Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Gdzie te młyny w MLINI? - wakacje 2016

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Igłą pinii
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 728
Dołączył(a): 28.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Igłą pinii » 13.03.2017 21:57

gusia-s napisał(a):Byli też wewnątrz Grand Hotelu :?

Smutne to... bardzo :?

khalessi napisał(a):
Igłą pinii napisał(a):c.d.n.

:hut: :hut: :mrgreen: :mrgreen: oby jak najszybciej bo ja jak na igłach czekam na każdą kolejną relacje
a powiedz mi bo mam parę pytań przed naszym wyjazdem i nie chcę tobie zaśmiecać wspomnień - mogę na PRIV ?


:D Bardzo mi miło. Relacja napisana, ale razem ze wstawianiem zdjęć bardzo długo mi schodzi. Postaram się jak najszybciej dać następną część.

Oczywiście pisz na priv.
Igłą pinii
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 728
Dołączył(a): 28.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Igłą pinii » 13.03.2017 23:57

Dzień 9 - 26 czerwca 2016 r. (niedziela)
Niedzielna wycieczka do Cavtat i leniwe popołudnie w Mlini... no i też o tym, skąd wzięły się młyny w Mlini


W planach na dzisiejszy dzień mamy wycieczkę do pobliskiego Cavtat. Do pokonania jest 10 kilometrów, które wiodą piękną, nadmorską trasą. Nie sposób nie zatrzymać się na niektórych parkingach z punktami widokowymi.

Obrazek
Przenieść się teraz choć na 5 minut na tę ławeczkę...

Obrazek

Obrazek
Południowa Dalmacja...

Obrazek

Droga dostarcza dodatkowych atrakcji w postaci lądujących tu, na pobliskim lotnisku w Čilipi, samolotów. Jadąc, trzeba liczyć się z tym, że zobaczy się tuż nad głową brzuch lądującej maszyny.

Obrazek

Dojeżdżamy do Cavtat i nieco błądzimy. Gps’a ustawionego mamy na szukanie parkingów, dlatego nasz „komputer pokładowy” kieruje nas w stronę pierwszego lepszego. W związku z tym zajeżdżamy w pobliże hotelowych kompleksów, prosto na miejską plażę... Plażować w Cavtat nie zamierzamy, dlatego wycofujemy się i szukamy trasy do miasteczka.

Chwilę potem zatrzymujemy się na dużym, płatnym parkingu, w centrum. Pora ruszyć na zapoznanie się z okolicą.
Igłą pinii
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 728
Dołączył(a): 28.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Igłą pinii » 14.03.2017 00:04

Cavtat założyli jeszcze w starożytności Grecy (IV w p.n.e.), następnie dostało się w ręce Rzymian (ich wpływy widać w zabytkach), by w wieku XV stać się częścią Republiki Raguzy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Kościół św. Mikołaja

Obrazek
Zafascynowała mnie ta ręka...

W miasteczku, w jego nadmorskiej części, sporo ładnych, idealnych do spacerowania miejsc. Jest też niewielki porcik, w którym cumują eleganckie jachty i niewielkie rybackie łódeczki. Bogato przedstawia się też baza gastronomiczna – restauracje, knajpki i kawiarnie kuszą smakami i aromatami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Igłą pinii
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 728
Dołączył(a): 28.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Igłą pinii » 14.03.2017 00:13

Jest niezwykle malowniczo, a dodatkowym atutem miasteczka jest jego lokalizacja na wysuniętym w morze cyplu, wokół którego prowadzi nadmorska trasa spacerowa. Wiedzie ona pośród rozsiewających boski aromat drzew piniowych, które dodatkowo dają przyjemny cień. Trasa usiana jest ławkami, z których odpoczywając podziwiać można widoki z przewagą błękitu i zieleni.

My wybieramy właśnie taką trasę i niespiesznie spacerujemy, co i rusz zatrzymując się i spoglądając na piękno krajobrazu.

Obrazek

Obrazek
I kolejni turyści lecą nad Jadran

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Widoki robią wrażenie także na Maluchach

Obrazek
Wielki błękit...

Obrazek

Obrazek
Ile dobrego napitku powstanie z tych owoców!

Obrazek
Trasa naszego spaceru dookoła cypla w Cavtat

Obrazek
Nasza mała wielbicielka Chorwacji

Uwielbiam takie beztroskie włóczenie się. Nigdzie nam się nie spieszy, idziemy przed siebie i cieszymy się chwilą. Właśnie w takich miejscach ładuje się akumulatory na cały kolejny rok.

c.d.n.
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 14.03.2017 02:00

Kurczę, ładnie tam. Faktycznie ciekawe trasy spacerowo-widokowe :)
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 14.03.2017 09:00

fajny spacerniak :mrgreen: I jaki pusty 8O
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12129
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 14.03.2017 09:06

Kolejne ciekawe miejsce w które muszę się wybrać :)
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 14.03.2017 11:21

Zdecydowanie- to piwko to w Cavtat musi być :)

Bardzo klimatycznie, piękna bujna przyroda...Ciekawe,czy we wrześniu też takie kolorki zobaczę..
bafflo
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 10.03.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) bafflo » 14.03.2017 11:44

Na moje nieszczęście włączyłem Twoją relacje w pracy i godzinę "zmarnowałem" ale to nic czyta się ją lekko przyjemnie. Moja wyobraźnia zadziałała idealnie, przez tą krótką chwilę byłem w Chorwacji. Dziekuję i czekam na więcej.
janka.mik.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1437
Dołączył(a): 20.05.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) janka.mik. » 14.03.2017 14:57

Piękne zdjęcia, pięknie piszesz, dzieciaczki rozkoszne! Z niecierpliwością czekam na każdy nowy odcinek Twojej relacji.
pozdrawiam
Janka
Igłą pinii
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 728
Dołączył(a): 28.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Igłą pinii » 14.03.2017 22:48

CROnikiCROpka napisał(a):Kurczę, ładnie tam. Faktycznie ciekawe trasy spacerowo-widokowe :)

Trasy jak marzenie! :D

słoma79 napisał(a):fajny spacerniak :mrgreen: I jaki pusty 8O

Wybieramy termin wakacji celowo poza tym najgorętszym sezonem turystycznym, dlatego udaje nam się uniknąć tłumów nawet w bardzo obleganych miejscach. Cavtat jest tego bardzo dobrym przykładem

beatabm napisał(a):Kolejne ciekawe miejsce w które muszę się wybrać :)

Koniecznie, warto! :hut:

Katerina napisał(a):Zdecydowanie- to piwko to w Cavtat musi być :)
Bardzo klimatycznie, piękna bujna przyroda...Ciekawe,czy we wrześniu też takie kolorki zobaczę..

Kolorki będą z pewnością podobne ;) No i zapach pinii intensywniejszy :)

bafflo napisał(a):Na moje nieszczęście włączyłem Twoją relacje w pracy i godzinę "zmarnowałem" ale to nic czyta się ją lekko przyjemnie. Moja wyobraźnia zadziałała idealnie, przez tą krótką chwilę byłem w Chorwacji. Dziekuję i czekam na więcej.


Cieszę się, że moja relacja aż tak rozbudza wyobraźnię i przenosicie się za jej sprawą do Chorwacji. Takie "zmarnowanie" to tylko z pożytkiem ;)

janka.mik. napisał(a):Piękne zdjęcia, pięknie piszesz, dzieciaczki rozkoszne! Z niecierpliwością czekam na każdy nowy odcinek Twojej relacji.
pozdrawiam
Janka

Bardzo mi miło :) Za chwilę dalsza część naszych wakacyjnych przygód, obserwacji, wrażeń :)
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9096
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 14.03.2017 23:05

khalessi napisał(a): nie chcę tobie zaśmiecać wspomnień - mogę na PRIV ?

Nie wiem, czy nie masz napisanych zbyt małą ilość postów, aby móc wysłać priv.
Igłą pinii
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 728
Dołączył(a): 28.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Igłą pinii » 14.03.2017 23:09

Ciąg dalszy relacji:

Przed godziną 15 wracamy do Mlini. W jednej z tutejszych knajpek zjadamy pizzę i znów spacerujemy po okolicy.

Obrazek
Synek ze strachem mija codziennie tę rzeźbę

Malownicze Mlini swoją nazwę zawdzięcza młynom, których przed laty było tu podobno całkiem sporo. W Mlini jest wiele źródełek z wodą, wypływającą z pobliskich skał. To ona zasilała owe młyny. Przez miejscowość płynie niewielka rzeczka. W kolejnej części relacji pokażę więcej zdjęć ilustrujących powyższy opis.

Obrazek
Prawda, że pięknie?

W najbardziej charakterystycznym, pocztówkowym miejscu Mlini znajduje się coś w rodzaju muzeum na świeżym powietrzu – pokazano tu koło młyńskie i kamienne zbiorniki z czasów starożytnych, służące do przechowywania oliwy. Przepływa też tędy wspomniana rzeczka, której dwa brzegi łączy kamienny most. To idealne miejsce do pamiątkowych fotek. Jest tu też potężny platan, roztaczający swoje ogromne ramiona – gałęzie nad tym centralnym punktem miejscowości. Drzewo rośnie tu od 1742 roku. Osiągnęło wysokość ponad 30 metrów, średnica korony ma 36 metrów, obwód pnia wynosi prawie 7 metrów. Gałęzie są popodwiązywane, gdyż z pewnością przy silniejszych podmuchach wiatru by się ułamały. Dobrze, że chociaż w Chorwacji szanuje się stare drzewa...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
W pobliżu miejsca z zabytkowym platanem jest duży hotel o nazwie Mlini. Obiekt jest świeżo po remoncie.
Igłą pinii
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 728
Dołączył(a): 28.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Igłą pinii » 14.03.2017 23:24

Wracamy na krótki odpoczynek do naszego mieszkania, by nad wieczorem ponownie wyruszyć, tym razem w stronę Srebreno i tamtejszego centrum handlowego. Ta miejscowość nie jest tak urokliwa jak Mlini, choć widoki nadmorskie są niczego sobie.

Obrazek
Widok ze Srebreno na Mlini

Po drodze mijamy potężny kompleks hotelu Sheraton.

Obrazek

Kilkaset metrów dalej jest już centrum handlowe, przy którym stoi nieduży kościółek. Centrum jest najnowszą inwestycją tego miejsca. Znajduje się w nim duży Konzum, ale także wiele sieciówek drogeryjnych, obuwniczych i ubraniowych. Jednym z chętniej odwiedzanych sklepów jest nasze rodzime CCC z szerokim wyborem obuwia oraz kobiecych i męskich akcesoriów, także polskich marek.
Nowoczesność łączy się tu z tradycją – co najlepiej pokazuje zdjęcie poniżej.

Obrazek

Po wyjściu ze sklepu okazuje się, że zaszła niepokojąca zmiana w pogodzie. Zrywa się silny wiatr, zaczyna kropić. Chyba dziś już długo nie pospacerujemy.
Idąc ponownie przez Srebreno (znaleźć można tu spore połacie płaskiego terenu) kierujemy się do Mlini.

Obrazek
Kwatery w Srebreno i dużo przestrzeni do biegania ;)

Nad morzem obserwujemy niesamowity świetlny spektakl, a następnie wracamy na noc do mieszkania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Przy promenadzie dr. Franja Tuđmana biegnącej przez Mlini i Srebreno znajduje się taki oto ładny obiekt

A jutro w planach... Dubrovnik! :papa:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 14.03.2017 23:49

Kurczę, że też te hotele trzeba stawiać ..,jakby apartmany nie wystarczyły :oczko_usmiech:
Ale i tak ten Sheraton lepszy niż to co stoi w Sopocie koło Grand Hotelu :x


A "centrum" z platanem śliczne..

Dobrze, że chociaż w Chorwacji szanuje się stare drzewa...
:!: :!: :!:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Gdzie te młyny w MLINI? - wakacje 2016 - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone