Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 08.06.2011 12:21

Franz napisał(a):A pamiętasz szczegóły - ile za auto, ile za osobę? Bo w moim przypadku to będzie tylko wóz z kierowcą. Czytałem, że za osobę 400LEK i 1200LEK za każdy metr kwadratow, zajęty przez samochód - ale to by wyszło znacznie więcej niż Wasze 2400.
Pamiętasz godziny odjazdu późniejszych promów?
Wojtek


Niestety nie wiem dokładnie ile płaci się za osobę, a ile za samochód. Po prostu podszedł do nas facet, powiedział ile mamy zapłacić i pokazał ręką, że to za nas wszystkich i auto.
Przypomniało mi się jeszcze, że przed przypłynięciem promu na przystani pobierana była jeszcze jakaś opłata, z tego co pamiętam, 300 leków od samochodu.
Prom z tego co wiem, jest tylko jeden, z Fierze o około 7.30, a z Komanu o 9.30. Ponoć czasem w lecie są dwa, ale nie mam żadnych dokładnych informacji na ten temat.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 08.06.2011 12:51 przez KOL, łącznie edytowano 2 razy
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 08.06.2011 12:46

krzyswerm napisał(a):
Napisz coś o Albańczykach, czy są przyjaźnie nastawieni do turystów, pomocni w razie potrzeby, w Szkodrze spotkałem się z nachalnym żebraniem - jak jest w głębi kraju.
Następna rzecz: brałeś euro i wymieniałeś na leki czy kwestię pieniędzy rozwiązałeś inaczej?
I teraz ostatnie ( w tej turze pytań): czy ten rejs po jeziorze dałoby się przeprowadzić jednodniowo ( Czarnogóra-Szkoder-rejs-Szkoder-Czarnogóra)?
Pozdrawiam serdecznie.


Franz napisał(a):To jeszcze pytanie uzupełniające. Czy na granicy też są kantory? Jeśli tak, to czy jest istotna różnica w kursie pomiędzy granicą a wnętrzem kraju? Jeśli tak - to gdzie korzystniej?
Pozdrawiam,
Wojtek


Tak jak pisał kulka53, Albańczycy są nastawieni przyjaźnie do turystów. Ja żebraków nie widziałem nigdzie oprócz wspomnianych wyżej Romów w Shkodrze.

Na granicy nie znalazłem żadnego kantoru, chciałem tam wymienić pieniądze ale nawet koników nie było.
Pieniądze wymieniałem (euro) dwa razy w kantorze i wybierałem
z bankomatu w Himarze. Kilka razy zdarzyło mi się płacić euro. Zauważyłem, że najmniej korzystny przelicznik był na riwierze. Na przykład Kruja, Gjirokaster 142-145 leków za euro, a w Himarze na przykład 130-132.

Co do jednodniowej wyprawy. Na pewno jest to możliwe. Prom jest w Fierze przed 12, także spokojnie zdążysz wrócić do Czarnogóry, z tym, że dzień będziesz miał dosyć intensywny.

Pozdrawiam

Krystof napisał(a):zróbta mi miejsce, chłopy - dosiadam się! :wink:


Zapraszam i Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano 16.10.2011 06:23 przez KOL, łącznie edytowano 2 razy
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1375
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 08.06.2011 16:39

KOL napisał(a):
piotrf napisał(a):
Polecicie :?: . . . :wink:



Polecieć może nie polecimy, ale prawie i to już w następnym odcinku.



KOL,

To znając wasze tempo i fantazję, pojedziecie kolejką linową na Dajti (tak to się chyba nazywa, o ile dobrze pamiętam) 8) :roll: :D ...

Widoki z jeziora i po rewelacja, autostrada tyż ... a ilością fotek w jednym odcinku to pobiliście nawet Kulków :papa:, co to od kiedy mają nowy aparat to bardzo płodni są w tym zakresie :wink: :) ... mnie się szczególnie podobają te robione z auta, bo oddają punkt widzenia podróżnych :) ...

Pozdrawiam,

PAP
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 08.06.2011 17:25

PAP napisał(a):
KOL,

To znając wasze tempo i fantazję, pojedziecie kolejką linową na Dajti (tak to się chyba nazywa, o ile dobrze pamiętam) 8) :roll: :D ...

Widoki z jeziora i po rewelacja, autostrada tyż ... a ilością fotek w jednym odcinku to pobiliście nawet Kulków :papa:, co to od kiedy mają nowy aparat to bardzo płodni są w tym zakresie :wink: :) ... mnie się szczególnie podobają te robione z auta, bo oddają punkt widzenia podróżnych :) ...

Pozdrawiam,

PAP


Trafiłeś bezbłędnie z tą kolejką :D .
Możesz mi wierzyć, że i tak starałem się ograniczyć ze zdjęciami :D
i trochę ich wyrzuciłem, ale co tam przecież żadne słowa nie oddadzą tego co zdjęcia. Ja też bardzo lubie te robione z samochodu.

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 08.06.2011 19:34

6 Maj

Rano jemy śniadanko w hotelowej restauracji i idziemy na spacer po Kruji. Robimy trochę zakupów, ceny bardzo atrakcyjne. Wymieniamy pieniądze w kantorze i zanosimy wszystko do pokoi.

Obrazek

Widok na Hotel Panorama od uliczki handlowej.

Obrazek

Czas ruszyć na pamiątki. Idziemy zabytkową uliczką handlową
i zatrzymujemy się prawie przy każdym sklepiku. Kupujemy koszulki, szalik, flagę, kubki, widokówki czyli cały zestaw pamiątkowy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dobrze zaopatrzeni ruszamy obejrzeć teren twierdzy Skanderbega. Wydaje mi się, że zmieniło się tu trochę przez dwa lata. Do mauzoleum znowu nie wchodzimy, minęło już trochę dnia, a przed nami jeszcze przejazd do Tirany.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I jeszcze widok na Hotel Panorama.

Obrazek

Wracamy do hotelu, pakujemy się i wyruszmy w drogę. Bardzo szybko dojeżdżamy do przedmieść Tirany.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Warto napisać parę słów o jeździe przez Tiranę, która choć dostarcza człowiekowi trochę emocji to nie jest juz aż takim przeżyciem jak jeszcze kilka lat temu. Przede wszystkim znacząco poprawił się stan dróg, po drugie kierowcy zaczynaja już jeździć trochę inaczej, a nawet większość zatrzymuje się na czerwonym świetle. Oczywiście jest trochę chaosu
i nie jest to to samo co u nas ale da się przeżyć.

Na jednym skrzyżowaniu zauważam kierunkowskaz na górę Dajti i jadę w tym kierunku. Trochę według mapy, trochę na czuja udaje nam się dotrzeć do dolnej stacji kolejki linowej Dajti Ekspres wybudowanej przez Austriaków.
Tutaj musimy wykonać małe przepakowanie, ponieważ górna stacja kolejki jest zarazem naszym kolejnym miejscem noclegowym, a nazywa się Dajti Tower Belvedere Hotel.
Zostawiamy samochód na strzeżonym parkingu pod stacją i obładowani torbami idziemy na kolejkę. Na przejazd nie musimy kupować biletów ponieważ jest to wliczone w cenę hotelu. Podczas pobytu w hotelu możemy sobie jeździć kolejką bez biletów do woli.
Informujemy personel, że mamy rezerwację w hotelu, sprawdzają na kartce i faktycznie widnieje tam moje nazwisko. Otwierają dla nas bramkę i pomagają nam załadować do wagoniku wózek z Michałkiem
i nasze walizy.

Obrazek

Hotel położony jest na wysokości 1420m n.p.m., a wjazd zajmuje około 20 minut.
Wjazd kolejką robi na nas duże wrażenie. Niestety niektóre zdjęcia psuje porysowana szyba.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z pomocą personelu wypakowujemy się z wagonika i schodzimy do recepcji skąd bardzo miła Pani prowadzi nas do windy i do naszych pokoi.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ceny za pokoje są różne, w zależności od sezonu i czy mają widok na Tiranę. My wynajęliśmy dwa pokoje na dwie noce, jeden z podwójnym łóżkiem i widokiem na Tiranę za 60 euro za noc i jeden z dwoma pojedynczymi z widokiem na górę za 50 euro za noc.
W cenę wliczone jest śniadanie i przejazdy kolejką. Mieszkańcy hotelu maja też zniżkę w położonej obok restauracji Ballkoni Dajtit.
W samym hotelu też jest restauracja, gdzie podają śniadanie, a nad nią bar, który obraca się wokół własnej osi. Nad barem jest jeszcze taras widokowy.
Cena może nie jest mała ale biorąc pod uwagę niesamowite położenie hotelu, naprawdę warto.
Rozpakowujemy się, trochę odpoczynku i idziemy z dziećmi na plac zabaw przy hotelu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Musimy wstrzymać się do jutra ze zdjęciami Tirany z lotu ptaka, bo świeci nam w obiektyw słońce, idziemy za to do restauracji Ballkoni Dajtit na zimne piwko.

Obrazek

Piwo Korca w takich okolicznościach smakuje wyśmienicie.

Obrazek

Po zapadnięciu zmroku podziwiamy z góry światła Tirany. Widok jest niesamowity, niestety nie udało mi się go uwiecznić na zdjęciu. Pozostaje Wam wierzyć mi na słowo.
Nasz plan na następny dzień to spacer po Tiranie.

CDN
Ostatnio edytowano 27.08.2011 17:03 przez KOL, łącznie edytowano 5 razy
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 08.06.2011 19:58

no nie mogę się doczekać! :D
Andrzej S
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 87
Dołączył(a): 25.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andrzej S » 08.06.2011 20:33

Relacja bajka
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 08.06.2011 22:13

Dosiadam sie i czekam na ciąg dalszy. 24.06 ruszam w drogę Chorwacja, BiH, CRG, Shqiperi, Makedonia, Serbia.
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 08.06.2011 22:55

Hehe...to jest nas więcej, bo i ja kapkę później ruszam na wyspy Jońskie podobną trasą, a że chcę po raz pierwszy odwiedzić Albanię (zwłaszcza jej góry na północy- rozpoznanie Theth i okolicy) więc mam sporo do poczytania od kolegów, którzy byli lub akurat niebawem będą.
Cieszę się z takich relacji, bo to dzięki nim człowiek nie musi się potem plątać z niewiedzy i tracić czasu.

Btw. KOL- Jaka była główna przyczyna, która Was skłoniła do jazy tym pociągiem?
Oszczędność czasu czy sił?
Bo rozumiem, że mieliście z głowy jazdę przez góry, zakręty, korki itp. no i chyba było szybciej...

Pozdr.
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 08.06.2011 23:19

[quote="Fatamorgana"]Hehe...to jest nas więcej, bo i ja kapkę później ruszam na wyspy Jońskie podobną trasą, a że chcę po raz pierwszy odwiedzić Albanię (zwłaszcza jej góry na północy- rozpoznanie Theth i okolicy) więc mam sporo do poczytania od kolegów, którzy byli lub akurat niebawem będą.

Ja własnie dotarłem na google maps do Butrintu. Dalej nie bede juz miał czasu wiec jak zwykle Grecja pozostanie na nastepny raz.
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 08.06.2011 23:28

no ... niesamowita podróż.
piękne zdjęcia, ludzie mają do tej pory jeszcze inne pojecie o Albanii i jej stolicy, ale mam nadzieję, że po obejrzeniu Twojej relacji się nieco zmieni.
telepol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1544
Dołączył(a): 03.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) telepol » 09.06.2011 00:39

widać Albania nie jest taka zła jak ja malują, byłem ale w Shkoder najdalej, moze i pojechał bym dalej ale to nie na wycieczke jednodniową z CRO.

Zasiadam i czekam :)
krzyswerm
Croentuzjasta
Posty: 164
Dołączył(a): 03.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzyswerm » 09.06.2011 09:28

KOL napisał(a): Prom z tego co wiem, jest tylko jeden, z Fierze o około 7.30, a z Komanu o 9.30. Ponoć czasem w lecie są dwa, ale nie mam żadnych dokładnych informacji na ten temat.


Czy trzeba rezerwować prom?
woojtekg
Croentuzjasta
Posty: 441
Dołączył(a): 11.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) woojtekg » 09.06.2011 09:38

Gratuluje odwagi. Ja to może i bym się zdecydował na taka podróż z 13 miesięcznym dzieckiem, ale szansa na przekonanie zony nie miałbym żadnych.
Gratuluje równiez umiejetnosci pakowania się. Tyle dni, dwójka dzieci, 5 osób w samochodzie i bez boxu na dachu.

Mozna sie zapytac, ile orientancyjnie to was kosztowało ?
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 09.06.2011 10:28

Kolegę KOL-a będę musiał więcej poindagować.
Jeśli to nie kłopot, to bardzo proszę o kontakt na maila:
alexado13(małpisko)yahoo.co.uk
(żeby nie wpaść w filtr antyspamowy najlepiej napisać w temacie - info o Albanii). :wink:
Będę miał sporo pytań odnośnie różnych kwestii.
Z góry dziękuję za kontakt.
:)
Pozdr.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022. - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone