Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Hrady, zámky i věže czyli majówka 2018

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 04.06.2018 21:10

Znojmo jest super! Też je zwiedziliśmy przy okazji tamtego wyjazdu. Rotunda św. Katarzyny, zamek, kościół św. Mikołaja - piękne miejsca :) Wspaniałe są też winne piwniczki w Šatovie i Sealsfieldův kámen - w pobliżu. Polecam Wam następnym razem :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.06.2018 21:12

Znojmo i wino powiadasz...? ;-)

P1528123.jpg
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 04.06.2018 21:34

Pääkäyttäjä napisał(a):Znojmo i wino powiadasz...? ;-)

P1528123.jpg


W Hiszpanii też są browary ;)

https://www.znovin.cz/
http://www.znojemskevinobrani.cz/
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 04.06.2018 22:23

maslinka napisał(a):Znojmo jest super! Też je zwiedziliśmy przy okazji tamtego wyjazdu. Rotunda św. Katarzyny, zamek, kościół św. Mikołaja - piękne miejsca :) Wspaniałe są też winne piwniczki w Šatovie i Sealsfieldův kámen - w pobliżu. Polecam Wam następnym razem :)


Zapisane , zapamiętane , wpisane w kajet CZ :mrgreen: Dziękuję 8)

Świetna relacja , szkoda tylko że majówka nie trwała kilka dni więcej :wink:


Pozdrawiam
Piotr
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 04.06.2018 22:51

piotrf napisał(a):Świetna relacja , szkoda tylko że majówka nie trwała kilka dni więcej :wink:

Dzięki za dobre słowo. :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.06.2018 06:12

mchrob napisał(a):
Pääkäyttäjä napisał(a):Znojmo i wino powiadasz...? ;-)

P1528123.jpg


W Hiszpanii też są browary ;)

https://www.znovin.cz/
http://www.znojemskevinobrani.cz/


Na winobraniu byłem nie raz, najlepsze jest burčákobrání 8) :mrgreen:
Znovín Znojmo - z reguły jak kupuję wino w sklepie, to głównie to.

Choć po wycieczkach po vinných sklepach w Šatově i Chvalovicích, chyba wolę nalewane z beczki (swoją drogą, musiałbym kiedyś odwiedzić Adámkovi Bílý sklep w Chwałowicach) :mrgreen:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 05.06.2018 08:17

Ten dom towarowy rzeczywiście w kosmos 8O :mrgreen:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 05.06.2018 21:31

Jak nie mogliśmy odpuścić sobie Znojma tak tym bardziej nie odpuszczamy kolejnego miasta w okolicy.
To oczywiście Mikulov. Miasto mijane corocznie przez tłumy Cromaniaków zdarzających trasą przez Czechy nad Jadran. Wielu z was pewnie już w nim było przy okazji wyjazdów wakacyjnych ale my jeszcze nie gdyż preferujemy trasą przez Słowację.

Parkujemy i idziemy w stronę rynku. Jest bardzo gorąco, to najcieplejszy dzień naszego weekendu. Ale miasto jest przepiękne więc nie straszne nam palące słoneczko ;). Rynek oczywiście z morową kolumną ;).

f30.jpg

f31.jpg


Nad miastem góruje Zámek Mikulov

f32.jpg


Po drugiej stronie wieże grobowca Ditrichštejn-ów właścicieli zamku do 1945. Powyżej widać Svatý Kopeček z kaplicą św. Sebestiana

f33.jpg


Idziemy w stronę zamku

f34.jpg


Svatý Kopeček na zbliżeniu

f35.jpg


Wspinamy się na wzgórze zamkowe okrążając sam zamek. Tu widok na ruiny starego zamku tzw. Kozí hrádek.

f36.jpg


Na tyłach wzgórza zamkowego.

f37.jpg

f38.jpg


Spacerujemy po ogrodach zamkowych.

f39.jpg


Wszędzie kwitnące kwiaty.

f40.jpg


Lipy też przygotowane do kwitnienia.

f41.jpg


A kasztanowce już przekwitają.

f42.jpg


Po tulipanach już niewiele zostało.

f43.jpg


Zamek w całej okazałości

f46.jpg


Fajnie tu przysiąść na chwilkę na ławeczce w zacienionej alejce i pokontemplować takie widoki.

f44.jpg


Powoli wracamy, było to cudowny spacer.

f45.jpg


Mieliśmy zatrzymać się tu na obiad, ale jest tak gorąco, że jeszcze nie mamy ochoty na jedzenie. Zjemy przy okazji kolejnego przystanku. To już niedaleko.
KarKoz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 759
Dołączył(a): 26.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) KarKoz » 05.06.2018 22:40

Michał, muszę przyznać, że inspirujesz mnie swoją relacją. Będę musiał coś pomyśleć by pozwiedzać te urokliwe czeskie miasteczka...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.06.2018 06:28

Pardon me za wtrynianie się z fotami w wątek, ale widok ze Sv. Kopečku jest fajny :)

P191105.jpg

P242549.jpg
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 06.06.2018 08:13

KarKoz napisał(a):Michał, muszę przyznać, że inspirujesz mnie swoją relacją. Będę musiał coś pomyśleć by pozwiedzać te urokliwe czeskie miasteczka...

Naprawdę warto, szczególnie mieszkając blisko czeskiej granicy jest to prostsze logistycznie niż zwiedzanie niektórych rejonów Polski - polecam.

Pääkäyttäjä napisał(a):Pardon me za wtrynianie się z fotami w wątek, ale widok ze Sv. Kopečku jest fajny :)

No świetny widok, niestety nam już nie starczyło czasu żeby tam dotrzeć.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 06.06.2018 19:03

Miło się ogląda te piękne czeskie zamki, miasteczka. :)
Niektóre miejsca np. Mikulov dobrze mi znane, inne tylko z widzenia/przejazdem, a kilka, o których - wstyd się przyznać :oops: - chyba nawet nie słyszałem.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 06.06.2018 20:34

Nefer napisał(a):Miło się ogląda te piękne czeskie zamki, miasteczka. :)
Niektóre miejsca np. Mikulov dobrze mi znane, inne tylko z widzenia/przejazdem, a kilka, o których - wstyd się przyznać :oops: - chyba nawet nie słyszałem.

Jak zaczynałem planowanie tej majówki to też kojarzyłem tylko kilka z tych miejsc. Ale im więcej czytałem tym więcej odnajdywałem miejsc wartych odwiedzenia. Tak, że nie ma wstydu ;).
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.06.2018 21:03

mchrob napisał(a):
Nefer napisał(a):Miło się ogląda te piękne czeskie zamki, miasteczka. :)
Niektóre miejsca np. Mikulov dobrze mi znane, inne tylko z widzenia/przejazdem, a kilka, o których - wstyd się przyznać :oops: - chyba nawet nie słyszałem.

Jak zaczynałem planowanie tej majówki to też kojarzyłem tylko kilka z tych miejsc. Ale im więcej czytałem tym więcej odnajdywałem miejsc wartych odwiedzenia. Tak, że nie ma wstydu ;).


Michał , gdy planowałem wizytę w tamtym rejonie ilość miejsc do odwiedzenia czterokrotnie przekroczyła możliwości czasowe :lol: , a przecież wiele "mniejszych" atrakcji świadomie pominąłem . . .
Zostanie coś na następny raz :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 06.06.2018 21:35

Domyślacie się już na pewno, że będąc w Mikulowie musiałem też odwiedzić dwa okoliczne miejsca z serii "must see".

Pierwsze z nich to Valtice. Malutkie miasteczko tuż przy austriackiej granicy słynne z przepięknego zespołu pałacowego.

Lądujemy na rynku, w tle piękny barokowy kościół Wniebowzięcia NMP

f50.jpg


Na środku rynku nietypowo znajdujemy piękny trawnik w cieniu jeszcze piękniejszego platana.

f51.jpg


Ratusz miejski, dość okazały jak na wielkość miasteczka (3tyś. mieszkańców)

f52.jpg


Najmłodsza cześć naszej ekipy korzysta z przyjemnego chłodu w cieniu drzewa.

f53.jpg

f54.jpg


Idziemy w stronę zespołu pałacowego.

f55.jpg


Ta siedziba rodu Lichtensteinów uzyskałą obecną formę barokową w XVII w.

f56.jpg


Pięknie się prezentuje w popołudniowym słońcu.

f57.jpg

f59.jpg

f60.jpg

f61.jpg


Wracamy w stronę kościoła.

f58.jpg


Wnętrze zachwyca barokowymi zdobieniami.

f62.jpg


Wg mnie to najpiękniejszy kośćiół jaki widziałem na terenie Czech. A do tego jaki panuje tu przyjemny chłód ;)

f63.jpg


A tu pod tymi parasolami po zacienionej stronie rynku zjadamy pyszny obiad. I do tego można zapłacić tu kartą co nie jest takie oczywiste w czeskich restauracjach 8O .

f64.jpg


Wiedziałem, że możemy spodziewać się tu widoku wspaniałego pałacu, ale ten klimat spokoju bijący z tego miasteczka i ten wspaniały platan na środku rynku to już bardzo pozytywne zaskoczenie.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Hrady, zámky i věže czyli majówka 2018 - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone