Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21034
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 22.07.2014 17:19

kmichal napisał(a):Również się przyłączę do życzeń ... :D


Ja też

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 22.07.2014 17:40

longtom napisał(a):Piękny wiek droga młodzieży :!: :D

Najlepszego. :)


arabesqa74 napisał(a):Bo to bardzo dobry "rocznik"!
100 życzę!
Ps. Witaj w klubie ;-)


kmichal napisał(a):Również się przyłączę do życzeń ... :D
Również potwierdzam, że to najlepszy rocznik ... :)


ajdadi napisał(a):Ja też
Pozdrawiam


Młodzież nieustająco, rocznik najlepszy, ale troszkę wolniej mógłby ten czas lecieć.

Dziękuję i Pozdrawiam
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 22.07.2014 20:00

...40 - kiedy to było... :? :wink: oj już dawno. Masz rację, czas leci za szybko!

Najlepszego :!:

pozdr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.07.2014 21:03

Jak zwykle ciekawy pomysł na przystanek w drodze powrotnej :)
Trochę szkoda Edessy, myślę że wodospady też byłyby atrakcją dla dzieciaków (i nie tylko), ale masz rację, pod koniec urlopu chęć i zapał do zwiedzania już jakby nieco mniejsze :roll:

Czyli już po 40... witamy w klubie :wink:

Pozdrawiam :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 23.07.2014 08:48

kulka53 napisał(a):Czyli już po 40... witamy w klubie :wink:


Co więcej - istnieje życie po 40... :oczko_usmiech:

Wszystkiego dobrego KOL. :D

Pozdrawiam
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 23.07.2014 09:30

No to spóźnione życzenia! Zdrowia i mnóstwa wyjazdów w piękne miejsca!
U mnie wśród znajomych też w tym roku wysyp czterdziestek ;) ja jeszcze mam czas (nie tak dużo... ;)), ale jak widzę obecnych czterdziestolatków, to naprawdę nie ma się czego obawiać ;) w dzisiejszych czasach "czterdziestka" to nowa "trzydziestka" :mrgreen:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 23.07.2014 12:08

KOL napisał(a):Jaką mieliśmy okazję do świętowania, można się domyślić oglądając zdjęcie poniżej.

Obrazek

Życzenia 120 lat !!!

KOL napisał(a):Młodzież nieustająco, rocznik najlepszy, ale troszkę wolniej mógłby ten czas lecieć.

Najbardziej dłużą się lata gdy dzieci są małe. Nie napiszę niczego odkrywczego ale teraz to dopiero zacznie lecieć. Dlatego życzę Ci również dużo wolnego czasu na planowanie kolejnych urlopów i realizowanie planów. :D
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 23.07.2014 15:04

janusz.w. napisał(a):...40 - kiedy to było... :? :wink: oj już dawno. Masz rację, czas leci za szybko!

Najlepszego :!:

pozdr


Dawno? Przynajmniej na zdjęciach nie widać.

Dzięki

Pozdrawiam


kulka53 napisał(a):Jak zwykle ciekawy pomysł na przystanek w drodze powrotnej :)
Trochę szkoda Edessy, myślę że wodospady też byłyby atrakcją dla dzieciaków (i nie tylko), ale masz rację, pod koniec urlopu chęć i zapał do zwiedzania już jakby nieco mniejsze :roll:

Czyli już po 40... witamy w klubie :wink:

Pozdrawiam :)


Trochę tej Edessy żałuję, wiem, że wodospady spodobały by się dzieciom (i nie tylko :)), ale trudno. Była to jedna z ostatnich szans na wakacjach kiedy mogliśmy poobijać się trochę, zbliżał się nieuchronnie czas powrotu do pracy.

Pozdrawiam


Vjetar napisał(a):Co więcej - istnieje życie po 40... :oczko_usmiech:

Wszystkiego dobrego KOL. :D

Pozdrawiam



Istnieje :!: Właśnie niedawno się o tym przekonałem :).

Dzięki

Pozdrawiam


Magda O. napisał(a):No to spóźnione życzenia! Zdrowia i mnóstwa wyjazdów w piękne miejsca!
U mnie wśród znajomych też w tym roku wysyp czterdziestek ;) ja jeszcze mam czas (nie tak dużo... ;)), ale jak widzę obecnych czterdziestolatków, to naprawdę nie ma się czego obawiać ;) w dzisiejszych czasach "czterdziestka" to nowa "trzydziestka" :mrgreen:



Dzięki. Nowa trzydziestka albo jeszcze lepiej, druga dwudziestka :).

Pozdrawiam


Lidia K napisał(a):
Życzenia 120 lat !!!

Najbardziej dłużą się lata gdy dzieci są małe. Nie napiszę niczego odkrywczego ale teraz to dopiero zacznie lecieć. Dlatego życzę Ci również dużo wolnego czasu na planowanie kolejnych urlopów i realizowanie planów. :D


Dziękuję. Mi czas zaczął bardzo szybko lecieć jak skończyłem 30 lat, nie wiem kiedy te dziesięć lat przeleciało.

Pozdrawiam
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 24.07.2014 08:36

Dołączam się do życzeń - Samych fantastycznych podróży, zdrowia i nieustającego poczucia humoru...

Życie zaczyna się po 40 -tce...zobaczysz :D
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 30.07.2014 16:55

Joan65 napisał(a):Życie zaczyna się po 40 -tce...zobaczysz :D


Mam wielką nadzieję, że tak właśnie jest.

Dziękuję i Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 30.07.2014 16:56

20 Maj

Wypoczęliśmy sobie trochę w Loutraki, mogliśmy więc ruszyć w dalszą drogę. Kolejny etap podróży nie był zbyt długi, niecałe 200 kilometrów, a prowadził do Albanii. Tego po prostu nie mogliśmy sobie odmówić, w końcu kraj ten jest w tytule wątku. Nie pojechaliśmy tam tradycyjnie w drodze do Grecji, postanowiliśmy więc choć kilka dni pobyć w Albanii w drodze powrotnej.


Przed wyjazdem jeszcze rzut oka na ośnieżone góry Voras na granicy grecko-macedońskiej.

Obrazek


Początkowo lokalnymi drogami, a potem drogą 2 E86 pojechaliśmy w kierunku Floriny, a potem do przejścia granicznego Krystallopigi–Bilisht.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Przed granicą krótki postój na małej stacji benzynowej.

Obrazek


Granica

Obrazek
Obrazek


Przez przejście Krystallopigi–Bilisht przejeżdżaliśmy kiedyś w środku nocy, wtedy było zupełnie pusto, tym razem przejazd też nie trwał długo, raptem kilka minut. Dużo większa kolejka była w drugą stronę.

Obrazek


Po Albańskiej stronie charakterystyczna dla tego kraju stacja benzynowa.

Obrazek

Zaraz za Bilisht skręciliśmy w prawo, myślałem, że uda nam się dotrzeć do naszego celu nad Jeziorem Prespa trochę na skróty. Początkowo wydawało się, że nam się to uda, co prawda droga stopniowo robiła się co raz węższa, ale jednak ciągle była asfaltowa. Niestety w miejscowości Rakicke asfalt nagle się skończył. Jeden z mieszkańców wioski pokazał mi, że naszym pojazdem dalej nie przejadę, prawdę mówiąc, widząc stan dalszej drogi (szkoda, że nie zrobiłem jej zdjęcia), nawet nie miałem zamiaru próbować. Trzeba było zawrócić.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Kiedy jechaliśmy z powrotem do drogi Bilisht, zatrzymała nas Policja, z uwagi na to, że Jezioro Prespa jest jeziorem leżącym u zbiegu kilku granic, tych patroli było dosyć sporo. W naszym przypadku jednak kontrola ograniczyła się do spojrzenia na naszą tablicę rejestracyjną i kiwnięcia nam, że mamy jechać dalej.

CDN
Ostatnio edytowano 09.08.2018 15:58 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 31.07.2014 17:05

20 Maj c.d.

Wróciliśmy do głównej drogi do Korcy, a z niej na wysokości miejscowości Zemblak skręciliśmy na dobrze oznakowaną, wyremontowaną SH79, prowadzącą do Jeziora Prespa i macedońskiej granicy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Do Macedonii jednak jeszcze nie jechaliśmy, skręciliśmy w kierunku brzegu jeziora do miejscowości Liqenas, macedońska nazwa Pustec, skąd już bardzo blisko było do naszego kolejnego już miejsca noclegowego w Zaroshke, po Macedońsku Zronsko. Nazwy w dwóch językach są tu nieprzypadkowe, niemal wszyscy ludzie, których tam spotkaliśmy byli Macedończykami.

Obrazek
Obrazek


Nie można było nie znaleźć położonego przy drodze Bar Restorant Hotel „Aleksandar”, (facebook), gdzie mieliśmy się zatrzymać.

Obrazek
Obrazek


Wyspa Maligrad, jeden z głównych powodów, dla których przyjechaliśmy do Zaroshke.

Obrazek


„Zielone” widoki z okna restauracji.

Obrazek
Obrazek


Posiedzieliśmy chwilę w restauracji, na dłuższą wizytą przyszła pora nieco później, musieliśmy poczekać na przygotowanie dla nas pokoju, który jak się okazało, zlokalizowany jest kilkaset metrów od restauracji. Z tego co było widać to pokoje znajdujące się nad restauracją jeszcze nie były skończone. Na początku było trochę kłopotu z dogadaniem się, ale macedoński pochodzenie naszych nowych Gospodarzy, pozwoliło w końcu porozumieć się z nimi w naszym ojczystym języku.
Dzieciom bardzo przypadł do gustu wystrój restauracji.

Obrazek
Obrazek


Pokój był skromny, no ale właśnie tego się spodziewaliśmy, nie o luksus tu chodziło.

Obrazek


Rozpakowanie potrzebnych na jedną noc rzeczy nie trwało długo. Chwilę zastanawialiśmy się co zrobić z resztą dnia, byliśmy umówieni z naszymi Gospodarzami na rejs na wyspę Maligrad, ale popołudniowa pora i dosyć zachmurzone niebo skłoniło nas do przełożenia wycieczki na dzień następny. Zamiast tego zrobiliśmy sobie krótki rekonesans po Zaroshke, a wieczór postanowiliśmy poświęcić na kontynuację urodzinowych obchodów w Restauracji „Aleksandar”.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Stare prawie walące się domy mieszały się z zupełnie nowymi, ale generalnie Zaroshke sprawiało wrażenie „końca świata”. Strasznie lubię takie miejsca.

Obrazek


W tym „gustownym” zielonym budynku spaliśmy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Ulice wioski mają nawet swoje nazwy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Wieczór, który spędziliśmy w restauracji Aleksandar w Zaroshke, był jednym z najlepszych, jak nie najlepszym wieczorem na naszych wakacjach. Bardzo sympatyczni, Gospodarze, dobre jedzenie (i nie tylko jedzenie :wink:), o cenach nawet nie ma co pisać. Do pokoju wróciliśmy już długo po zmroku ze śpiewem na ustach :D.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Maligrad, nasz następny cel.

Obrazek
Obrazek


Dzieciom też się podobało.

Obrazek

CDN
Ostatnio edytowano 09.08.2018 16:18 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21034
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 31.07.2014 17:16

Ty w Albanii czułeś się jak w Macedonii
my z kolei w Glumovie w Macedonii jakbyśmy byli w Albanii
Fotki fajne,a takie "metropolie' na wakacjach bardzo lubimy

Pozdrawiam
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 31.07.2014 17:17

... mnie też się podoba ... :D ... fajna "dziura" ... :lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.08.2014 07:50

A, to taki tym razem przystanek w drodze powrotnej :)
Albania musowo, wszak tytuł wątku zobowiązuje :cool:

Już jedną prespańską wysepkę mogliśmy dzięki forum pozwiedzać, to widzę, że teraz będzie czas na drugą 8O .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022. - strona 81
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone