Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Soline koło Dubrownika 2009

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
turan
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 419
Dołączył(a): 18.09.2004
Soline koło Dubrownika 2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) turan » 02.05.2010 11:43

Witam Cromaniaków i innych Podróżników!

Zbliża się czas wakacji i planowania wyjazdów, wielu jeszcze się zastanawia, gdzie w tym roku pojechać.
Kilka osób na naszym forum pytało o okolice Dubrownika, w związku z tym postanowiłem zamieścić malutką fotorelację ze swojego, ubiegłorocznego pobytu w Soline, miejscowości położonej ok. 10 km na południowy wschód od Dubrownika, w kierunku Cavtatu.

Decyzja o wyjeździe zapadła dość późno, wybór miejscowości był wg kryteriów:
- blisko Dubrownika,
- jedziemy w "ciemno",
- szukamy niezatłoczonej miejscowości ze spokojną i ładną plażą,
- w trakcie pobytu chcemy wyskoczyć do Czarnogóry (Kotor) oraz do Mostaru w Bośni.

To nasz już piąty pobyt w Chorwacji i trzeci w Dubrowniku - oboje bardzo lubimy wieczorny i nocny klimat Dubrownika.

Nie będę się rozpisywał o trasie, powiem krótko: jechaliśmy z okolic Krakowa przez Chochołów na Bańską Bystrzycę, Budapeszt, dalej M7 na Letenye, Zagrzeb, w Karlovacu na starą drogą na Slunj, Plitvice, Sinj, w okolicy Splitu na Jadrankę i dalej to już wiadomo.

Wybór starej drogi przez Plitvice z sentymentu - ostatni raz tamtędy jechałem z 6 lat temu, później zawsze nową autostradą, chciałem sobie przypomnieć te klimaty z pierwszych wyjazdów do Cro.

W pobliżu Dubrownika zaczęliśmy się rozglądać za jakimś dogodnym miejscem do zamieszkania.
Podczas poprzedniego pobytu w okolicach Dubrownika w 2005 roku mieszkaliśmy na kempingu "Pod Masliną" w Orasacu, teraz postanowiliśmy jechać dalej na południe.
Pierwsze podejście zrobiliśmy w okolicach miejscowości Kupari, Mlini - niestety, pomimo ładnej plaży sąsiedztwo zniszczonych w trakcie wojny budynków hoteli nie przypadł nam do gustu. Postanowiliśmy jechać dalej, następnym miejscem, gdzie się zatrzymaliśmy było Soline.

Tuż po tym, jak wyszliśmy z samochodu podszedł do nas pan, który zaproponował nam pobyt w swoim apartmanie. Po obejrzeniu domu postanowiliśmy jeszcze przejść się po okolicy, zobaczyć plażę.
Wszystko było OK., postanawiamy zostać w tym miejscu.
Krótkie negocjacje z właścicielem domu - cena spada z 15 na 13 EUR/osobe/dobę.
Dostajemy za to dwa pokoje dwuosobowe z klimą i własnymi łazienkami, przyległy do naszego pokolu kawałek tarasu z widokiem na morze oraz wspólną na 4 pokoje kuchnia wyposażona standardowo. Klima w pokojach dodatkowo płatna - chyba 5 EUR/dobę.

Dom, w którym mieszkaliśmy był przeznaczony tylko dla turystów, gospodarze mieszkali w swoim domu obok.
Podczas naszego dziesięciodniowego pobytu od 7 do 17 lipca mieszkało wraz z nami cztery dni w sąsiednim pokoju bardzo sympatyczne małżeństwo Czechów oraz w kolejnym pokoju pięć dni młoda rodzina Węgrów - równie sympatyczni, lecz mieliśmy pewne kłopoty w porozumiewaniu się ;)

W trakcie pobytu, jak wspomniałem powyżej, wyskoczyliśmy na jeden dzień do Czarnogóry, w inny do Bośni (Mostar, Medjugorje), kilkakrotnie wieczory spędzaliśmy w Dubrowniku, jedno popołudnie spędziliśmy w odległym o 6 km Cavtacie.
Dla tych, co nie lubią podróży samochodem informacja - do lotniska w Cilipi jest tylko 6-7 km.

Zakupy robiliśmy w dobrze zaopatrzonym, odległym o 2 km markecie w Mlini lub w Lidlu w Zupie Dubrovackiej (2,5 km).
Bardzo miły gospodarz, właściciel naszego apartmana codziennie rano, kiedy jeszcze spaliśmy przynosił nam na taras świeże pieczywo.

A teraz kilka fotek z tych udanych wakacji.

Po prawej dom, w którym mieszkaliśmy

Obrazek

Zejście z naszego domu do plaży, odległość ok. 300 metrów, niestety różnica pozomów to ok. 70 metrów...

Obrazek

Widok spod naszego domu w stronę Mlini, Zupy Dubrowackiej.

Obrazek

Widok spod naszego domu w stronę Cavtatu

Obrazek

Nasza plaża w Soline

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na plaży zawsze było dużo miejsca, plaża kameralna, codziennie spotykaliśmy te same kilka, najwyżej kilkanaście osób.

Obrazek

Plaża oraz zejście do niej oświetlone w nocy, na plaży prysznic ze słodką wodą, część plaży w głębi zacieniona.

Obrazek

Nocą na tarasie naszego domu

Obrazek
Obrazek

A to Rodacy spotkani w Dubrowniku - ciekawe, czy wiedzą gdzie tankować LPG, jak ominąć płatną autostradę w Słowenii ;)

Obrazek

Nocny Dubrownik

Obrazek
Obrazek

Pałac Rektorów

Obrazek

Perast w Czarnogórze, częściowo zniszczone podczas trzęsienia ziemi

Obrazek

Kotor w Czarnogórze

Obrazek
Obrazek

Mury obronne i bastiony Kotoru

Obrazek

Zatoka kotorska

Obrazek

A teraz kilka fotek z mojej samotnej wyprawy na Srd, wzgórze nad Dubrownikiem. Żonka i pozostali nie chcieli tak wcześnie wstawać i wspinać się 400 metrów pod górę w upale. A warto było...
To z samowyzwalaczem ;)
Obrazek

Obrazek

Katedra św. Błażeja i Plac Rektorów widziane z Srda

Obrazek

A tę fotkę niektórzy znają z Crokalendarza

Obrazek

Krzyż na Górze Srd, w dali wyspa Lokrum

Obrazek

Jedziemy do Mostaru, Neretwa gdzieś w Bośni

Obrazek

Mostar

Obrazek

Neretwa z mostu w Mostarze

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Medjugorje

Obrazek

Wracamy z Bośni, delta Neretwy w okolicy Ploce

Obrazek

A tu popołudniwy wypad do Cavtat

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A na koniec, jeszcze nocny Dubrownik z Jadranki nad miastem

Obrazek

W sumie pobyt w Soline uażam za bardzo udany, optymalne połączenie ciszy i spokoju Soline z atrakcjami Dubrownika i wypadami do Czarnogóry i Bośni.
Trochę żałuję, że nie starczyło czasu i chęci do zwiedzenia Budwy, Św. Stefana i innych atrakcji Czarnogóry.
Kiedyś przejazdem do Albanii tylko z drogi je zobaczyłem, ale co się odwlecze, to...
Ostatnio edytowano 02.05.2010 20:02 przez turan, łącznie edytowano 2 razy
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 02.05.2010 12:32

Pierwsza :)
Turanie, przepiękne fotki, cudowne wakacje. Widzę, że miejscowość Soline jest warta uwagi, szkoda, że nie ma tam campingu. Dzięki za fotorelację. Dorzuć jeszcze trochę zdjęć, prooooszę :D

P.S. Wyspa widziana z Srdu to nie Lopar, tylko Lokrum :)
Ostatnio edytowano 02.05.2010 13:14 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Liliana
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 06.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Liliana » 02.05.2010 12:57

Mi również podobna sie Twoja fotorelacja, wklejaj, wklejaj zdjęcia - podobają mi się wszystkie, a zwłaszcza te z Czarnogóry 8O, plaża też niczego sobie :lol:
turan
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 419
Dołączył(a): 18.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) turan » 02.05.2010 13:30

maslinka napisał(a):Pierwsza :)
Turanie, przepiękne fotki, cudowne wakacje. Widzę, że miejscowość Soline jest warta uwagi, szkoda, że nie ma tam campingu. Dzięki za fotorelację. Dorzuć jeszcze trochę zdjęć, prooooszę :D

P.S. Wyspa widziana z Srdu to nie Lopar, tylko Lokrum :)


Maslinko, Liliano dzięki za dobre słowo i sprostowanie, oczywiście chodzi o Lokrum.
Już poprawiam.
Przeglądne fotki z tych wakacji, może jeszcze coś wkleję.

PozdraV
Adam.B
Cromaniak
Posty: 4491
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam.B » 02.05.2010 13:33

Zdjęcia przepiękne :) :D :D
turan
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 419
Dołączył(a): 18.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) turan » 02.05.2010 15:04

Zachęcony przez Was wklejam jeszcze parę fotek.

Poniżej zdjęcie, które dość dobrze oddaje charakter Soline, malutkiej miejscowości w której mieszkaliśmy.
Górą nad większością domów biegnie Magistrala Adriatycka. Domy stoją poniżej jadranki na stromym zboczu opadąjacym do morza.
Obrazek

Jeszcze jedna fotka plaży w Soline, jak widać - tłoku nie było
Obrazek

Tędy schodziliśmy do plaży
Obrazek

Ale można było też po schodkach, nieco dalej od naszego domu, tu oświetlone nocą
Obrazek

Jeszcze jedna fotka naszej plaży nocą
Obrazek

A tu fotki z Magistrali Adriatyckiej wokół Zatoki Kotorskiej w drodze do Kotoru
Jak widać, pogoda w sam raz na jazdę, ale nie najlepsza do focenia
Obrazek
Obrazek

Zatoka kotorska, okolice miasteczka Perast
Obrazek

Perast
Obrazek

Kotor - jedno z najlepiej zachowanych w Europie średniowiecznych miast, otoczone potężnymi murami biegnącymi aż na wzgórza nad miastem, pełne ciasnych uliczek i placów z licznymi zabytkami.
Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia robiłem obiektywem szerokokątnym, w rzeczywistości jest tam jeszcz bardziej wąsko, niż się wydaje oglądając fotki
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A to jedyne bardziej przestrzenne miejsce w Kotorze
Obrazek

Główna brama wejściowa do miasta
Obrazek

A teraz jeszcze kilka zdjęć z Mostaru
Na słynnym moście cały czas tłumy turystów, długo musiałem czekać, aby się trochę przeluźniło
Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tu inny, miejszy od tego słynnego, most w Mostarze
Obrazek

Obrazek

A tu taka ciekawostka architektoniczno-przyrodnicza w Mostarze ;)
Obrazek

I kilka fotek z wycieczki do Bosanki i na Srd nad Dubrownikiem
Wycieczkowce obok wyspy Lokrum, stąd taksówki wodne zabierają turystów do Dubrownika.
Obrazek

A tą kamienną ścieżką można wejść z Jadranki do wsi Bosanka nad Dubrownikiem.
Obrazek

A z góry Srd jest co podziwiać: tu widok na Wyspy Elefickie
Obrazek

A tu obrazek w dużym zbliżeniu - zatoka na połudnowym, niewidocznym z Jadranki brzegu wyspy Lokrum
Obrazek

Dachy Dubrownika
Obrazek

Potężne mury Dubrownika
Obrazek
Obrazek

A na koniec - chlup do wody, bo było gorąco :wink:
Obrazek

PozdraV
Ostatnio edytowano 02.05.2010 20:15 przez turan, łącznie edytowano 1 raz
Liliana
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 06.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Liliana » 02.05.2010 17:58

Ojej tak mnie zachęciłeś, że w przyszłym roku wybiorę się do Czarnogóry :lol: :lol: Jak zrobiłeś te dachy Dubrownika - niesamowite :P
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 02.05.2010 18:52

Potrzebujesz jeszcze zachęty?
:wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 02.05.2010 19:13

Mnie Kotor też zachwycił, tym bardziej, że nie spodziewałam się, że tak tam pięknie. To prawdziwa perełka, obok słynnej "perły Adriatyku" :)

Świetne ujęcia z góry Srd. Bardzo podobają mi się zbliżenia wybrzeża wyspy Lokrum - wylegiwaliśmy się właśnie na tych skałkach, które pokazujesz :) Fajnie też pooglądać z góry Elafity, po których "fishpicnicowaliśmy" :D

Dzięki za przywołanie wspomnień.
adamola
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 104
Dołączył(a): 24.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamola » 02.05.2010 20:18

Super zdjęcia,dawaj wiecej :D
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 03.05.2010 11:58

Fotorelacja - palce lizać :D
Dzięki wielkie , łatwiej będzie doczekać następnego wyjazdu do CRO
8)

Pozdrawiam
Piotr
Adrian34
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 194
Dołączył(a): 06.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adrian34 » 04.05.2010 09:05

Świetna relacja!

Mimo tego, że w Cro byliśmy 6 razy, a w Dubrovniku dwa, nie dotarliśmy nigdy do rejonów położonych na południe od Dubrovnika.
:?
ale, co się odwlecze to nie uciecze, przynajmniej mam taką nadzeję.
Jeszcze raz dziękuję za super relację.
Pozdrawiam :lol:
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 04.05.2010 10:35

Tak letnio i wakacyjnie tu u Ciebie - a to za sprawą pięknych zdjęć - dlatego ustawiam się z kolejce do oglądania kolejnej porcji :D :D :D

pozdrawiam
:D
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 04.05.2010 11:16

Piękne zdjęcia. Tyl razy odwiedzałam Dubrownik a nigdy na górze Srd ni byłam, żałuję bardzo. O tym, żeby pojechać gdzieś dalej nawet nie pomyślałam, a szkoda jak widać.
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 04.05.2010 11:29

Ja się równiez powrórzę: zdjęcia w dechę :!:
i relacja supcio :D ,
Z tego co wyczytałąm i zobaczyłam wnioskuję, że Soline to urocze miejsce do wypoczynku :D
Pozdrawiam
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Soline koło Dubrownika 2009
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone