Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja leniwie...

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 20.06.2017 22:48

piekara114 napisał(a):Chyba nie dokładnie oglądacie zdjęcia w mojej relacji :mrgreen: Gutek i Gucia to żółwie wodno-lądowe czerwonouche, a ten przybysz to widać typowy grecki/stepowy - ma inną skorupę i dużo grubszą skórę, i łapy silniejsze... :papa:


. . . , i charakter spokojny , i styl bycia luźny . . . przecież to widać na pierwszy rzut oka :roll: - gruboskórny osiłek luzak :oczko_usmiech:

tony montana napisał(a):
piekara114 napisał(a):10 lipca 2016, niedziela, Sarti-hotel Barracuda

Jesteśmy na miejscu, można się rozpakowywać… Chłopaki noszą rzeczy z samochodu, a ja rozkładam do szafek, szafy i na półki. I tak wspólnie po godzince jesteśmy rozpakowani i po pierwszym obiedzie zjedzonym w Grecji…
W trakcie wnoszenia bagaży Pan M. oznajmia, że zrobiliśmy od domu 1898 km [url=http://emotikona.pl/emotikony/]]

Jakim cudem :?: :?:
Kryterium założone na wyjazd to 1500 km. Założona jazda ku Bratysławie i przez Tompę trochę zwiększyła liczbę km, do tego wracanie się w Macedonii, ale dalej brakuje nam 100 km… Gdzie je zrobiliśmy??? Chwilę się zastanawiamy, ale nie ma co tracić czasu, tyle wyszło i co zrobić…


W 2013 roku w Apulii mieliśmy podobny dylemat, Google pokazuje od nas do Nardo 2520 km.... my zrobilismy 2850.... wystarczyło pojechać przz Drezno a potem nocowac w Asyżu i wracac na A14 Autostrada Adriatica i już wyszło ponad 300 więcej


Gdy przy dystansie 1000 km licznik w naszym pojeździe wskazuje ponad 60 km więcej , to czas zmienić opony na nowe :wink: . . .

. . . jeszcze trzeba pamiętać , żeby później jeździć wolniej . . .

. . . sprawdzone radarem - po wymianie opon 100 PLN i 4 p.k. :lol:

Plaże zapisuję , bo może mi się taka wiedza przydać ( może jeszcze w tym roku :idea: ) , w każdym razie chciałbym , żeby się przydała . . .


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.06.2017 08:03

Janusz212 napisał(a):Dziękuję za polecenie - kilka dni temu byliśmy w Skopje i nie byłem pewien gdzie wyczytałem info o tej knajpie ale teraz już wiem. Mieliśmy problem, żeby wszystko zjeść. Cudowne smaki a do tego sympatyczny starszy kelner, który podsłuchał naszą rozmowę i powiedział, że lepiej zna polski niż angielski więc mamy zamawiać po polsku :) O cenie nawet nie wspominam :D
Kelner super :D miejsce pod drzewem na na środku placu też, widoczek na uliczki i przechodzących turystów też super... A jedzenie miodzio :D Aż żałuje, że w tym roku tam nie będziemy jeść... (może czytałeś też na fly4free bo tam też pisałam o tym miejscu)

Mikeee napisał(a):sporo musieliście się w drodze napracować (i nastresować), żeby się tak polenić :wink:
Leniuchowanie było wskazane i nawet okazało się dość przyjemne :D

Mikeee napisał(a):Fajny widok na Athos 8)
Jeszcze raz na pewno pokażę :D

tony montana napisał(a):W 2013 roku w Apulii mieliśmy podobny dylemat, Google pokazuje od nas do Nardo 2520 km.... my zrobilismy 2850.... wystarczyło pojechać przz Drezno a potem nocowac w Asyżu i wracac na A14 Autostrada Adriatica i już wyszło ponad 300 więcej
Czyli nie tylko nam km się rozmnażają :D

tony montana napisał(a):Ja tam chce pooglądać te plaże i te same dni :)
Będą plaże, jedna nam szczególnie przypadła do gustu....

piotrf napisał(a):. . . , i charakter spokojny , i styl bycia luźny . . . przecież to widać na pierwszy rzut oka :roll: - gruboskórny osiłek luzak :oczko_usmiech:
Dokładnie tak :mrgreen:

piotrf napisał(a):Gdy przy dystansie 1000 km licznik w naszym pojeździe wskazuje ponad 60 km więcej , to czas zmienić opony na nowe :wink: . . .
Liczniki są też ustawione pod konkretne zalecane opony.... U nas się te km namnożyły po prostu, bo opony stale u nas sprawdzane, a w powrotnej drodze real z mapą się zgodził....

piotrf napisał(a):Plaże zapisuję , bo może mi się taka wiedza przydać ( może jeszcze w tym roku :idea: ) , w każdym razie chciałbym , żeby się przydała . . .
Czyli planujesz Grecję? Życzę spełnienia marzeń. Sarti idealne na odpoczynek i wieczorne spacery.... Dziś postaram się miasteczko pokazać :papa:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20991
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 21.06.2017 08:07

piekara114 napisał(a):W trakcie wnoszenia bagaży Pan M. oznajmia, że zrobiliśmy od domu 1898 km

To nam na Kassandrę wyszło 1950 km.
Oczywiście cały czas leniwie spoglądam... :wink: :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.06.2017 08:30

ajdadi napisał(a):
piekara114 napisał(a):W trakcie wnoszenia bagaży Pan M. oznajmia, że zrobiliśmy od domu 1898 km

To nam na Kassandrę wyszło 1950 km.
Oczywiście cały czas leniwie spoglądam... :wink: :papa:

No ale Wy już po PL macie z 300 km więcej niż my :D
lkemot
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 149
Dołączył(a): 14.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) lkemot » 21.06.2017 12:04

W zeszłym roku w lipcu z Rzeszowa na Kassandrę jechaliśmy 9 dni i wyszło 2671km - opony tu nie zawiniły, tylko chęci na zwiedzanie
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.06.2017 14:47

lkemot napisał(a):W zeszłym roku w lipcu z Rzeszowa na Kassandrę jechaliśmy 9 dni i wyszło 2671km - opony tu nie zawiniły, tylko chęci na zwiedzanie

Ale fajnie Wam... to dopiero długi urlop musicie mieć... :papa:
Mai
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 212
Dołączył(a): 26.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mai » 23.06.2017 10:48

Koleżanka coś za bardzo się rozleniwiła ;) :P
My tu czekamy :twisted:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 23.06.2017 10:55

Mai napisał(a):Koleżanka coś za bardzo się rozleniwiła ;) :P

Bałam się tego głośno powiedzieć, ale myślę tak samo ... :roll: :smo:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 23.06.2017 11:06

Pewnie już się na Hvar pakuje :oczko_usmiech:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.06.2017 11:06

Rzeczywiście nieprzyzwoicie leniwie posuwa się ta relacja :roll: :? :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.06.2017 12:38

mysza73 napisał(a):
Mai napisał(a):Koleżanka coś za bardzo się rozleniwiła ;) :P

Bałam się tego głośno powiedzieć, ale myślę tak samo ... :roll: :smo:

Jaka leniwa, jaka... tekst już jest, fotki powgrywane, dziś to połączę i będzie odcinek...

marze_na napisał(a):Rzeczywiście nieprzyzwoicie leniwie posuwa się ta relacja :roll: :? :wink:

Ostrzegałam, że wakacje były leniwe :D

Beata W. napisał(a):Pewnie już się na Hvar pakuje :oczko_usmiech:
Pakowanie to chwila moment u nas...teraz to przeglądam forum pod kątem zatoczek :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.06.2017 19:44

Sarti

Sarti położone jest na wschodnim wybrzeżu półwyspu Sithonia. Z każdego miejsca popatrzeć można na kolejny półwysep, na którym dominuje góra Athos – o tym później….
Ale o miasteczku…
Nasz hotel położony jest w południowej części i przyjeżdżając od strony Salonik trzeba przejechać przez całą miejscowość. Wzdłuż drogi są kierunkowskazy do poszczególnych części miasteczka i oznaczone są opisem: sektor A, B, C…. my byliśmy bodajże sektor G lub H…..
Do ścisłego centrum 15-20 min spacerkiem - dla nas idealnie na wieczorny spacer i przed pójściem spać. Kto chce może iść wzdłuż drogi (bez sensu, nie ma chodnika) lub tak jak na plażę, a przy plaży skierować się na północ. Od tego miejsca wzdłuż plaży jest wygodny i dość szeroki chodnik. Droga jest równa, wygodna dla osób z wózkami, a samochody to tylko te dojeżdżające do apartamentów…. Przy tej trasie jest i knajpka i restauracja i bar przy plaży i sklepik oraz kilka wypasionych hoteli z basenami.... Tu też zaczynają się plaże z leżakami…
Obrazek

Mijamy małą kapliczkę...
Obrazek

…oraz mały mostek nad mikro rzeczką, która wpada do morza. W tym bagienku (bo to raczej mokradło niż rzeczka) rosną wysokie trzciny i tataraki oraz kumkają sobie żaby…. Jest ich tu pełno i przy każdym spacerze zatrzymuje się, aby choć kilka wypatrzeć w dole….. Myślę, że młodsze i ciekawe dzieciaki może być trudno stąd ruszyć…

Dalej jest boisko sportowe oraz pusty plac, który służy za darmowy parking. Po minięciu boiska, można uznać, że zaczyna się centrum Sarti....
Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.06.2017 20:00

Sarti c.d.

W tymi miejscu zwykle siadaliśmy choć na parę minut na ławce lub piasku, aby popatrzeć na Athos i podejrzeć mnichów…
Ale o tym potem, idziemy do centrum…
To centrum jest trochę nieoczywiste…. Wzdłuż plaży i chodnika są miejsca parkingowe oraz z każdym metrem coraz większa ilość knajpek, tawern i miejsc na posiedzenie. Knajpki są różnego rodzaju: typu baru, tawerny, kawiarni. Pierwszego dnia po przyjeździe, w niedzielę wieczorem odbywał się finał Euro2016, siedzimy w jednej z nich i oglądamy mecz, niestety moje drużyna przegrywa...... W tym miejscu na plaży jest już sporo stref z leżakami. Plaża w tym miejscu jest szeroka, z grubszym piaskiem a przy samym morzu z kamykami, a zejście do wody jest dość strome i w morzu ma się wodę od razu ponad kolana… dla maluchów średnio, ale da się…… Centrum z wakacyjnymi straganami i sklepikami (wakacyjne mydło i powidło) jest w uliczkach równoległych do plaży…. Znajdziemy tu wszystko: i lody, i naleśniki, i kolejne knajpki, i ciuchy ręczniki i wszelkie rodzaju pamiątki… sklep wszystko o 1 eur też jest…. W tych uliczkach pod wieczór tętni życie, na chodniku wzdłuż morza ludzi zdecydowanie mniej…. Polaków wcale wielu nie słyszeliśmy, dominowali Serbowie i Rumunii…..
Obrazek

Obrazek

Obrazek

W centrum (przy tych handlowych uliczkach) można wynająć app. na wakacje – osobiście nie polecam, gwar do późnych godzin nocnych, więc z maluchami może być średnio….

Kolejne ważne w Sarti miejsce to plac, przy którym jest i parking i agencja turystyczna (oferuje np. wycieczkę statkiem wokół półwyspu Athos , do Meteorów czy nawet dowózkę na plaże Goa, gdzie odbywają się imprezy…) i plac zabaw i miejsce do pokopania piłkę (takie symboliczne boisko) i co ważne, tu zatrzymują się 3 "żuki" i bezpośrednio spod plandeki można kupić owoce, ale najważniejsze to różnego rodzaju oliwki. Oliwki sprzedawane są z pudeł i pakowane do woreczka lub plastikowego słoika. Można kupić też po 250g w woreczkach hermetycznych – idealne na prezent. Ceny: oliwki 3-5 EUR/kg w zależności jakie. Zwykłe zielone w zalewie – 3, zielone w przyprawach (dominuje rozmaryn) – 4, 4 też moje najulubieńsze fioletowe Kalamata :hearts: :hearts: : Jeśli chcemy doświadczyć prawdziwego śródziemnomorskiego smaku, warto poszukać ciemnopurpurowych oliwek Kalamata, uchodzących za najszlachetniejszą grecką odmianę tego przysmaku, świetnie pasującego do wielu potraw, z których słynie tamtejsza kuchnia.
Obrazek

Obrazek

Inny "żuk" oferuje brzoskwinie po 1 eur/kg (czyli 5 szt.), arbuzy, sadzonki roślin, ziół i drzewek oliwnych... Jeździ też osobówka oferująca ziemniaki i cebulę, jakby ktoś potrzebował...

Warto odwiedzić też nieduże sklepy spożywcze, gdzie można nabyć oliwę i wino – oliwa w cenie 4 eur/litr, wino w zależności jakie w zbliżonej cenie. My zdecydowaliśmy się na czerwone półsłodkie, któremu było bliżej do słodkiego, ale pyszne było i szkoda, że tylko niewielka ilość trafiła do Polski….
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.06.2017 20:08

Sarti

W Sarti za kolejnym placem…
Obrazek

…po kilku schodkach do góry wchodzimy na plac przed Greckim Kościołem Prawosławnym… Kościół jest prawie niewidoczny wśród innych zabudowań…
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Koniecznie trzeba także odwiedzić punkt widokowy – jest on w północnej części Sarti na jednym z cypelków. Jest tu mała kapliczka z błękitną kopułą…
Obrazek


...oraz świetny widok na całą zatokę wzdłuż, której ulokowało się Sarti….
Obrazek

Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.06.2017 20:31

Sarti c.d.

Z tego miejsca możemy popatrzeć jeszcze na jedną zatoczkę, już poza miastem i myślę, że jest ona świetnym miejscem na dziki pobyt kamperem, nawet jakieś widać, ale na całkowitą samotność chyba nie ma co liczyć, no i droga jest powyżej....

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pozostała jeszcze kwestia zakupów: w Sarti jest kilka mniejszych i większych sklepików, które z artykułów spożywczych oferują wszystko co wystarczające do samodzielnego przygotowywania posiłków. Minus jeden jest taki, że ciężko koło nich zaparkować, bo są w ciągu apartamentów. Jest też jeden sklep mięsny i tu można kupić gotowe do grillowania mięska, souvlaki czy mięsne burgery. Jest też duży market z logo Carrefoura, ale zapisane po grecku. Dostęp do sklepu jest od głównej ulicy i od strony centrum. Sklep piętrowy, więc nastawiona byłam, że zrobię raz większe zakupy (typu woda i przekąski na plażę) i będę miała spokój… Nic z tego. Sklep jest duży, ale mało tam produktów. W alkoholu można przebierać, w makaronach też, lecz już przekąski, rogaliki są towarem deficytowym. Raz kupiłam 5 rogalików typu 7days i przez kolejny tydzień półka w tym miejscu była pusta…. Jaka pólka, cały regał był pusty….

A jak o jedzeniu mowa: w Sarti są oczywiście piekarnie połączone z cukierniami, gdzie można kupić ciasteczka, które od samego patrzenia przez szybę powodują, że 5 kg więcej ważysz….
Obrazek

Można tu tez kupić frappe na wynos w cenie 1,5 eur (w knajpach 3,5 eur). Ja kawy nie pijam (wyjątkowo kilka łyków cappuccino i to podkradając od Pana M. oraz kawę mrożoną w Chorwacji) i jak raz sobie frappe zamówiłam to całą noc nie spałam, a następnego dnia byłam nakręcona… masakra….

W centrum przy głównej uliczce wpatrzyliśmy fajną tawernę, gdzie można było kupić grosy na wynos (cena 2,5 eur) lub na talerzu. Zawsze było tu pełno ludzi, bo wszystko proste. Tak lubię. Gyrosa zwykle jedliśmy na plaży, wraz z lodami, przy samym morzu, patrząc na Świętą Górę i niebo usiane gwiazdami… Ale przy stoliku też się trafiło. 2 gryosy, dodatkowe frytki, feta smażona, napoje dla 3 osób -13 euro. Wszystko świeże, smaczne i proste. Polecam.
Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

I tym kończę opis naszej greckiej miejscówki….
No i niech mi tu teraz ktoś powie, że się lenię :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja leniwie... - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone