Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja - Lefkada - cel wakacyjny - pytania

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
viltob08
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 09.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) viltob08 » 26.02.2014 19:01

My w tym roku również Grecja :D , co prawda nie Lefkada, ale blisko bo Riza w Epirze :-) zatem też korzystam z pewnych podpowiedzi :papa:
Kowal38
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1104
Dołączył(a): 16.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kowal38 » 26.02.2014 20:03

beret napisał(a):co prawda już pisałem w innym temacie ale może tutaj ktoś mi również udzieli odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań 8)

po dokładnym przewertowaniu większości forumowych relacji z Lefkady (szczególnie po relacjach Kowala) w tym roku wybór padł właśnie na tą wyspę i tak w lipcu 8 osobowa ekipa zamelduje się właśnie tam :boss:



A teraz pare pytań:

- czy jest opcja dojazdu na najpiękniejsze plaże wyspy innym środkiem transportu niż własny? bo wiadomo słoneczko, dziewczynki to i browarek jakiś by się przydał...
- którą miejscowość obrać za punkt docelowy? vassiliki czy agios? w pobliżu , której z tych miejscowości znajdują się lepsze , ładniejsze, łatwiej dostępne plaże?
- na lefkade mostem czy podmorskim tunelem?

Za wszelkie rady będe super wdzięczny 8) Nasz pobyt planujemy rozbić na dwie częścim, pierwsza to właśnie Lefkada a potem hoooop do Albanii odwiedzić Ksamil i sprawdzić czy w przeciągu dwóch lat nic sie nie zmieniło.

pozdrawiam i wszystkie porady, wskazówki będą mile widziane :papa:




Hejka :papa:


może coś pomogę :smo: w kwestii pytań



- nie ma :roll: , ewentualnie taksówki są w mieście Lefkada ..ale (koszty) 8O , może traficie na wesołego greka (gospodarza) i Was będzie woził (loteria) :roll: , chiciaż jak byliśmy na Kefaloni to nasz gospodarz Spiros raz nas zawiózł na plażę i na browara ,bo wszystkim jeszcze szumiało w głowach po wieczorku integracyjnym :mrgreen: :roll: i po nas przyjechał (gratis) 8O :mrgreen:

-Agios Nikitas bardziej greckie i kameralne , Vasiliki ..hm takie sobie :roll: ( ocena subiektywna ) , Z Agios do Pefkoulii i Kathismy (piękna :mrgreen: ) 5-10 minut samochodem , zaś do Porto Katshiki i Egremni bliżej z Vasiliki ( obie przepiękne :wink: :mrgreen: ) 20-30 minut , Egremni i Gialos ( dojazd trochę hardcore ) :wink: no i zejście na Egremni również


- na Lefkadę tylko mostem (obrotowym) innej drogi nie ma 8O , tunelem za Preveza bardziej po drodze jadąc z Polski ( 3 euro ) ale można i dołem objeżdżając zatokę ( w tym wypadku droga trochę dłuższa)



..życzymy udanych wakacji , w razie jakichś pytań chętnie służę skromną wiedzą i pomocą :wink:



Pozdrowiajom Kowolki :wink: :mrgreen: :papa:
beret
Odkrywca
Posty: 83
Dołączył(a): 30.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) beret » 26.02.2014 21:07

dziękuje bardzo za dość wyczerpującą odpowiedź :D

co do plaż to już po Waszych zdjęciach wiem , że warto tam jechać. Wahamy się jeszcze nad wyborem miejscowości... wyczytałem,że w Vasilikach często wieje i może to tochę utrudniać nasz pobyt. Masz może jakieś zdjęcia tych miejscowości co by można było rzucić na nie okiem? Bo wiadomo te wyguglowane rzadko odpowiadają rzeczywistości :D

Pozdrawiam :hut:
Alex0000
Podróżnik
Posty: 22
Dołączył(a): 09.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alex0000 » 05.05.2014 00:12

Z ciekawością przeczytałem te wszystkie wskazówki bo w Grecji jeszcze nie byłem .Ale jeszcze nie do końca zdecydowałem sie co do miejsca. Może ktos pomoże . Zastanawiałem sie nad miejscowością Sarti na Chalkidiki lub Agios Nikitas na Lefkadzie. Im wiecej czytam tym bardziej jestem niezdecydowany :-) Może ktos przedstawi jakies plusy i minusy co pomoże mi w dokonaniu wyboru.
Przyznam że plaze na Lefkadzie bardzo mi sie podobaja szczególnie Agiofili . Obok Sarti jest z kolei Orange Beach . I tez jest fajna . I tak można w kółko. Pomozecie ? (skad my to znamy :-) )
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21034
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 05.05.2014 20:54

Alex0000 napisał(a):Przyznam że plaze na Lefkadzie bardzo mi sie podobaja szczególnie Agiofili . Obok Sarti jest z kolei Orange Beach . I tez jest fajna . I tak można w kółko....


Lefkada,a raczej jej plaże są super...Halkidiki też nie są złe...więc wybór należy do Ciebie


A tak serio jak nie wiesz co zrobić to po prostu podziel urlop na pół, tydzień tu i tydzień tam...
i nie będziesz mieć problemu z wyborem...i przynajmniej będziesz mieć porównanie

Pozdrawiam
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 18.10.2015 21:11

Kowal38 napisał(a):
beret napisał(a):...
- czy jest opcja dojazdu na najpiękniejsze plaże wyspy innym środkiem transportu niż własny? bo wiadomo słoneczko, dziewczynki to i browarek jakiś by się przydał...
- którą miejscowość obrać za punkt docelowy? vassiliki czy agios? w pobliżu , której z tych miejscowości znajdują się lepsze , ładniejsze, łatwiej dostępne plaże?...

- nie ma :roll: , ewentualnie taksówki są w mieście Lefkada ..ale (koszty) 8O , ...
-Agios Nikitas bardziej greckie i kameralne , Vasiliki ..hm takie sobie :roll: ( ocena subiektywna ) , Z Agios do Pefkoulii i Kathismy (piękna :mrgreen: ) 5-10 minut samochodem , zaś do Porto Katshiki i Egremni bliżej z Vasiliki ( obie przepiękne :wink: :mrgreen: ) 20-30 minut , Egremni i Gialos ( dojazd trochę hardcore ) :wink: no i zejście na Egremni również ...


Przypadkiem trafiłam w temat i coś dorzucę świeżego z 2015 r. może komuś się jeszcze przyda
Ad. 1) po wyspie kursuje autobus rejsowy na trasie Nidri-Lefkada-Agios Nikitas-Kathsima Beach i powrót przez Agios Nikitas-Lefkada-do Nidri - przynajmniej 5 kursów tam i spowrotem. Pierwszy z Nidrii był o 8.50 a ostatni z Kathsima Beach o 18. Zjeżdża na parking przy plaży - widziałam na własne oczy i podziwiam kierowców, którym takimi kolosami udaje się tam zjechać 8O .
Trzeba pamiętać, że na rozkładach jazdy podawane są godziny wyjazdu z miejsca startu - przybycie na przystanek do danej miejscowości trzeba wyliczyć sobie samemu na oko uwzględniając odległość i nieco trudny do jazdy teren. Powyżej 50km/h autobus tam nie poleci, poza tym może się zdarzyć, że kierowca spotka jadącego z przeciwnego kierunku znajomego więc się zatrzyma na pogawędkę :oczko_usmiech:
Przystanki znajdują się tylko po jednej stronie ulicy - tam stajemy i wypatrujemy autobusu z odpowiedniego kierunku jazdy. Trzeba machnąć ręką aby zasygnalizować kierowcy, że ma się zatrzymać. Bilet kupuje się w autobusie - trzeba zająć miejsce a bileter podejdzie i sprzeda bilet.

Ad. 2) Na miejsce pobytu wybrałabym Agios N. - w mojej ocenie jest dużo ładniejsze niż Vasiliki, bardziej klimatyczne. Ma niezłą plażę z pięknym kolorem morza. W zasięgu nóg na południe jest plaża Milos - :hearts: można na nią również popłynąć taxi boat z plaży w Agios N. W zasięgu wspomnianego autobusu Kathsima Beach - na której można nieźle zabalować m.in. w takiej scenografii :oczko_usmiech: Zamawiając cokolwiek w beach bar można korzystać z jego zacienionych basenów oraz leżaków na plaży. Jak się znudzi to można iść na odludzie kierując się na południe na dziką część plaży.
DSCN4740.JPG

Na północ od Agios - prawie 4 km plaży bądź co bądź po zachodniej stronie więc o kolor wody i widoki nie trzeba się martwić - o miejsce też nie.
Vasiliki mnie nie urzekło - zatoka dość duża i długo długo płytko. Woda już nie ma takiego pięknego koloru jak np. na Agios - dno jest piaszczyste. W zatoce popołudniami ponoć zawsze wieje i jest to mekka surferów. Na pocieszenie pobliska Agiofili warta grzechu - na nogach chyba kawałek jest, nie szłam - ewentualnie dopomoże w dotarciu taxi boat z portu.
Publiczny transport z Vasiliki jedynie po wschodniej stronie wyspy do Lefkady przez Nidri.
Nawet korzystając z własnego auta wybrałabym jednak Agios - więcej plaż w okolicy, Kathsima 3 km, Avali, Megali P. czy Kavalikefta ok. 11 , Gialos, Egremini czy Porto od 23 do 30 km. Z Vasiliki na Porto jest też prawie 30 km więc nawet sugerując się odległościami do najlepszych na wyspie plaż korzystniej wypada Agios.
Tuti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 638
Dołączył(a): 04.10.2010
Lefkada

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tuti » 24.04.2023 21:13

Ja jadę pierwszy raz do Grecji na Lefkadę i myślę trasę rozłożyć na 2 etapy. Wyjazd pierwszy dzień z Czechowic -Dz. ok 4:00, by Budapeszt w miarę dobrych godzinach minąć i potem dojechać na nocleg w Skopije. Mam nadzieję że w 15 godzinach się wyrobię.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014
Re: Grecja

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 24.04.2023 21:23

Tuti napisał(a):Ja jadę pierwszy raz do Grecji na Lefkadę i myślę trasę rozłożyć na 2 etapy. Wyjazd pierwszy dzień z Czechowic -Dz. ok 4:00, by Budapeszt w miarę dobrych godzinach minąć i potem dojechać na nocleg w Skopije. Mam nadzieję że w 15 godzinach się wyrobię.


Ale to jest czas z jakimiś dwoma postojami bez uwzględnienia granic
Zahaczając o piątek czy weekend to się może wydłużyć od 2 h do 5 h (przez stanie na grannicach, we wrzesniu na Macedońsiej stałem prawie godzinę SR-Mac (50 min) a gdzie tu jeszcze Srb-Węgry (przypomnę, że tam nie ma +10 km/h i mogą się czepnąć o drobne przekroczenie limitu)

Zresztą planujecie to jak wyścig a ja po ruszeniu z Gyor na autostradzie przed Budapesztem nagły stop bo 300m z przodu kraksa (2 auta a jedno doszczętnie). I cała autostrada STOP i 1.5 godziny, straze *bo był tam elektry, helikopter medyczny

A potem tunel na słowenii i korek bo w tunelu wypadek a to wszysko we wrześniu. I już w plecy 2.5 godzin, których prędokścią się nie nadrobi
Ostatnio edytowano 24.04.2023 21:30 przez ogorek, łącznie edytowano 1 raz
Tuti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 638
Dołączył(a): 04.10.2010
Re: Grecja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tuti » 24.04.2023 21:30

ogorek napisał(a):
Tuti napisał(a):Ja jadę pierwszy raz do Grecji na Lefkadę i myślę trasę rozłożyć na 2 etapy. Wyjazd pierwszy dzień z Czechowic -Dz. ok 4:00, by Budapeszt w miarę dobrych godzinach minąć i potem dojechać na nocleg w Skopije. Mam nadzieję że w 15 godzinach się wyrobię.


Ale to jest czas z jakimiś dwoma postojami bez uwzględnienia granic
Zahaczając o piątek czy weekend to się może wydłużyć od 2 h do 5 h (przez stanie na grannicach, we wrzesniu na Macedońsiej stałem prawie godzinę SR-Mac (50 min) a gdzie tu jeszcze Srb-Węgry


Tego się trochę obawiam bo wyjazd w sobotę :oops:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15647
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Grecja

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 24.04.2023 22:20

Masz podobną trasę do mnie i wg mnie nie masz szans zajechać w 15 h do Skopje. Jedziesz w sobotę to już w ogóle nierealne, a zwłaszcza w sierpniu... Czystej jazdy bez postojów masz ok. 13 h, a gdzie dwie problematyczne granice (2*15 min to nawet przy pustkach schodzi), tankowanie, jakiś postój na wyprostowanie się, toaletę?
Chyba, że jedziesz w czerwcu, ale i tak 15 h nie ma szans...
Chyba że jedziesz ile daje maszyna i liczysz się z mandatami (w Serbii na autostradzie są odcinkowe kontrole między bramkami).
Ostatnio edytowano 24.04.2023 22:24 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Grecja

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 24.04.2023 22:24

Byliśmy na Lefkadzie w 2017. To była wyprawa. Wjazd ze Śląska w sobotę przed 7 rano, bo w nocy nie lubie jezdzic. Po 16 byliśmy w Nowym Sadzie (na granicy HU-SRB ok30 min), krótkie zwiedzanie, kolacja, nocleg. Ok 8 start do Ochrydy, dojazd na 15, granicą SRB-MKD bezproblemowa, kilkanaście min., Popołudnie i przedpołudnie następnego dnia zwiedzanie Ochrydy i Sv Naum. Ok14 wyjazd i w Kalambace byliśmy po ok 4.5 godz, po drodze kilkanaście min na granicy AL-GR i krótki postój w Kastorii. Zwiedzanie meteorów kolejnego dnia, drugi nocleg i przed południem jeszcze jeden klasztor i dalej w drogę. Około południa wyjazd w kierunku Lefkady przez Metsowo, następnie spacer po Joaninie i pod wieczór byliśmy na miejscu Agoos Nikitas. Podsumowując, wyjazd w sobotę ok 7, dojazd w środę po 18, trochę nam zeszło ;).
Tuti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 638
Dołączył(a): 04.10.2010
Re: Grecja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tuti » 24.04.2023 22:52

piekara114 napisał(a):Masz podobną trasę do mnie i wg mnie nie masz szans zajechać w 15 h do Skopje. Jedziesz w sobotę to już w ogóle nierealne, a zwłaszcza w sierpniu... Czystej jazdy bez postojów masz ok. 13 h, a gdzie dwie problematyczne granice (2*15 min to nawet przy pustkach schodzi), tankowanie, jakiś postój na wyprostowanie się, toaletę?
Chyba, że jedziesz w czerwcu, ale i tak 15 h nie ma szans....
Chyba że jedziesz ile daje maszyna i liczysz się z mandatami (w Serbii na autostradzie są odcinkowe kontrole między bramkami).


Tak wyjazd 20 sierpnia, no to chyba trzeba będzie zweryfikować nocleg. Szukam gdzieś przy autostradzie by nie trzeba było daleko zbaczać z drogi, ale chyba słabo z tym. A czy na tym drugim przejściu w Roszke 2 też się tak korkuje ?
TosiaTosia
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 21.04.2017
Lefkada

Nieprzeczytany postnapisał(a) TosiaTosia » 24.04.2023 23:45

Dzięki za cenne rady :)
Faktycznie chyba lepiej rozłożyć trasę na 2 noclegi, bo możemy nie podołać.
Jechaliśmy w 2018r do Albanii nocując gdzieś na Węgrzech i w Nisz a rok później na Lefkadę i też nocowaliśmy w Nisz a potem w Kalambaka.
Więc trzeba jednak zmienić plany.
Ale chcieliśmy też zobaczyć Skopje, bo ponoć ładnie tam...
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Grecja

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 25.04.2023 08:32

_Piotrek_ napisał(a):Byliśmy na Lefkadzie w 2017. To była wyprawa. Wjazd ze Śląska w sobotę przed 7 rano, bo w nocy nie lubie jezdzic. Po 16 byliśmy w Nowym Sadzie (na granicy HU-SRB ok30 min), krótkie zwiedzanie, kolacja, nocleg. Ok 8 start do Ochrydy, dojazd na 15, granicą SRB-MKD bezproblemowa, kilkanaście min., Popołudnie i przedpołudnie następnego dnia zwiedzanie Ochrydy i Sv Naum. Ok14 wyjazd i w Kalambace byliśmy po ok 4.5 godz, po drodze kilkanaście min na granicy AL-GR i krótki postój w Kastorii. Zwiedzanie meteorów kolejnego dnia, drugi nocleg i przed południem jeszcze jeden klasztor i dalej w drogę. Około południa wyjazd w kierunku Lefkady przez Metsowo, następnie spacer po Joaninie i pod wieczór byliśmy na miejscu Agoos Nikitas. Podsumowując, wyjazd w sobotę ok 7, dojazd w środę po 18, trochę nam zeszło ;).


No zeszło się ... :mrgreen:
Ale widzę, że piszesz o Agios Nikitas - coś mozesz napisać więcej o tej miejscowości ? Jak np z zejściem do morza, bo wiem że tam są klify, ale jak to wygląda ?

pozdrawiam, Michał
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014
Re: Grecja

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 25.04.2023 08:46

jak chcesz krótkie odcinki i zwiedzanie
Wyjazd rano i

Wwa-Gyor i spory zapas na starówkę i pyszną kolację na starówce
Gyor-Skopje - w teorii to 9 godzin ale raz dojechałem do GR i nocowałem w GR blisko granicy Mac (zmiana czasu-byłem po 22-giej), a raz z Gyor nocowałem w Nisz (chyba 20sta) bo długo staliśmy na granicy i strasznie mnie to wymęczyło

z drugiej strony - w tej wersji - to nocny spacer po Skopie, chyba, że granice w tygodniu w 2 godz zrobicie
obym był złym prorokiem ale tłumy na przejściach we wrześniu 2022 wydaja się prognozować większy ruch w 2023

były to tłumy z korzeniami tureckimi z małymi lub dorosłymi dziećmi bądź bez dzieci
prawie dorównujące tym letnim sprzed pandemii
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Grecja - Lefkada - cel wakacyjny - pytania - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone