzanych czeskich miast i miasteczek dopuszczony jest ruch samochodów i parkowanie w samych ich centrach. Może to i ogranicza wymieranie biznesów w centrach ale w takim mieście jak Telč bardzo razi. Cały piękny rynek zapchany samochodami. :cry:

a21.jpg
Rynek i samochody, w tle ewangelicki kościół św. Ducha

a20.jpg
Kamieniczki w rynku

a19.jpg
Kamieniczki w rynku

a13.jpg
Kamieniczki w rynku

a12.jpg
Kamieniczki w rynku, na końcu rynku widoczny Telčský zámek

Co do nazewnictwa trzeba pamiętać że po czesku zámek to pałac, a hrad to zamek. :D


a11.jpg
Kolumna morowa

a14.jpg
Ciekawie zabudowany katolicki kościół p/w imienia Jezus (Kostel Jména Ježíš)


Ten kościół to kościół pojezuicki, obok niego w zabudowaniach poklasztornych funkcjonuje bardzo fajna kawiarnia i cukiernia gdzie na chwilkę przysiedliśmy na kawie i małym conieco.

a16.jpg
Patisserie-Café Haas


Potem jeszcze na chwilkę wpadliśmy na Telčský zámek ale ze względu na zakaz wstępu z czworonogami znowu w ograniczonym składzie.

a15.jpg
Telčský zámek

a17.jpg
Dziedziniec

a18.jpg
Ogród


Jest już po 14 a umówieni jesteśmy na kwaterze na 15, musimy jechać. Miasteczko robi wrażenie, warto byłoby wrócić tu na dłużej. Opuszczamy historyczne Morawy (wszystkie te dzisiaj odwiedzone miasta to miasta morawskie) i wjeżdżamy na teren historycznych Czech.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1912
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 07.05.2018 23:53

Kilka minut po 15 dojeżdżamy na miejsce. Miejscówka znajduje się w mieście Jindřichův Hradec. Właścicielka apartamentu już czeka. Szybko dokonujemy meldunku, płacimy w koronach (w przeliczeniu wychodzi ok 1200 zł za 5 nocy dla 6 osób). Dostajemy klucze i pilota od bramy, przy wyjeździe mamy tylko pozamykać apartament i wrzucić je do skrzynki na listy. Tyle z formalności, rozpakowujemy się i jedziemy na małe zakupy.

a23.jpg
Nasza miejscówka

a24.jpg
Nasza miejscówka

a22.jpg
Nasza miejscówka


W mieście są trzy większe markety: Lidl, Kaufland i Albert czynne codziennie do 22 tak, że nie będzie problemów z zaopatrzeniem.

Potrzeby życiowe zapewnione, więc możemy się przejść na spacer do centrum miasta. Od kwatery jest to ok 15 minut spaceru.
Droga pośród niskiej zabudowy północnego przedmieścia przez most na rzece Nežárka, póżniej wznosi się trochę i dochodzimy do ciekawej budowli.

a25.jpg
Klasztor

a26.jpg
Klasztor

a26a.jpg
Klasztor z drugiej strony


To były klasztor franciszkański połączony ciekawym mostkiem nad drogą z kościołem św. Katarzyny z XV w. W klasztorze mieści się obecnie sąd okręgowy. Obok klasztoru znajduje się mały ogród w który oczywiście się zapuszczam, a w nim niespodzianka - pomnik i to do tego z polskim akcentem. To poeta, ksiądz norbertanin Boleslav Jablonský (właściwie Karel Tupý) urodzony w pobliżu Jindřichův-a i tu kończący gimnazjum. Ale też wieloletni administrator i proboszcz klasztoru w Zwierzyńcu (obecnie Kraków) i tam też zmarły. Pisał w języku czeskim ale też i w polskim.

a26c.jpg
Boleslav Jablonský

a26b.jpg
Boleslav Jablonský



Dalej idziemy ulicą Kláštersk-ą zabudowaną okazałymi kamienicami w których mieści się urząd miasta i bank

a36.jpg
Klášterská


Następnie ulicą Pansk-ą dochodzimy do rynku tu nazwany námesti-m Míru czyli placem Pokoju

a27.jpg
Panská

a35.jpg
Panská

a28.jpg
Rynek i jego morowa kolumna

a29.jpg
Rynek i jego morowa kolumna
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1912
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 08.05.2018 22:20

Z rynku skierowaliśmy się w stronę zabudowań zamkowych.
Zámek Jindřichův Hradec to trzeci największy kompleks zamkowy w Czeskiej Republice po praskich Hradczanach i zamku w Czeskim Krumlowie. Zbudowany w XIII w. swoją obecną formę uzyskał po przebudowie w XVI w.

a30.jpg
Zabudowania zamkowe

a31.jpg
Okolice zamku

a32.jpg
Zamek


zamek.jpg
Zdjęcie z internetu przedstawiające go w całej okazałości


Dużą część powierzchni centrum miasta zajmuje sztuczny zbiornik - staw Vajgar o powierzchni 45 ha. Kiedyś pełnił funkcje fortyfikacyjne a obecnie wykorzystywany jest do rekreacji.

a33.jpg
Zabudowania przy brzegu stawu

a34.jpg
Zabudowania przy brzegu stawu



Dzień powoli się kończy, zbieramy się do powrotu na kwaterę. Jutro zapowiada się równie piękna pogoda i równie intensywny dzień.

Poniżej mapka naszej podróży tego dnia.

mapa1.JPG
Ostatnio edytowano 29.05.2018 22:00 przez mchrob, łącznie edytowano 1 raz
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1912
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 14.05.2018 21:37

Nie wiem czy ktoś czyta co piszę, ale nie zniechęcam się. Obiecałem sobie zrobić tą relację do końca.
Tak więc kolejny odcinek:

Dzień 2 - 29.04.2018 (niedziela)

Dzisiaj czeka nas trochę wodnych przygód. Taka mała namiastka Jadranu ;) Czyli fishpiknik po czesku ;)
Ale po kolei. Jedziemy na Hrad Zvíkov.

Zvíkov_4.jpg
Zdjęcie z wikipedi, widok z góry najlepiej pokazuje jego położenie.


Położony na cyplu w miejscu ujścia rzeki Otawy do Wełtawy. Zamek królewski z XIII w. Ale widok z tej fotki istnieje dopiero od 1961. To w tym roku oddano do użytku zaporę Orlicką na Wełtawie i powstało sztuczne jezioro (zalew Orlicki). Poziom wody podniósł się o kilkadziesiąt metrów. Kiedyś wyglądało to zupełnie inaczej.

Zvíkov_old.jpg
Widok zamku z przed budowy zapory


Wygląda na dość niedostępny i też taki był. przez pewien okres przechowywane były na zamku królewskie regalia i skarby.

A to już moje zdjęcia.

b1.jpg

b2.jpg

b3.jpg

b4.jpg

b5.jpg

b6.jpg

b7.jpg


To zdjęcie powoli zapowiada naszą dzisiejszą atrakcję
b8.jpg

Ale nie tym będziemy pływać.


b9.jpg

Tym niestety też nie ;)


Oto nasz dzisiejszy środek transportu.

b10.jpg
Ostatnio edytowano 16.05.2018 09:00 przez mchrob, łącznie edytowano 1 raz
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 14.05.2018 21:50

mchrob napisał(a):Nie wiem czy ktoś czyta co piszę, ale nie zniechęcam się.

Czekałem na kolejny odcinek. Nie zniechęcaj się. :)
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1912
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 14.05.2018 21:59

walp napisał(a):
mchrob napisał(a):Nie wiem czy ktoś czyta co piszę, ale nie zniechęcam się.

Czekałem na kolejny odcinek. Nie zniechęcaj się. :)


Dzięki, dam radę ;)
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 14.05.2018 22:12

Ja także śledzę Twoją relację. :)
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1912
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 14.05.2018 22:25

Przeglądając internet w celu znalezienia miejsc wartych odwiedzenia, zauważyłem że kursuje tam linia wycieczkowa. W sezonie wakacyjnym codziennie, a na wiosnę i jesień tylko w weekendy. No ale mamy właśnie niedzielę. Jeszcze nie piszę dokąd płyniemy, to taka mała niespodzianka. Bilet rodziny 2 dorosłych + jedno dziecko (taki czeski standard, chyba dużo jedynaków u nich ;)) kosztuje 500 koron (w obie strony). Kupujemy dwa bilety rodzinne plus bilet dla Loli i wsiadamy.

b11.jpg


Podróż w jedna stronę trwa 45 minut. Po drodze mijamy wiele domków letniskowych na brzegach zalewu. Ruch na wodzie też duży, widać że to popularne miejsce wypoczynkowe.

b12.jpg

b13.jpg

Przed nami most Zdakovski, najwyższy most w Czechach na drodze krajowej nr 19. Do wody ok 50 m, do dna doliny przed zalaniem ok 100 m.

b14.jpg


Powoli zbliżamy się do celu podróży.

b15.jpg


Zámek Orlík w pełnej krasie.
b16.jpg


Wysiadamy, mamy nieco ponad godzinę na zwiedzanie.
b17.jpg
Następna strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Hrady, zámky i věže czyli majówka 2018
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone