Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Górskie zwierciadła, siklawy, wartkie strugi

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Górskie zwierciadła, siklawy, wartkie strugi

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.07.2010 20:39

Hejjj!

Na tym forum zdjęć z wodą nie brakuje. Jak nie Adriatyk, to jeziora i kaskady Plitwickie, Krka, wiele innych...
Dla odmiany chciałbym zaproponować górskie wody. W swoich zasobach zgromadziło mi się niemało tego typu fotek i chętnie się nimi podzielę. Mam nadzieję, że zachęcę też do zamieszczania Waszych zdobyczy. Może przy tej okazji przypomnę sobie i tatrzańskie lustra i wodogrzmoty - gdy ostatnio tam wędrowałem, nie robiłem jeszcze zdjęć.

Będę tu nieregularnie dorzucał moje fotki, licząc na to, że jeszcze ktoś się skusi i wspomoże swoimi.

Może jakaś muzyczka do posłuchania: Nad Tatrami i
na początek trzy fotki z Schladminger Tauern w Austrii: wodospady Riesach, jezioro Riesach i górski potok ponad doliną Riesach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 05.07.2010 22:35

Góry i woda to mnie to zaraz nasuwa takie skojarzenie :wink: czyli moje dziecko na szlaku :lol:

Obrazek


mam jeszcze takie ale nie tak ładne jak Twoje :(

Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.07.2010 23:11

Potok Goleszowski (zwany też Pilarzym) w Brennej

Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.07.2010 23:23

... i jeszcze z tego samego miejsca

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Interseal M.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.07.2010 10:36

Dolina Siedmiu Rilskich Jezior, góry Riła, Bułgaria

Spływa z Ribnoto Ezero.....

Obrazek

Ribnoto Ezero

Obrazek

Strumykowa "delta" i Ezero Bliznjaka

Obrazek

Ezero Byrbeka

Obrazek

Strumyczek spływający z Ezero Okoto

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 06.07.2010 12:55

Austria/Taury - Mooserboden (2036 m n.p.m.)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.07.2010 15:28

Wspaniale! Cieszę się, że temat chwycił. :D
A że zwłaszcza ostatnio pociągają mnie takie klimaty, więc pasę swój wzrok. :P

Ode mnie na razie kolejne dwa spojrzenia na jezioro Riesach i górski potok.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 06.07.2010 23:30

Mariusz, ostatnie zdjęcie byłoby super, gdyby nie te trawki i inne zioła wyrastające sprzed nosa...
Ale i tak jest znakomity kontrast pomiędzy bielą a czernią w górach!

Brawo!

Wojtku- jako że woda na zdjęciach wodospadów wychodzi "biała", trzeba mierzyć światło bardziej na nią niz na ciemne skały, bo potem mamy wyżartą biel wody- jak na foto nr. 1. Lepiej wyciągnąć cienie ze skał do jaśniejszych niż spalić wodę...

Pozdrawiam i dorzucam coś ulubionego od siebie.

Obrazek

Przełomy Soczy.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.07.2010 00:38

Fatamorgana napisał(a):Mariusz, ostatnie zdjęcie byłoby super, gdyby nie te trawki i inne zioła wyrastające sprzed nosa...

Już zauważyłem, że są tacy co lubią, jak coś blisko się pojawia i tacy, co tego nie lubią. :lol:
Mariusz najwyraźniej należy do tych pierwszych. Ja czasami specjalnie schodzę z obiektywem do parteru, żeby jakieś trawki uchwycić, jeśli już nie ma poważniejszej zieleni pod ręką.

Fatamorgana napisał(a):Wojtku- jako że woda na zdjęciach wodospadów wychodzi "biała", trzeba mierzyć światło bardziej na nią niz na ciemne skały, bo potem mamy wyżartą biel wody- jak na foto nr. 1. Lepiej wyciągnąć cienie ze skał do jaśniejszych niż spalić wodę...

Tu nie bardzo wiem, jak mam rozumieć Twoje słowa. Jeśli woda jest biała, to jaka powinna wyjść na zdjęciu?

Wiem, wiem - woda jest na ogół przeźroczysta. Na szczęście jednak zawsze jakiś kolor reprezentuje, gdyż w przeciwnym wypadku nie mielibyśmy szans ją zobaczyć.
Kolor inny niż biały (abstrahuję teraz od barwienia samej wody przez minerały bądź roślinność czy procesy gnilne) uzyskuje wtedy, gdy odbija barwy z otoczenia, bądź wzajemna relacja grubości warstwy do laminarności przepływu pozwala na przebijanie koloru spoza niej. W przeciwnym przypadku odbieramy jej barwę jako białą.

Wodospady o spokojnych bądź cienkich strugach mogą sprawiać wrażenie, że woda w nich ma jakąś inną barwę. Często niebieską, z uwagi na właściwości atmosfery, czasem udaje się inne kolory zaobserwować. Natomiast w przypadku silnych turbulencji... jeszcze mi sie chyba nie zdarzyło widzieć inny kolor niż biały.

A Tobie?

Pozdrawiam,
Wojtek
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 07.07.2010 01:15

Mnie chodzi nie o biel wynikającą z przepalenia- jak masz na swoim zdjęciu, ale o biel piany, rozprysków wody, jakie zawsze widzimy w górskich kaskadach i wodospadach.
Chodzi mi o to, aby nie przepalać. Woda stojąca jest bardziej kolorowa, ale skoro już tutaj mamy skupić się na strugach, kaskadach i innych ciekach, to warto wspomnieć o pułapce w pomiarze światła, kótra bardzo często ma miejsce w takich przypadkach i powoduje właśnie przepalanie wody. Efekt jest właśnie taki- zamiast czystej "bieli" mamy białą plamę bez szczegółów.

Podeprę się prawidłowo naświetlonym zdjęciem wodospadu (inna sprawa, że aby to tak wyszło, musiałem mieć prawie zero głębokiego cienia- zdjęcie wykonałem o poranku, gdy nie groził mi silny kontrast, ale też i wszystko wygląda naturalnie). Woda naświetlona prawidłowo bardziej przypomina lecący lód.


Obrazek


Dla lepszego zobrazowania wycinek:

Obrazek
Chodzi o to, aby można było w tego typu zdjęciu wody, wyróznić same bryzgi wody, bo jednolita biała struga na przepalonych zdjęciach bardziej przypomina rozlane mleko niż...wodę. :wink: :)

A co do trawek, to nie tyle biega o to, że nie powinno ich być w ogóle, ale o to, że tak jak są, to nic nie dają a efekt psują, bo żeby tak jeszcze jakimś rządkiem rosły, czy było ich kilka takich samych, to byłaby jakaś roślinna ozdoba.

Pozdrawiam i fajnie Wojtku, że ktoś ma podobne pasje. :)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 07.07.2010 07:52

Fatamorgana napisał(a):Mariusz, ostatnie zdjęcie byłoby super, gdyby nie te trawki i inne zioła wyrastające sprzed nosa...


Proszę bardzo ! "dla każdego coś miłego"! :) Mam też takie !

Obrazek

Obrazek


Fatamorgana napisał(a):A co do trawek, to nie tyle biega o to, że nie powinno ich być w ogóle, ale o to, że tak jak są, to nic nie dają a efekt psują, bo żeby tak jeszcze jakimś rządkiem rosły, czy było ich kilka takich samych, to byłaby jakaś roślinna ozdoba.


Tak ja Wojtek mówi, starałem się zachować na zdjęciu to ... że jednak tam coś rośnie !

Następnym razem pojadę wcześniej i nasadzę "coś rządkiem" ... ale jakie szerokie mają być "rajki" ? ;)


... a już poważnie ... to dziękuję za spostrzeżenia i rady... szczególnie te dotyczące fotografowania wody.

Bywa z tym problem ... będzie się trzeba wcześniej rano wybierać !

Podobno ... "na naukę nigdy za późno" :)

Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 07.07.2010 08:20

Fatamorgana napisał(a):
... bo jednolita biała struga ....... zdjęciach bardziej przypomina rozlane mleko niż...wodę. :wink: :)



No to wypełniony "alpejskim mlekiem" zbiornik "Wasserfallboden" (1672 m n.p.m.)

Obrazek

Pozdrawiam.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.07.2010 09:29

mariusz-w napisał(a):No to wypełniony "alpejskim mlekiem" zbiornik "Wasserfallboden" (1672 m n.p.m.)

A mi wmawiali, że MilkyWay to z krowy się robi 8O












:wink:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 07.07.2010 09:45

Franz napisał(a):Hejjj!

....

Może przy tej okazji przypomnę sobie i tatrzańskie lustra i wodogrzmoty - gdy ostatnio tam wędrowałem, nie robiłem jeszcze zdjęć.
....

Czyżbyś pamiętał moją wyprawę Tatrzańską :?: :lol:

Wodogrzmoty Mickiewicza
Obrazek

Czarny Staw Gąsienicowy
Obrazek

Dorzucę jeszcze kilka przy innej okazji nie koniecznie z Tatr ;)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.07.2010 13:16

Leszek Skupin napisał(a):Czyżbyś pamiętał moją wyprawę Tatrzańską :?: :lol:

Nie będę ukrywał, że liczyłem na Twój aktywny udział. :P

Fatamorgana napisał(a):Podeprę się prawidłowo naświetlonym zdjęciem wodospadu (inna sprawa, że aby to tak wyszło, musiałem mieć prawie zero głębokiego cienia- zdjęcie wykonałem o poranku, gdy nie groził mi silny kontrast, ale też i wszystko wygląda naturalnie). Woda naświetlona prawidłowo bardziej przypomina lecący lód.

Fajne to zdjęcie. Faktycznie wygląda bardziej na lód niż na wodę.
Przejrzałem sporo wodospadów na necie, jednak trafiłem na same takie, które wyglądają na spadającą wodę. Może wynika to z tego, że zastosowałeś jakiś bardzo krótki czas naświetlania?

Fatamorgana napisał(a):trzeba mierzyć światło bardziej na nią niz na ciemne skały, bo potem mamy wyżartą biel wody- jak na foto nr. 1. Lepiej wyciągnąć cienie ze skał do jaśniejszych niż spalić wodę...

Światło brałem z wody, nie ze skał. Jedyne, co ew. mógłbym w takich warunkach jeszcze zrobić, to zmniejszyć ekspozycję. Mogę spróbować przy następnej okazji, chociaż przypuszczam, że to kwestia czasu naświetlania, co w przypadku używania małpki sprawę zamyka. ;)

Mimo to, mam zamiar podzielić się tutaj wieloma fotkami, gdzie spadająca woda nie będzie wyglądała jak lód, tylko jak woda. ;)

Oto trzy ujęcia wodospadu w Kandersteg w Szwajcarii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I zbliżenie dolnego fragmentu ze zdjęcia powyżej.

Obrazek
Następna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
Górskie zwierciadła, siklawy, wartkie strugi
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone