Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Gdzie najlepiej wymienic walute i na jaka?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
grax
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 344
Dołączył(a): 27.05.2008
Gdzie najlepiej wymienic walute i na jaka?

Nieprzeczytany postnapisał(a) grax » 05.08.2008 07:53

Hey. Na samym poczatku wrzesnia jedziemy z rodzinka na Ciovo. Gdzie najkorzystniej wymienic walute i na jaka, aby nie stracic? w PL na Euro, tam zaplacic za apartament w Euro i reszte na kuny?? czy jak?

PO drodze za winiety czym placic i w jakim panstwie ?
pomozcie :)
SDI
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 162
Dołączył(a): 22.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) SDI » 05.08.2008 09:28

Viniet nie kupuj w Polsce lecz w danym kraju,praktycznie wszędzie euro przy wjeżdzie do Chorwacji kup kuny na bramki i na nich też uważaj na wydaną resztę choć u mnie było ok,w lipcu opłacało się zabrać złotówki i wymieniać na kuny ale na bieżąco żeby ci nie zostały
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 05.08.2008 09:54

Ja radze tak: wszędzie gdzie możesz płać karta płatnicza , np. Maestro, a pieniądze bierz z bankomatu sieci w jakiej masz konto. Za apartman i tak zapłacisz w euro ba tak chyba wszyscy biorą. Tylko klimatyczne zapłacisz w kunach. Winietki w danym kraju bo tak jest najtaniej a najwygodniej w Polsce ale najdrożej.
moscatel
Croentuzjasta
Posty: 231
Dołączył(a): 24.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) moscatel » 05.08.2008 10:58

Pewnie sporo zależy od tego, jaką prowizję dany bank pobiera i za co.
Nam najkorzystniej wyszło gotówkę zabrać w euro (przy zakupie większej ilości w kantorze można stargować cenę o parę groszy na każdym euro) i tam płacić nimi za kwaterę oraz wymieniać je na gotówkę. W tym wariancie również korzystniejsze było płacenie gotówką zamiast kartą w Austrii (za euro płaciliśmy przy wyjeździe 3,25, a z karty wyszło 3,30).Winietka austriacka za gotówkę. Na autostradzie w Chorwacji płaciliśmy kartą Visa Classic - kurs kuny wyszedł w przeliczeniu 0,46 PLN i wszystkie zakupy (czy knajpy), których nie robiliśmy gotówką również Visą Classic.
Natomiast w przypadku wypłaty z bankomatu w Chorwacji kurs wyszedł mi w ogólnym rozrachunku 0,49 PLN (Lukas pobiera prowizję)
haka
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 100
Dołączył(a): 09.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) haka » 05.08.2008 14:07

Kasę miałem tylko na winiety i opłatę za apartman. Kartą Maestro z Pekao SA płaciłem na bramkach w Chorwacji, sklepach, za paliwo i pobierałem bez prowizji kasę z bankomatu Zagrebska Banka. Przelicznik wyszedł 1 kuna= 0.44 zł.
Prowizję zaplaciłem tylko za zakupy w Studenacu (razem około 18 zł). Na bramkach na autostradzie gdzie płaciło się gotówką były niesamowite kolejki a tam gdzie była płatność kartą przejazd był pusty. Polecam płatność kartą, bo wychodzi taniej i szybciej.
Ostatnio edytowano 05.08.2008 15:56 przez haka, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.08.2008 14:17

Karta lub ewentualnie euro. Dowiedz sie czy twój bank nie pobiera prowizji za przewalutowanie z kun na euro w przypadku pobierania waluty w bankomatach w cro np mbank pobiera prowizję w wysokości 2% sumy wypłacanej.
Trebor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 403
Dołączył(a): 13.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trebor » 05.08.2008 14:45

Wróciłem w sobotę, byłem trzeci raz.
NIGDY: nie kupuj kun w Polsce, nie płać euro na bramkach w Cro, nie ciągnij kasy z bankomatów (prowizje!).
ZAWSZE: płać kartą kredytową, gdzie się tylko da, bierz z Polski euro i wymieniaj na kuny w Cro, na bramkach autostradowych płać kunami, licz wydawaną Ci resztę (zwłaszcza w knajpach, po większych zamówieniach).
Pozdrawiam.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.08.2008 15:39

Trebor napisał(a):.... nie ciągnij kasy z bankomatów (prowizje!).....

1) to zależy od banku - są takie które nie pobieraja prowizji od transakcji bankomatowych,
2) a jak ktoś ma kartę prowizyjną to też nie sa koszty niewiadomo jakie bo 8-10 PLN, no chyba, ze ktoś ciągnie każdego dnia po 10 HRK z bankomatu to wtedy zgodzę się, że te prowizje sa wysokie :wink:
kulas
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulas » 05.08.2008 19:08

Hej !

Też jestem zdania, że płacenie kartą jest najbardziej wygodne i nie wymaga planowania wydatków. Płacisz i nie martwisz się czy masz walutę danego kraju.

Jedyne pytanie jest, czy na trasie Polska, Słowacja, Austria, Słowenia oraz Cro, nie będzie wtopy z rodzajem karty. Dwa lata temu w Słoweni nie przeszłami płatność kartą płatniczą VISA Electron. Czy ktoś ma doświadcznie z tą kartą w wymienionych krajach ? Głównie chodzi o płatności na stacjach benzynowych(paliwo,, winiety, itp), na pobyt w Cro biorę Euro w formie papierowej.


Pzdr i dzięki za pomoc.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.08.2008 19:44

kulas napisał(a):...Jedyne pytanie jest, czy na trasie Polska, Słowacja, Austria, Słowenia oraz Cro, nie będzie wtopy z rodzajem karty. Dwa lata temu w Słoweni nie przeszłami płatność kartą płatniczą VISA Electron.

Wszystko zależy czy dany punkt obsługuje wszystkie rodzaje kart czyli V, MC, Amex itp. czy tylko wybrane.
2 dni temu w Serbii miałem kilka razy w ciągu dnia, że na jednej stacji przyjmowali wszystko a na innych albo V albo MC.
Dlatego dla tzw. "spokojności" nie ograniczam się do jednego wystawcy.
victoo
Croentuzjasta
Posty: 221
Dołączył(a): 22.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) victoo » 05.08.2008 19:50

Interesuje mnie jaką prowizję zapłacę za wyciąganie kasy z bankomatu. Ktoś już napisał że mbank bierze 2% wypłacanej kwoty. A jak jest w np INTELIGO lub PKO SA. Ktoś sprawdzał?
kulas
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulas » 05.08.2008 20:19

victoo napisał(a):Interesuje mnie jaką prowizję zapłacę za wyciąganie kasy z bankomatu. Ktoś już napisał że mbank bierze 2% wypłacanej kwoty. A jak jest w np INTELIGO lub PKO SA. Ktoś sprawdzał?



Najprościej będzie jak zadzwonisz na informację interesujacych ciebie banków.

Ja tak zrobiłem i wiem co mam w swoim banku.
zauroczona
Croentuzjasta
Posty: 227
Dołączył(a): 20.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) zauroczona » 05.08.2008 20:28

haka napisał(a):Kasę miałem tylko na winiety i opłatę za apartman. Kartą Maestro z Pekao SA płaciłem na bramkach w Chorwacji, sklepach, za paliwo i pobierałem bez prowizji kasę z bankomatu Zagrebska Banka. Przelicznik wyszedł 1 kuna= 0.44 zł.
Prowizję zaplaciłem tylko za zakupy w Studenacu (razem około 18 zł). Na bramkach na autostradzie gdzie płaciło się gotówką były niesamowite kolejki a tam gdzie była płatność kartą przejazd był pusty. Polecam płatność kartą, bo wychodzi taniej i szybciej.


Io to chodzi :D najlepsze rozwiązanie ze wszystkich :D Zagrebacka Bank ma w Cro chyba najwiecej bankomatów - a dla Klientów PEKAO SA wypłaty są bez prowizji :D
zauroczona
Croentuzjasta
Posty: 227
Dołączył(a): 20.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) zauroczona » 05.08.2008 20:34

victoo napisał(a): A jak jest w np INTELIGO lub PKO SA. Ktoś sprawdzał?


Chodzi Tobie o bank PKO BP SA czy też o Pekao SA - bo to dwa różne banki są...
Puzzle1
Croentuzjasta
Posty: 294
Dołączył(a): 03.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Puzzle1 » 05.08.2008 20:44

victoo napisał(a):Interesuje mnie jaką prowizję zapłacę za wyciąganie kasy z bankomatu. Ktoś już napisał że mbank bierze 2% wypłacanej kwoty. A jak jest w np INTELIGO lub PKO SA. Ktoś sprawdzał?


10PLN niezależnie od wielkości pobrania i bankomatu. Co do niezbędnej gotówki , ja polecam brać złotówki i wymieniać je w bankach. Nie płacimy wtedy prowizji i nie mamy podwójnego przewalutowania z PLN na Euro i z Euro na Kuny. A jak płacić to tylko kartą - gdzie się da. Ale i tak każdy zrobi jak uważa.

Pozdrawiam

puzzle1
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Gdzie najlepiej wymienic walute i na jaka?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone