Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Google Mapy i nawigacja w BiH

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Mała_Mi
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 84
Dołączył(a): 25.06.2013
Google Mapy i nawigacja w BiH

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mała_Mi » 27.07.2015 10:19

Moi drodzy, nie widziałam narazie podobnego wątku, więc zwracam się z pytaniem do was.

Będziemy w tym roku jechać przez BiH do Chorwacji (z krótkim pobytme w samym BiH'u). Mapy, autoatlasy, wydrukowane wskazówki itp. juz są przygotowane, ale jednak zawsze czuje się trochę bezpieczniej mając jeszcze dodatkwo nawigacje. Obecnie korzystamy głownie z NavFree i apki Google maps. No i tu zagwostka, osobiście preferuje Google mapy - grafika, czas reakcji, wskazówki, wszystko jest jakoś przyjemniejsze niż w NavFree, kótre nam się na dodatek non stop zacina.

Po przeszperaniu internetu doszłam do wniosku, że najsensowniej będzie kupić w BiH'u kartę prepaid i korzystać z netu i Google map (kosztuje niewiele, a net i tak się przyda). I teraz moje pytanie:

Czy ktoś już korzystał z map Googla na terenie BiH'u? Czy są w miarę aktualne? Czy tak jak u nas informacje o ruchu na trasie, wypadkach, pracach drogowych itp. są na bierząco? Czy wskazówki są zrozumiałe (w Niemczech są n.p. wymawiane całe nazwy miejscowości i numery zjazdów - niepoprawnie oczywiście, i przez to często mylące).

Z góry dziękuje za wszelkie informacje!
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.07.2015 12:10

Poruszając się wśród wielu płatnych nawigacji, wszystkie traktują BiH jako "drugi gatunek", tzn. tylko drogi główne są w miarę dobrze opisane. Więc jadąc przez BiH tranzytem (głównymi drogami) dasz radę, ale nie liczył bym na jakieś info dot. ruchu drogowego czy zdarzeń na drodze.
To w końcu jeszcze dziki kraj :wink:
jacaj
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 102
Dołączył(a): 14.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacaj » 27.07.2015 12:18

Jest wątek o Automapie, tam sporo napisałem, więc pozwólcie że tylko przekleję ....

jacaj napisał(a):To jest temat o AutoMapa, ale wybaczcie, że zacznę od początku ...
Jakieś 6 lat temu kupiłem urządzenie Navroad z mapami również od Navroad z 3-letnia aktualizacją a wtedy to był chyba spory bonus? I tak naprawdę byłem zadowolony tylko w pierwszym roku, do Włoch sprawdziła się bardzo dobrze. W drugim roku w środku Legolandu w Danii padł jakiś plik. I tylko dzięki uprzejmości Polaków, którzy byli tam z laptopem udało się po kontakcie z serwisem podmienić ten plik.
3letnia aktualizacja miała o ile pamiętam obowiązywać od rejestracji urządzenia, a z tym zwlekałem co najmniej rok, jeśli nie dwa. I tak naprawdę, z powodu bardzo rzadkich aktualizacji aktualizowałem chyba tylko raz, a może dwa, ostatni raz bodajże w 2012 roku. Urządzenie miało problemy z wyznaczaniem dłuższych tras, zawieszało się pod koniec wyznaczania.
Z ciekawości napisałem w lipcu czy jest jakieś jeszcze wsparcie dla tych urządzeń? Nie ma. proponował mi ta samą wersję która mam zainstalowana z 2012 roku. Trzeba kupić nową mapę za bodajże 180 zł. Ale skoro nowa mapa to i jakieś nowe urządzenie by się przydało, czyli wydatek minimim 600/700zł.

Stwierdziłem, że to bez sensu, skoro tak naprawdę navi potrzebuję raz w roku. Zacząłem szukać alternatywy.
Pan w punkcie gdzie kupowałem navi podpowiedział mi AutoMape na tel, ale na ten moment miałem zamiar skorzystać z naviexpert ... ściągnąłem nawet darmową promocyjną wersję na 3 miesiące, ale to tylko Polska.
Zacząłem zgłębiać fora i doczytywać info z ich strony. naviexpert pobiera tylko aktualnie potrzebne kwadraty, co wiąże się z pobieraniem danych, co więcej tak naprawdę aplikacja powinna być cały czas włączona, bo po ponownym uruchomieniu pobiera dane od nowa. Troche mnie to zraziło.

Biorę się więc do AutoMapa. Rozejrzałem się po domowych urządzeniach i pożyczyłem smartfona syna Sony Experia bodajże S, patrze jaki ma GPS, hmm niestety aGPS a Pan mi narzekał że to "a" robi różnicę, że nie działa tak samo jak sam GPS.
Ściągam pełną wersję próbną na tydzień gratis w przeddzień wyjazdu, wyznaczam trasę, wygląda ok.
Dla pewności robię choinkę na szybie i instaluje tez starego tradycyjnego GPSa.
AutoMapa na smartfona sprawdziła się jednak doskonale! 2 razy dokupiłem wersję na 7dni Europa po 16,99zł więc całość mnie wyniosła niecałe 34 zł a przez 3 tygodnie miałem w pełni funkcjonalną navi, w tym czasie chyba 2 aktualizacje przeprowadziłem.
Spodziewałem się trudności w BiH ale tez poradziła sobie doskonale. Z wodospadów Cravice wyprowadziła mnie do Medjugorie i to jakimiś zadupiami, przez wzgórze jakąs szutrówką, już miałem w pewnym momencie strach w oczach co ten Hołowczyc wyprawia ale wszystko ok.
Natomiast moja stara navi widziała tylko główna tranzytową drogę przez BiH, nic po bokach.

Miałem ze 2 gafy, ale to była moja wina, bo trochę inaczej AutoMapa ostrzega o manewrach niż byłem przyzwyczajony, raz nie na tym zjeżdzie pojechałem z ronda, raz nie tak skręciłem, ale tez mnie wyprowadziła z opresji.
A ten (a)GPS też nie sprawiał jakiś problemów.
Co do tuneli, to była róznica. Otóż navi ma symulacje jazdy w tunelu i zaraz po wyjęździe łapie sygnał.
Natomiast AutoMapa w tunelu jest ślepa i próbuje łapać sygnał GPS, trochę to upierdliwe jak pipczy info że nie ma sygnału. Z drugiej strony to mało uciążliwa niedogodność, bo przecież w tunelu trudno pomylić drogę ;)

Dla mnie Automapa na smartfona zdała test na 5 z małym minusem. Pełna wersja, pełna funkconalnoośc za małe pieniądze, dla kogoś kto musi skorzystać sporadycznie z pomocy nawigacji.
hariet1
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 54
Dołączył(a): 16.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) hariet1 » 27.07.2015 14:22

Na androida dostępna jest aplikacja HERE (w BiH brak informacji o ruchu). Po pobraniu interesującej nas mapy do pamięci telefonu, aplikacja działa w trybie offline.

Tutaj jedna z recenzji.

http://www.spidersweb.pl/2014/10/nawiga ... droid.html
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.07.2015 14:45

Ale Mała_Mi pyta o Google maps.
hariet1
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 54
Dołączył(a): 16.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) hariet1 » 27.07.2015 14:57

A ja napisałam o alternatywie dla Google maps, działającej offline. Może ktoś skorzysta.
noizzy_DEX
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 12.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) noizzy_DEX » 27.07.2015 15:52

Cześć!
Ze względu na to, że sporą część tegorocznego urlopu spędzę w BiH, mocno interesowałem się tematem nawigacji w tym kraju. Po przejrzeniu dziesiątek stron i popytaniu na kilku forach doszedłem do jednego: w sumie to niewiele wiadomo :) Jeśli chodzi o typowe nawigacje, jak iGo czy Automapa, to powinno być OK, ale nie zawsze. Ostrożnie bym jednak podchodził do Google Maps, z których też bardzo lubię korzystać i częściowo planuję w trakcie podróży. Planując jazdę po BiH, porównywałem trasy podpowiadane przez Google Maps z mapą papierową (wyd. Freytag & Berndt - najlepsze dostępne mapy) i opiniami w internecie na temat konkretnych odcinków. Wyszło niestety tak sobie. Często (tzn. częściej niż w innych krajach europejskich, choćby w Polsce) Google Maps proponuje trasę, która teoretycznie powinna być najszybsza, ale w praktyce wyznaczana jest po drogach gorszych jakościowo lub trudniejszych (wzniesienia, serpentyny itp.).
jacaj
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 102
Dołączył(a): 14.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacaj » 27.07.2015 19:28

dlatego proponuję skorzystać z AutoMapy na urządzenia mobilne. Nie wiem jak jest teraz, rok temu po pobraniu jest tydzień gratis, 2tygodniowa kosztowała kilkanaście zł, w praktyce mamy więc za kilkanaście zł, pełnoprawna nawigacje na całą Europę na 3 tygodnie.
Na poboczach BiH sie sprawdziła.

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone