Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku Brač

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 13.02.2018 21:10

Cd. Dzień 5 - 19.07.2017 środa – Dračevica

Jedziemy do kolejnej miejscowości ukrytej w interiorze wyspy z dala od morza, mijając tereny, które kilka lat temu strawił rozległy pożar, przyroda powoli odradza się.

Przejeżdżając przez miejscowość Dračevica spostrzegam za cmentarnym murem jakąś nowo powstającą budowlę z bielusieńkiego jak śnieg kamienia .

Przystajemy :).
IMG_20170719_161305.jpg


No i jak się okazuje taki był też plan pomysłodawcy tej budowli   :wink: Jak wyczytuję później w Internecie „by każdy pasażer przejeżdżającego samochodu, na krótko zatrzymał się i rzucił okiem”.

No to plan się powiódł  gdyż się zatrzymaliśmy :)
Okazuje się, że to właśnie powstające mauzoleum rodziny Šimunović.
8087996.jpg

IMG_20170719_161423.jpg


Kim jest zatem pomysłodawca, który zapragnął mauzoleum dla swojej rodziny :?:
To  Ivan Šimunović - obrzydliwie bogaty biznesmen ;) , pochodzący z Dračevicy , który przed laty wyemigrował do Australii a potem Nowej Zelandii gdzie stał się krewetkowym potentatem, przy okazji rozwijając kolejne interesy w branży hotelarskiej, restauracyjnej czy kosmetycznej. Zapragnął na starość powrócić w rodzinne strony i zostać tu po śmierci.

Na Braču jest bardzo znaną personą, zainwestował w Resort Hotel Velaris w Supetar, oraz posiadłość Garden & Grill k. Mircy. Zakupił też olbrzymie tereny i wysadził je drzewami oliwnymi by produkować oliwę. Nadal posiada ogromne uprawy oliwek w Nowej Zelandii. Jak mówi, nie potrafi bezczynnie siedzieć choć stać go na to jak mało kogo.

W Dračevicy nazwisko Šimunović nadal jest najczęściej spotykanym pośród zaledwie 100 mieszkańców tej wioski. Z tego miejsca wywodzi się również nieżyjący już Petar Šimunović , wybitny chorwacki naukowiec językoznawca i dialektolog.  Nie dziwi więc wybór miejsca na mauzoleum, które będzie drugim na wyspie po supetarskim mauzoleum rodziny Petrinović .

Do budowli użyto najlepszego bračkiego  kamienia i zatrudniono najlepszych kamieniarzy.

Mauzoleum będzie skromniejsze niż to z Supetaru. Budowane jest na planie ośmiokąta a na jego szczycie ma zostać umieszczona latarnia. Będzie miało też znacznie mniej zdobień. Jeszcze trwają prace wykończeniowe.
8087997.jpg


Na uwagę zasługują jednak przepiękne wrota   :)
IMG_20170719_161415.jpg

IMG_20170719_203850.jpg


Cmentarz, na którym znajduje się mauzoleum leży przy głównej drodze natomiast zabudowania wioski są nieco ponad nią i tam już się nie zapuszczamy. 

Ruszamy dalej, bo czas nie jest z gumy a chcemy odwiedzić jeszcze co najmniej 2 miejsca   :)

Na horyzoncie pojawia się Donji Humak,  przed którym mijamy jeden z wielu na wyspie kamieniołomów.
IMG_20170719_161938.jpg
IMG_20170719_203826.jpg


W Humaku również nie przystajemy, pędząc dalej  Obrazek


Cdn. ... :papa:
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 14.02.2018 09:46

Pędźcie dalej, bo upał straszny, więc może jakaś plaża będzie. Zwiedzanie jest fajne, ale dla mnie najważniejszy w Chorwacji jest Jadran i związane z nim piękne plaże i zatoki :D
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12175
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 14.02.2018 09:53

gusia-s napisał(a):
... Czasem myślę że właśnie w takiej cichej i spokojnej wiosce z chęcią bym zamieszkała :wink: Do morza w sumie rzut beretem, najbliżej do BnM ale i do Milnej ze 6,5 km :) W którejś z nich mogłaby cumować sobie MaBe, czyż to nie byłoby piękne :?: :)

Po Adriatyku to MaBe chyba by fruwała :oczko_usmiech: Z dziką ochotą pożeglowałabym na niej po krystalicznie czystej wodzie. Hmmmm tylko czy ta woda by jej nie zaszkodziła? Chyba wymagałaby solidnej słodkiej kąpieli po każdym użyciu w morzu. MaBe nie może być przycumowana niestety, swoje miejsce ma kategorycznie w garażu, za każdym razem gdy żeglujemy jest wodowana :oczko_usmiech:
Gdyby Chorwacja była bliżej to pewnie bym zabrała korsarza kiedyś ze sobą na kilka dni. W ubiegłym roku w jednym z portów widzieliśmy stojącego korsarza na brzegu, nawet zakiełkowała myśl czy by nie poszukać właściciela i nie popływać ale sprzętu nie miałam, żadnych kamizelek i co najważniejsze trapezu a bez tego nie ma frajdy :mrgreen:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 14.02.2018 11:59

Ma dobry gust ten Šimunović, trzeba przyznać.Piękne połączenie bieli i czerni wrót - bez zbędnego pitu pitu. :)

A co tam na szczycie stoi?

Może znowu jakiś złośliwy anioł :wink: :oczko_usmiech:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 14.02.2018 13:43

agata26061 napisał(a):Pędźcie dalej, bo upał straszny, więc może jakaś plaża będzie. Zwiedzanie jest fajne, ale dla mnie najważniejszy w Chorwacji jest Jadran i związane z nim piękne plaże i zatoki :D
Nie będzie w tym dniu plażowania, przeznaczyliśmy go w całości na trip po wyspie i na kemp. wróciliśmy dopiero po 18 ej. Na plaży pobyczymy się w dniu następnym :)
beatabm napisał(a):Po Adriatyku to MaBe chyba by fruwała :oczko_usmiech: Z dziką ochotą pożeglowałabym na niej po krystalicznie czystej wodzie. Hmmmm tylko czy ta woda by jej nie zaszkodziła? Chyba wymagałaby solidnej słodkiej kąpieli po każdym użyciu w morzu. MaBe nie może być przycumowana niestety, swoje miejsce ma kategorycznie w garażu, za każdym razem gdy żeglujemy jest wodowana :oczko_usmiech: ...
Po odpowiedniej konserwacji może by jednak mogła zanurzyć się w słonej wodzie :?: :) Skoro nie może być cumowana to by stała sobie na przyczepce na brzegu i też ok. :)

Katerina napisał(a):Ma dobry gust ten Šimunović, trzeba przyznać.Piękne połączenie bieli i czerni wrót - bez zbędnego pitu pitu. :)
A co tam na szczycie stoi?
Może znowu jakiś złośliwy anioł :wink: :oczko_usmiech:
Kasiu te drzwi nie są czarne, one są takie ciemno zielone, jakby pokryte patyną. Bardzo mi się spodobały :) Kobiety w woalu trzymają na tacach lokalne dary - oliwki, owieczkę i owoce morza ... brakuje wina ;)
A na szczycie nie mam pojęcia co to za postać ... nie ma skrzydeł to raczej nie anioł ;) Jakby pozdrawia wszystkich z góry ... Może to jakiś patron rybaków?

Tutaj jest obszerny wywiad z Ivanem, oraz galeria zdjęć. Opowiada w nim trochę o okresie emigracji, o powrocie do ojczyzny, o tym co teraz robi Bracu. Jak zainwestował w upadające na wyspie 3 firmy czym uratował 400 osób od utraty pracy, o resorcie hotelowym i produkcji własnej żywności na potrzeby resortu ale i handlu nadwyżką.
Zwraca też uwagę na potrzebę zapewnienia ludziom pracy i godnej płacy na czas. Można wynieść z jego wypowiedzi, że potępia przedsiębiorców którzy sami pławią się w luksusach podczas gdy pracujący na nich ludzie z ledwością wiążą koniec z końcem.
O mauzoleum nic nie wspomina. Wywiad jest z końca 2016 r. może jeszcze nie miał wtedy na niego pomysłu?
Translator śmiesznie tłumaczy ale można się połapać ;)
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 14.02.2018 14:08

gusia-s
Kasiu te drzwi nie są czarne, one są takie ciemno zielone, jakby pokryte patyną. Bardzo mi się spodobały :) Kobiety w woalu trzymają na tacach lokalne dary - oliwki, owieczkę i owoce morza ... brakuje wina


Kurczę. u mnie czarne wyszły :?

Nie mogę wyjść z podziwu jak rzeźbiarz dobrze oddał przezroczystość chust - woali na twarzach kobiet 8)

brakuje wina


Może ten typ na górze trzyma wino.. :roll: :?: Może to Bachus jest :wink:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 14.02.2018 22:22

Katerina napisał(a):gusia-s
brakuje wina

Może ten typ na górze trzyma wino.. :roll: :?: Może to Bachus jest :wink:
Jak będziesz tam kolejny raz to sprawdź ale na moje oko to raczej niepodobny no i z góry nie polewał :mrgreen:
su-petar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 770
Dołączył(a): 25.01.2014
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) su-petar » 15.02.2018 20:55

Katerina napisał(a):O mauzoleum nic nie wspomina. Wywiad jest z końca 2016 r. może jeszcze nie miał wtedy na niego pomysłu?

W sierpniu 2016 r. kapliczka już stała. Drzwi też już były, ale niestety nie zwróciłem na nie uwagi :( (zrobiłem zdjęcie z daleka - nie podchodziłem bliżej bo miałem wrażenie, że to jest plac budowy). Muszę to nadrobić.
kapliczka.jpg

gusia-s napisał(a):oraz posiadłość Garden & Grill k. Mircy

Wygląda bardzo okazale, zwłaszcza oświetlona wieczorem. Nie byłem tam jeszcze, obawiałem się, że mój portfel może tego nie przeżyć :D .
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 16.02.2018 09:02

Gusia, ja już każdy detal grobowca obejrzałam z każdej strony.... :wink:
Dokąd teraz?
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 16.02.2018 10:22

gusia-s napisał(a):
agata26061 napisał(a):Pędźcie dalej, bo upał straszny, więc może jakaś plaża będzie. Zwiedzanie jest fajne, ale dla mnie najważniejszy w Chorwacji jest Jadran i związane z nim piękne plaże i zatoki :D
Nie będzie w tym dniu plażowania, przeznaczyliśmy go w całości na trip po wyspie i na kemp. wróciliśmy dopiero po 18 ej. Na plaży pobyczymy się w dniu następnym :)

No, to czekam w takim razie na kolejny odcinek z dnia wycieczkowego :D
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 16.02.2018 10:37

gusia-s napisał(a):Obrazek


WOW 8O

Ciekawy "odcinek". Dziękuję.

A gdzie nas teraz zabierzesz? :papa:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 16.02.2018 11:15

su-petar napisał(a):... W sierpniu 2016 r. kapliczka już stała. Drzwi też już były, ale niestety nie zwróciłem na nie uwagi :( (zrobiłem zdjęcie z daleka - nie podchodziłem bliżej bo miałem wrażenie, że to jest plac budowy). Muszę to nadrobić...
Nadal stał w pobliżu dźwig i porozrzucane były bloki kamienia ... Na moich fotkach ich nie widać bo właśnie deczko sprawiały wizję bałaganu to je sprytnie ominęłam ;)
su-petar napisał(a):
gusia-s napisał(a):oraz posiadłość Garden & Grill k. Mircy

Wygląda bardzo okazale, zwłaszcza oświetlona wieczorem. Nie byłem tam jeszcze, obawiałem się, że mój portfel może tego nie przeżyć :D .
Hmm ... kto ma gruby portfel i zgłasza się na ochotnika ruszyć tam na przeszpiegi :?: :oczko_usmiech:

Katerina , agata26061 , pawel silesia ... no kolejny przystanek w następnej po drodze miejscowości przecież ;)
Myślę, że dziś wieczorem :)
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 16.02.2018 20:13

Gdy wczoraj pierwszy raz rzuciłem okiem na ten monument w D. pomyślałem sobie, że na świeżo się nie wypowiem. Dziś patrzę jednak i mam takie samo wrażenie. Naprawdę bardzo się cieszę, że nie zauważyłem tego bo pewnie nie zajechałbym do tej miejscowości. Moim zdaniem tak wielka budowla i tak biała pasuje do tego miejsca wybaczcie za określenie jak doopa do jeża. Wedle mnie są miejsca gdzieś "wielkość" może pobrzmiewać i po prostu raduje umysł, wtapia się w okolicę, jak monument w Supetarze i są miejsca gdzie aż woła o zapytanie, kto pozwolił na takie coś w takim miejscu. I żeby nie było. Nie odmawiam kunsztu, piękna monumentu samemu w sobie, ale do jasnej anielki. Nie tam!
No ale to moje zdanie. Jeśli tam się pojawię, podejdę obejrzę, ale nie wiem czy sfotografuję, może ku przestrodze tylko. No sorry.
A na N. czekam.. Bo to będzie N. prawda?
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 17.02.2018 01:10

Abakus68 napisał(a):... Moim zdaniem tak wielka budowla i tak biała pasuje do tego miejsca wybaczcie za określenie jak doopa do jeża. Wedle mnie są miejsca gdzieś "wielkość" może pobrzmiewać i po prostu raduje umysł, wtapia się w okolicę, jak monument w Supetarze i są miejsca gdzie aż woła o zapytanie, kto pozwolił na takie coś w takim miejscu...
Podobne zdanie ma wielu mieszkańców, że no trochę nie teges tu :? ... no ale jak nie tu to gdzie? Šimunović z tej miejscowości pochodzi, tu się wychował więc ...
Z drugiej strony czy aż tak zaburza ... to cmentarz, oddalony od miejscowości, z czasem kamień utraci swą biel i budowla wpasuje się w otoczenie. A pozwolenie :?: Facet jest szychą z poważaniem, ma kasy jak lodu, inwestuje na wyspie ... kto bogatemu zabroni :wink: :mrgreen:

Abakus68 napisał(a): ... A na N. czekam.. Bo to będzie N. prawda?
Prawda :mrgreen: Właściwie powtórka z rozrywki, bo większość zamieściłeś już w swojej relacji ale będzie i coś co pominąłeś :wink:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 17.02.2018 01:17

gusia-s
Abakus68 napisał(a):
... A na N. czekam.. Bo to będzie N. prawda?

Prawda :mrgreen: Właściwie powtórka z rozrywki, bo większość zamieściłeś już w swojej relacji ale będzie i coś co pominąłeś :wink:


Nie wierzę...Tym bardziej czekam :P
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku Brač - strona 3...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone