Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 20.02.2013 15:21

Smutek po powrocie prawda? Ale zawsze pozostaje do rozważenia odwiedzenie z dziećmi zimą albańskiego SPA w Benja. Znajdują się tam niezbyt głębokie siarkowodorowe baseny z wodą. Zostały prymitywnie wzmocnione kamieniami wokół wybijających z głębi źródeł termalnych o temperaturze ok. 35 st.

http://www.flickr.com/photos/teveve/3977188056/
http://www.panoramio.com/photo/39949142
http://www.panoramio.com/photo/22525633
http://www.flickr.com/photos/blackcharl ... 243091175/

Osobliwa atrakcja nieprawdaż?

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 20.02.2013 18:33

Melkart napisał(a):Smutek po powrocie prawda? Ale zawsze pozostaje do rozważenia odwiedzenie z dziećmi zimą albańskiego SPA w Benja. Znajdują się tam niezbyt głębokie siarkowodorowe baseny z wodą. Zostały prymitywnie wzmocnione kamieniami wokół wybijających z głębi źródeł termalnych o temperaturze ok. 35 st.

http://www.flickr.com/photos/teveve/3977188056/
http://www.panoramio.com/photo/39949142
http://www.panoramio.com/photo/22525633
http://www.flickr.com/photos/blackcharl ... 243091175/

Osobliwa atrakcja nieprawdaż?

Pozdrawiam


Smutno było na pewno po powrocie, ale na szczęście za niewiele ponad dwa miesiące znowu jedziemy i już powoli człowiek tym wyjazdem zaczyna żyć.
Miejsce, o którym piszesz widziałem kilka miesięcy temu w jakimś filmie o Albanii i żałuje bardzo, że nie wiedziałem o nim wcześniej, bo przecież przejeżdżaliśmy zaraz obok w 2011 roku.

Pozdrawiam
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 21.02.2013 09:40

Fajna wycieczka :) a że termin nietypowy, to tym ciekawsza... :!:

KOL napisał(a):Smutno było na pewno po powrocie, ale na szczęście za niewiele ponad dwa miesiące znowu jedziemy i już powoli człowiek tym wyjazdem zaczyna żyć.


No to praktycznie tuż, tuż :)
Jak Ci idzie wyszukiwanie połączeń promowych :?:

pozdr
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 21.02.2013 13:42

KOL napisał(a):Obrazek

Dla takiego widoku warto było na dłuższy spacer się wybrać. Biel śniegu na górze, zielona trawa na dole i błękitne niebo, ciepełko w promieniach słonecznych, czego więcej chcieć na urlopie.

Dzieciaki w muzeum się jak widać nie nudziły.

Całkiem przyjemny i ciekawy wyjazd zimową porą.
Pozdr
Kulki
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 21.02.2013 14:56

janusz.w. napisał(a):No to praktycznie tuż, tuż :)
Jak Ci idzie wyszukiwanie połączeń promowych :?:
pozdr



Z promami miałem pewien problem i tydzień temu musiałem odwołać rezerwacje jednego noclegu. W nowym, obowiązującym w maju rozkładzie niestety zabrakło promu, którym mieliśmy plynąć co pokrzyżowało nam trochę noclegowe plany. Ciekawe jest to, że w sezonie maj-sierpień zlikwidowali akurat piątkowe połączenie. Czekam teraz na nowy rozkład jeszcze jednej lini promowej i jeśli u nich się nic nie zmieni to powinno już być wszystko opanowane. Żeby tylko strajków nie było.

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 21.02.2013 14:58

Lidia K napisał(a):Dla takiego widoku warto było na dłuższy spacer się wybrać. Biel śniegu na górze, zielona trawa na dole i błękitne niebo, ciepełko w promieniach słonecznych, czego więcej chcieć na urlopie.

Dzieciaki w muzeum się jak widać nie nudziły.

Całkiem przyjemny i ciekawy wyjazd zimową porą.
Pozdr
Kulki


Dzieciom akurat w Bay of Bones się bardzo podobało.
Wyjazd bardzo przyjemny, trafiliśmy zarówno towarzysko jak i pogodowo i chciałoby sie tak już zawsze na wiosnę i w zimie, no ale wiadomo, ciężko jest takie dwa wyjazdy w roku sfinansować.

Pozdrawiam
nati69
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 12.02.2013
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) nati69 » 22.02.2013 22:48

Wczytuję się w te piękne opowieści o Albanii, Serbii i Macedonii (nie tylko Twoje) i z moich planów relaksującego wyjazdu do Albanii z kilkudniowym zwiedzaniem ciekawostek w Serbii i Macedonii robi się jakieś monstrum 8O Teraz jeszcze dodałeś ciepłe kąpiele koło Permet i mam zachwostkę...Nastawiałam się na nocleg w jakiejś Banji w Serbii, ale jak porównam zdjęcia zatłoczonych basenów tamże z urokliwymi oczkami wodnymi koło Permet to chyba wiem gdzie wolę moczyć strudzone podróżą ciało :D Czy łatwo jest tam trafić i czy na początku lipca mozna liczyć na odrobinę spokoju? Głęboko chyba bardzo nie jest (mam dwójkę dzieci 6 i 8 lat)?

pozdrawiam,

Natalia
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 25.02.2013 12:40

nati69 napisał(a):Wczytuję się w te piękne opowieści o Albanii, Serbii i Macedonii (nie tylko Twoje) i z moich planów relaksującego wyjazdu do Albanii z kilkudniowym zwiedzaniem ciekawostek w Serbii i Macedonii robi się jakieś monstrum 8O Teraz jeszcze dodałeś ciepłe kąpiele koło Permet i mam zachwostkę...Nastawiałam się na nocleg w jakiejś Banji w Serbii, ale jak porównam zdjęcia zatłoczonych basenów tamże z urokliwymi oczkami wodnymi koło Permet to chyba wiem gdzie wolę moczyć strudzone podróżą ciało :D Czy łatwo jest tam trafić i czy na początku lipca mozna liczyć na odrobinę spokoju? Głęboko chyba bardzo nie jest (mam dwójkę dzieci 6 i 8 lat)?

pozdrawiam,

Natalia


Niestety nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, ja dowiedziałem się o możliwości kąpieli w pobliżu Permet już sporo czasu po powrocie z wakacji, także nie mam pojęcia czy łatwo jest tam trafić. Na filmie z którego dowiedziałem się o istnieniu w/w źródeł też nie było to dokładnie wytłumaczone.

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 25.02.2013 14:41

Rano 3 stycznia pojechaliśmy jeszcze do sklepu na zakupy gdzie dosyć poważnie dodatkowo obciążyliśmy samochód, a wszystko przez bardzo atrakcyjne ceny, szczególnie różnego rodzaju trunków, a przede wszystkim śliwowicy (litr około 15 złotych :!:).
Z Villi Mondo bardzo blisko jest do lotniska i położonego przy nim Muzeum Lotnictwa, tej atrakcji nie mogliśmy sobie odmówić.

Obrazek
Obrazek

Niestety okazało się, że muzeum z niewyjaśnionych przyczyn było zamknięte, choć
z informacji na stronie internetowej wynikało coś innego. Pozostało nam więc pooglądać sobie samoloty, których dość pokaźna ilość jest poustawiana wokół muzeum. Wszystko to robi wrażenie zaniedbanego, ale może dlatego ma swój urok.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jakoś nie mogliśmy się rozstać z Belgradem. Gdzieś tak około dwadzieścia kilometrów od serbskiej stolicy zauważyliśmy, że brakuje nam jednego telefonu no i niestety trzeba się było wrócić do Villi Mondo. Na szczęście zguba znalazła się pod jednym z łóżek.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Widok na Muzeum Lotnictwa z obwodnicy Belgradu.

Obrazek

Dalej już do samego Szentendre, nie licząc postoju na serbsko-węgierskiej granicy (już chyba nigdy przez Roszke/Horgos nie pojedziemy), dojechaliśmy bez problemów.
W Szentendre na dwie noce zatrzymaliśmy się w Hotelu Roz, który okazał się bardzo sympatycznym miejscem, a dodatkowo miał idealną dla naszych planów lokalizację, jest położony przy samej stacji kolejki podmiejskiej HEV, która jest połączona z drugą (czerwoną) linią metra w Budapeszcie.
Za hotel płaciliśmy 40 euro za rodzinę, w cenę wliczone było dobre śniadanie.

Obrazek

Na koniec przedostatniego już dnia naszej zimowej wycieczki odwiedziliśmy jeszcze całkiem przyjemny lokal El Mariachi, położony dosłownie kilka metrów od Hotelu Roz.
CDN
Ostatnio edytowano 28.05.2018 10:33 przez KOL, łącznie edytowano 2 razy
Agu$
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 17
Dołączył(a): 07.03.2012
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Agu$ » 25.02.2013 16:11

KOL cóż byśmy bez Ciebie uczynili :)
W ubiegłym roku zaraziłam się Albanią dzięki relacji z forum, pojechałam, doświadczyłam, potem pół roku w portugalskim Algarve, ale to nie to samo, stanowczo Albania mnie oczarowała :) Przeczytałam w moim przewodniku "jeśli raz odwiedzisz Albanię będziesz chciał do niej powrócić" coś w tym jest w tym roku, we wrześniu mamy zamiar zwiedzić Macedonię, północną część Grecji i południe Albanii. I za każdym razem kiedy ktoś zadaje pytanie w stylu: a co w tej Albanii jest takiego ciekawego? ręce mi opadają.. To chyba jedyne miejsce jeszcze tak nietknięte przez człowieka i wręcz wskazana jest wizyta tam, póki dziki tłum tubylców i przyjezdnych jej nie zniszczył.
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 25.02.2013 17:02

Natchnąłeś mnie tymi militarnymi "sprzętami" z poprzedniej epoki.

Niedawno udało mi się namierzyć bezpłatne mapy topograficzne Albanii w skali 1: 50 000, do dziś w tej skali wyszło jedynie kilka map wybranych rejonów północnej Albanii.

Przygotowano je w latach 70 i 80 tych dla ówczesnego Sztabu Generalnego wojsk sowieckich. Pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley a znajdują się na czeskim serwerze.

Mogą być nadal przydatne dla przemierzających zwłaszcza drugorzędne drogi , precyzyjnie oznaczono m.in. skały, wszelakie cieki wodne i plaże.

Oto indeks skatalogowanych arkuszy i one same :

http://mapy.mk.cvut.cz/list/data/Albanie-Albania/Albania_50k

a tu całość skompensowana.

http://mapy.mk.cvut.cz/data/_archives/Albanie-Albania.zip

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 25.02.2013 17:43

Agu$ napisał(a): Przeczytałam w moim przewodniku "jeśli raz odwiedzisz Albanię będziesz chciał do niej powrócić" coś w tym jest...



Zdecydowanie coś w tym jest. My już nie potrafimy planować wakacji bez uwzględnienia Albanii, choć na krótko, jak mamy to w planie na ten rok. Przez to, że tam zmienia się tak szybko, dojrzewa w nas myśl żeby spędzić cały urlop w Albanii. W tym roku na pewno nie ale w przyszłym, zobaczymy. Jest z tym tylko jeden problem, nasza druga słabość, greckie wyspy, które musielibyśmy na rok odpuścić, a z tym jest problem.

Dziękuję i Pozdrawiam



Melkart napisał(a):Niedawno udało mi się namierzyć bezpłatne mapy topograficzne Albanii w skali 1: 50 000, do dziś w tej skali wyszło jedynie kilka map wybranych rejonów północnej Albanii.


Mapy już sobie ściągnąłem, może kiedyś się przydadzą. Dzięki.

Pozdrawiam
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 28.02.2013 10:29

zupełnie z innej beczki:
oglądałem statystyki pogodowe dla Ohrydu (nie, nie jestem planistą-wariatem, sprawdzałem tylko, czy tam dość wieje na windsurfing) i przeraziła mnie informacja o temperaturze...

czy potwierdzacie prawdopodobieństwo, że temperatura w nocy spada do około 10-12st.C., by w dzień wzrosnąć do ponad 30???

o ile to drugie - proszę bardzo, tak 10 stopni w nocy w namiocie, to troszkę jakby hardcore :@(((

aha, piszę o połowie lipca ;@)
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 28.02.2013 15:19

Krystof napisał(a):...czy potwierdzacie prawdopodobieństwo, że temperatura w nocy spada do około 10-12st.C., by w dzień wzrosnąć do ponad 30???

o ile to drugie - proszę bardzo, tak 10 stopni w nocy w namiocie, to troszkę jakby hardcore :@(((

aha, piszę o połowie lipca ;@)


Trochę nie chce mi się w to wierzyć. Ja raz, nie licząc oczywiście zimowego wyjazdu, spotkałem się tam z tak niską temperaturą w nocy, ale po pierwsze to był maj, a nie lipiec, a po drugie wtedy w dzień było 15, a nie 30 stopni.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022. - strona 43
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone