Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 22.06.2011 00:50

KOL napisał(a):Obrazek

Czy jesteś w stanie określić w którym rejonie kanionu Moracy to jest?
Bardzo mi się spodobało to miejsce... :)
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 22.06.2011 08:45

PAP napisał(a): ... przez Korce do Ohrid :roll: :?: :?: :?: :)


Autobusem podróż z Korce do Gjirokaster trwa 7,5-8h:) i trzeba pamiętać, że jest to 195km. Ciekawe ile samochodem. Widoki jednak są cudowne.
Pozdrawiam!
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 22.06.2011 13:15

Fatamorgana napisał(a):Czy jesteś w stanie określić w którym rejonie kanionu Moracy to jest?
Bardzo mi się spodobało to miejsce... :)


Jeśli dobrze pamiętam to zaraz za tym miejscem była Podgorica.
Ostatnio edytowano 22.06.2011 14:36 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 22.06.2011 13:18

piter83pl napisał(a):
Autobusem podróż z Korce do Gjirokaster trwa 7,5-8h:) i trzeba pamiętać, że jest to 195km. Ciekawe ile samochodem. Widoki jednak są cudowne.
Pozdrawiam!


Samochodem jakieś 5-6 godzin. Współczuję kierowcy autobusu jechać tamtędy. Widoki faktycznie piękne. Dzisiaj postaram się coś wkleić.
Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 22.06.2011 18:23

14 Maj

O 6 rano schodzimy na śniadanie, tak wczesną godzinę ustaliliśmy poprzedniego dnia z gospodarzami. Przed nami droga może nie za daleka ale za to czasochłonna. Jedziemy dzisiaj do Ohrid w Macedonii (nudni jesteśmy bo to już czwarty raz) przez Permet, Erseke, Korce. Pani z Kotoni House powiedziała nam, że na przejazd musimy przeznaczyć spokojnie 7 godzin, z czego 6 na dojazd do Korce. Na przejechanie tej trasy nabrałem ochoty po przeczytaniu relacji PAP-a, dwa lata temu jakoś to wypadło z programu, więc teraz nie było wyjścia. Ale nie tylko przejazd tą drogą i to, że bardzo lubimy Ohrid było powodem ponownej wizyty w tym mieście. Następnego dnia w Ohrid właśnie byliśmy umówieni z naszymi Przyjaciółmi, z którymi kontynuowaliśmy naszą podróż.

Około 7 więc po pożegnaniu się z właścicielami Kotoni House udaje nam się wyjechać z Gjirokaster.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przed Tepeleną zgodnie z kierunkowskazem skręcamy na Permet.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Droga jest nawet dobra i dosyć szybko docieramy do Permetu. Tam trochę mylimy drogę i niepotrzebnie wjeżdżamy do miasta, zawracamy więc i już w dobrym kierunku jedziemy dalej wzdłuż Vjosy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W Carshove odbijamy na Leskovik. Droga trochę się psuje, jest więcej dziur, kilometry więc mijają wolniej. Ale nie ma tragedii, prawdę mówiąc myślałem, że będzie gorzej.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dojeżdżamy do Leskovik gdzie witają nas okazałe bunkry.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jedziemy dalej w kierunku Erseke.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Vila Jorgos, można się tu zatrzymać na posiłek lub nocleg.

Obrazek

Po drodze do Erseke, z wyjątkiem Niemców, którzy tak jak my stają i robią zdjęcia, nie spotykamy żadnych samochodów. Asfalt momentami jest w kiepskim stanie ale spokojnie można przejechać.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dojeżdżamy do Erseke. Czas mamy dobry decydujemy się więc na dłuższy postój w miejscowym parku.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zostało nam trochę leków, które trzeba wydać, tankujemy gaz i idziemy do sklepu spożywczego gdzie robimy zakupy. Trafiamy tam na prawdziwy hit, koniaki w cenie 150 leków czyli w przeliczeniu niewiele ponad 1 euro. W dosyć dużym stopniu uszczuplamy zapasy sklepu :D.

Obrazek
Obrazek

Jedziemy dalej w kierunku Korce.

Obrazek

Trochę się namęczy kierowca autobusu jadąc przez te góry, dobrze, że żadnego nie mijaliśmy na najwęższych odcinkach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Korce mijamy miejską obwodnicą. Dojazd tu z Gjirokaster zajął nam 6 godzin, z tym, że godzinę lub trochę więcej spędziliśmy w Erseke.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dalej jest nowa droga o bardzo dobrej nawierzchni.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Do Pogradec trzeba zjechać na dół.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przejście graniczne po stronie albańskiej wygląda dużo lepiej niż dwa lata temu, samochodów nie ma prawie wcale i po niedługim czasie mkniemy dalej w kierunku Ohrid.

Obrazek

Dzięki mapie bardzo szybko odnajdujemy naszą nową kwaterę Rosana Apartments.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wybór tego noclegu był strzałem w dziesiątkę zarówno pod względem położenia jak i właścicieli. Jak już pisałem do Ohrid przyjechaliśmy już czwarty raz, za każdym razem spaliśmy gdzie indziej, ale jeśli jeszcze tu kiedyś wrócimy to raczej ponownie wybierzemy Rosana Apartments.
Dom położony jest nad samym brzegiem i ma taras z drabinką do jeziora. Można tu też korzystać z Internetu Wi-Fi. Do Cerkwi św. Zofii jest kilkadziesiąt metrów. Za apartament dla naszej piątki płacimy 60 euro za noc.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeszcze krótki spacerek na miasta, wizyta w bankomacie, trochę zakupów. I można już odpocząć. To był, przynajmniej dla mnie bardzo udany dzień. Trzeba zbierać siły bo jutro nasze towarzystwo zdecydowanie się powiększy :D.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

CDN
Ostatnio edytowano 20.03.2013 01:47 przez KOL, łącznie edytowano 2 razy
fancroatia
Globtroter
Posty: 46
Dołączył(a): 25.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) fancroatia » 22.06.2011 18:52

Witam

nadrobiłem zaległości w czytaniu :)
Podziwiam i gratuluję pomysłu. Może skopiuję w przyszłym roku :?:

pozdrawiam ciepło

p.s.
+29 C
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.06.2011 22:04

KOL napisał(a):Obrazek


W tym sklepiku po lewej kupiliśmy nasze albańskie koszulki i czapeczki :D :cool:

A droga do Korczy 8O fantastyczna...... :idea:
I ten wszechobecny majowy śnieg na szczytach gór.....

Pzdr
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 23.06.2011 12:28

kulka53 napisał(a):W tym sklepiku po lewej kupiliśmy nasze albańskie koszulki i czapeczki :D :cool:

A droga do Korczy 8O fantastyczna...... :idea:
I ten wszechobecny majowy śnieg na szczytach gór.....

Pzdr


Też tam kupowałem pamiątki ale trzy lata temu, teraz nie wchodziłem bo pamiątek już pełno mieliśmy z Kruji, a wiadomo, że jak bym wszedł to na pewno bym się skusił na parę rzeczy :D.
Co do drogi to coś czuję, że nie ostatni raz tamtędy jechałem :D
Pozdrawiam
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 23.06.2011 12:33

Śnieg to tam jeszcze leżał w czerwcu tylko w mniejszej ilości;) Co ciekawe nad Ohridem w górach też widziałem "łatkę" śniegową.

Fajnie, że porobiłeś tyle zdjęć, z autobusu trudno było cykać fotki a widoki cudne. W sumie wszystkie miasteczka pomiędzy Tepeleną a Erseką robią wrażenie jakby zagubionych w czasie i przestrzeni :)

P.S Chyba uwieczniłeś ten sam autobus którym ja jechałęm ;) Choć z drugiej strony w Albanii autobusy to same wiekowe mercedesy - podobnie jak auta (no może w wyjątkiem Tirany) :)
benetton
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 27
Dołączył(a): 20.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) benetton » 23.06.2011 13:16

No no drogę do Ohrid mieliście o wiele ciekawszą od nas. Czekam z niecierpliwością na kolejne dni :)
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 25.06.2011 21:28

piter83pl napisał(a):Śnieg to tam jeszcze leżał w czerwcu tylko w mniejszej ilości;) Co ciekawe nad Ohridem w górach też widziałem "łatkę" śniegową.

Fajnie, że porobiłeś tyle zdjęć, z autobusu trudno było cykać fotki a widoki cudne. W sumie wszystkie miasteczka pomiędzy Tepeleną a Erseką robią wrażenie jakby zagubionych w czasie i przestrzeni :)

P.S Chyba uwieczniłeś ten sam autobus którym ja jechałęm ;) Choć z drugiej strony w Albanii autobusy to same wiekowe mercedesy - podobnie jak auta (no może w wyjątkiem Tirany) :)


Przejazd tą trasą autobusem musi być też super przeżyciem.
Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 25.06.2011 21:31

15 Maj

Dzisiejszy dzień, podobnie jak wczorajszy, zaczyna się dla mnie dosyć wcześnie. Około 6 rano dzwonią nasi Przyjaciele z informacją, że do Ohrid zostało im jakieś 100 kilometrów. Powoli więc zbieram się i idę przez puste o tej porze miasto w umówione miejsce blisko ohridskiego targowiska. Krótkie oczekiwanie no i nasze towarzystwo powiększa się o cztery, a w zasadzie "prawie" :D o pięć osób. Na szczęście o tej porze można jeszcze znaleźć miejsce do parkowania blisko Rosana Apartments.
Jeszcze powitanie przez naszych gospodarzy i oddajemy się bardzo krótkiej porannej degustacji przywiezionych przez wszystkich trunków, tak nawiasem mówiąc albański koniak w połączeniu z polskim piwem smakuje wybornie o poranku :D.
Później część towarzystwa odpoczywa po podróży, a część udaje się tradycyjną już trasą pooglądać sobie atrakcje Ohrid. Na początek oczywiście najbliżej położona Cerkiew św.Zofii.

Obrazek
Obrazek

A potem dalej do góry w kierunku Cerkwi św. Jovana Kaneo.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Trochę schodków, dalej ścieżką przez las i jesteśmy przy Cerkwi św. Pantelejmona. Wykopaliska z roku na rok co raz większe. Teraz nie wchodzi się tak jak wcześniej przez główną bramę tylko przez wejście z boku. Nie ma też (ze względu na wykopaliska) dostępu do mozaik pod dachami, które oglądaliśmy w poprzednich latach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Idziemy dalej w kierunku starówki. Twierdze Cara Samuela sobie darujemy.

Obrazek

Widok na Cerkiew św. Bogurodzicy Perivlepty, w kierunku której idziemy.

Obrazek
Obrazek

Po drodze odwiedzamy jeszcze antyczny teatr.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Widok na twierdze.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Schodzimy w dół w kierunku głównego deptaka handlowego w Ohrid.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na posiłek idziemy do pizzerii o niezbyt szczęśliwej nazwie "Cosa Nostra" na starówce, dobrze, że jedzenie jest dużo lepsze niż nazwa.

Obrazek
Obrazek

Wieczór spędzamy na tarasie naszych kwater. Może nie będę go opisywał, zresztą jaki mógł być po spotkaniu z dobrymi Przyjaciółmi :D. Byłby pewnie trochę dłuższy gdyby nie dość zdecydowana interwencja naszych Kochanych Małżonek :D.

CDN
Ostatnio edytowano 20.03.2013 01:51 przez KOL, łącznie edytowano 2 razy
benetton
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 27
Dołączył(a): 20.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) benetton » 26.06.2011 08:57

Oj wieczór był naprawdę przyjemny. Mogliśmy "zakosztować" trochę bałkanów ;)
perkac
Globtroter
Posty: 56
Dołączył(a): 26.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) perkac » 26.06.2011 15:47

Cześc KOL.

Czytam kolejną Twoją relacje i znowu jestem pod wrażeniem.
Jestem nowy na tym forum, chociaż nie na Bałkanach, które dzięki takim opowiadaniom już troche zwiedziłem.
W tamtym roku przejechałem Albanie od Grecji do Czarnogóry ale niestety tylko z postojem na kawe. Teraz chciałbym to nadrobic i zacząc poznawac ten ciekawy kraj.
I tu moja prośba: czy możesz wrzucic aktualne info żywności w sklepach? no może oprócz koniaków :?

Z góry dzięki

Pozdrawiam
perkac
Globtroter
Posty: 56
Dołączył(a): 26.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) perkac » 26.06.2011 15:54

Info żywności chodzi o ceny
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022. - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone