Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Historia Chorwacji - ksiązki

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
M.
Croentuzjasta
Posty: 491
Dołączył(a): 19.08.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) M. » 05.12.2002 23:45

Jak już jesteśmy przy historii Chorwacji to ja miałbym dużą prośbę o wyjaśnienie mi dwóch spraw.Nie miałem odwagi pytać o to w Chorwacji,bo może sprawa jest delikatna ,a bez znajomości języka i uwarunkowań można niechcący zrobić komuś przykrość.Z pewnym zdziwieniem spotykałem praktycznie wszędzie Obala Marsala Tito.I to jest moje pierwsze pytanie.Jak to widzą Chorwaci,bo mi trudno byłoby sobie wyobrazić w wolnej Polsce Wybrzeże Jaruzelskiego czy innego Rokossowskiego?Drugie pytanie dotyczy głównej ulicy Trogiru,która na planach nazywa się Kohla i Genschera.To akurat potrafię sobie wyobrazić dlaczego;myślę,że chodzi o to,że Niemcy tak szybko uznały Państwo Chorwackie.Jednak zwróciłem uwagę,że na tej ulicy na tabliczkach nie ma aktualnej nazwy.Moje pytanie brzmi:jeszcze czy już?
M.
Croentuzjasta
Posty: 491
Dołączył(a): 19.08.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) M. » 26.12.2002 22:23

No proszę,minęły 3 tygodnie i nic.Dalej muszę się zastanawiać,czy Leon i Janko nie zauważyli mojego pytania,czy jest jednak z gatunku "politycznych" i lepiej go nie zauważyć.No chyba ,że jest na to jeszcze jeden wymieniany swego czasu przez Leona sposób:cała noc plus żubrówka. :?:
dominika
Croentuzjasta
Posty: 284
Dołączył(a): 06.10.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominika » 29.12.2002 11:55

Limon tu mozesz kupicjej ksiazki :D , tylko w szukaj wpiszesz dubravka

http://www.merlin.com.pl
Ostatnio edytowano 29.12.2002 12:00 przez dominika, łącznie edytowano 2 razy
dominika
Croentuzjasta
Posty: 284
Dołączył(a): 06.10.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominika » 29.12.2002 11:57

M. jak tylko moj maz wroci do domu to go zapytam i napisze Ci, mam nadzieje wyczerpujaca odpowiedz. :D
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 30.12.2002 11:36

No wlasnie ciezko jest w paru zdan opisac chistorije lub sprawi chistoriom uwarunkowane. Jezeli chodzi o Tita, to sprobuje najkruce jak sie da. Prawda jest ze Tito bil komunistem, despotom ktori kraj prowadzil mocna reka i w czasie ktorego nie jednego inaczej miszlancego "zjadla noc". W czasie rzadow Tita duzo ludzi cierpialo i po wojniell tez ich duzo zginelo.
Z drugej stroni jednak Tito bil uznanim antifaszistom i nie dal sie Ruskim i z tich powodow go duzo ludzi nadal szanuje. Poprostu w tej sprawie trzeba bilo zrobic kompromis.
Wadziu1
Kosovo

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wadziu1 » 30.12.2002 18:54

Prosze przeczytac prace magisterska, przeczytałem cała, dużo tego jest ale ciekawe, nie ma nic o Chorwacji ale wiele o Kosovie i daje jakiś pogląd na sprawe

http://historia.terramail.pl/magisterki ... index.html


pzdr wadziu
Rafał B.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 131
Dołączył(a): 12.08.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał B. » 30.12.2002 22:14

Dzisiaj o godzinie 19.00 w TV Puls emitowano drugi odcinek włoskiego serialu dokumentalnego pt. "Biskupi Europy". Jego bohaterem udzielającym wywiadu był Mons. Josip Bozanić - Arcybiskup Metropolita Zagrzebia. Wiele pytań i odpowiedzi dotyczyło spraw związanych z najnowszą historią Chorwacji oraz aspektów społecznych i gospodarczych obecnej rzeczywistości tego kraju. Po obejrzeniu tego programu nasuwa się refleksja - nie wszystko wygląda tam, tak różowo jak widzimy to, penetrując głównie nadmorskie rejony. Wojenne piętno będzie jeszcze długo ciążyć na tym kraju i jego społeczeństwie, zmuszając do rozwiązywania wielu problemów, które my w Polsce znamy z nieco dalszej przeszłości. Wywiad bardzo interesujący.
Limon
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 55
Dołączył(a): 29.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Limon » 31.12.2002 09:40

dominika napisał(a):Limon tu mozesz kupicjej ksiazki :D , tylko w szukaj wpiszesz dubravka

http://www.merlin.com.pl


Dzięki Dominika, wcześniej też szukałam w merlinie, ale nic nie znalazłam. Może źle wpisałam nazwisko. Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam życząc dużo szczescia w Nowym Roku!
dominika
Croentuzjasta
Posty: 284
Dołączył(a): 06.10.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominika » 31.12.2002 22:16

co sie tyczy Tita to potpisuje post Leona. i moj maz tak mowi. Tito dlugo tzrymal jugoslawie razem, gdyby nie on najprawdopodobnie bylaby ona podzielona i Wlosi by wzieli to co uwazaja ze im sie nalezy:(

Limondzieki za zyczenia i Tobie wszystkiego najlepszego w nowym roku.
wadziu1

Nieprzeczytany postnapisał(a) wadziu1 » 04.01.2003 23:22

POcahontas

Nieprzeczytany postnapisał(a) POcahontas » 05.01.2003 10:49

Witajcie ja właśnie jestem w trakcie pisanie mojej pracy mgr a będzie ona właśnie o Chorwacji i jej walorach więc jak skończę będziecie mogli poczytać
dominika
Croentuzjasta
Posty: 284
Dołączył(a): 06.10.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominika » 05.01.2003 17:37

pocahontas super...czekam z niecierpliwoscia :)
M.
Croentuzjasta
Posty: 491
Dołączył(a): 19.08.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) M. » 13.01.2003 22:36

Dzięki za informacje.
Długo mnie nie było,bo wyjechałem a potem zdechł komputer.Zresztą jeszcze ma czkawkę.
pipi
czesc

Nieprzeczytany postnapisał(a) pipi » 22.04.2003 21:18

czesc !!! Moge wam polecic pare pozycji poniewz studiuje chorwacki jezyk i literature chorwackam, miałam rowniez na pierwszym semestrze historie Chorwacji. Jezeli chodzi o literature to jest ksiazka , " Literatura narodow Jugosławii" Antuna Baraca, jak widac stara ale my studenci kroatystyki z niej korzystamy , jest to nasz "podrecznik". Jezeli chodzi historie to w Polsce sa dostepne nastepujace ksiazki : "Historia Jugosławii" (Felczak , Wasilewski), ksiazka o Jugosławii pana Podhorodeckiego i pana Walkiewicza. Istnieje równiez dosyć nowa ksiązka pani Rapackiej pt "Leksykon tradycji chorwackiej" Jezeli natomiast chodzi o Dubravke Ugresic to nie jest ona zbyt znana i lubiana w Chorwacji. Przebywa teraz na emigracji, ale jej ksiazki sa w polskich bibliotekach np. w mojej wydziałowej w Katowicach. A co do wspołczesnych pisarzy chorwackich to polecam np Miro Gavran,Goran Tribuson,Borivoj Radakovic,Zoran Feric,Miljenko Jergovic. Pozdrawiam pa
PrzemekS.
Historia Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) PrzemekS. » 22.04.2003 22:03

Maciej Kuczyński "Krwawiąca Europa"
Podhorecki "Jogosławia"
Walkiewicz "Jugosławia"
sporo jest także w ksiązce Ryszarda Bilskiego "Kocioł Bałkański" lub pierwsze wydanie pt. "Nie strzelajcie do nocnego ptaka"
W książkach Ugreszic niewiele jest historii, ale za to sporo na temat sytuacji w Chorwacji w latach 90 ubiegłego stulecia vide "Kultura kłamstwa", polecam też archiwum Rzeczypospolitej, niestety teraz już chyba płatne, swego czasu wykupiłem sobie dostęp do archiwum GW i tam też jest sporo artykułów. Co do tematu Bałkanów mam większość pozycji dt. historii najnowszej, które ukazały się w ciagu ostanich paru lat w Polsce.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Historia Chorwacji - ksiązki - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone