Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 14.07.2015 13:49

12 maj c.d

Z Moni postanowiliśmy, że wrócimy już do portu, jednak rzut oka na mapę pozwala stwierdzić, że po drodze możemy zobaczyć jeden z symboli wyspy, kurosa.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Mijamy Kinidharos, a zaraz za tą miejscowością okazały kamieniołom, wyraźny ślad ingerencji człowieka w naturalne otoczenie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Przed Melanes skręcamy w lewo, jest drogowskaz. Na końcu drogi parkujemy na niewielkim parkingu.
Kuros to według Wikipedii „typ posągu w sztuce starożytnej Grecji, przedstawiający stojącego, nagiego młodego mężczyznę z falistymi włosami i zagadkowym uśmiechem (archaiczny uśmiech), z rękoma zawsze opuszczonymi wzdłuż ciała i lewą nogą wysuniętą lekko do przodu.”
Na Naxos jest ich kilka, najłatwiej jest dotrzeć do tego do którego my poszliśmy. Z parkingu to raptem kilka minut dobrze oznaczoną ścieżką. Idzie się obok sadu z pięknymi pomarańczami, oczywiście te zaraz przy ścieżce wszystkie oberwane.
Sam kuros, no cóż, jak to mówią „d… nie urywa”, ale wypadało chociaż jednego zobaczyć. Pochodzi on z VI w.p.n.e. Z powodu skazy materiału nie został dokończony, porzucono go i leży tak do dziś.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Dalej jedziemy już prosto do portu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
CDN
Ostatnio edytowano 08.10.2018 10:49 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 15.07.2015 07:53

... myśląc o Cykladach stawiałem właśnie na Naxos i z niej kilka wypadów na mniejsze sąsiednie wysepki ... :wink: ... ale kiedy plan ujrzy światło dzienne - zobaczymy ... :roll: ... :wink: ...
Pozdrawiam.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 16.07.2015 14:38

12 maj c.d.

Parkujemy jak najbliżej miejsca gdzie przybijają promy i idziemy pochodzić trochę po nabrzeżu. W uliczki Hory nie zagłębialiśmy się. Może innym razem, bardziej niż o zwiedzaniu myśleliśmy już o czekającej nas długiej podróży.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dużo sklepów z pamiątkami, restauracje, kawiarnie, normalny widok w takich miejscach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



W jednej z kawiarni zatrzymujemy się na dłużej. Ceny? Tanio nie jest, ale czego się spodziewać na dużej, popularnej wyspie niemal w samym porcie.

Obrazek

Czas mija dosyć szybko, powoli wracamy do samochodu ustawić się już w kolejce do wjazdu na prom.

Z tyłu, za siedzącym na ławce Panem, tak pomocne przy zakupie biletów promowych biuro Zas Travel, ile to już razy korzystaliśmy z Ich usług.

Obrazek

Brama nigdy nie dokończonej świątyni Apollina sprzed 2500 lat. Mieliśmy się do niej przejść, ale z powodu dosyć silnie wiejącego wiatru daliśmy sobie spokój.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Prom przypłynął z prawie godzinnym opóźnieniem. Zrobiła się spora kolejka aut oczekujących na wjazd na niego. Turystów bez pojazdu też prawdziwy tłum, towarzystwo międzynarodowe.

Obrazek
Obrazek


Nowy prom Blue Star Delos swoimi rozmiarami robi wrażenie. Początkowo zajmujemy miejsca na pokładzie na ósmym piętrze, ludzi nie ma ale od razu wiemy, że nie usiedzimy tam długo. Przez liczne prześwity w przeźroczystych ścianach nie do końca jest się chronionym przed wiatrem.

Obrazek
Obrazek


Prom odpływa, a my mniej więcej po godzinie rejsu przenosimy się na niższy pokład.

Obrazek
Obrazek


Przystanek na Paros

Obrazek
Obrazek
Obrazek


ŻEGNAJCIE CYKLADY! Miejmy nadzieję, że nie na długo.

Obrazek
Obrazek


Do Pireusu dopływamy już po 12 w nocy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
CDN
Ostatnio edytowano 08.10.2018 11:03 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
Mai
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 212
Dołączył(a): 26.08.2014
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mai » 17.07.2015 12:51

Niesamowite są te tłumy w odwiedzanych przez Was miejscach :) jak Wy sobie z tym radzicie? ;)
Jeden kraj, a tyle pięknych miejsc :)
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 17.07.2015 16:40

Nadgoniłem...resztę doczytam póżniej...pozdrawiam
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 17.07.2015 17:04

Już jestem ciekaw, co zobaczymy w drodze powrotnej. :)

pzdr :wink:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 17.07.2015 21:41

... ach te greckie klimaty ... :roll: ... takie krajobrazy można oglądać bez końca ... :wink: ...
Pozdrawiam.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 25.07.2015 14:28

Mai napisał(a):Niesamowite są te tłumy w odwiedzanych przez Was miejscach :) jak Wy sobie z tym radzicie? ;)


Łatwo nie jest, ale jakoś dajemy radę :).

Pozdrawiam


ajdadi napisał(a):Nadgoniłem...resztę doczytam póżniej...pozdrawiam



Trzeba w końcu skończyć relację. Jakoś ostatnio nie było czasu.

Pozdrawiam


longtom napisał(a):Już jestem ciekaw, co zobaczymy w drodze powrotnej. :)

pzdr :wink:



Niestety, tutaj Cię rozczaruje, do końca to już noclegowa powtórka z roku poprzedniego.

Pozdrawiam


kmichal napisał(a):... ach te greckie klimaty ... :roll: ... takie krajobrazy można oglądać bez końca ... :wink: ...
Pozdrawiam.



Szczególnie na własne oczy.

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 25.07.2015 14:29

13 maj

Byliśmy już dosyć zmęczeni, a tymczasem do przejechania pozostało ponad 600 kilometrów. Dosyć szybko wyjechaliśmy z Pireusu i z Aten. Autostrada A1 za Atenami puściutka, co raczej nie dziwi o tej porze jednak wcale nie zdziwiłbym się gdyby taka sama była w dzień. Sam nie wiem, czy następnym razem (jeśli uda nam się jeszcze do Grecji pojechać) nie wybiorę jakiejś drogi alternatywnej. Powód? Wiadomo, opłaty. Dokładnie nie pamiętam, ale przejechaliśmy A1 jakieś 200 kilometrów, a opłat nazbierało się kilkanaście euro. Jeszcze trochę, a koszty autostradowych opłat zrównają się z kosztami paliwa. Taki sposób na wyjście z kryzysu? Oprócz wysokości opłat, wyjątkowo irytująca, o czym było tu już nie raz pisane, jest ich częstotliwość. Dwa razy po 3,85, 3,30, 1,85 itd., obłęd.
Z autostrady zjechaliśmy w Lamii, potem po kolei Karditsa, Trikala, Kalambaka. Dobrze nie pamiętam gdzie to było, ale chyba pomiędzy Kalambaką, a Greveną udało mi się uchwycić taki oto całkiem ładny widoczek.

Obrazek


W Grevenie wjechaliśmy znowu na autostradę i bardzo szybko dojechaliśmy w okolice Kastorii, a stamtąd nie daleko już do albańskiej granicy. Przejeżdżamy ja dosyć szybko i kolejny nasz pobyt w tym kraju stał się faktem. O tym, że Albania zmienia się bardzo szybko, było już tu napisane wielokrotnie, my po przejechaniu granicy doświadczyliśmy niestety jednej ze zmian, która z pewnością dla turystów korzystna nie jest. Gdzieś tak zaraz za Billisht zatrzymała nas policja. Zawsze w poprzednich latach policjanci od razu kiedy widzieli polską rejestrację, natychmiast pokazywali żeby jechać dalej, nie tym razem jednak. Zostałem pouczony, że w Albanii trzeba przez całą dobę jeździć na włączonych światłach, sam nie wiem dlaczego ich nie włączyłem, zawszę to robię, chyba zmęczenie dawało znać o sobie. Byłem pewny, że na pouczeniu się skończy, niestety, Pan policjant poinformował mnie (nie od razu zrozumiałem), że musi być mandat w wysokości 7 euro. Dostałem nawet pokwitowanie, co nie wydawało mi się takie oczywiste. Pomimo, że wszystko odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze i że 7 euro to nie dużo, to jednak coś się kończy.

Jedziemy dalej.

Obrazek
Obrazek



Na godzinkę zatrzymaliśmy się w Pogradec żeby wymienić trochę pieniędzy i zrobić zakupy. Była na to ostatnia okazja w Albanii.
Droga Pogradec – Lin nie była jeszcze w całości skończona. Teraz już jest inaczej, kilka dni temu widziałem zdjęcia, prawie na całej długości nowiutki asfalt.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Po ponad 24-godzinnej podróży dotarliśmy do hotelu Neli Resort. Hotel ten rok temu na tyle przypadł nam do gustu, że postanowiliśmy odwiedzić to miejsce powtórnie.
Cena poza sezonem bez zmian, 30 euro za pokój (obojętnie, który się wybierze) ze śniadaniem.

Jak widać gdzieś zniknął dach nad nawodnym tarasem restauracji.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


W hotelu, oprócz wspomnianego dachu, przez rok nic się nie zmieniło, byli ci sami bardzo uprzejmi kelnerzy (pamiętali nas), a co najważniejsze, nie zmieniło się jedzenie, w dalszym ciągu bardzo dobre i w miarę przystępnej cenie.

Zarówno ten dzień jak i następny spędziliśmy w całości w hotelu Neli i w jego najbliższym otoczeniu. Bardzo przyjemny odpoczynek przed powrotem do domu.
Wrócę jeszcze do zakupów w Pogradec, a dokładnie do jednej rzeczy. Po prostu musiałem uwiecznić na zdjęciu to „oryginalne” opakowanie.

Obrazek
CDN
Ostatnio edytowano 08.10.2018 11:38 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
K2
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 30.07.2004
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) K2 » 26.07.2015 18:39

KOL napisał(a):
O tym, że Albania zmienia się bardzo szybko, było już tu napisane wielokrotnie, my po przejechaniu granicy doświadczyliśmy niestety jednej ze zmian, która z pewnością dla turystów korzystna nie jest. Gdzieś tak zaraz za Billisht zatrzymała nas policja. Zawsze w poprzednich latach policjanci od razu kiedy widzieli polską rejestrację, natychmiast pokazywali żeby jechać dalej, nie tym razem jednak. Zostałem pouczony, że w Albanii trzeba przez całą dobę jeździć na włączonych światłach, sam nie wiem dlaczego ich nie włączyłem, zawszę to robię, chyba zmęczenie dawało znać o sobie. Byłem pewny, że na pouczeniu się skończy, niestety, Pan policjant poinformował mnie (nie od razu zrozumiałem), że musi być mandat w wysokości 7 euro. Dostałem nawet pokwitowanie, co nie wydawało mi się takie oczywiste. Pomimo, że wszystko odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze i że 7 euro to nie dużo, to jednak coś się kończy.



Myslę że trafiłeś na jakiegoś nadgorliwego, wszędzie się zdarzają :-)
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 26.07.2015 21:41

Witam, także po powrocie z Grecji
zagladam - pozdrawiam :papa:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 27.07.2015 13:29

K2 napisał(a):Myslę że trafiłeś na jakiegoś nadgorliwego, wszędzie się zdarzają :-)



Mam nadzieję, że tak jest, ale jednak teraz będę większą uwagę zwracał na patrole policji przy drodze, do tej pory niespecjalnie się nimi przejmowałem.

Pozdrawiam


MARK1 napisał(a):Witam, także po powrocie z Grecji
zagladam - pozdrawiam :papa:



Ja już powoli kończę relację, teraz pozostanie mi śledzenie innych, m.in "Waszej" Krety.

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 29.07.2015 14:23

14 maj

Ostatni, nie licząc powrotu, dzień naszych wakacji w całości minął nam na leniuchowaniu i zbieraniu sił przed podróżą. Dzień bardzo przyjemny, a byłby jeszcze lepszy gdyby nie świadomość nieuchronnego końca urlopu.
Było więc plażowanie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Plażowanie było, podobnie jak przed rokiem, połączone z degustacją wina.

Obrazek
Obrazek


Stolik, wino, kieliszki i owoce dostarczył nam na plażę kelner, który absolutnie nie chciał się zgodzić na moją pomoc. Z tymi kieliszkami mieliśmy zresztą małą przygodę, powiał wiatr i niemal wszystkie uległy zniszczeniu, ale bardzo prędko doniesiono nam nowe.

Krótki spacerek po najbliższym otoczeniu Neli Resort, a w jego sąsiedztwie motoryzacyjna ciekawostka.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Wieczór spędziliśmy w hotelowej restauracji. Jedzenie jak już pisałem, bardzo dobre. Co prawda znowu nie udało mi się zjeść węgorza, ale warto spróbować żyjącej w Jeziorze Ohridskim ryby o dosyć ciekawej nazwie „koran”.
Przy pomocy komputera i translatora Google umówiliśmy się, że następnego dnia wcześnie rano w recepcji będzie na nas czekało spakowane śniadanie. Bardzo nas to ucieszyło, bo nie trzeba było robić dużej ilości prowiantu na drogę. Myśleliśmy, że będziemy musieli zrezygnować ze śniadania, restauracje otwierali chyba tak pomiędzy 8 a 9, a dla nas było to trochę za późno. Jeszcze jeden plus dla Neli Resort.

Obrazek
Obrazek
CDN
Ostatnio edytowano 04.11.2018 12:45 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 29.07.2015 19:36

Kolejne nieprzeciętne miejsce na zatrzymanie się w czasie podróży i odpoczynek.
Zapisane Obrazek

Jak dobrze pójdzie to może w końcu uda nam się dojechać nad jezioro Ohrid w przyszłym roku. Zobaczymy jak sytuacja się potoczy... :roll:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 30.07.2015 17:32

Zgadzam się w 10000% - przepiękna miejscówka
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022. - strona 100
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone