Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Historia Chorwacji - ksiązki

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Amar
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 58
Dołączył(a): 23.07.2002
Historia Chorwacji - ksiązki

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amar » 30.10.2002 14:37

Witam,
W oczekiwaniu na kolejny wyjazd do Chorwacji w przyszłym roku, chętnie bym poczytał jakieś ciekawe książki na temat historii i współczesności tego kraju. Czy ktoś zna może jakieś tytuły? Będę wdzięczny za pomoc...
Pozdrawiam
Łukasz
Cromaniak
Posty: 1088
Dołączył(a): 03.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz » 30.10.2002 15:49

Też jestem zainteresowany.
Pytałem już o to na Forum ale niestety bez oddzewu
Amar
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 58
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amar » 31.10.2002 19:20

Jak widać i tym razem bez odzewu, a szkoda.
Ludzie, mogą to być także książki na temat najnowszej historii Chorwacji, beletrystyka - czy ktoś zna jakiegoś chorwackiego pisarza? Obojętne, coś co się ukazało w ostatnim czasie, a jest interesujące i nie jest to przewodnik...a może nic się o Chorwacji nie ukazuje na rynku księgarskim?
dominika
Croentuzjasta
Posty: 284
Dołączył(a): 06.10.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominika » 01.11.2002 15:43

ja bym ci chetnie pomogla ale nigdy nie widzialam w polsce ksiazki o chorwacji. a czy musi byc po polsku?
w polsce nie mieszkam od trzech lat takze wogole nie wiem co sie ukazuje z ksiazek, ale moja mama tez cos szukala zeby przeczytac i nic nie znalazla oprocz przewodnika :( jutro ide do jednego centrum handlowego to moge zobaczyc czy cos jest po angielsku, jakas nieduza ksiazeczka, jakos by ci sie ja juz dostarczylo :D

mika
artur
Odkrywca
Posty: 84
Dołączył(a): 11.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur » 02.11.2002 11:17

Czytałem dwie ksiazki o współczesnej historii Chorwacji, obydwie napisał ten sam autor Ryszard Bilski(korespondent wojenny gazety Rzeczpospolita)
Tytuły to "Kocioł bałkański" i "Nie strzelajcie do nocnego ptaka"
Jezeli interesuje cie losy współczesnych Bałkanów to naprawde polecam przeczytanie obydwu pozycji.
Pozdrawiam Artur
dominika
Croentuzjasta
Posty: 284
Dołączył(a): 06.10.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominika » 02.11.2002 13:56

bylam i nic nie znalazlam :(
Amar
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 58
Dołączył(a): 23.07.2002
Ciężka sprawa...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amar » 04.11.2002 10:42

Dominika i artur, bardzo Wam dziękuję. Jak widać jest to chyba dość ciężka sprawa. Może forumowicze napiszą wspólnie książkę o Chorwacji, każdy jakieś małe opowiadanko i potem to wspólnie wydamy :-)
ALe na poważnie, to interesuje mnie wydawnictwo po polsku (Dzięki jeszcze raz Dominika za ofertę pomocy). A udało mi się niedawno trafić na książkę Dawida Warszawskiego pt. "Obrona poczty sarajewskiej", wprawdzie nie dotyczy to tylko Chorwacji, a głównie Bośni, ale jest to bardzo dobra i pouczająca lektura. Wiem, że Chorwaci i Bosniacy (nie znam żadnego Serba) niechętnie mówią o wojnie, teraz, po lekturze wiem już dlaczego...Będę jeszcze szukał, a o Bilskim słyszałem, ale zapomniałem, dzięki arturo.
Jeszcze się odezwę...pozdrowienia
dominika
Croentuzjasta
Posty: 284
Dołączył(a): 06.10.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominika » 05.11.2002 00:25

tak mi przykro ze nie moglam pomoc, zapytam sie w polsim towarzystwie kult. w rijece, moze oni cos wiedza :)
Amar
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 58
Dołączył(a): 23.07.2002
książek brak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amar » 05.11.2002 10:13

Chyba Chorwacja nie cieszy się uznaniem naszych naukowców-historyków. Widziałem w księgarni jedną książkę o historii Jugosławii, od powstania do rozpadu, ale o samej chorwacji nic. To samo jeśli chodzi o przekłady literatury. Dominiko, może znasz jakichś w miarę współczesnych pisarzy chorwackich, wtedy łatwiej będzie szukać po nazwiskach, nawet w necie.
Pozdrawiam ze zmrożonej Warszawy...
Amar
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 58
Dołączył(a): 23.07.2002
po ptakach

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amar » 14.11.2002 19:31

Widzę, że wątek umarł śmiercią naturalną...
Janko
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 47
Dołączył(a): 28.09.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janko » 14.11.2002 23:32

Niestety tak to jest. Wydawalo by sie ze powinno byc wiecej tego typu publikacji. Bede w przyszlym tygodniu w Zagrzebiu. Sprobuje w jakis sposob zalatwic dla Ciebie publikacje, ktor moga Cie moze zainteresowac o Polakach zwiazanych z Chorwacja jak np. Pilskudski, Sienkiewicz itd. Takie publikacje zostaly wydane, ale nie sa dostepne. Wiec jezeli naklad nie zostal jeszcze wycyerpany dam ci znac.

Pozdrawiam

Janko
Amar
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 58
Dołączył(a): 23.07.2002
światełko w tunelu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amar » 15.11.2002 11:16

Janko, bardzo ci dziękuję za zainteresowanie. Jednak moim zamierzeniem, gdy rozpoczynałem ten temat, było zdobycie informacji o książkach wydanych w Polsce. Jak widać jest to jednak mało "chodliwy" temat, a szkoda. Niemniej jednak nadal szukam opracowań nt. historii Chorwacji...tej najnowszej, jak i tej starszej. A już bardzo mnie ciekawi czy może są jakieś książki o czasach Monarchii Austro-Węgierskiej, gdy razem z Chorwatami byliśmy w jednym państwie i największym portem dla Krakowa, Przemyśla czy Lwowa była... Rijeka.
Janko
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 47
Dołączył(a): 28.09.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janko » 15.11.2002 22:25

Ok. Przepraszam faktycznie nie wyrazilem sie dokladnie, publikacje o ktorych wspomnalem nie zostaly wydane w Polsce, ale w Chorwacji, ale po polsku.
Vaald
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 19.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vaald » 26.11.2002 19:03

Myślę,że to może Cię zainteresować http://www2.gazeta.pl/obcasy/1,25370,1103260.html wraz z podlinkami w "Zobacz także".Rzecz dotyczy Dubravki Ugreśić i polskich wydań jej powieści i esejów.
Limon
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 55
Dołączył(a): 29.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Limon » 05.12.2002 13:52

Vaald napisał(a):Myślę,że to może Cię zainteresować http://www2.gazeta.pl/obcasy/1,25370,1103260.html wraz z podlinkami w "Zobacz także".Rzecz dotyczy Dubravki Ugreśić i polskich wydań jej powieści i esejów.

Z wielkim zainteresowanie przeczytałam artykuły o Dubravce Ugresić i fragmenty książki "Amerykański fikcjonarz". Jest coś fascynującego w czytaniu zwierzeń osoby, która choć zwana Chorwatką w rzeczywistosci nie potrafi znaleźć swej tożsamości narodowej po rozpadzie Jugosławi. Chętnie kupiłabym którąś z książek D. Ugresić, "Kulturę kłamstwa" lub "Amerykańskiego fikcjonarza". Niestety w wydawnictwie "Czarne" dowiedziałam się, że nakład został wyczerpany.
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Historia Chorwacji - ksiązki
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone