Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Hrady, zámky i věže czyli majówka 2018

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12138
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 07.06.2018 08:32

Ten platan jest ogromny 8O Ciekawe ile ma lat :wink:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5742
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 07.06.2018 08:56

Valtice są piękne, my zwiedziliśmy także wnętrza oraz byliśmy w parku pałacowym na tyłach pałacu.
No i właśnie w Valticach zrobiliśmy większe zakupy morawskiego wina. Przy rynku jest niezły sklep, gdzie jest duży wybór miejscowych produktów winiarskich :) .
Zresztą wino to też jeden z powodów, dla których na Morawy chcielibyśmy powrócić. :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.06.2018 10:00

Pane učiteli, ja se zase omlouvám... ;)

Miło jest sobie przypomnieć miejsca, po których się szwendało mieszkając w Brnie... trochę mi tego brakuje. Wczoraj odebrałem przesyłkę ze słowacką gazetą Sme, w której był taki oto dodatek:

IMG_20180607_094851.jpg

IMG_20180607_095250.jpg

IMG_20180607_095313.jpg

IMG_20180607_094908.jpg

IMG_20180607_094949.jpg


Gdyby ktoś reflektował na skany, to PW :oczko_usmiech: 8)
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1908
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 07.06.2018 12:22

beatabm napisał(a):Ten platan jest ogromny 8O Ciekawe ile ma lat :wink:

Próbowałem wygooglować ale nie znalazłem. Podejrzewam że może mieć koło 400 lat, pewnie nasadzony w okresie przebudowy pałacu w XVII wieku

Nefer napisał(a):Valtice są piękne, my zwiedziliśmy także wnętrza oraz byliśmy w parku pałacowym na tyłach pałacu.
No i właśnie w Valticach zrobiliśmy większe zakupy morawskiego wina. Przy rynku jest niezły sklep, gdzie jest duży wybór miejscowych produktów winiarskich :) .
Zresztą wino to też jeden z powodów, dla których na Morawy chcielibyśmy powrócić. :)


W samym pałacu jest słynny (Makłowicz kiedyś miał o nim program) Salon Win Czeskiej Republiki. Gdzie za opłatą (399 Koron) możesz przez 90 minut zwiedzać i próbować wszystkich wystawionych win. No i sklep też tam oczywiście jest. Mnie by musieli chyba potem wyprowadzać stamtąd bo w 90 minut to się można już dobrze "napróbować" ;)

Pääkäyttäjä napisał(a):Pane učiteli, ja se zase omlouvám... ;)
Miło jest sobie przypomnieć miejsca, po których się szwendało mieszkając w Brnie... trochę mi tego brakuje. Wczoraj odebrałem przesyłkę ze słowacką gazetą Sme, w której był taki oto dodatek:

Gdzie mi tam do nauczyciela ;)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.06.2018 07:31

A propos wspomnianego platana. Zrobiłem małe dochodzenie, wywiad i dostałem taką odpowiedź, co do wieku rzeczonego drzewa:

Zahradnická fakulta MeU v Brně napisał(a):My dva stojíme uprostřed náměstí a naše jméno je platan. Jsme zřejmě bratranci – ten větší z nás nosí jméno javorolistý (Platanus hispanica – aceroides) a ten menší platan východní (Platanus orientalis).

Rosteme tady od přelomu století 19. a 20. Kdo nás tady zasadil, si nepamatujeme a ani to nikdo přesně neví – ptali jsme se. Čas nám plyne pomalu, protože všechny budovy kolem stály, už když jsme byli mladí.

Prý máme velkou odolnost vůči znečistěnému ovzduší a tak nás vysazují ve městech. Zdobíme jednak zvláštní kůrou, která se nám odlupuje v plátech – je typická a nepřehlédnutelná; na podzim a v zimě bambulkami kulovitých plodenství na stopkách. Kveteme zpravidla v květnu - květy v kulovitých, jednopohlavných hlávkách se objevují spolu s vyvíjejícími se listy. Samičí květy mají červené zbarvení. Upoutáme pozornost svou složitě klenutou korunou, někteří naši kamarádi v Lednici mají silně převislé spodní větve, které svádí děti k lezení. Ale my jsme tady na náměstí pěkně rovně rostlí.

Když nám opadnou listy, to jsou panečku hromady – ale listy máme krásně vybarvené a tuhé, takže si je někteří lidé berou, aby si i doma připomněli krásný podzim.

Lidé rádi usedají v našem stínu za horkých letních dnů a ten poskytujeme náramný díky velkým dlanitým listům a taky díky rozsáhlému kořenovému systému, který sahá do velké hloubky a nedovolí našim listům uvadnout. Máme rádi slunné chráněné stanoviště a vápnité půdy – to tady u vás máme. My, platany, se dožíváme až 500 let, čeká nás ještě dlouhé soužití s Valticemi, jsme tady s vámi rádi.


Także platan chyba nie ma 400 lat a trochę mniej :)
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1908
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 13.06.2018 21:23

Faktycznie ten platan raczej nie może być taki stary.
A co do platanów to z mojego prawie podwórka. Miejscowość Kozy koło Bielska-Białej.

Ma około 200 lat

kozy.jpg


http://www.kozy.pl/platandrzeworoku/d/s ... 5/158.html
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1908
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 13.06.2018 22:24

Nie ma co odwlekać tego co nieuchronne. Dlatego też powoli trzeba kończyć tą relację.

Byliśmy w pięknych Valticach to oczywiście jedziemy do pobliskiej miejscowości Lednice.
Obie te miejscowości ze swoimi zespołami pałacowymi wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pałac Lednicki obecną neogotycką formę uzyskał po przebudowie w XVIII w.
Pełnił funkcje letniej rezydencji rodu Liechtenstainów.

f70.jpg

f71.jpg


Pałac otoczony jet ogromnym 200 ha ogrodem (parkiem)

f72.jpg


Do pałacu przylega też duża oranżeria.

f73.jpg

f74.jpg


Na terenie parku zbudowany jest ten minaret (takie widzimisie ówczesnych właścicieli)

f75.jpg


Nie jestem przekonany do takiej architektury (strasznie dużo tych ozdobników)

f76.jpg


Ale taka była ówczesna moda, ciekawe jak pałac wyglądał przed przebudową.

f77.jpg


A to pałacowe stajnie i wozownia

f78.jpg


W innym miejscu mogły by uchodzić za samodzielny pałacyk ;)

f79.jpg


To już ostatnie odwiedzone miejsce naszej majówkowej wyprawy. Jest już późne popołudnie, musimy się zbierać bo do domu 4 godziny drogi. Dodatkowo po drodze łapie nas gwałtowna burza z gradem. Do domu wracamy w deszczu o godzinie 21. Jesteśmy zmęczeni ale szczęśliwi.

A to już tradycyjnie mapa przejazdu wykonanego tego dnia.

mapa6.JPG
Poprzednia strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Hrady, zámky i věže czyli majówka 2018 - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone