Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 16.06.2013 17:04

Fatamorgana napisał(a):Miło widzieć u kolegi KOL-a taką "grecką konsekwencję".
Podobną do tej u JanuszaW i kulków zresztą... :) :D


Ja bym raczej nazwał to uzależnieniem. Próbowaliśmy się leczyć, była w międzyczasie Francja, Madera, były Włochy, ale nic to nie dało. Teraz poddaliśmy się już nawet nie próbujemy :D.

Pozdrawiam


piotrf napisał(a):...jak ze scenariusza horroru :wink:



Tylko początek tak wyglądał, potem na szczęście horroru nie było :D.

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 16.06.2013 21:14

4-9 Maj

IRAKLIA


Kiedy planowaliśmy te wakacje założyliśmy sobie od razu, że pierwszy tydzień będzie intensywny, a potem na kilka dni zostaniemy w jednym miejscu, gdzie będziemy tylko się lenić i odpoczywać. W grę wchodziła więc mała wyspa, jak mała to od razu do głowy przyszedł archipelag Małych Cyklad. Wybór padł na Iraklię (ok 120 stałych mieszkańców) i co tu dużo pisać był to strzał w dziesiątkę. Jeśli ktoś szuka wielu zabytków, spektakularnych górskich widoków, hucznego życia nocnego, na Iraklii tego nie znajdzie. Natomiast jeśli ktoś szuka spokoju, życzliwych ludzi, pustej piaszczystej bezpiecznej dla małych dzieci plaży, to Iraklia jest miejscem wręcz wymarzonym. Na pewno duży wpływ na odbiór przez nas Iraklii miało miejsce gdzie spaliśmy, a może nawet nie miejsce tylko Osoba Naszego Gospodarza. Martin Dzięki Za Wszystko!!! Falemnderit!
Marietta’s Rooms (namiary ze strony Iraklii) gdzie spaliśmy znajdują się przy najlepszej plaży na wyspie, która nazywa się Livadi. No i właśnie z takimi widokami mieliśmy przyjemność obcować każdego dnia podczas pobytu na Iraklii.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Twierdza nad plażą Livadi, oczywiście odwiedziłem ją później, zdjęcia w jednym z kolejnych odcinków.

Obrazek
Obrazek

Marietta’s Rooms

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

To zdjęcie częściowo tłumaczy dlaczego po prostu musieliśmy tym razem zabrać samochód ze sobą, a nie widać na nim prowiantu.

Obrazek

No i miało nie być horroru, a jednak. Nasi wieczorni goście.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na koniec sprawy przyziemne, koszt pokoju dwu lub trzyosobowego to 30 euro za noc.

CDN
Ostatnio edytowano 04.06.2018 08:22 przez KOL, łącznie edytowano 6 razy
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 16.06.2013 22:13

Sielanka... :D

Dawno już w porcie w Pireusie nie byłem, ale widzę, że chyba nic się tam nie zmieniło :wink:
Nawet statki te same (niektóre) :!:
Już niebawem udajemy się do tego samego 'gejta' :lol:

pozdr

P.S.

kulka53 napisał(a):Szkoda że nie mamy LPG
W nowym aucie już będzie.


No i całe szczęście, że nie dizel :wink:
Keliopis
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 223
Dołączył(a): 20.04.2006
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Keliopis » 17.06.2013 20:29

Rajskie miejsce :) Musze powiedzieć, że wasze podróże są inspiracją, tylko ten majowy termin chyba byłby dla mnie nie do zaakceptowania ;)

Ps. Właściciel był Albańczykiem ? (Skojarzyłem po podziękowaniu)
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 18.06.2013 12:31

janusz.w. napisał(a):Już niebawem udajemy się do tego samego 'gejta' :lol:


Czyli Cyklady, ciekawe na jaką wyspę Was poniesie.


Keliopis napisał(a):Rajskie miejsce :) Musze powiedzieć, że wasze podróże są inspiracją, tylko ten majowy termin chyba byłby dla mnie nie do zaakceptowania ;)

Ps. Właściciel był Albańczykiem ? (Skojarzyłem po podziękowaniu)


Może na Iraklii w "sezonowych" miesiącach też nie jest źle, jakieś zdjęcia widziałem i tłumów wielkich nie było.
Tak Martin jest Albańczykiem, ale nie obcy mu jest też nasz język ojczysty.

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 18.06.2013 15:53

4-9 Maj

IRAKLIA c.d

Iraklia pomimo tego, że niewielka nie jest zupełnie pozbawiona atrakcji turystycznych i oprócz ciszy i spokoju ma jeszcze kilka rzeczy do zaoferowania. Największą chyba atrakcją wyspy jest jaskinia Agios Ioannis, według niektórych źródeł najładniejsza jaskinia na Cykladach. My żeby się do niej dostać musieliśmy podjechać ok. 2 kilometry do małej stolicy wyspy Panagia (lub inaczej Chora), stolicy raczej z nazwy bo życie na Iraklii skupia się raczej w portowym Agios Giorgos.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z Panagii dalej idzie się już dosyć dobrze oznakowanym szlakiem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Szlak nie jest trudny, ale przez wyjątkowo upalny dzień, dał nam trochę w kość.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na miejsce dotarliśmy po nieco ponad godzinie marszu. Na początku pomyliliśmy się bo jak się okazało są tam dwie jaskinie, a nie jedna i na pierwszy rzut oka wielkość wejścia wskazuje na to, że zwiedza się tą.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Weszliśmy do środka, a tam nic ciekawego, pieczara jak pieczara, ani śladu stalaktytów i stalagmitów opisywanych w przewodniku. Na szczęście wejście do właściwej jaskini znajduje się dokładnie naprzeciw.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Żeby obejrzeć jaskinię trzeba zaopatrzyć się w latarki, co prawda gdzieś tam w jakimś przewodniku jest napisane, że przy wejściu leżą świece, ale pomijając fakt, że ich nie było to i tak świeca dawała by za mało światła.

Do oglądania udostępnione jest jakieś sto metrów, ale ponoś jaskinia jest dużo, dużo dłuższa. Zdjęcia na pewno nie oddają w pełni wrażenia jakie ma się zwiedzając ją, a fakt, że nikogo oprócz nas tam nie było też zrobił swoje.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Eksploracja jaskini zakończona można więc powoli wracać do Panagii.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przez pewien czas mieliśmy nawet towarzystwo.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dalej już samochodem wróciliśmy na plażę Livadi do „naszych” Marietta’s Rooms.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Może nie za często, ale czasem można było kogoś spotkać na drodze.

Obrazek

CDN
Ostatnio edytowano 04.06.2018 08:58 przez KOL, łącznie edytowano 5 razy
marek1973
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 17.05.2013
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) marek1973 » 18.06.2013 23:51

....Plaża Livadi ...brakuje tylko Willi CALIOPE i prawie jak w Albani. :D
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 21.06.2013 16:44

4-9 Maj

IRAKLIA c.d

Główną miejscowością, gdzie skupia się życie na Iraklii jest portowe Agios Giorgos. Z „naszej” plaży Livadi jest tam około kilometra. Podczas naszego pobytu na Iraklii odwiedziliśmy je kilka razy.

Obrazek

Wysepka Venetiko

Obrazek

Widok na plażę Livadi z drogi do Agios Giorgos.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Agios Giorgos to bardzo sympatyczna miejscowość, znajduje się tu bankomat, dwa sklepy i kilka restauracji.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mieliśmy też okazję spotkać wielkanocną procesję.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jedna z licznych petard, których wybuchy towarzyszyły procesji.

Obrazek

Niewątpliwym atutem miasteczka jest plaża. Kolor wody, łagodne wejście do wody dla dzieci, ławeczki w cieniu, nam się tam bardzo podobało.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Spacer po porcie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dwa razy poszliśmy zobaczyć jak do portu przypływa prom Express Skopelitis, którym my też mieliśmy okazje płynąć dwa razy jeszcze na tych wakacjach. Można napisać, że było to spotkanie oko w oko z legendą. Express Skopelitis kursuje pomiędzy wyspami archipelagu Małych Cyklad już chyba kilkadziesiąt lat, jest nawet nazywany Matką Małych Cyklad. Można usłyszeć o nim piosenki, a tutaj film dokumentalny.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Za kilka dni my też odpłynęliśmy w tym kierunku.

Obrazek
Obrazek
CDN
Ostatnio edytowano 04.06.2018 09:38 przez KOL, łącznie edytowano 2 razy
Agu$
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 17
Dołączył(a): 07.03.2012
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Agu$ » 21.06.2013 17:03

Przy takich temperaturach za oknem i zdjęciami morza mam nieprzebraną chęć wyskoczyć nad wodę, i jaka ona przejrzysta! :)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 21.06.2013 18:40

KOL napisał(a):Do oglądania udostępnione jest jakieś sto metrów, ale ponoś jaskinia jest dużo, dużo dłuższa. Zdjęcia na pewno nie oddają w pełni wrażenia jakie ma się zwiedzając ją, a fakt, że nikogo oprócz nas tam nie było też zrobił swoje.

To wrażenie jest jak odkrywanie. Ciekawe jak się synowi podobało, z czołówką na głowie oświetlał drogę i skarby jaskini.

KOL napisał(a):Obrazek
Obrazek

Myślałam, że macie dwoje dzieci. A może jedno z dwójki szybko zmieniło strój (czyżby skąpało się) :) .
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 22.06.2013 13:20

marek1973 napisał(a):....Plaża Livadi ...brakuje tylko Willi CALIOPE i prawie jak w Albani. :D


Trochę jest tych plaż Livadi na greckich wyspach, ciekawe czy wszystkie tak atrakcyjne jak te w Albanii i na Iraklii, a Villa Calipope, kiedyś jeszcze trzeba będzie tam pojechać, żałuję trochę, że w tym roku nie starczyło czasu na Albańską Riwierę.


Agu$ napisał(a):Przy takich temperaturach za oknem i zdjęciami morza mam nieprzebraną chęć wyskoczyć nad wodę, i jaka ona przejrzysta! :)



Do morskiej wody chyba nie masz daleko, tylko z tą przejrzystością może być kłopot.


Lidia K napisał(a):
KOL napisał(a):To wrażenie jest jak odkrywanie. Ciekawe jak się synowi podobało, z czołówką na głowie oświetlał drogę i skarby jaskini.


Synowi w jaskini podobało się bardzo (tak jak tatusiowi), dużo mniej podobał mu się powrót pod górę :).


Lidia K napisał(a):Myślałam, że macie dwoje dzieci. A może jedno z dwójki szybko zmieniło strój (czyżby skąpało się) :) .


Nadal mam dwójkę chłopców, nic się nie zmieniło. Już nie pamiętam, ale chyba zdjęcie zrobione w innym dniu, z dłuższych pobytów w jednym miejscu na wyspie mam je pogrupowane raczej tematycznie, a nie według dat. Nie umieszczałem na forum naszych zdjęć kąpielowych ale w tym roku dzieci na plażach na Iraklii i na następnej odwiedzonej przez nas wyspie miały prawdziwy raj. Ja zawsze wolałem plaże z kamyczkami od tych piaszczystych, ale trzeba przyznać, że jeśli jest się z małymi dziećmi to te piaszczyste są dużo bardziej bezpieczne, a co za tym idzie tatuś i mamusia mają na takich plażach większy spokój.

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.06.2013 09:17

KOL, a jaka była mniej więcej temperatura wody?
Niewykluczone, że za rok też wylądujemy w tym terminie gdzieś w tych rejonach :) , fajnie by się było pokąpać co nieco...
Bo z przejrzystością problemów jak widzę nie było :D

KOL napisał(a):my też odpłynęliśmy w tym kierunku

Chyba się już domyślam celu :wink:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 23.06.2013 10:57

kulka53 napisał(a):KOL, a jaka była mniej więcej temperatura wody?
Niewykluczone, że za rok też wylądujemy w tym terminie gdzieś w tych rejonach :) , fajnie by się było pokąpać co nieco...


Dokładnej temperatury oczywiście Ci nie podam, ale dla mnie woda do kąpieli była idealna, ani za ciepła, ani za zimna, nie chciało się wychodzić. Wydaje mi się, że była cieplejsza niż rok wcześniej.


kulka53 napisał(a):Chyba się już domyślam celu :wink:


Ciekawe czy dobrze zgadujesz, możliwości było kilka.

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 25.06.2013 15:45

4-9 Maj

IRAKLIA c.d

Nie wszystko podczas pobytu na Iraklii ułożyło się po naszej myśli, mieliśmy jeszcze w planie wycieczkę na Naxos i zdobycie najwyższego szczytu Cyklad, góry Zas (1000 m n.p.m.), ale niestety Żeńską część naszego towarzystwa dopadła dwudniowa choroba, spowodowana być może zmianą klimatu, przynajmniej tak twierdził Martin, nasz Gospodarz. Podobno kiedy ostatnio na wiosnę przyjechali do Niego Anglicy to nie ruszali się z pokoi przez pierwszych kilka dni. Coś w tym może jest, przecież kiedy wyjeżdżaliśmy z Polski to ledwo co skończyła się zima, a tam upał właściwie non stop. W każdym razie choroba charakteryzowała się wyjątkową słabością i sennością połączoną z kaszlem, co wykluczało wycieczkę. Cos jednak trzeba było robić, więc zostawiłem kobiety z dziećmi, a sam zamiast na Naxos wybrałem się na krótką wycieczkę do położonych bezpośrednio nad plażą Livadi ruin weneckiego kastro.
Żeby tam się dostać trzeba pokonać kilkaset metrów drogą w głąb wyspy. Nie ma tam żadnego drogowskazu, ani oznaczonego szlaku, ale trafić jest bardzo łatwo. Choć to bardzo blisko to z czystego lenistwa te kilkaset metrów pokonałem samochodem. Trzeba przeskoczyć przez widoczną na zdjęciu poniżej drewnianą furtkę i dalej już prosta droga wzdłuż płotu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teren ruin jest bardziej rozległy niż się wydawało patrząc z dołu. Nie wszystkie pozostałości zabudowań pochodzą jednak z czasów weneckich, ich część to reszki opuszczonej wioski Livadi wkomponowanej w kastro.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Livadi Beach i Marietta’s Rooms z lotu ptaka.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

To strop jednego z częściowo ocalałych budynków, jak widać lepiej tam nie wchodzić.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Najwyższa była juz pora wracać do moich chorych Pań.

Obrazek
Obrazek

Na koniec może jeszcze o jednej atrakcji Iraklii, której my nie odwiedziliśmy, a jak nam mówił Martin jest bardzo popularna wśród turystów. Najbardziej zainteresuje to miłośników nurkowania. Bardzo blisko zatoki Alimnia położonej po drugiej stronie wyspy, na głębokości ok 10 metrów leży pochodzący z pierwszej wojny światowej, wrak niemieckiego samolotu Arado.

Obrazek

CDN
Ostatnio edytowano 05.06.2018 12:27 przez KOL, łącznie edytowano 2 razy
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.06.2013 18:22

KOL napisał(a):Ciekawe czy dobrze zgadujesz, możliwości było kilka.

Jakoś tak spodziewam się że jedną z dwóch pozostałych wysp będzie taka jedna Cyklada na literkę A... :roll: :) (i nie mam tu na myśli Anafi :cool: )

KOL napisał(a):wycieczkę na Naxos i zdobycie najwyższego szczytu Cyklad, góry Zas

Nie jest wykluczone, że w tym roku może i aż troje grekomaniaków z tego forum Was w tym ambitnym i szczytnym celu wyręczy :roll: :D

Pozdrawiam :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022. - strona 52
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone