Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.06.2012 11:06

Widoki nie są fascynujące, większość przestrzeni zasłania las. Poza tym pogoda jest typowa dla pogodnego letniego dnia, kiedy to nad górami, nad samymi szczytami zbierają się chmury. W okolicy nie ma nic wyższego, więc zbierają się nad nami... rzadko wychodzi zza nich słońce. W niektórych zagłębieniach terenu, między skałami leży jeszcze śnieg. Jakoś na fotkach się nie załapał, ale pamiętam, że był. Natomiast załapały się anteny, w różnych punktach góry było ich chyba kilkadziesiąt 8O . Takiego zagęszczenia nigdy wcześniej nie widzieliśmy, no, może w Grecji na najwyższym szczycie Pilionu :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Figura obwiązana jest chusteczkami, workami, sznurkami, leży pod spodem sporo drobnych pieniążków... to chyba jakaś tradycja tego miejsca. Obok była tabliczka z paroma informacjami o pomniku, z tego co pamiętam postawiono go w 1961 roku staraniem środowisk harcerskich i miasta Grosseto, odnowiono kilka lat temu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dumny zdobywca Monte Amiata metodą samochodową :cool:

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 30.07.2012 07:07 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 29.06.2012 13:59

kulka53 napisał(a):Jeszcze trochę i wypadnie z Italią wziąć ślub :wink:

Gdyby to było możliwe do zrealizowania ... to choćby jutro. :)

kulka53 napisał(a):Widoki nie są fascynujące, większość przestrzeni zasłania las.

Twoja mina i postawa mówi wszystko ! ;) :)

Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.06.2012 20:16

mariusz-w napisał(a):Twoja mina i postawa mówi wszystko ! ;) :)

:wink: :lol:

To nie tylko z tego powodu... ale też :?



Monte Amiata c.d.

Wracamy. Najlepsze miejsce widokowe z Monte Amiata znajduje się przy wielkim, 22 metrowym krzyżu. Niestety, dziś widoczność nie jest imponująca, ale oprócz najbliższej okolicy z miasteczkiem Abbadia San Salvatore wyraźnie widać jezioro. Myślałem że to Lago Trasimeno, ale rzut oka na mapę pozwolił na przekonanie się, że to jest położone bardziej na południe Lago di Bolsena. Podobno widać też Elbę i morze Tyrreńskie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 30.07.2012 07:08 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.06.2012 20:17

Przy krzyżu umieszczono tablicę ze szczegółowymi informacjami o jego historii, nie wiem jak to się stało, że nie zrobiliśmy jej zdjęcia :? . Pamięć jest ulotna, ale co nieco udało się zapamiętać i poszukać w sieci :) .

Krzyż postawiono na szczycie Monte Amiata w 1910 roku z inicjatywy papieża Leona XIII. Był jednym z pierwszych 21 krzyży mających stanąć na najwyższych włoskich szczytach. Do konstrukcji użyto wiele ton stali, koszt był ogromny a złożyło się na niego wiele toskańskich miast. Pod koniec II wojny podczas bombardowań krzyż runął i uległ zniszczeniu, natychmiast po jej zakończeniu postanowiono postawić nowy co miało miejsce w 1946 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schodzimy.

Obrazek

I odjeżdżamy ze szczytu Monte Amiata. Spodziewaliśmy się po tym miejscu jednak czegoś więcej, ale nie jesteśmy rozczarowani. To był miły przerywnik w zwiedzaniu miast i miasteczek, mała odmiana. Warto było wjechać na górę :) .

Wracamy inną drogą, z drugiej, wschodniej strony masywu. Oczywiście idzie to dużo szybciej :wink: . W Abbadia San Salvatore nie zatrzymujemy się, chcemy skorzystać z popołudniowej, ciepłej i słonecznej pory dnia i zając się nieco sobą i swoim wyglądem a także niespiesznie ugotować sobie porządny obiad o przyzwoitej godzinie. Znacznie niżej, u podnóży góry, znajdujemy świetne miejsce, ciepłe, w pełnym słońcu, osłonięte od drogi zaroślami. Tam spędzamy około 2 godzin.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 30.07.2012 07:09 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 30.06.2012 11:58

kulka53 napisał(a):Krzyż postawiono na szczycie Monte Amiata w 1910 roku z inicjatywy papieża Leona XIII. Był jednym z pierwszych 21 krzyży mających stanąć na najwyższych włoskich szczytach.


21 lat po powstaniu Wieży Eiffla, Watykan postanowił odpowiedzieć 21 krzyżami. :idea:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.07.2012 09:23

DarCro napisał(a):21 lat po powstaniu Wieży Eiffla, Watykan postanowił odpowiedzieć 21 krzyżami. :idea:


A no widzisz... nie wiedziałem że to taki "rywalizacyjny" cel przyświecał temu przedsięwzięciu :roll: .
1000 lat rywalizacji miedzy władzą świecką a papieską wciąż trwa...

W pierwszej chwili te 21 z karcianym "oczkiem" się nam skojarzyło :wink: , a Ty wyszukałeś taki ciekawy związek...



3 maja, czwartek c.d.

Zrelaksowani i najedzeni :) , teraz możemy coś jeszcze pozwiedzać. Fajnie byłoby, jakby to było nieduże, niezatłoczone... na dzisiejsze popołudnie wybrałem miasteczko San Quirico dOrcia

Trzeba jeszcze trochę zjechać w dół, miejscowość położona jest bowiem w dolinie. Piękne widoki, puste i kręte boczne drogi, jedzie się całkiem przyjemnie. Po drodze mijamy malutkie Castiglione dOrcia oraz Rocca dOrcia, nie zatrzymaliśmy się, może trochę szkoda, bo później okazało się, że być może temu zakątkowi warto poświęcić chwilkę uwagi...

Około 17 dojechaliśmy do wspomnianego San Quirico. To mała miejscowość, tłoku nie ma, więc bez problemu parkuję tuż pod miejskimi murami. No to idziemy :) .

Obrazek

Zaraz za murami zbłąkany turysta może wspomóc się mapką :wink: . Zaznaczono na niej atrakcje miejscowości, ale od razu zorientowałem się, że błędnie zaznaczono miejsce w którym się znajdujemy. Czerwona kropa powinna być po prawej stronie na dole :idea: .Może ktoś tę tablicę przeniósł z innego miejsca? :roll: .

Obrazek

W każdym razie na pewno znajdujemy się tuż obok kościoła Chiesa di Santa Maria :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 30.07.2012 07:10 przez kulka53, łącznie edytowano 3 razy
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.07.2012 09:27

Tuż za kościołem a przy murach zaczynają się XVI wieczne bukszpanowe ogrody, obecnie pełniące rolę miejskiego parku. Zaglądamy na razie tylko na chwilę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niedaleko jest również budynek dawnego szpitala

Obrazek

Obrazek

Miasteczko przecina jedna główna ulica. Teraz jest to deptak, a kiedyś poruszano się tędy konno, zwierzęta można było uwiązać do specjalnie kutych i umocowanych w ścianach haków.

Obrazek

Niewielki główny placyk miasta z kościołem San Francesco.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 30.07.2012 07:19 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.07.2012 09:27

Zbliżała się 18, godzina popołudniowej mszy, biły więc dzwony a do świątyni zmierzały na czarno ubrane starsze kobiety. Nie było ich dużo... nawet bardzo mało, zresztą nie tylko tu... trochę przypominało nam to Grecję, tam też tłumów w cerkwiach nie zaobserwowaliśmy. Włochy to podobno jeden z najbardziej katolickich krajów Europy... jeżeli tak to tutaj wygląda, to przyszłość takiej ilości kościołów nie rysuje się zbyt dobrze :roll: , jak widzieliśmy niektóre są zajmowane na cele świeckie, tworzy się z nich sale wystawowe, uniwersyteckie.

Obrazek

Obrazek

Ponownie zaglądamy do położonych przy murach ogrodów. Nie są imponujące... ale to w końcu małe miasteczko nieco na uboczu szlaków turystycznych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 30.07.2012 07:20 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.07.2012 17:50

Chciałem poinformować Zainteresowanych, że staraniem mojej pracowitej Drugiej Połowy - Małgosi, w pierwszym poście powstał SPIS TREŚCI do niniejszej relacji :cool:

Może troszkę za obszerny i za dokładny... ale jak się ma naturę skrupulatnego matematyka i chce zobaczyć jak najwięcej - tak to wychodzi :wink:

Pozdrawiam :)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 02.07.2012 18:07

kulka53 napisał(a):Chciałem poinformować Zainteresowanych, że staraniem mojej pracowitej Drugiej Połowy - Małgosi, w pierwszym poście powstał SPIS TREŚCI do niniejszej relacji :cool:

Może troszkę za obszerny i za dokładny... ale jak się ma naturę skrupulatnego matematyka i chce zobaczyć jak najwięcej - tak to wychodzi :wink:

Pozdrawiam :)


A więc Małgosia jest matematykiem :P ,
to pewnie dlatego pobobnie myślimy :wink:,

a spis treści się bardzo przyda :D.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 02.07.2012 18:40

mysza73 napisał(a):
A więc Małgosia jest matematykiem :P ,
to pewnie dlatego podobnie myślimy :wink:,

a spis treści się bardzo przyda :D.


Bardzo mnie to cieszy. :D Pewnie dlatego też podobne miejsca mi się podobały najpierw w Twojej relacji a potem gdy te miejsca zobaczyłam na własne oczy. :D :D :D
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 02.07.2012 21:44

Miasteczko takie pusto-sympatyczne, a spis treści imponujący. :!:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.07.2012 06:34

DarCro napisał(a):Miasteczko takie pusto-sympatyczne, a spis treści imponujący. :!:

Po Quirico jeszcze pospacerujemy, już niedługo :) .
Turyści niezbyt często tam zaglądają.

Pooglądamy też jeszcze trochę valdorciańskich :wink: widoczków :) .

A spis treści...myślę, że jeżeli te relacje mają służyć komuś więcej niż tylko autorom :wink: , mam nadzieję, że będzie pomocny tym, którzy kiedyś jeszcze tu zaglądną :)

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.07.2012 09:55

3 maja, czwartek c.d.

Najważniejszy zabytek San Quirico znajduje się po jego zachodniej stronie. To wzniesiona na miejscu jeszcze starszego kościoła XI wieczna romańska kolegiata z trzema pięknie rzeźbionymi portalami. Patronem jej jest św Quiricus, pięcioletnie dziecko zabite przez Rzymian za to iż oświadczyło że jest wiary chrześcijańskiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolegiata jest otwarta, w środku nikogo nie ma a wstęp jest bezpłatny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 30.07.2012 07:21 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.07.2012 09:55

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Figura Matki Teresy z Kalkuty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obok jest największy z sanquiricańskich Palazzów - XVII wieczny Palazzo Chigi.

Obrazek

Obrazek

Wieża kolegiaty z drugiej strony.

Obrazek
Ostatnio edytowano 30.07.2012 07:21 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 37
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone