Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
bzyq74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1160
Dołączył(a): 21.10.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 13.04.2006 07:10

Spis kafejek internetowych:
http://www.mail.gr/img/internetcafe.html
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 13.04.2006 07:43

czy dobrze rozumiem, że Grecja, to taki kraj:
- piękny, jak Chorwacja, tyle, że nie wszędzie
- jak Chorwacja, ale wiele dalej
- że ma klimat, jak w Kro, ale trochę jest za ciepło
- gdzie woda jest przejrzysta, jak w Kro, ale nie wszędzie
- jedzenie jest podobne do Kro, ale droższe
- wino, pyszne, jak w Kro, ale - jak wyżej
... proszę o odpowiedź i kolejne podpowiedzi ... :) k
M.Smith
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1029
Dołączył(a): 11.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) M.Smith » 13.04.2006 09:37

Info dla tych co przez węgierskie autostrady
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 27.04.2006 19:27

Pamiętam Grecję jeszcz z lat mojej mlodosci, gdy w sposób zupełnie radośny, jeździliśmy jeszcze z rodzicami na Halkidiki w okolicę Sarti- wtedy były to dziewicze tereny, półdzikie kempingi, gdzie za kilka drachm mozna bylo mieszkać nawet w obszarze z wodą z baniakiem nagrzewanym przez słońce i skromną wygódką, praktycznie przy plaży. Przejazd przez przyjazną Rumunię i Bułgarię był autentycznie cudowny, dzieci i ludność starsza- przynosiła warzywa, owoce, (starsi- rakiję)- na wymianę za gume do żucia, konserwy. Te czay się skończyly. Przejazd jest ryzykiem nie tylko z uwagi na zachowanie samej ludności, ale również z uwagi na stan dróg. Przejazd przez Serbię- to myto na okragło, moi znajomi zostali autentycznie ostrzelani, nie wiadomo przez kogo- na drodze, sam widziałem dziury po kulach (4 sztuki). Ostatni raz drogą bylem w Grecji jeszcze z firmą Alpina-tour, która zaraz potem padła- jazda była przyznam koszmarna i długa ponad 2 doby non-stop, gdyby nie doskonaly autobus- a nawet kilka - jechały w konwoju do samej greckiej granicy- bo takich kilku rozpędzonych- to bali się zatrzymać. Od tego czsu latełem do grecji tylko samolotami. W tej chwili polecam jedynie samolot, ceny wypozyczenia na miejscu auta- np, na 1 -2 tg sa bardzo niskie i można negocjować. Jeszcze można cos znaleźć autentycznego gdzieś w głębi Grecji, ale wybrzeże, a głównie wyspy (patrz -Kreta) to tylko sprawa miejscowego biznesu. W miarę autentyczny pozostał Peloponez- tu można myśleć o promie, najtaniej z Jugomenicy. Ale tutaj trzeba planować podróż na kilka tygodni, licząć nawet sam przejazd i odległosci w Grecji. Pozdrawiam Grzegorz z Lublina. :wink:
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 01.05.2006 17:36

Krystof napisał(a):czy dobrze rozumiem, że Grecja, to taki kraj:
- piękny, jak Chorwacja, tyle, że nie wszędzie

A chorwacja jest piękna wszędzie, prawda?

Krystof napisał(a):- jak Chorwacja, ale wiele dalej


To jak z Niemcami.. Są jak Chorwacja, tylko bliżej.
Krystof napisał(a):- że ma klimat, jak w Kro, ale trochę jest za ciepło

Bo w CRO jest za zimno.

Krystof napisał(a):- gdzie woda jest przejrzysta, jak w Kro, ale nie wszędzie


Bo w CRO jest wszędzie, prawda?
Wycinając resztę (bzdurną :) ).

Maluch jest jak Mercedes:
- tak samo wygodny, ale nie zawsze
- równie dobrze wykonany, ale nie wszędzie
- prestiżowy, ale nie zawsze
- szybki, ale czasem wolny
- piękny, ale nie dla każdego
Prawda?[/quote]
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 01.05.2006 19:01

Chorwacja ma w miarę jednolity klimat i krajobraz. Grecja krajobrazów ma wiele, jest zawsze gorąco. Myślę, że krajobrazy południa Chorwacji są bardziej wyraziste niż greckie. Ale na końcu drugiego palca Chalkidiki- istnieje duże podobieństwo.
Odnośnie wody - tam gdzie są skały- a przeważają one w Grecji, tam morze jest takie samo czyste jak w Chorwacji, z tym, że cieplejsze. W okolicy np. Riviery olimpijskiej- gdzie są plaże piaszczyste, różnie bywa, ale są przykłady, np. różowa piaszczysta laguna powyżej Sarti- tak urokliwej w Chorwacji nie znajdziesz.
Co do cen w tawernach- tu przestrzeliłeś. Grecja jest znacznie tańsza niż Chorwacja. Będąc tam, codziennie wieczorem szliśmy na kolację do knajpki, oczywiscie wybieraliśmy te tańsze, ale było to w zasięgu twoich możliwosci. A zrób to samo w Chorwacji, skrócisz pobyt.
Jedno ci muszę przyznać, Chorwaci, z tego co pamiętam, a nie byłem tutaj kilka lat- to ludzie z charakterem, zwykle przyjaźni i pomocni dla Polaków. A Grecy to mydłki
Pozdrawiam Grzegorz.
jaszczur
Globtroter
Posty: 32
Dołączył(a): 17.11.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) jaszczur » 03.05.2006 20:36

Witam.
Wszyscy piszecie tu bardzo ciekawe informacje, a może ktoś npisze cos o cenach kwater prywatnych (nie tylko kampingi). Bez obrazy dla pasionatów kampingów :).
Jakie ceny i jak z dostępnością w CRO uz znam dobrze i od 4 lat zawsze jadę w ciemno. Grecja już od jakiegoś czasu mnie nurtuje, lecz czy wyjazd w ciemno nie okaże się tragedią.
Może ktoś ma doświadczenie w takim podróżowaniu?
Prosze o info jaki standard oferuja prywatne kwatery i ceny.
Pozdrawiam
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 04.05.2006 12:51

Praktycznie ceny sa podobne jak w Chorwacji, na pewno nie drożej. Możesz rezerwować przez internet- szukaj w google, nic prostszego. Ostatnio bylem 2 lata temu na półwyspie Kasandra (1 palec), prawie przy końcu - mała miejscowość Neo Skioni. Apartamenty są w Grecji raczej skromne, ale we wszystko wyposażone, raczej małe. Wycieczka wykupiona z Triady, samolotwm. Specjalnie szukałem ustronnego, spokojnego miejsca. Wypożyczyłem na kilka dni samochód, jeżdziliśmy dużo. Przy okazji widziałem sporo tabliczek- wolne pokoje, apartamenty- prawie wszędzie. Może być trochę gorzej w szczycie sezonu, ale zawsze można coś znaleźć. Sprawdz biura w Polsce- też dysponują wolnymi apartamentami z własnym dojazdem. Zawsze taniej będzie ok. 1/3 gdy załatwisz to na miejscu, ale ryzyko zawsze istnieje. Sam musisz przekalkulować. A z internetem- wszędzie bliżej, chociaż myslę, że w Grecji są jakoś mniej cywilizowani, i takich prostych, normalnych ap. w internecie nie znajdziesz. Pozdrawiam Grzegorz :wink:
Jacunio
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1645
Dołączył(a): 13.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacunio » 04.05.2006 14:29

Grzegorz Ćwik napisał(a):Ostatnio bylem 2 lata temu na półwyspie Kasandra (1 palec), prawie przy końcu - mała miejscowość Neo Skioni.

Oooo! Ja planuję wyjazd na "środkowy palec" :wink:
A powiedz jak tam jest z ew. zwiedzaniem - obawiam się, że w Halkidiki do zwiedzania zbyt dużo nie ma...

PozdraV
J.
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 05.05.2006 11:04

Niestety na Halkidiki nie można zwiedzić zbyt dużo. Polecam urocze miasteczko Afitos – przy podstawie półwyspu Kasandry. Położone na wysokiej skarpie Afitos ma coś z atmosfery i kolorystyki wysp cykladzkich. Biel, turkus, błękit... Przyjemna bryza od morza. Propozycja dla spragnionych harmonii i nawet najbardziej wymagających estetów. Nieprzypadkowo to miasteczko Kasandry , uchodzi za mekkę artystów. Od lat spędza tutaj wakacje Andrzej Sikorowski, był m.in. Jacek Wójcicki i Grzegorz Turnau. Sercem miasteczka jest senny placyk z kościółkiem, dumą - długi deptak - taras z widokiem na mały rybacki port i Morze Egejskie. Domy odwrócone frontem do morza zdają się wpatrywać w granatowe fale. Przybyszom szybko udziela się spokój mieszkańców. Z dnia na dzień coraz wolniej piją wino lub kawę, delektując się każdym łykiem i spojrzeniem na okolicę. Warto jednak przełamać błogość i zejść dwieście, trzysta metrów w dół, by znaleźć się na plaży.
Ładne plaże na końcu półwyspu, po stronie zachodniej, może sobie potem przypomnę ich nazwy, warto przyjechać, nawet tylko na chwilę, wykąpać się i dalej. Zawsze zabierajcie ze sobą wodę w butelkach plastikowych, przyda się.
Warto zobaczyć Saloniki, głównie stare miasto, port, bazar. Możecie zrobić też sobie wycieczkę promem w kierunku płw Athos- opływa się półwysep i można zobaczyć z daleka klasztory, przystanek jest w Ouranopoli, strasznie buja.
Polecam pojeździć po płw. Sithonia- ładne piaszczyste plaże, miejscami krajobrazy podobne do Chorwackich, góry schodzące do morza (wschodnie wybrzeże). Ja objechałem w ciągu dnia cały palec. Polecam zatrzymać się przed Sarti 3-4 km, już nie pamiętam przy jakim numerze słupka przydrożnego (może sobie przypomne)- ale w lesie i przy drodze będzie sporo parkujących samochodów, zejść do morza przez zagajnik - tutaj sławna różowa laguna, malutka plażka, ale zejście do cudownego morza o niespotykanym kolorycie dna- piękny piasek, zwykle jest tam sporo ludzi, ale 1-2 godziny w tym miejscu, pływanie, to wspaniałe przeżycie. Objazd końca Sitonii, widok z wysoka na morze, stada kóz plączące się po drogach, to ma swój miejscowy urok.
Jeśli będziecie mieć trochę siły to polecam Meteory, to trzeba zobaczyć, wyjechać rano, czynne są i godne zwiedzania tylko 2-3 najbardziej znane. W południe jest tam goraco, zabierajcie wode do picia. Po drodze słynna góra Olimp, kiedyś zrobilem sobie pieszą wycieczkę – fajna trasa, ale wtedy mieszkałem na Rivierze olimpijskiej- dobre piaszczyste plaże, ale absolutnie małe ośrodki, W większych miasteczkach strasznie duzo ludzi, morze wymieszane. Jeśli macie jeszcze pytania- to proszę. Grzegorz z Lublina :wink:
Ostatnio edytowano 05.05.2006 12:54 przez Grzegorz Ćwik, łącznie edytowano 1 raz
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.05.2006 11:39

Dzięki Grzegorz za opis, przyda się jak plany wakacyjne do Grecji "wypalą"
Pozdrawiam.
Jacunio
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1645
Dołączył(a): 13.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacunio » 05.05.2006 16:45

Piękne dzięki za szczegółowy opis - mam nadzieję, że będę mógł skorzystać... :D
No i nie omieszkam jeszcze pociągnąć za język... :wink:

PozdraV
J.
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 12.05.2006 10:55

Grzegorz - dzięki za pomoc - wiesz... pojechałbym (poleciał), ale obawiam się, że finansowo wyjdę na tym znacznie gorzej niż w przypadku podróży do Kro. Przy okazji w Kro wszystko mam obcykane - jadąc z dwójka małych dzieci jest to dość istotne. Ale temat połknąłem, być może obawy, podobnie do strachu, mają wielkie oczy. Lubię wywyższać Kro, bo stać mnie na wyjazd tam. I finansowo i biorąc pod uwagę wygodę (bezpieczeństwo - mam na myśli "znajomość tematu").

A Ty MC-cośtam, to masz ogólnie poczucie humoru dość ograniczone, nieprawdaż? Raduje Cię wyłącznie to, co sam wymyślisz?
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 12.05.2006 12:25

A ja w tym roku właśnie nie Grecja, nie Włochy, tylko Chorwacja. Klamka zapadła, mam przedpłatę na 2 tg -apartamenty w Breli, jedziemy ze znajomymi w dwie pary, dzieci podrosły i już nie chcą z nami jeździć. Wyruszamy 19 sierpnia, polecimy samymi autostradami - Słowacja, Austria i nową aż do Splitu. Cieszy mnie fakt nowego objazdu wokół Wiednia. Mamy nadzieję na super wakacje, bo dzięki cromaniakom, którym dziękuję za wszelkie informacje, które wydarłem podstępem, podjąłem decyzję co do miejsca planowanego pobytu. Nigdy nie byłem w Chorwacji poniżej Zadaru, a ostatni mój pobyt to Krk- 7 czy 8 lat temu. Ze wszystkich relacji Brela wydała mi się chyba najbardziej sympatycznym miejscem. Szukamy spokoju, ładnych plaż, widoków, czystego morza, dobrego wina i przyjemnych wrarzeń. POZDRAWIAM WSZTSTKICH CROMANIAKÓW I DZIĘKUJĘ ZA POZYTYWNE INFORMACJE.
Grzegorz z Lublina. :wink:
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 12.05.2006 12:31

hmmm, nie byłeś poniżej Zadaru... :) no to myślę, że się nie rozczarujesz - ba, może nawet uznasz (i wmówisz mi to :) ), że nie warto jednak jechać do Grecji :), k.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone