Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.06.2018 19:17

Przy Lidlu, ale w jakim mieście?
W Nikiti nie ma sensu parkować przy Lidlu, zaparkujesz bliżej nabrzeża free.To nie Chorwacja czy Włochy, że wszędzie płatne parkingi.
:papa:
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 15.06.2018 08:30

-
Parkowałem w Grecji przy Lidlu i nigdy nie było problemów i opłat.
Ostatnio tydzień temu w Arcie.
Wycieczka po mieście - później zakupy i było ok.

Jeśli chodzi o opłaty kartą - akurat korzystam z tego banku - zawsze z przelicznika byłem zadowolony.
Również w Serbii i Macedonii.
W Grecji może być tylko problem, że nie wszędzie zapłacisz kartą.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 15.06.2018 08:56

creep22 napisał(a):Witajcie!
Czy próbował ktoś wypłacać w Grecji pieniążki kartą z banku Pekao SA? Chodzi mi o prowizję tak w praktyce, bo wersja banku może się okazać czysto teoretyczna.
...


A to nie zależy od rodzaju karty ?

Ja mam tę MasterCard z PEKAO SA reklamowaną jako "inteligentna" i "bezprowizyjna"
Mam też konto/subkonto w EUR, które zasiliłem przy jakims lepszym kursie kiedyś.

I jak wyciągałem w Grecji kasę to pobierało bezprowizyjnie EUR z tego subkonta
Jak płaciłem - tak samo ściągało EUR-o. Czasem tylko Austria/GR przy płaceniu terminal się pytał czy PLN czy EUR.

Aha - przy wypłacaniu bankomaty w GR też kierują w stronę wypłacania z przeliczaniem ale zawsze szukałem
"Cash withdraw without coś tam". Róznie to się w różnych bankomatach nazywało (czasem trzeba było 2 razy potwierdzać ze się nie chce z przelicznikiem)
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 15.06.2018 16:07

creep22 napisał(a):Witajcie!
Czy próbował ktoś wypłacać w Grecji pieniążki kartą z banku Pekao SA? Chodzi mi o prowizję tak w praktyce, bo wersja banku może się okazać czysto teoretyczna.
...
W Grecji nie korzystałam ale w różnych innych krajach tak, i działa faktycznie ale wyłącznie w bankomatach banków grupy Uni Credit a w Grecji takiego banku nie ma, więc nie ma też bankomatu. Sądzę więc, że nie wypłacisz bez prowizji.
Ogólnie w Grecji lepiej posługiwać się gotówką, szczególnie na zadupiach.
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 16.06.2018 20:52

ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 16.06.2018 23:14

Pisałem na forum GR, że bardzo dziwna pogoda jest nad Jońskim. Okolice Korfu 25/24 i pochmurno

A Lefkada to już wogóle 22-23C i czasem padało i będzie padać.
Corfu ma być słoneczne za tydzień a Lefka chyba za 2 tygodnie

Ale martwi mnie niska temperatura morza ... Chociaż podobno mniej wieje jak nie ma upałów
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.06.2018 23:17

Na Krecie też nie ciekawie... dziś podobno pochmurno, aż ciemno się momentami robi a pogody zapowiadają deszcz do środy...
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21042
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 17.06.2018 16:22

Znajomi wczoraj dzwonili z Kefalonii. Pochmurne 20 stopni mieli....
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 17.06.2018 21:18

Ja będę w okolicy Lefki 28 czerwca i od wtedy ma być słoneczko o 30 C

https://weather.com/weather/tenday/l/GRVI0292:1:GR

Za to w Platarii będę od piątku 22-go czerwca i też widze od piątku słoneczko i 30 C
Będę jak "pogodynek" przywoził pogodę do Grecji

https://weather.com/weather/tenday/l/GRVI0292:1:GR
Adek99
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 608
Dołączył(a): 05.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adek99 » 26.06.2018 11:20

ogorek napisał(a):bardzo dziwna pogoda jest nad Jońskim. Okolice Korfu 25/24 i pochmurno

A Lefkada to już wogóle 22-23C i czasem padało i będzie padać.
Corfu ma być słoneczne za tydzień a Lefka chyba za 2 tygodnie

Ale martwi mnie niska temperatura morza ... Chociaż podobno mniej wieje jak nie ma upałów

W sobotę wróciłem z Lefkady (na wyspie byłem od 11 do 22 czerwca). Ze 3 dni z nieco gorszą pogodą się trafiły (kilka burz, nieco chłodniej, pochmurno) ale ogólnie tragedii nie było - opady były przejściowe, Słońce co jakiś czas też się pokazywało. Wiatr ze 2 dni był silniejszy, podobnie fale na zachodnim wybrzeżu, a tak to spokojnie. Nad Kefalonią widać było więcej chmur - tam pewno było gorzej. Ale pogoda na Lefkadzie potrafi być dynamiczna - jak wyjeżdżaliśmy to w Vasilikach było słoneczniejsze, gdzieś za Choratą dopadła nas ulewa, a w mieście Lefkada znów lampa :) Co do temperatury wody to termometru nie miałem, ale była całkiem przyjemna - odczuwalnie cieplejsza niż ta, na jaką trafiałem w czerwcu w Dalmacji.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 26.06.2018 20:43

Ale lało wszędzie na Jońskim w poniedziałek ... Cały bity dzień i noc. Okolice Lefki też jak i Korfu

Na Paxos zabroniono prywatnym łodkom wychodzić na morze w pon i wtorek (zmienność pogody i deszcz)

W okolicach Korfu/Plataria/Sivota ma się przejaśnić od piątku
(nie jest źle bo pływałem dziś ale pochmurn i wietrznie co czuć jak się wypłynie poza zatokę w Platarii
Na Blue Lagun koło Sivoty bujało i była tam jedna łodka - a normalnie spore stateczki tam stoją)


W Okolicach Lefka (południowa część) już od czwartku ma być ładnie a w niedzielę powyżej 30 C
Zbyszko666
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2871
Dołączył(a): 20.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zbyszko666 » 02.07.2018 14:27

Więc oficjalnie potwierdziły się wakacje z końcem sierpnia na Zakhyntos. Będzie, to moja 2 wizyta na kolejnej wyspie greckiej po 4 latach przerwy. Coś diametralnego się w Grecji zmieniło prócz cen ? :D Ktoś teraz był , będzie na Zakhyntosie ?
fish74
Croentuzjasta
Posty: 190
Dołączył(a): 24.11.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) fish74 » 19.07.2018 10:59

Wczoraj powrót z Grecji miejscowośc Kamena Vourla .

Krótko i na temat : Grecja przegrała z Chorwacja wodą , jednak nie ten turkus jak w Cro .Poza tym stwierdzam że Chorwaci muszą sie jeszcze sporo nauczyć od Greków w kwestii podejścia do turysty oraz tego że nie można go na każdym kroku wydoić na maxa ...Przykłady proszę bardzo : woda mineralna w markecie Galaxias 1,5 l - 0,25-0,35 euro (tak to nie pomyłka) piwo zimne butelka 0,5 l na obiekcie hotelowym 1,3 euro , souvlaki 1,8 euro , frytki 2 euro , lody gałka 1,5 euro .Leżaki czy klima bezpłatnie .
Rejs motorówka nieważne czy 2 czy 5 osób po 10 euro od osoby - ok 15 minut .
Tak życzliwych i sympatycznych ludzi jak w Grecji jednak w Chorwacji nie spotkałem .Że nie wspomnę o wyżywieniu ... być może ja tak trafiłem ale zdecydowana przepaść na korzyść Grecji.
Grecja mnie zauroczyła i wg mnie Ci co pisza że tam jest tak drogo to pisza bzdury ...Jest dalej więc i wyższy koszt podróży .Ja byłem samolotem , widok bezchmurnego nieba i wysepek po sobą ...jak z przewodnika.
Temperatura cały pobyt 32-36 stopni bez kropli deszczu czy mocniejszego wiatru ale jednocześnie rześko od morza ( hotel na plaży , do wody może 10-15 metrów )
Mając wybór zdecydowanie wybrałbym ponownie GR co nie znaczy że w CR było źle ... :-)
viltob08
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 09.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) viltob08 » 19.07.2018 11:28

fish74 napisał(a):Wczoraj powrót z Grecji miejscowośc Kamena Vourla .

Krótko i na temat : Grecja przegrała z Chorwacja wodą , jednak nie ten turkus jak w Cro
Mając wybór zdecydowanie wybrałbym ponownie GR co nie znaczy że w CR było źle ... :-)


Zgadzam się :-) poza kolorem wody ;-) Będąc przy otwartym morzu, też można się cieszyć lazurkiem :hut:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 19.07.2018 12:20

Lazury w GR, lepsze niż w CR - tylko trzeba pojechać na Jońskie - Lefkada, Kefalonia - zachodnie wybrzeża.
W CR byłem kilkanaście razy - cała Dalmacja i Kwarner - nie widziałem takich kolorów.
Co do reszty - podpisuje się pod Tobą fish, Chorwaci popsuli się znacznie ...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja - strona 223
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone