Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Granica Macedonia - Grecja (Prespa)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Simon193
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 24.12.2014
Granica Macedonia - Grecja (Prespa)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Simon193 » 07.05.2015 22:31

Hej,
ponieważ w podróży na Bałkany (płd. Chorwacja, Bośnia, Czarnogóra itd.) zamierzam być w Macedonii i Grecji (o ile czas pozwoli ;) ) chciałbym zrobić objazd jeziora Prespanskiego, wstępnie ustaliłem, że rowerowy. No i właśnie - jak się sprawa przedstawia z przekraczaniem granicy macedońsko - greckiej nad samą Prespą w Dolno Dupeni? Czy da się przekroczyć tam granicę? (wiem, że oficjalnie nie ma tam przejścia, ale czy da się jakoś wynegocjować przejazd na grecką stronę?) Trzeba nadrabiać te 60 km do Bitoli, czy nie? (osobiście wolałbym tego uniknąć, bo trasa przez Bitolę to główna droga, a nie jest się na wschodnim brzegu jeziora).

PS. To są tylko plany, zawsze mogą się zmienić ;)
Simon193
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 24.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Simon193 » 08.05.2015 21:23

Legenda do mapki - czerwone kółko to granica w Dolno Dupeni, a niebieskie - Medzhitlija/Niki (przejście koło Bitoli).
Załączniki:
MKGR.png
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.05.2015 21:42

Z kim chcesz negocjować? Odwieczna przyjaźń Greko - Macedońska może być pewnym problemem :)
Simon193
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 24.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Simon193 » 08.05.2015 21:54

ołowiany - z ewentualnymi celnikami ;) jak już pisałem, przejazd wokół Prespy ma być rowerowy. Dolno Dupeni (czerwone kółko) - tam byłoby najlepiej przekroczyć granicę (pisałem o tym 3 posty wyżej).
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.05.2015 21:57

Simon193 napisał(a):ołowiany - z ewentualnymi celnikami ;) jak już pisałem, przejazd wokół Prespy ma być rowerowy. Dolno Dupeni (czerwone kółko) - tam byłoby najlepiej przekroczyć granicę (pisałem o tym 3 posty wyżej).


Ci ew. celnicy w tym miejscu to się chyba nazywają - przemytnicy.
Simon193
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 24.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Simon193 » 08.05.2015 22:03

A co tu przemycać? W tym miejscu IMO mrówek chyba nie ma, Prespa w Grecji to wg nich koniec świata, uważają, że tam nic nie ma. Poza tym Dolno Dupeni jest 17 km od Psarades (turystyczna miejscowość nad Prespą w Grecji). Na google maps jest zaznaczona ścieżka przez zieloną granicę... no nie wiem: https://www.google.pl/maps/@40.8528308,21.114469,16z
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.05.2015 22:11

Nie wiem co konkretnie się przemyca przez tą granicę /nie licząc ludzi i narkotyków/.
Mrówki chodzą przejściami legalnymi, a tu jak sam zauważyłeś przejścia nie ma.
Nie byłem tam nigdy i nie wiem jak jest, ale zdjęcia z googli coś jednak pokazują...
Simon193
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 24.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Simon193 » 08.05.2015 22:16

Podobno tam (Markova Noga) jest wojskowe przejście używane przez celników i policję... tylko czy cywile to mogą przekroczyć?

EDIT:Chyba mają otworzyć tam normalne przejście - http://micnews.com.mk/node/42922.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.05.2015 22:21

Simon193 napisał(a):Podobno tam (Markova Noga) jest wojskowe przejście używane przez celników i policję... tylko czy cywile to mogą przekroczyć?

Jeśli znalazłeś gdzieś taką informację to drąż temat w miejscu gdzie to znalazłeś. Jeśli wojsko lub policja, z któregoś z tych krajów przeszła by przez to przejście to mielibyśmy otwarty konflikt zbrojny :)
Ostatnio edytowano 08.05.2015 22:22 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.05.2015 22:21

Z Grecji płynie fala nielegalnych imigrantów afrykańskich i arabskich do Macedonii, władze greckie mają przemyt ludzi głęboko w d...,
w sumie to są szczęśliwe, że imigranci ciągną do bogatszych krajów, a nie zostają w Grecji :wink:

No i teraz na kompletnym za.upiu pojawia się wśród przemytników i skorumpowanych pograniczników
turysta na rowerze :!: :roll:

Przecież go przegonią, a w razie oporu postraszą ..
W ostateczności odstrzelą 8) :wink: :wink:

Na pewno mogą uznać za szpiega :wink:

Ludzi przemyca się z Grecji do Macedonii, potem do Serbii, a potem na Węgry...
A potem szukajcie ich w Niemczech :wink:
Ostatnio edytowano 08.05.2015 22:27 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Simon193
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 24.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Simon193 » 08.05.2015 22:23

Znalazłem to tu: http://wikimapia.org/26463950/Border-Checkpoint-Markova-Noga-King-Marko-s-Leg. Nie da się za bardzo drążyć na wikimapii :(

@Lednice - pierwsze słyszę, żeby MK była bogatsza od Grecji ;) zresztą na takim za...piu, co niby ludzie mają przemycać?
@ołowiany - no niestety, trzeba będzie czekać i jechać w te wakacje przez Bitolę :/
Ostatnio edytowano 08.05.2015 22:26 przez Simon193, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.05.2015 22:24

Simon193 napisał(a):Podobno tam (Markova Noga) jest wojskowe przejście używane przez celników i policję... tylko czy cywile to mogą przekroczyć?

EDIT:Chyba mają otworzyć tam normalne przejście - http://micnews.com.mk/node/42922.



To pozostaje ci tylko zaczekać na wybudowanie tego przejścia, ale nie wiem czy zdążą do wakacji ;)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.05.2015 22:27

Simon193 napisał(a):Znalazłem to tu: http://wikimapia.org/26463950/Border-Checkpoint-Markova-Noga-King-Marko-s-Leg. Nie da się za bardzo drążyć na wikimapii :(

@Lednice - pierwsze słyszę, żeby MK była bogatsza od Grecji ;) zresztą na takim za...piu, co niby ludzie mają przemycać?
@ołowiany - no niestety, trzeba będzie czekać i jechać w te wakacje przez Bitolę :/


Raczej chodzi o użytkowanie budynków przez wymienione siły.
Relacja z tego "przejścia" może być ciekawa. Serio :)
Ostatnio edytowano 08.05.2015 22:29 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Simon193
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 24.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Simon193 » 08.05.2015 22:29

OK. No to trzeba będzie jechać zobaczyć, najwyżej się nie przejedzie ;)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.05.2015 22:31

Simon193 napisał(a):Znalazłem to tu: http://wikimapia.org/26463950/Border-Checkpoint-Markova-Noga-King-Marko-s-Leg. Nie da się za bardzo drążyć na wikimapii :(

@Lednice - pierwsze słyszę, żeby MK była bogatsza od Grecji ;) zresztą na takim za...piu, co niby ludzie mają przemycać?
@ołowiany - no niestety, trzeba będzie czekać i jechać w te wakacje przez Bitolę :/


Jak już było napisane - ludzi. Ale nie DO Macedonii tylko PRZEZ nią, np. do Niemiec :)

Wiem, wiem - Macedonia nie graniczy z Niemcami :)
Następna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Granica Macedonia - Grecja (Prespa)
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone