Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

silnik do pontonu- nowy mniejszy, czy większy używany?

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ciupag
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 09.05.2005
silnik do pontonu- nowy mniejszy, czy większy używany?

Nieprzeczytany postnapisał(a) ciupag » 07.03.2006 17:16

Kupuje ponton 3,6 metra.Będę pływał rekreacyjnie 4 osob.rodzinką. Planowałem kupić nowego Merkury Lub Yamaha 5KM. Widzę jednak, że za tą kwotę można kupić używanego do 15 KM.Moje pytanka:
Czy warto interesować się takim silnikiem z 2002-2003 roku( są takie na allegro) :?:
Można ktoś zna jakąś firmę zajmującą się sprzedażą takiego używanego sprzętu :?: godną polecenia :D
dwusuw czy czterosuw :?:
Dziekuję za pomoc
piotrekiq
Globtroter
Posty: 58
Dołączył(a): 22.08.2005
silnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekiq » 19.03.2006 01:20

Ponton 3,5m to mały ponton. Na tabliczce znamionowej jest podana maksymalna moc silnika jak i maksymalny ciężar silnika, jaki możesz zainstalować. Używane silniki bywają w różnym stanie technicznym. Polecam rozwagę. Silniki 2 suwy sa lżejsze i mają lepszy rozkład momentu obrotowego i mocy od 4 suwow, ale palą więcej paliwa. Do 5KM nie musisz posiadać patentu motorowodnego, powyżej jest wymagany.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: silnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 19.03.2006 10:16

piotrekiq napisał(a):Ponton 3,5m to mały ponton. Na tabliczce znamionowej jest podana maksymalna moc silnika jak i maksymalny ciężar silnika, jaki możesz zainstalować. Używane silniki bywają w różnym stanie technicznym. Polecam rozwagę. Silniki 2 suwy sa lżejsze i mają lepszy rozkład momentu obrotowego i mocy od 4 suwow, ale palą więcej paliwa. Do 5KM nie musisz posiadać patentu motorowodnego, powyżej jest wymagany.


Piotrek w zasadzie wszystko napisał.
Dodam tylko, że kupując używany silnik, zażądaj od sprzedającego faktury. Taki dokument powinien potwierdzć stan prawny sprzętu. No i nawet na rzecz używaną, sprzedający powinien udzielić gwarancji. Miło by było, aby silnik był po przeglądzie i sprzedawca dokonał montażu. Ja w podobny sposób nabyłem silnik 50 KM, gwarancję 2 letnią dostałem, fakturę otrzymałem. Kupiłem od osoby, która prowadzi kompleksową obsługę. Jak chcesz znać szczegóły, to pisz na prywatny adres mailowy i podaj telefon kontaktowy.

FUX
piotrekiq
Globtroter
Posty: 58
Dołączył(a): 22.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekiq » 19.03.2006 10:35

FUX ma rację. Najlepiej kupić od kogoś kto tym się zajmuje i ma jakąś renomę. 2 suwa łatwo jest zatrzeć, np. nie dodając oleju do paliwa, albo nie napełniając automatycznego dozownika. Pamiętaj jeszcze o jednym ponton 3.6m jest na tyle mały że na większe wycieczki nawet po Adriatyku sie nie wybierzesz. Ja mialem 4.2m +5KM z 4 osobami pływał do 8 km/h. A przy wiekszej fali był trudny do opanowania. Teraz mam RIB-a (hybrydowy ponton) 5.5m + 60KM i tym sie juz da pływac troszke dalej. ALe na to trzeba juz miec patent i płacić za winietę.
Pozdrawiam
Piotrek
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 19.03.2006 11:08

piotrekiq napisał(a):Teraz mam RIB-a (hybrydowy ponton) 5.5m + 60KM i tym sie juz da pływac troszke dalej.


I jakie widoki......

FUX
piotrekiq
Globtroter
Posty: 58
Dołączył(a): 22.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekiq » 19.03.2006 11:21

Widoki świetne. W zeszłym roku pływałem w okolicy Sibenika a potem na Kornatach. Niestety miałem troszke mały bak z paliwem i już na samych kornatach wiele nie pływałem. Mam nadzieję że w tym roku to nadrobię. Jadę do Kukljicy, a to niedaleko Kornatów. Pływanie po Chorwacji to chyba największa atrakcja. Ja juz byłem w Chorwacji 15 razy (byłem tam jak jeszcze trwała wojna) Pływam po Adriatyku od 7 lat.
ja1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 229
Dołączył(a): 12.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ja1 » 19.03.2006 12:56

Witam!
Pozwolę sobie zadać parę pytań skoro jest kilku fachowców w temacie pływania.
Z waszych wypowiedzi wnioskuję, że do pływania pontonem z silnikiem do 5 Km nie jest potrzebny patent i wystarczy mieć sprzęt do pływania i chcić sobie pływać czy to także dotyczy łodzi.
Jaki ponton polecacie dla 4 osób. Gdzie ewentualnie szukać informacji na ten temat.
Pozdrawiam !
Janusz
piotrekiq
Globtroter
Posty: 58
Dołączył(a): 22.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekiq » 19.03.2006 13:14

Sprawa nie jest całkiem jednoznaczna. Zgodnie z chorwackimi przepisami w zasadzie kajaki i inne łodzie o długości do 3m i silniku do 4kW nie muszą być rejestrowane i nie wymagają winiety. Jeśli chodzi o pontony z napędem silnikowym to patent nie jest wymagany dla silników o mocy do 4kW. Długość łodzi z tego co wiem nie ma znaczenia. Polecam link www.turystykawodna.pl
Co do wielkości łodzi dla 4 osob to kwestja gdzie chcesz pływac, jak daleko i na ile cenisz sobie wygodę. Po pierwsze w danych technicznych łodzi zawsze jest podana maksymalna ilość osob, ale to jest naprawdę maksymalna! Zeby w miarę komfortowo pływać to trzeba pontonu 4..5 m. Ważna jest tez konstrukcja i typ usztywnienia. Silnik 5kM to raczej zabawka. Na 4 osoby zalecałbym 15..25KM. Jednak trudno radzić. Jest wiele czynników jak i różne sa oczekiwania.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 19.03.2006 13:16

ja1 napisał(a):Witam!
Pozwolę sobie zadać parę pytań skoro jest kilku fachowców w temacie pływania.
Z waszych wypowiedzi wnioskuję, że do pływania pontonem z silnikiem do 5 Km nie jest potrzebny patent i wystarczy mieć sprzęt do pływania i chcić sobie pływać czy to także dotyczy łodzi.
Jaki ponton polecacie dla 4 osób. Gdzie ewentualnie szukać informacji na ten temat.
Pozdrawiam !
Janusz


Witamy.


Pod tym adresem znajdziesz przepisy dotyczące pływania w Cro.
http://www.zagle.com.pl/?menu=lista,wiecej,1246&PHPSESSID=8ecd7fd4574ec806cf7a164064e7dcb6

Polecam prasę dostępną w EMPIKACH typu PRZEGLĄD MOTOROWODNY, ŻAGLE. W ostatnim numerze PM pierwsza część artykułu o podróży ze sprzętem do Chorwacji.
Czym pływać?

Czym się da, byle bezpiecznie!!!! Pierwsze zasadnicze pytanie, jakim budżetem dysponujesz. Pontonów z supermarketów Made in China raczej nikt trzeźwo myślący Ci nie poleci. One są dobre 10m od brzegu i to w kapoku :lol:

Pozdrawiam

FUX
piotrekiq
Globtroter
Posty: 58
Dołączył(a): 22.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekiq » 19.03.2006 13:28

Warunkiem podstawowym żeglugi jest bezpieczeństwo. "pontony" z PCV bez sztywnej podłogi (poza zodiakiem speed rolerem) nie nadają sie do niczego jak słusznie zauwazył FUX. Pływadło musi mieć dopuszczenie do zeglugi. Kapok i tak jest wymagany przepisami i nie należy tego lekceważyć. Woda jest bardzo fajna ale i niebezpieczna. Adriatyk jest opisywany jako przyjazne spokojne jeziorko, ale podczas sztormu jest bardzo niebezpieczny.
ciupag
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 09.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ciupag » 24.03.2006 09:49

ja1 napisał(a):Witam!
Pozwolę sobie zadać parę pytań skoro jest kilku fachowców w temacie pływania.
Z waszych wypowiedzi wnioskuję, że do pływania pontonem z silnikiem do 5 Km nie jest potrzebny patent i wystarczy mieć sprzęt do pływania i chcić sobie pływać czy to także dotyczy łodzi.
Jaki ponton polecacie dla 4 osób. Gdzie ewentualnie szukać informacji na ten temat.
Pozdrawiam !
Janusz

Ja planuję kupić ponton BUSH www.pontony.net.pl
dzięki za poradę :lol:
piotrekiq
Globtroter
Posty: 58
Dołączył(a): 22.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekiq » 24.03.2006 10:08

Z tego co widzę to to jest ponton bez kila. Pamiętaj ze na morzu jest zawsze trochę fal. Brak kila powoduje mniejszą stabilność. Nie znam tego producenta. Ja używałem pontonów Zodiac-a i yamachy. Przy wyborze kieruj się również masą pontonu, maksymalną mocą silnika jaką można zaczepić i konstrukcją podłogi. Też dość ważny jest materiał z jakiego jest wykonany. Oczywiście nie ma kompromisu między ceną a jakością :-(. Np. Zodiac jest bardzo drogi ale to są znakomite pontony. Yamy to średnia jakość za dobrą cenę. Ja używam teraz Brig-a, który jest np dobry do pływania po morzu, a jak się go uszkodzi to nie ma wielkiej straty. Jeśli nie chcesz pływac dalej niż 2NM i nie więcej niż 3..4 osoby i nie interesuje Cie narciarstwo wodne to kupiłbym yama (yamacha) z silnikiem 5KM. To jest wybór po przystępnej cenie niezły ponton. Oczywiście nie oczekuj od niego wyczynów. Ale przy 1..2 osobach może nawet popłynie w ślizgu (ok20km/h). Potem każdy większy i o większych osiągach kosztuje krotność ceny. Pamiętaj też o sposobie transportu. Mały ponton z silnikiem na upartego załadujesz do kombi, większy juz musisz wozić na przyczepie, a to kosztuje!
Pozdrawiam
Piotrek

adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
JachuG
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 142
Dołączył(a): 05.08.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) JachuG » 24.03.2006 12:58

Witam
Dla ciekawostki podaje linka na aukcje w Stanach gdzie mozna znalesc wechikuły pływające (przeważnie w kiepskim stanie technicznym):

http://www.salvagedirect.com/asp/catego ... 5&Keyword=
ciupag
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 09.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ciupag » 24.03.2006 16:12

piotrekiq napisał(a):Z tego co widzę to to jest ponton bez kila. Pamiętaj ze na morzu jest zawsze trochę fal. Brak kila powoduje mniejszą stabilność. Nie znam tego producenta. Ja używałem pontonów Zodiac-a i yamachy. Przy wyborze kieruj się również masą pontonu, maksymalną mocą silnika jaką można zaczepić i konstrukcją podłogi. Też dość ważny jest materiał z jakiego jest wykonany. Oczywiście nie ma kompromisu między ceną a jakością :-(. Np. Zodiac jest bardzo drogi ale to są znakomite pontony. Yamy to średnia jakość za dobrą cenę. Ja używam teraz Brig-a, który jest np dobry do pływania po morzu, a jak się go uszkodzi to nie ma wielkiej straty. Jeśli nie chcesz pływac dalej niż 2NM i nie więcej niż 3..4 osoby i nie interesuje Cie narciarstwo wodne to kupiłbym yama (yamacha) z silnikiem 5KM. To jest wybór po przystępnej cenie niezły ponton. Oczywiście nie oczekuj od niego wyczynów. Ale przy 1..2 osobach może nawet popłynie w ślizgu (ok20km/h). Potem każdy większy i o większych osiągach kosztuje krotność ceny. Pamiętaj też o sposobie transportu. Mały ponton z silnikiem na upartego załadujesz do kombi, większy juz musisz wozić na przyczepie, a to kosztuje!
Pozdrawiam
Piotrek

adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl

Ja mam zamiar kupić ponton BUSH, model Kaiman K-360R. Ma on dmuchany kil i sztywna podłogę. Byłem na targach i widziałem go. Wygląda naprawdę nieźle. Dostałem ofertę również na nowego Zodiaca. jednak jest on droższy o jakieś 1500 zł. Człowiek ze stoiska Yamahy stwierdził, że pontony Bush to kompromis między ceną a jakością. Myślę, że nie są wiele gorsze od Zodiaka. Ja go chcę używać rekreacyjnie, a nie do jakiś ekstremalnych wyczynów. :D
W końcu będę pływał z dziećmi i żoną :lol:
Myślę, że do popływania niezbyt daleko od brzegu i oglądania przepięknych chorwackich widoków się nada.
Pozdrawiam :lol:
basko
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 29
Dołączył(a): 24.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) basko » 16.04.2006 07:37

Aby cieszyć się z pływania pontonem po morzu, czuć się bezpiecznie silnik powinien mieć moc ok 25-30KM.Wtedy jest frajda w pływaniu na fali,wejścia w slizg,pociągnięcia koła.Zaznaczam jest to minimalna moc.
Tej mocy silniki są ekonomiczne w eksploatacji palą ok 6 litrów paliwa na godzinę pływania.Mniejszych na Chorwację nie polecam.
Następna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
silnik do pontonu- nowy mniejszy, czy większy używany?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone