Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.05.2012 18:53

Witaj Magdo :D
Właśnie dziś rano, w czasie pisania tego fragmentu werońskich wspomnień, wspomnieliśmy też Ciebie i przyświecający nam od dawna tekst o tym, że relacje powinno się pisać PRZED wyjazdem :lol: . Okazało się bowiem, że do paru miejsc nie trafiliśmy, ominęliśmy, zrezygnowaliśmy :? . Pierwszaki zapłaciły frycowe :roll: :?
Tymona napisał(a):posągową Julię podobno trzeba w strategicznym miejscu pogłaskać

To akurat wiedziałem, zresztą, po blasku bijącym z tego miejsca łatwo byłoby się w tej konieczności zorientować :wink: . Ja sobie podarowałem, wolę naturalne :lol:

Tymona napisał(a):I tym oto drobnym wpisem chciałam się z Wami przywitać i zameldować, że jestem od początku jako ten cichy podczytywacz

Naprawdę baaaardzo nam miło :D

Tymona napisał(a):my w sierpniu zeszłego roku widzieliśmy - no właśnie nie wiem, czy widzieliśmy, bo nam jakieś dzikie turystyczne tłumy skutecznie ją zasłaniały :wink: a i zielonych toskańskich pól też jakoś widać nie było

Nie wiedziałem że ten kierunek obraliście na wakacje... my wyszliśmy z założenia, że maj, ze względu na temperatury bardziej sprzyjające wałęsaniu się po miasteczkach i mniejsze tłumy będzie odpowiedniejszy na ten pierwszy raz.
Zieleń pól - obłędna :D

Franz napisał(a):Stacji, gdzie możesz płacic w kasie - oprócz dni i godzin wolnych od pracy - jest mnóstwo, ale za angażowanie pracownika, musisz dodatkowo zapłacić. Znaczy - paliwo jest nieco droższe.

A widzisz... nie wiedziałem. Tzn domyślałem się że tak może być, ale nie byłem pewien. Przy jednym tankowaniu zdarzyło mi się, że cena wypisana na tablicy przy drodze była większa niż rzeczywiście wyświetliła się na dystrybutorze, może to był ten "bonus" za samoobsługę :D
Na szczęście niemiłych niespodzianek, o jakich wspomniałeś, nie mieliśmy :?

janusz.w. napisał(a):Czytam, oglądam..., Kulki i niebałkany :wink: - szok :wink: no, ale kiedyś musiało to nastąpić :)

Masz rację - kiedyś musiało. Przymierzaliśmy się do innych terenów i nieraz pewnie jeszcze je odwiedzimy, ale jak już kiedyś pisałem, tak dobrze jak na Bałkanach pewnie nigdzie nam nie będzie :roll: .
Zresztą... jeszcze w tym roku mamy zamiar tam wrócić :D :cool:
janusz.w. napisał(a):Stacje automatyczne napsuły nam swego czasu sporo krwi :?

Kiedyś... może teraz system udoskonalono? :roll:

mariusz-w napisał(a):Ocieraliśmy się o nią już X razy.
Może w końcu będzie trzeba tam zajrzeć.

Ale za to Wenecję znacie na wylot :D .
Nam Werona bardzo się podobała :idea: , tyle że byliśmy tam jednak trochę zbyt krótko :? .

DarCro napisał(a):W Puli za rodzinę 2+2 zapłacilismy około 100 zł...

Rzeczywiście w porównaniu z Areną dość sporo...
Ale Chorwacja nieraz już pokazała że do tanich krajów nie należy. Chociaż zgadzam się ze stwierdzeniem, że w sumie dlaczego miałaby być tania :roll: .

Z linka widać, że jest co oglądać 8O .
Wszystko przed nami :D :wink:

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.05.2012 19:11

28 kwietnia, sobota c.d.

Spod domu Julii w Weronie już całkiem niedaleko na główny plac, Rynek można by rzec, tu noszący nazwę Piazza delle Erbe. Podobno właśnie tu przed wiekami było rzymskie forum. Bardzo ładne miejsce, chociaż trochę zasłonięte przez właśnie rozkładających swoje kramy straganiarzy. Wokół pełno pięknych starych domów, najbardziej rzuca się w oczy i robi wrażenie pokryty malowidłami Casa Mazzanti. No nie... przesadziłem... :wink: . Najbardziej oczywiście rzuca się w oczy wysoka, piękna wieża Torre dei Lamberti :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

XIV wieczna Torre del Gardello

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 19.05.2012 08:00 przez kulka53, łącznie edytowano 2 razy
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.05.2012 19:12

Tuż obok, jest kolejny plac, Piazza dei Signori.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozostałości rzymskiej ulicy.

Obrazek
Ostatnio edytowano 19.05.2012 08:01 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.05.2012 19:14

I tak szwędamy się po zaułkach, bramach, podwórkach, z zadartymi do góry głowami chłonąc różne ciekawostki architektoniczne, ciesząc się tym, że choć jest to miejsce tak znane i tak popularne, że nie odkryjemy tu niczego, czego ktoś już po tysiąckroć nie pokazał i nie opisał, że także i nam udało się tu dotrzeć, że powoli zaczynamy poznawanie kolejnego miejsca na mapie Europy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pomnik Garibaldiego
Jak się przekonaliśmy, pomniki tego bojownika o zjednoczone Włochy stoją chyba w każdym większym włoskim mieście...

Obrazek

:D

Obrazek

Fragmenty rzymskich mozaik pod brukiem jednego z podwórzy.

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 19.05.2012 08:02 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 13.05.2012 19:44

kulka53 napisał(a): Piazza delle Erbe. Podobno właśnie tu przed wiekami było rzymskie forum.

Nooo ... i tu mi się zdecydowanie bardziej podoba niż pod balkonem ! ;) :lol:

kulka53 napisał(a):Ale za to Wenecję znacie na wylot :D .

... niby tak ... no ale Laguna to już u nas delikatnie mówiąc " nieuleczalna choroba". 8)

Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.05.2012 08:14

mariusz-w napisał(a):Nooo ... i tu mi się zdecydowanie bardziej podoba niż pod balkonem ! ;) :lol:

Nam też :D
Pod balkonem jakoś ciemno i ponuro dość było :?

mariusz-w napisał(a):Laguna to już u nas delikatnie mówiąc " nieuleczalna choroba". 8)

To chyba tak jak dla nas Grecja :roll: :cool:

Jeszcze trochę w Weronie pozwiedzaliśmy ... :D

28 kwietnia, sobota c.d.

Docieramy do niedużego, ładnego kościoła Santa Maria Antica z 1185 r. , obok którego stoją pięknie zdobione gotyckie pomniki-grobowce rodziny Scaligieri z XIII i XIV wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 19.05.2012 08:03 przez kulka53, łącznie edytowano 2 razy
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.05.2012 08:15

Mówiąc szczerze, Werona zaskoczyła nas trochę i to na plus. Wiadomo, co nieco przed pierwszym dłuższym wyjazdem do nowego kraju czyta się trochę na forach, przegląda zdjęcia. Nie żeby jakoś szczególnie studiować o drobiazgach, ale jednak trzeba zebrać jakieś ogólne wnioski, spostrzeżenia tych co tam byli wiele razy i wiedzą sporo, ale też tych, którzy pojechali pierwszy raz i czym zostali zaskoczeni. No i czytając o Weronie, wyczytałem, że zrobiła ona na kimś w sumie bardzo złe wrażenie, że jest ponuro, brudno, niebezpiecznie, domy są pomazane a tynk z nich odpada. Przekonaliśmy się, że to były jakieś dziwne wrażenia :? , niczego takiego nie zaobserwowaliśmy.... kolejny przykład na to, że zawsze trzeba jechać i przekonać się samemu :roll: .

Spacerując dalej, dotarliśmy w okolice placyku, przy którym stoją dwa kościoły. Pierwszy z nich, to SantAnastasia, największy w mieście, natomiast drugi, to San Piero Martire, jak wyczytałem zdekonsekrowany po ograbieniu przez wojska Napoleona.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 19.05.2012 08:04 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.05.2012 08:18

A potem znaleźliśmy się nad rzeką. Adyga, bo tak nazywa się ta, w której zakolu ulokowało się stare miasto Werony, płynie wartko a jej wody wyglądają na dość czyste. Północny brzeg rzeki, nazywany Veronettą przez dziesięciolecia, aż do zakończenia I wojny światowej znajdował się w rękach austriackich.

Obrazek

Po tej stronie jest się kilka ciekawych budowli i miejsc, kościół San Giorgio in Braida, kościół Santo Stefano, Santa Maria in Organo, ruiny teatru rzymskiego i muzeum archeologiczne w budynkach starego klasztoru na wzgórzu ponad nim, oraz piękne XVI wieczne ogrody. No i do żadnego z tych miejsc nie dotarliśmy :? . Werona jest zdecydowanie do powtórki..... :? :roll: .

Rzekę pooglądaliśmy z najciekawszego mostu miasta, Ponte Pietro, pochodzącego jeszcze z czasów rzymskich. Konstrukcja została zniszczona podczas II wojny światowej ale mieszkańcy miasta postanowili go odbudować w formie do tego stopnia podobnej do oryginału, że wyławiali z rzeki kamienie które go tworzyły... Jakoś tak przyszedł mi na myśl Mostar :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 19.05.2012 08:05 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.05.2012 08:19

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na Adydze odbywają się spływy pontonowe :) . Nie jest to Cetina, ale krzyki i machanie wiosłami odchodzi w najlepsze :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 19.05.2012 08:06 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13060
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 14.05.2012 08:26

Z Waszej relacji do mojego notesu już trafiło Jezioro Garda, jako obowiązkowe :lol: ,
teraz dołączyła Werona, jako obowiązkowe z kilkoma :!: :!: :!:

Pozdrawiam
Agnieszka
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 14.05.2012 08:41

kulka53 napisał(a):Obrazek


A ptaszysko co :?: Zero szacunku dla bohatera :lol:
Witam w Twojej relacji - jestem od początku ale się nie przywitałem:!:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 14.05.2012 11:09

kulka53 napisał(a):
Obrazek



Sądząc po tym tomiszczu, jeszcze w tamte rejony się wybierzecie. :)

pzdr :wink:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 14.05.2012 12:04

longtom napisał(a):Sądząc po tym tomiszczu, jeszcze w tamte rejony się wybierzecie. :)

Bo ONI teraz Włochy "pełną garścią" ... jak widać ! ;) :)

pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.05.2012 13:07

mysza73 napisał(a):Z Waszej relacji do mojego notesu już trafiło Jezioro Garda, jako obowiązkowe :lol: ,
teraz dołączyła Werona, jako obowiązkowe z kilkoma :!: :!: :!:

:D
We Włoszech to chyba prawie każdą większą miejscowość można by uznać za obowiązkową :lol:
A już te opisane w przewodnikach, to na 100%....
Parę razy trzeba tam jednak się wybrać by mieć szerszy ogląd na różne włoskie regiony :roll:
Ale - pierwsze kroki mamy już za sobą :cool:

Torac napisał(a):A ptaszysko co :?: Zero szacunku dla bohatera :lol:
Witam w Twojej relacji - jestem od początku ale się nie przywitałem:!:

Witamy i my :idea:
A te ptaszyska to chyba dla nikogo żadnego szacunku nie mają :roll: :?

longtom napisał(a):Sądząc po tym tomiszczu, jeszcze w tamte rejony się wybierzecie. :)

:lol:
"Tomiszcze" , jak i wiele innych z których korzystamy, pochodzi z wrocławskiej Biblioteki Miejskiej :wink: .
Właśnie się zastanawiamy, czy sobie go nie kupić... bo masz rację, na pewno jeszcze się tam wybierzemy :idea:
Jakiś czas temu zakupiliśmy tylko pascalowską Grecję, korzystaliśmy, korzystamy i pewnie nieraz korzystać będziemy...

mariusz-w napisał(a):Bo ONI teraz Włochy "pełną garścią" ... jak widać ! :wink: :)

Pełna garścią to trzymam te książkę coby mi do Adygi się nie zsunęła przypadkiem :lol:
Stracilibyśmy może nie jedyny przewodnik który mieliśmy, ale na pewno najlepszy :roll: .

Pozdrawiam
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 14.05.2012 20:20

kulka53 napisał(a):wyławiali z rzeki kamienie które go tworzyły...
Jakoś tak przyszedł mi na myśl Mostar.


Mnie nieuchronnie też. :-)

kulka53 napisał(a):"Tomiszcze" , jak i wiele innych z których korzystamy, pochodzi z wrocławskiej Biblioteki Miejskiej .


To nie możecie sobie po nim kreslić, zaznaczać ważniejszych kawałków
fluorescencyjnym markerem, Obrazek
zaginać kartek na kluczowych stronach,
podkładać pod pupę siedząc na kamieniu?!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone