Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 26.05.2012 08:01

Widoczki śliczne. Szukam czegoś takiego w dużym wymiarze na ścianę. :-)

Lidia K napisał(a):
DarCro napisał(a):Czy ktoś wie dlaczego Włosi budowali miasteczka na szczytach, a Polacy w dolinach? Jeśli kwestie obronne były ważne, to przecież i jedni i drudzy co chwila musieli się z kimś zmagać...


Mieszkańcy na naszych terenach kiedy się zaczęli osiedlać zastali tu puszczę. To ona stanowiła ochronę przed wrogiem zewnętrznym.
[...],
na zachodzie znaczny wpływ na architekturę i zdobnictwo wywarły plemiona barbarzyńskie, które znalazły się na terytorium Europy. Powstał nowy typ osadnictwa, bardziej odpowiadający barbarzyńcom. Wyludniły się miasta rzymskie a osiedla zakładano na wzgórzach i innych miejscach ułatwiających obronę.


Czyli podsumowując, zadecydowała puszcza. Skoro nie było się w czym ukryć, to osiedlano się wyżej na widoku. Ciekawe, że podobna postawa do osadnictwa nie przyjęła się w Anglii, gdzie też już za czasów rzymskich wycięto większość lasów, a barbarzyńcy przyszli po wycofaniu się z Rzymian.

Polacy tego sobie szczególnie nie uświadamiają, ale jako Słowianie, i oni do barbarzyńców się zaliczają... :)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 26.05.2012 09:03

Lidia K napisał(a):Dziękuję Ci za pomoc w rozwiązaniu zagadki.
Ja już nie mam wcześniejszych wątpliwości.

Ja również ! :lol:
Szczególnie po fotce pola w szerokim planie.
Tam już doskonale widać dachówkowatość Mieczyka dachówkowatego. 8)

Lidia K napisał(a):Jadę za chwilkę na kilkugodzinną wycieczkę.

... przyjemności ! 8)

Pozdrawiam.
Aguha
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 875
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aguha » 26.05.2012 16:21

Po cichutku zwiedzam z Wami :)
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 26.05.2012 17:19

Kto rano wstaje temu Pan Bóg daje. :)

Żyto przed wschodem słońca - to już jest coś. Ciekawe, czy była taka możliwość, żeby teren lekko oświetliły pierwsze promienie słońca, ale mgły żeby jeszcze się nie rozpłynęły?

Widoki toskańskie są piękne, ale (jak zwykle :) ), żeby złapać fajny kadr trzeba się nieźle nałazić i do tego mieć odpowiednie warunki.
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4868
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 26.05.2012 22:32

Lidia K napisał(a):
Obrazek


Zielone fale...
Pobudzają moje zmysły tak samo jak te morskie....
Pięknie... 8)

Perełki architektury robią wrażenie...lubię je zwiedzać...ale tak naprawdę to ja jestem "naturysta "... przyroda i piękny krajobraz przyciąga mnie bardziej.

Pozdrawiam.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 27.05.2012 12:51

DarCro napisał(a):Widoczki śliczne. Szukam czegoś takiego w dużym wymiarze na ścianę. :-)


Z pentaxa można zrobić dobrej jakości A3 ale na ścianę potrzebny by był aparat do zdjęć wielkoobszarowych :wink:
DarCro napisał(a):
Lidia K napisał(a):
DarCro napisał(a):Czy ktoś wie dlaczego Włosi budowali miasteczka na szczytach, a Polacy w dolinach? Jeśli kwestie obronne były ważne, to przecież i jedni i drudzy co chwila musieli się z kimś zmagać...


Mieszkańcy na naszych terenach kiedy się zaczęli osiedlać zastali tu puszczę. To ona stanowiła ochronę przed wrogiem zewnętrznym.
[...],
na zachodzie znaczny wpływ na architekturę i zdobnictwo wywarły plemiona barbarzyńskie, które znalazły się na terytorium Europy. Powstał nowy typ osadnictwa, bardziej odpowiadający barbarzyńcom. Wyludniły się miasta rzymskie a osiedla zakładano na wzgórzach i innych miejscach ułatwiających obronę.

Czyli podsumowując, zadecydowała puszcza. Skoro nie było się w czym ukryć, to osiedlano się wyżej na widoku. Ciekawe, że podobna postawa do osadnictwa nie przyjęła się w Anglii, gdzie też już za czasów rzymskich wycięto większość lasów, a barbarzyńcy przyszli po wycofaniu się z Rzymian.

Ba, żeby to ja wiedziała jak wygląda osadnictwo w Anglii. :oops: Barbarzyńcy zawsze kierują się swoimi barbarzyńskimi prawami. Nie mieli w planie osiedlać się a złupić, podbić i iść dalej. No chyba, że natrafiali na skuteczny opór tubylców. Wiem, że to zbyt prosta i niewyczerpująca odpowiedź dla takiego fachowca hobbysty. No ale się starałam :wink:

Aguha napisał(a):Po cichutku zwiedzam z Wami :)

Cieszymy się, że chce Ci się z nami "powłóczyć". Naprawdę czasami było ciężko już mi nogi podnosić więc je "włóczyłam".

CROberto napisał(a):Perełki architektury robią wrażenie...lubię je zwiedzać...ale tak naprawdę to ja jestem "naturysta "... przyroda i piękny krajobraz przyciąga mnie bardziej.

Czyli tak jak my. Zdjęcia z widoczkami z mojego wczorajszego krótkiego czasowo i długiego (w km ponad 10) spaceru pokazałam w wiosennym wątku, żeby tu nie robić przerywnika w przerywniku. Dla widoków wybieramy kolejne miejsca które chcemy zobaczyć. No ale skoro już dojechaliśmy do Toskanii to przy zmiennej pogodzie zasłaniającej przez kilka dni widoki nie wypadało inaczej jak zwiedzać średniowieczne miasteczka. :wink:

jan_s1 napisał(a):Kto rano wstaje temu Pan Bóg daje. :)

Żyto przed wschodem słońca - to już jest coś. Ciekawe, czy była taka możliwość, żeby teren lekko oświetliły pierwsze promienie słońca, ale mgły żeby jeszcze się nie rozpłynęły?

Widoki toskańskie są piękne, ale (jak zwykle :) ), żeby złapać fajny kadr trzeba się nieźle nałazić i do tego mieć odpowiednie warunki.


Nasz sposób podróżowania sprzyja wczesnemu wstawaniu zwłaszcza, że sprzyja również wczesnemu "chodzeniu" do łóżka. Łazić się za daleko nie dało bo tak jak widać żadnej ścieżki dalej nie było i po paru minutach miałam spodnie, buty i skarpetki mokre.

Co do kadrów z tego poranka znalazłam tylko jeden powtórzony po godzinie.
Obrazek
6:38
Obrazek
7:38
Mgły rzedną i podnoszą się.


Obrazek
6:54 - czyli zaledwie 16 minut po tym pierwszym zdjęciu
Poranek w pełnej krasie

Niestety nie wiem jak długo jeszcze zalegała w dolinkach bo już czekało na nas kolejne średniowieczne ładnie położone wzdłuż grzbietu miasteczko.
Obrazek
6:58
A jakie - może ktoś odgadnie :?:
Ostatnio edytowano 04.06.2012 11:40 przez Lidia K, łącznie edytowano 1 raz
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 27.05.2012 14:21

Lidia K napisał(a):Z pentaxa można zrobić dobrej jakości A3 ale na ścianę potrzebny by był aparat do zdjęć wielkoobszarowych :wink:

Może niekoniecznie tak źle, bo na zdjecie na ścianie patrzy się z pewnej odlegości i pewna ziarnistość, tak jak faktura na płótnie, będzie tolerowana.

Lidia K napisał(a):Barbarzyńcy zawsze kierują się swoimi barbarzyńskimi prawami. Nie mieli w planie osiedlać się a złupić, podbić i iść dalej.

Tak, (planowana) tymczasowość też mogła mieć jakieś znaczenie. a potem prowizorka została na amen. :idea:

Lidia K napisał(a):Wiem, że to zbyt prosta i niewyczerpująca odpowiedź dla takiego fachowca hobbysty. No ale się starałam :wink:


Alem sie uśmiał! :lol:
Ale spróbuję jeszcze poszperać w internecie - pierwsze próby nie dały rezultatów.

Lidia K napisał(a):A jakie - może ktoś odgadnie :?:

Będę strzelał: toskańskie? :)
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 27.05.2012 19:16

Bardzo lubię mgiełki, nie mogłem się więc oprzeć i zrobiłem wesję, nie wiem, czy lepszą, ale na pewno nieco inną. Chyba się nie pogniewacie? :)

Tylko link (żeby nie zaśmiecać):

http://img191.imageshack.us/img191/1402/1imgp9569p.jpg
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 27.05.2012 20:45

DarCro napisał(a):
Lidia K napisał(a):A jakie - może ktoś odgadnie :?:

Będę strzelał: toskańskie? :)


Zgadłeś oczywiście. Typowe małe kamienne toskańskie miasteczko - na wzgórzu.

jan_s1 napisał(a):Bardzo lubię mgiełki, nie mogłem się więc oprzeć i zrobiłem wesję, nie wiem, czy lepszą, ale na pewno nieco inną. Chyba się nie pogniewacie? :)


No to ja "zaśmiecę". Podoba mi się Twoja wersja. Żeby żaba nie połknęła ściągnęłam Twoją wersję na swoje żabie konto. Jak wypełnię konto do 500 sztuk dokonam migracji zdjęć na cro i nie znikną dopóki będzie forum cro.

Obrazek
Super pomysł, żeby je rozciągnąć, obciąć i zrobić wersję panoramiczną. Reszta też jest w porządku - chociaż w przypadku mgieł boję się podkręcać kolory a nawet wyostrzać zdjęcie. Więcej wydaje mi się zaszkodzę niż poprawię ale Twoje ładnie pokazuje te słoneczne blaski
Ostatnio edytowano 04.06.2012 11:48 przez Lidia K, łącznie edytowano 2 razy
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.05.2012 07:18

Małgosia pokazała troszkę tego, jak przy ładnej pogodzie prezentuje się Toskania :) , ale jeszcze pomęczymy Was widokami i miejscami pochmurnymi :?
Żeby tak zielono mogło być, czasem deszcz popadać musi :wink:



30 kwietnia, poniedziałek c.d.

Wędrujemy dalej po ładnych uliczkach Lukki. Podoba się nam tu, ale mimo wszystko liczyliśmy na coś więcej...

Obrazek

To wieża kościoła San Frediano stojącego po północnej stronie starówki.

Obrazek

Dopiero teraz zauważyliśmy, że każde kolejne piętro ma coraz więcej kolumienek a w związku z tym jakby więcej okienek... w ten sposób wieża zyskuje wrażenie lekkości :) .

Obrazek

Obrazek

Zanim wejdziemy do środka, zaglądamy jeszcze na mury z tej strony miasta :)

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 04.06.2012 13:07 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.05.2012 07:19

Zbudowany w latach 1112-1147 San Frediano wg przewodnika jest trzecim co do ważności i atrakcyjności kościołem Lukki. Nam podobał się najbardziej. :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zmumifikowane ciało świętej Zyty.

Obrazek

Obrazek

Romańska chrzcielnica.

Obrazek

Obrazek

Zaczynają się pojawiać pierwsze wycieczki...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fasada kościoła z XIII wieczną mozaiką przedstawiającą Wniebowstąpienie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 04.06.2012 13:12 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.05.2012 07:22

Sprzed kościoła całkiem blisko już do jednej z najciekawszych wizytówek miasta, do eliptycznego placu Piazza del Mercato, czy też Piazza Anfiteatro. Średniowieczne domy wzniesiono na murach trybun wokół dawnej areny, której pozostałości zachowały się 3 metry poniżej poziomu dzisiejszego placu. 4 wąskie, łukowate przejścia pod kamienicami są w miejscach dawnych bram przed które wchodzono na arenę.

Na placu właśnie trwa składanie wielkich namiotów pozostałych zapewne po jakiejś niedzielnej imprezie czy targu. Przysiadamy dłuższą chwilę..... trzeba troszkę odpocząć i poczuć atmosferę tego niepowtarzalnego miejsca...

Włosi nie spieszą się zbytnio, nie doczekaliśmy się niestety na to by namioty zupełnie zniknęły... :?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 04.06.2012 13:12 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
caal
Croentuzjasta
Posty: 432
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) caal » 28.05.2012 09:13

Znalazłam, dotarłam i bardzo miło Was czytać, zwłaszcza, że piszecie o znanych mi miejscach :)
kulka53 napisał(a):
longtom napisał(a):To już wiem dlaczego po niemiecku katedra to dom.

Duomo, dom, czy polski odpowiednik, słowo "tum" oznaczało przed wiekami niekoniecznie ściśle katedrę, czyli siedzibę biskupa, ale np najważniejszy kościół w mieście. Wiele języków posiada w swych zasobach odpowiednik tego właśnie słowa, czasem o nieco różnych znaczeniach, również np miejsca sądu czy podejmowania decyzji ważnych dla miasta. Obecnie kojarzy się je właśnie z katedrami :)

Pozdrawiam

A bo to juz starożytni jak zawsze. To wszystko od łacińskiego D.O.M. (Deo Optimo Maximo - Bogu Najlepszemu, Najwyższemu) i ten skrót przetworzony w różnych językach zaowocował różnymi duomo, tum czy Dom.
A żeby było ciekawiej to spuścizna po Rzymianach, czyli po Iovi Optimo Maximo (Jowiszowi Najlepszemu, Największemu). I tak ten Najwyższy (par excellence pogański), bez względu na imię trwa sobie w najlepsze :)
Sorry, nie mogłam się powstrzymać :oops:
Czytam dalej :papa:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 28.05.2012 09:27

kulka53 napisał(a):Zmumifikowane ciało świętej Zyty.

Najczęściej jednak przedstawiana jest z dzbanem, w którym woda przemieniła się w wino.

Daj nam Panie, więcej takich świętych :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.05.2012 09:40

caal napisał(a):Znalazłam, dotarłam i bardzo miło Was czytać, zwłaszcza, że piszecie o znanych mi miejscach :)

8O

Bardzo serdecznie witamy :D

Co prawda pisząc posta w Twoim wątku miałem na myśli nasze greckie relacje, ale super, ze zaglądnęłaś w to miejsce do naszego najmłodszego "dziecka" :wink: :D

Pisząc relacje z lat poprzednich nieraz wspominaliśmy, że dopiero wyjeżdżając trochę dalej i więcej zwiedzając odkryliśmy w sobie ciekawość do historii, zwłaszcza tej trochę dawniejszej.

No a teraz dzięki temu wszystkiemu już wiemy, jak to z tym DOMem było :D

weldon napisał(a):Najczęściej jednak przedstawiana jest z dzbanem, w którym woda przemieniła się w wino.

:D
Święta Zyta - patronka rzeczy niemożliwych :cool:

Wszystko się zgadza.... :lol:

A ponieważ tam, na miejscu jest św Zyta wiecznie żywa, więc trochę podumaliśmy u jej stóp...

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone