Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja leniwie...

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21041
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 05.07.2017 00:42

piekara114 napisał(a):Teraz oglądając zdjęcia nie tylko słonika widzę w tej skale…..


Mi tam też się z czymś innym kojarzy... :wink: :papa:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 05.07.2017 08:54

Rozkładam leżaczek i dobra kawka do tego :D Ciekawe co szef na to :?: :mrgreen:

No plaża faktycznie idealna, szkoda, że z RO będziemy mieć trochę daleko :(

Jak tam spakowana :?: :?: :?:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.07.2017 09:15

ajdadi napisał(a):
piekara114 napisał(a):Teraz oglądając zdjęcia nie tylko słonika widzę w tej skale…..
Mi tam też się z czymś innym kojarzy... :wink: :papa:
:mrgreen: :mrgreen:

Beata W. napisał(a):Rozkładam leżaczek i dobra kawka do tego :D Ciekawe co szef na to :?: :mrgreen:
Takie życie Szefie... :oczko_usmiech:

Beata W. napisał(a):Jak tam spakowana :?: :?: :?:
Bez przesady. Ruszamy za 25h. Pranie się suszy, jeszcze popołudniu spore prasowanie mnie czeka i zakupy i dopiero wstępnie się spakuję a z rana reszta :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.07.2017 09:18

Kriaritsi Beach

Raz postanowiliśmy odwiedzić jeszcze jakąś inną plażę. Padło na Kriaritsi Beach. Od Sarti jakoś daleko nie ma
Obrazek
Za mostkiem trzeba odbić w szutrową drogę, która po chwili przechodzi w przyjemny asfalt. Zakręt goni zakręt i zakrętem pogania. Na szczęście na drodze są wyrysowane strzałki do plaży i plażowego baru:
Obrazek

Po pewnym czasie mijamy takie coś 8O 8O
Obrazek

…i jesteśmy na parkingu. Jest gorąco. Chłopaki stwierdzają, że sprawdzą jak ta plaża wygląda, ja zostaję w samochodzie, bo przecież będziemy tu plażować… Ale chłopaki wracają, plaża nieciekawa i sporo ludzi…. No i zdjęć z plaży nie ma…..

W takiej sytuacji wracamy na główną drogę i kierunek północ i nasza idealna plaża….
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 05.07.2017 09:34

piekara114 napisał(a):[
Beata W. napisał(a):Jak tam spakowana :?: :?: :?:
Bez przesady. Ruszamy za 25h. Pranie się suszy, jeszcze popołudniu spore prasowanie mnie czeka i zakupy i dopiero wstępnie się spakuję a z rana reszta :papa:


No to jeszcze faktycznie masz parę godzin :lol: To i relację pewnie skończysz :wink:
Tylko pozazdrościć. Hvar to super wyspa 8)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13059
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 05.07.2017 09:40

Beata W. napisał(a):No to jeszcze faktycznie masz parę godzin :lol: To i relację pewnie skończysz :wink:
Tylko pozazdrościć. Hvar to super wyspa 8)

No i na Hvarze sporo do zobaczenia jest ... :smo:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 05.07.2017 09:53

mysza73 napisał(a):
Beata W. napisał(a):No to jeszcze faktycznie masz parę godzin :lol: To i relację pewnie skończysz :wink:
Tylko pozazdrościć. Hvar to super wyspa 8)

No i na Hvarze sporo do zobaczenia jest ... :smo:


I może jeszcze pola lawendowe będą kwitły :?:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18304
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 05.07.2017 11:02

Beata W. napisał(a):
mysza73 napisał(a):
Beata W. napisał(a):No to jeszcze faktycznie masz parę godzin :lol: To i relację pewnie skończysz :wink:
Tylko pozazdrościć. Hvar to super wyspa 8)

No i na Hvarze sporo do zobaczenia jest ... :smo:


I może jeszcze pola lawendowe będą kwitły :?:


I w takich okolicznościach , wśród lawendy , pod hvarskim słoneczkiem grecką relację kończyć można . . . :mrgreen:

Bawcie się dobrze i odpoczywajcie :papa:


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.07.2017 11:34

Widzę, że Wy mnie już ostro na ten Hvar wysyłacie, a ja jeszcze chcę coś o tej Grecji napisać.... No i teraz nie wiem, pisać dalej, czy już nie... :idea:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 05.07.2017 12:01

piekara114 napisał(a):Widzę, że Wy mnie już ostro na ten Hvar wysyłacie, a ja jeszcze chcę coś o tej Grecji napisać.... No i teraz nie wiem, pisać dalej, czy już nie... :idea:


No pisz pisz :!: Ja tam na Grecję tez chętnie jeszcze popatrzę, szczególnie, że za oknem to do Grecji daleko :evil:
A jak wrócisz o Hvarze poczytamy :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8655
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.07.2017 12:10

piekara114 napisał(a):Widzę, że Wy mnie już ostro na ten Hvar wysyłacie, a ja jeszcze chcę coś o tej Grecji napisać.... No i teraz nie wiem, pisać dalej, czy już nie... :idea:

Szczerze, to ja bym już chciała, żebyś ten Hvar relacjonowała :mrgreen: .
Sama miałam się cieszyć lawendą w tym roku i cały misterny plan .... :evil:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.07.2017 13:55

IDEALNA SŁONIKOWA PLAŻA c.d.

Ale przecież nie tylko opalaniem się, leżeniem na leżaczku, czytaniem i pływaniem człowiek żyje. Pora po podglądać zwierzątka…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Muszelek trochę przywieźliśmy ze sobą...

Ta plaża to był nasz strzał w 10
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.07.2017 20:37

19 lipca 2016, wtorek

No i nadszedł ten dzień...dzień powrotu. Rano wybieramy się jeszcze na plażę przy naszym hoteliku. W tym czasie foczka parkuje sobie w cieniu palm pod hotele. Właścicielka oferuje, abyśmy spokojnie auto zostawili, poopalali się jeszcze skorzystali z ogrodowego prysznica i spokojnie jak będziemy gotowi wracali…
Dokładnie tak robimy…po plaży jeszcze obiadek w niebieskiej tawernie i można żegnać się z Sarti…
Obrazek

…Athosikiem…
Obrazek

No i foczka na greckiej ziemi…
Obrazek

Wyruszamy o 14:58. W Nikiti robimy zakupy na drogę, potem na przydrożnym straganie arbuz, melony (6 szt) i w gratisie jakiej brzoskwinie i inne owoce. Cena 11 eur. Tanio, zwłaszcza jak do cen w Cro… Po 2 godz. jazdy widać już Saloniki…
Obrazek

Nie mieliśmy ich w planie, bo na wycieczkę jednak kawałek z Sarti, a jakoś Panowie nie byli zainteresowani miastem… W pewnym momencie Pan M. mówi:
- To gdzie chcesz skręcić do tych Salonik??
8O 8O No kurcze, nic nie mam zaplanowanego w tym mieście, z navi nie ma szans się dogadać, bo po grecku pisze… Skręcamy na centrum, trzeba zaufać znakom i intuicji. I tak jakoś dojeżdżamy do centrum i od razu trafiamy pod symbol Salonik – Białą Wieżę…
Obrazek

Znajdujemy parking podziemny, cena znośna. Parkujemy w tym miejscu.
To idziemy na spacer. Spacer po miejscach zaznaczonych w przewodniku.
Obrazek

Nabrzeże takie średnie
Obrazek

..odbijamy w jedną z ulic, typowa miejsca, nic ciekawego i docieramy do Agia Sofia – jedna z najcenniejszych salonickich bazylik, powstała w VII w. na miejscu wcześniejszej.
Obrazek

Obrazek

W bazylice w kopule głównej znajduje się mozaika przedstawiająca Wniebowstąpienie. Wejście do bazyliki jest free, trzeba tylko się pozasłaniać…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Otoczenie bazyliki typowe miejskie i niezachwycające…
Obrazek

…no ale obok rosną pomarańcze…
Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.07.2017 23:41

19 lipca 2016, wtorek, Saloniki c.d.

Idziemy kolejnymi uliczkami mijając kolejne stare dzieje na tle nowych
Obrazek

…i docieramy do kolejnego punktu na naszej mapie: łuku triumfalnego cesarza Galeriusza, zwany Kamara i powstał ok. 305 r. dla upamiętnienia zwycięstwa nad Persami. Niegdyś miał 4 filary, do dziś ostało się ich dwa…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

…a stąd już mamy blisko do Rotundy. To najstarszy zachowany w całości budynek Salonik. Kiedyś była połączona kolumnadą z Łukiem, pałacem cesarskim i hipodromem. Rotunda powstała przeznaczeniem na Panteon, świątynię Zeusa lub Kabirów albo mauzoleum cesarza Galeriusza. Później zaadaptowano go na kościół, dodano absydę, ale w XVI w. Turcy przekształcili go w meczet i dobudowali minaret.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wejście do środka kosztuje 2 EUR – ja idę, chłopaki zostają. W środku są mozaiki z okresu wczesnochrześcijańskiego.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.07.2017 23:47

19 lipca 2016, wtorek, Saloniki c.d.

10 min po wyjściu z Rotundy wśród oczywiście bloków odnajdujemy Kompleks pałacowy – bliźniacza konstrukcja Pałacu Dioklecjana w Splicie… Jesteśmy przy deptaku handlowym….
Obrazek

Obrazek

Obrazek

3in1: pałac+łuk+rotunda
Obrazek

Idąc w dół ulica dochodzimy do morza i promenady. Zatoczyliśmy koło i znów jesteśmy pod Białą Wieżą…
Obrazek

Wracamy na parking. Kilku miejsc z mapy nie odwiedziliśmy, ale niedosytu nie czuć. Byliśmy, zobaczyliśmy. Salonki nie są miastem must see, ale jak jest się w okolicy to można wpaść i popatrzeć na kamienie zagubione wśród blokowisk.

O 19:50 wyjeżdżamy z miasta mijając taką iglicę…
Obrazek
Ostatnio edytowano 03.09.2017 17:21 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja leniwie... - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone