Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Moja Grecja - Ελλάδα μου - MCR

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Dodekanisos 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 26.08.2018 19:58

05/07/18 - Dzień 12:
Rano odwożę auto do wypożyczalni i wracam piechotą do pokoju, po drodze robiąc jakieś zakupy na śniadanie.
Daleko nie mam, to ledwo 2km, choć słońce już daje o sobie znać.

IMGP0951_resize.JPG


Gospodarze podrzucają nam domowe, jeszcze ciepłe, słodkości. Ależ syty początek dnia :)

IMGP0952_resize.JPG

Wrzucamy do plecaka niezbędnik plażowicza i ruszamy spacerkiem do Skala. Stąd już tylko autobus i po chwili wysiadamy na naszej ulubionej plaży Kambos.
Przed nami cały dzień lenistwa...:)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.08.2018 12:19

Fajna ta skałka Kalikatsou :)
Lipsi była fajna, ale Patmos ..... 8O też bardzo mi się podoba, a nawet bardziej?
Widać (choćby po plażach) większą popularność i komercjalizację, ale widokowo jest super, no i plażowo wygląda że też :idea: .
Kiedyś przyjdzie i na Patmos czas.... :cool:
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 02.09.2018 21:16

Lipsi warto zobaczyć, jest cicha i spokojna. A Patmos? Fantastyczna Chora i niesamowity klimat wyspy.
Jest to jednak jedno z takich miejsc, które cieszę się że widziałem, pewnie zatęsknię nie raz ale nie sądzę abym wrócił :)
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Dodekanisos 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 02.09.2018 21:24

06/07/18 - Dzień 13:

Żegnamy się z Patmos. Do południa pakowanie, następnie spacer po okolicy.
Do widzenia Chora

IMGP0959_resize.JPG
Chora


Do widzenia Patmos Remvi

IMGP0962_resize.JPG
Patmos Remvi


i dzień dobry...no właśnie. Jak to się stało, że dopiero dziś odkrywamy miejsce, w którym spędziliśmy ostatnich kilka dni. Czyste morze

IMGP0958_resize.JPG


piaszczysty, cichy, spokojny kawałek plaży

IMGP0966_resize.JPG


z idealnym, bo płytkim, zejściem dla Juniora

IMGP0968_resize.JPG


Wstyd :)

W "naszej" okolicy była tawerna, którą dopiero dziś odwiedzamy. Oczywiście nie liczyliśmy na jakieś jedzenie, ale napojami z pewnością nie pogardzimy.
Właściciele otwierają późnym południem, ale widząc nas zapraszają na zimne piwo, które dostajemy w prezencie.
A jak prezent, to siadamy, dziękujemy i delektujemy się. Napojami i widokiem

IMGP0970_resize.JPG


Przed 16 pakujemy się na prom, który najpierw zatrzymuje się na Ikarii, a po 17 dobija do Fourni. Fourni Korseon.
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Dodekanisos 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 02.09.2018 21:39

Fourni, w zasadzie Fourni Korseon (Korsarzy). Archipelag wysp leżących w pobliżu Ikarii. Spośród nich zamieszkane są dwie - Fourni oraz Thimena.
Nas miejsce wita...sporym gwarem w porcie. Nic dziwnego, w pobliżu mieszka zdecydowana większość z około 2tyś rezydentów.
Witamy się z właścicielem naszych noclegów, wrzucamy bagaże do pokoju i spacerując po okolicach

IMGP0972_resize.JPG
Fourni


odkrywamy pierwsze ekspozycje archeologiczne - rzymski sarkofag

IMGP0975_resize.JPG


odkopany, a jakże, zupełnie przypadkowo przez jakiegoś mieszkańca.
Podziwiamy miejscową architekturę

IMGP0973_resize.JPG
Fourni


IMGP0981_resize.JPG
Fourni


IMGP0982_resize.JPG
Fourni


Swoją drogą, sporo tu pustostanów. Przez chwilę nawet zastanawiałem się, jakby tu kupić taką miejscówkę ;-)
Zaskoczeniem oczywiście nie będzie, że od pierwszego wrażenia wyspa mnie zachwyciła. Choć spodziewałem się czegoś na wzór Lipsi - spokojnego, idylicznego i zapomnianego przez świat miejsca, to Fourni wcale taka nie jest.
Wprawdzie tłumów tu nie ma, ale wieczorem tawerny, kawiarnie i kafeniony zapełnione. Wokół słychać głośne rozmowy. Fajnie :)
Miejsce to słynie z homarów, trzeba będzie wkrótce jakiegoś spróbować.
Tymczasem robimy zakupy w jednym z lokalnych marketów, po drodze jeszcze pieczywo w piekarni i wracamy do pokoju na kolację.
Jutro rano odbieram auto. Będzie co zwiedzać :)

!06072018.jpg
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Dodekanisos 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 03.09.2018 18:09

MCR napisał(a):Swoją drogą, sporo tu pustostanów. Przez chwilę nawet zastanawiałem się, jakby tu kupić taką miejscówkę ;-)

Hmmm... czemu nie?... :D :wink:
Ciekawe, jak to się kształtuje cenowo na takiej wysepce.

Pięknie pokazujesz te greckie zakamarki. :D

Plaża przy poprzedniej miejscówce, ta którą przegapiliście, bardzo fajna. :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 03.09.2018 18:50

Faktycznie ale super ta Wasza ostatnia zatoczka, no i tłumów nie ma :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.09.2018 05:40

MCR napisał(a): Jest to jednak jedno z takich miejsc, które cieszę się że widziałem, pewnie zatęsknię nie raz ale nie sądzę abym wrócił :)

Chyba mniej więcej domyślam się w czym rzecz :) , też mogę to samo powiedzieć o niektórych wyspach.

Bardzo ciekawy jestem Fourni. Wysepka o niesamowitym kształcie :) , jest tak mała a jednak ma sporo mieszkańców. Ciekawe jaki będzie jej odbiór :cool:
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 10.09.2018 19:03

Przyjdzie i czas na Fourni :) jeszcze chwila cierpliwości. Miałem się zabrać za pisanie w weekend, ale...wypadł mi nieplanowany męski (Ja+Junior) wypad na Zakynthos :)
Obiecuję po powrocie zająć się uzupełnieniem relacji.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.09.2018 08:22

Fourni będzie "na zaś" (inne wysepki z obecnej relacji też) bo ostatecznie będziemy realizować inny plan - choć też jednak grecki.
MCR napisał(a):wypadł mi nieplanowany męski (Ja+Junior) wypad na Zakynthos :)

8O :D :wink:
Fajna sprawa taki męski wypad :cool:
Dobrej pogody i fajnych wrażeń... :idea: (jeszcze nas tam nie było więc relacja po powrocie wskazana :) )
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 22.09.2018 20:51

Jak ten czas szybko mija :) jutro wrócę do relacji z Dodekanezu, a później Zakynthos. Wyjazd, poza samym wylotem, udany w 200% :)
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Dodekanisos 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 23.09.2018 18:42

07/07/18 - Dzień 14:

Kończy się drugi tydzień urlopu, przed nami zaledwie kilka kolejnych dni wypoczynku. Fourni nie jest dużą wyspą, wypożyczenie auta na jeden dzień powinno dać możliwość jej spokojnego objechania, a przy okazji i spędzenia czasu na plaży.

Tradycyjnie więc śniadanie i do auta. Najpierw północ, później południe na którym poszukamy miejsca do kąpieli.
Jedziemy

IMGP0989_resize.JPG
Fourni


Pierwszy przystanek do Agia Marina

IMGP0991_resize.JPG
Agia Marina


stanowiska archeologiczne na Fourni, choć jest ich sporo jak na tak niewielką wyspę, nie są specjalnie imponujące. Szkoda, że nie są opisane, choć cieszy, że tam gdzie znaleziono cokolwiek - jest w jakiś sposób eksponowane. Dokładnie w sposób taki, jak w Agia Marina.
Można więc, jak już się odnajdzie, dosłownie mieć namacalny kontakt ze starożytnością. Koniec jednak ekscytacji - i to mimo pięknych widoków

IMGP0998_resize.JPG
Fourni


i jedziemy dalej. Tutaj jakaś Panagia

IMGP1002_resize.JPG


i widok na Chore

IMGP1003_resize.JPG
Chora


Zbaczamy z asfaltu i wjeżdżamy na szutrową drogę. Ta prowadzi do starej kaplicy Evangelistria oraz przyjemnej widokowo zatoki Koumara

IMGP1027_resize.JPG
Koumara


Kolejny przystanek - jakże swojsko brzmiące - Bali ;-)

Mieszka tu pewnie nie więcej niż kilka osób, spośród których spotykamy dwójkę. Obok domostw, kilku łodzi rybackich można popływać i poleżeć na żwirkowo-piaszczystej plaży

IMGP1034_resize.JPG
Bali


Czas zajmują nam tu tylko zdjęcia, zawracamy i wracamy na główną drogę z której zjeżdżamy po dwóch kilometrach. Wschodnia odnoga asfaltu prowadzi do Kamari. To zdecydowanie większa, w porównaniu do Bali, miejscowość. Doczytałem, że znajduje się tu kilka starożytnych pozostałości. Zanim jednak zaczniemy ich szukać, docieramy nad samo morze

IMGP1038_resize.JPG
Kamari


i odnajdujemy sympatyczną tawernę

IMGP1051_resize.JPG
Kamari


do piwa dostaję przekąskę - najlepszą, jaką jadłem w życiu, marynowaną ośmiornicę. Małżonka delektuje się frappe, a Junior domowy sok.
Właścicielka prowadzi również sprzedaż domowych specjałów - oliw i przetworów. Pytam o ruiny - jest ich tu ponoć sporo, w większości...pod wodą ;-)
Mam jednak udać się do pobliskiego Agios Taxiarchis

IMGP1056_resize.JPG
Agios Taxiarchis


który zdaniem Pani powinien mnie zainteresować. I faktycznie, jest tu kilka pozostałości po dawnych czasach

IMGP1058_resize.JPG
Agios Taxiarchis


ale oznaczonej na mapie starożytnej osady nie odnajduję. Główna droga wyspy, w jej północnej części, kończy się w Chrysomilia.
Tutejsza Agia Triada

IMGP1071_resize.JPG
Agia Triada


została zbudowana na ruinach jakiegoś starożytnego budynku.
Jeszcze tylko rzut okiem na Pano Chrysomilila

IMGP1081_resize.JPG
Pano Chrysomilila


i zostawiamy auto przy nadbrzeżu. Teraz powolnym spacerem zwiedzamy dolną część miejscowości

IMGP1084_resize.JPG
Chrysomilila


IMGP1086_resize.JPG
Chrysomilila


IMGP1100_resize.JPG
Chrysomilila


IMGP1104_resize.JPG
Chrysomilila


Wracamy i - już bez zatrzymywania się - jedziemy na południe. Mijamy bokiem Chore i zaczynamy rozglądać się za plażą, na której moglibyśmy pozostać trochę dłużej.
Najpierw Petrokopio

IMGP1125_resize.JPG
Petrokopio


z oślepiająco białymi kamykami pochodzącymi z tutejszego...a jakże. Starożytnego kamieniołomu :)

IMGP1130_resize.JPG
.


IMGP1136_resize.JPG
.


IMGP1140_resize.JPG
.


IMGP1145_resize.JPG
.


Fajne miejsce, ale Junior zasnął, więc nie chcemy go budzić. W najgorszym wypadku wrócimy tutaj, w najlepszym - znajdziemy coś innego :)

Agios Ioannis Theologos

IMGP1154_resize.JPG
Agios Ioannis Theologos


żwirkowa - naturystyczna - Vitsilia

IMGP1158_resize.JPG
Vitsilia


i nasz hit. Znajdująca się na samym południu zatoka Kasidi

IMGP1162_resize.JPG
Kasidi


i z drugiej strony cypelka - Vlychada

IMGP1163_resize.JPG
Vlychada


Zdecydowanie to jest to, co tygrysy lubią najbardziej ;-) schodzimy więc na sam dół

IMGP1170_resize.JPG
Vlychada


i zostajemy kilka godzin. Fajne miejsce dla dzieci - woda jest ciepła, plaża w większości piaszczysta, a wejście do morza łagodne.
Mnie się podoba, małżonka szczęśliwa a Junior zachwycony :)
Czas mija szybko, zbieramy się głodni na jakieś jedzenie. Po drodze do pokoju oglądam niemal wszystkie (a w drodze do Chory - wszystkie) wiatraki na wyspie

IMGP1172_resize.JPG


IMGP1182_resize.JPG


IMGP1189_resize.JPG


IMGP1195_resize.JPG


IMGP1200_resize.JPG


I tak minął kolejny dzień. Mocno intensywny, ale i relaksujący. Baaaardzo podoba mi się ta wyspa :)

!07072018_01.jpg
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Dodekanisos 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 28.09.2018 20:36

08/07/18 - Dzień 15:

Ostatni dzień na Fourni. Co można robić? Można na przykład wpaść na dyskusyjny pomysł zdobycia tutejszego akropolu, którego pozostałości ponoć znajdują się w okolicach położonego na wysokości 120-130 metrów Agios Georgios. A że tam tylko piechotą, to...
Jeszcze przed śniadaniem - zawsze to słońce mniej praży - zabieram aparat, mapę i telefon z gps logiem i ruszam pięknym deptakiem

IMGP1203_resize.JPG
Chora


początek trasy znajduje się kilkanaście/kilkadziesiąt metrów od portu

IMGP1204_resize.JPG


początkowo wspina się, z poziomu morza, powoli schodami wśród okolicznych domostw, by po chwili przeobrazić się w całkiem przyjemną ścieżkę

IMGP1206_resize.JPG


trochę mylące są te flagi

IMGP1209_resize.JPG


myślałem, że są jakimś drogowskazem, a w zasadzie były...sam nie wiem czym. Taką drobną zmyłką :)
Trochę się cofam i odnajduję kamienie z czerwonymi kropkami. Do samego końca postanawiam się ich trzymać.
Mam piękny widok na Chorę

IMGP1210_resize.JPG


i coraz bardziej strome podejście. Sto kilkadziesiąt metrów wspinaczki specjalnym wyzwaniem nie jest. A w zasadzie nie powinno być, gdyby nie to, że cała trasa to zaledwie 300-400 metrów. Bywało więc trochę stromo.
Zdyszany docieram do szczytu, który wita mnie kolejnym drogowskazem

IMGP1215_resize.JPG


tak więc trochę tu, trochę tam :) strzałki przecież kłamać nie mogą

IMGP1217_resize.JPG


IMGP1221_resize.JPG


Fajne widoki :)

IMGP1228_resize.JPG


a akropol? Znalazłem tylko tyle

IMGP1229_resize.JPG


ale i tak warto było. Jeszcze tylko pochłonięcie litra, zimnej jeszcze, wody zabranej na drogę i w dół.
Resztę dnia spędzamy na plaży.
Fourni zdecydowanie trafi na listę ciekawych miejsc. Nie jest duża, lecz ciekawa. Ludzie przemili, widoki piękne, jedzenie pyszne.
Zobaczyłem tu tyle, ile planowałem choć nie wykluczam, że kiedyś wrócę.
Najpierw jednak trzeba wrócić z plaży, zjeść późny obiad, spakować się i położyć spać. Rano wypływamy na Ikarię...

!08072018.jpg
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.10.2018 07:12

Rzeczywiście, ciekawa wyspa, zadziwiająco (jak na rozmiary :wink: ) górzysta.
Ciekawostki kapliczkowo-starożytne, przyjemne plaże.

A następnym razem na Fourni - może wypadzik na Thimenę? :)
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 03.10.2018 16:44

Thimena to nie taki zły pomysł ;-) wprawdzie spędziliśmy tam...jakieś 3 minuty w drodze na Ikarię, ale...:)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Moja Grecja - Ελλάδα μου - MCR - strona 42
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone