Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.01.2012 22:00

Franz napisał(a):Muszę gdzieś tę Grecję w najbliższym czasie wcisnąć. Nawet rozważałem przez chwilę początek lutego, ale jednak pogoda zbyt niepewna.

Pogoda niepewna być może jest,zdaje się że deszcze często w Grecji o tej porze padają, no ale to w końcu zima, więc nawet dojazd mógłby być nie całkiem przyjemny. Natomiast ja widzę jeszcze jedną dość istotną wadę tego terminu - bardzo krótkie dni :? .

Bo to że woda nie najcieplejsza to chyba nie jest dla Ciebie argument :lol: .

KOL napisał(a):Przestań już pokazywać te zdjęcia bo będę musiał odwołać rezerwcję i zmienić plany wakacyjne :D

A ostrzegałem na wstępie do tej relacji że będą miejsca takie, że jeszcze zmienisz plany :wink: .
Co prawda miałem Kithirę na myśli, no ale Mani też niebrzydkie jest :D .

Crayfish napisał(a):... cóż tu dodać ... cóż tu rzec ...
... jest MOC

Joanka23 napisał(a):Pięknie! :D
Bez dwóch zdań, chociaż tam jeszcze nie byłam, to już tego miejsca nie zapomnę! Jak i tę wyspę Kithirę!

Uwielbiam takie krajobrazy... surowe, kamieniste pustynie. Pag zrobił na mnie, na nas, takie wrażenie po raz pierwszy. Mani trochę przypomina Pag, mógł tak w sumie wyglądać zanim bora spłaszczyła jego góry... A w połączeniu z błękitem nieba i lazurem morza tereny takie wyglądają jeszcze cudowniej.... zwłaszcza w realu. Zdjęcia są tylko namiastką...

Tymona napisał(a):Wędruję z Wami dość systematycznie, ale faktycznie mocno po cichu :)

No faktycznie, dużo hałasu nie robisz :D
Ale bardzo nam miło, że podróżujesz z nami :idea: .

Tymona napisał(a):Grecja, którą pokazujecie jest baaaardzo apetyczna, bo taka mocno niestandartowa :D

Nasza Grecja odbiega od standardów bo i my sami dość istotnie od nich odbiegamy.... i nie mam tu na myśli tylko zamiłowania do pustych gór, plaż, ciszy i samotności we dwoje..... :roll: :cool:
A za Grecją tęsknimy niezmiennie... ja chyba bardziej bo ona jakby kobietą była :wink: :D

Tymona napisał(a):z racji tego, że niedługo łikend dobiegnie końca :wink:
znowu zamieniam się w cichego czytacza

Czyżbyś miała zakaz wypowiadania w dni powszednie? 8O . Administracja cro.pl nie wydaje się taka surowa :? :roll:

:wink:

maslinka napisał(a):Chyba wcale nieprzereklamowane :wink: Mani - przecudnie!
Nie mogę się napatrzeć...

No faktycznie okazało się że nie.... całe szczęście bo to daleko dość :? :D
Coś czuję, że zdrada coraz bliżej :roll: :wink:

Pozdrawiam
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.01.2012 22:08

Bezludnie , ciepło , wspaniale :D

Oj namieszałeś Pawle , namieszałeś :? :lol: 8)



Pozdrawiam
Piotr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.01.2012 14:04

piotrf napisał(a):Bezludnie , ciepło , wspaniale :D

Oj namieszałeś Pawle , namieszałeś :? :lol: 8)


Aż tak zupełnie bezludnie to tam nie było... ale wytrzymaliśmy dość długo, więc można uznać, że prawie :wink:
Już rok temu planowałeś zahaczenie o Grecję, miesiąc urlopu i ładny kawałek można objechać :cool: .



Pora by zakończyć ten manijski dzionek :D

Czwartek, 15 września c.d.

Po kąpieli w pustej zatoczce z krystaliczną wodą i piaszczysto-skalistym dnem trochę podjedliśmy a potem.... co by tu robić.... :? jak to co? :D . Oczywiście koniecznie musimy pójść jeszcze dalej, tam gdzie na południe nie ma już naprawdę nic, tam gdzie kończy się ląd - na przylądek Tenaro :idea: .

Po drodze mija się ruiny okazałej rzymskiej willi z której teraz pozostały tylko podłogowe mozaiki...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To niby blisko, czasu jeszcze mamy dosyć. Dla chcących powtórzyć nasz "wyczyn" , informacja: w jedną stronę przeciętnym tempem trzeba iść jakieś 45 minut. Na samym końcu jest ładna latarnia morska, cudowne morze i.... pełno przepływających w pobliżu statków 8O .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:47 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.01.2012 14:05

Wracamy. Znów zrobiło się nam gorąco, chętnie ponownie wykapalibyśmy się w zatoczce o krystalicznej i obłędnie błękitnej wodzie, ale po pierwsze trochę goni nas czas, a po drugie, tym razem jest już zajęta :? . Zatem, ruszamy w podróż powrotną, tym razem wschodnią stroną Mani. Początek jest trudny, strasznie stromo wznosi się droga, ale ani przez moment nie żałujemy, że tędy jedziemy...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Porto Kagio

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:47 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.01.2012 14:06

Powolutku jedziemy dalej, krajobrazy są przepiękne, a wieżowych wiosek tutaj też nie brakuje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:47 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.01.2012 14:09

Na chwilę zatrzymujemy się we wiosce Flomochori i idziemy na krótki spacer. Na głównym placyku wioski są krany z wodą, nalewamy sobie ją do kilku butelek, spłukujemy sobie słone po morskiej kąpieli głowy chłodną, ożywczą słodką wodą...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wciąż nie jest jeszcze późno, sądziłem że jeszcze gdzieś tutaj poszukamy sobie miejsca na nocleg, jednak jest jeszcze czas by pojechać kawałek dalej, skutkiem tego jutro mieć mniejszą odległość do pokonania. Przejeżdżamy przez wnętrze Mani na zachodnią stronę, do Areopoli i jedziemy na północ. Niestety, tam gdzie sądziłem, czyli w dużej zatoce z miejscowością Neo Itilo nie znajdujemy odpowiedniego miejsca na nocleg, trzeba jechać dalej. Wąska droga, serpentyny, jazda w górę i w dół po mocno górzystym terenie który, jak już wiemy nie sprzyja znajdowaniu fajnego spania, trwa to dłuższą chwilę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W końcu, tuż przed zachodem słońca, zdeterminowani wciskamy się gdzieś pomiędzy murki, pastwiska, krzaki... tu zostaniemy. Posiłek po raz kolejny gotujemy już przy świetle księżyca...

To był udany dzień, bardzo, bardzo udany :idea: . Mimo obaw, że nie trafimy, że będzie ciężko, trudno, że się nie uda... było bardzo dobrze. W ciągu jednego dnia byliśmy w jaskini, objechaliśmy też cały półwysep Mani. Z pewnością można by tu spędzić więcej czasu, zwiedzać dokładniej, nam w zupełności wystarczyło to co widzieliśmy, by uznać, że opinie o tym miejscu żadną miarą nie są przesadzone, że będąc na Peloponezie absolutnie Mani pominąć nie można :idea: .

Dziś przejechaliśmy taką trasę:

Obrazek

A - plaża z osiedlem letnich domków
B - Githion
C - jaskinia Dirou
D - Mezapos
E - Vathia
F - koniec drogi na końcu Mani...
G - Flomochori
H - nocleg gdzieś w Grecji... :D

c.d.n.
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:48 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.01.2012 14:10

Śliczne te pagórki.

kulka53 napisał(a):Pogoda niepewna być może jest,zdaje się że deszcze często w Grecji o tej porze padają, no ale to w końcu zima, więc nawet dojazd mógłby być nie całkiem przyjemny. Natomiast ja widzę jeszcze jedną dość istotną wadę tego terminu - bardzo krótkie dni :? .

Te krótkie dni sa na całej półkuli pónocnej. Żeby je wydłużyć, trzeba by się na południową wybrać. ;)

W Grecji i tak dzień dłuższy w Polsce. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.01.2012 14:32

Franz napisał(a):W Grecji i tak dzień dłuższy w Polsce. ;)

Dziś raptem dwie godziny ;)

Ale latem to chyba jest jakoś odwrotnie.

Słońce wschodziło koło 7 rano, zachodziło koło 19, może 20 ...
Zdaje się, że wtedy im bardziej na północ tym dzień się wydłuża?
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 07.01.2012 14:33

kulka53 napisał(a):

Obrazek



Kolor koszuli to przypadek ?
:P :P :P
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 07.01.2012 15:46

kaszubskiexpress napisał(a):Kolor koszuli to przypadek ?
:P :P :P


... żeby tylko koszuli ... gatki też dobrane :D
... skopiował latarnię, na tle której pozował :D
... nawet górne zwieńczenie w podobnym odcieniu :D

Niesamowicie piękne te krajobrazy z góreczkami w morzu.
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 07.01.2012 16:00

kulka53 napisał(a):
Tymona napisał(a):z racji tego, że niedługo łikend dobiegnie końca :wink:
znowu zamieniam się w cichego czytacza

Czyżbyś miała zakaz wypowiadania w dni powszednie? 8O . Administracja cro.pl nie wydaje się taka surowa :? :roll:


:lol: :lol: No na to wyszło :wink: Chociaż to nie sprawka srogiej administracji, a raczej dorastającej rodziny, która skutecznie zabiera mój czas komputerowy :wink:

A co do Mani - widoki zapierają dech, także nie dziwię się Wam, że ten dzień zaliczyliście do tych bardzo udanych :D

pozdrawiam
:D
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 07.01.2012 16:42

kulka53 napisał(a):i.... pełno przepływających w pobliżu statków 8O .


Znaczy się nie na darmo ta latarnia tam stoi :wink:


kulka53 napisał(a):Pora by zakończyć ten manijski dzionek :D


Aż szkoda, bo piękny widokowo był...

Pozdrawiam.
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 07.01.2012 16:43

Podziwiam Wasze tempo Kuleczki.
15-ty dzień września - czyli dwa tygodnie od wyjazdu,
a Wy taki szmat drogi zrobiliście, ciągle w ruchu 8O

Pewnie chęć poznania jest silniejsza niż zmęczenie.
Albo zmęczenie zostawiacie w domu - niech poczeka na przyjazd właścicieli.

Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.01.2012 18:03

Franz napisał(a):Te krótkie dni sa na całej półkuli pónocnej. Żeby je wydłużyć, trzeba by się na południową wybrać. :wink:

W Grecji i tak dzień dłuższy w Polsce.:wink:

weldon napisał(a):Ale latem to chyba jest jakoś odwrotnie.

Słońce wschodziło koło 7 rano, zachodziło koło 19, może 20 ...
Zdaje się, że wtedy im bardziej na północ tym dzień się wydłuża?

No rzeczywiście, teraz mamy krótsze dni niż Grecy, ale że o dwie godziny, to nie wiedziałem. Ale dwie godziny to całkiem jednak sporo :roll:
W lecie my mamy dłuższe, a we wrześniu, gdy byliśmy w GR to długość dnia była mniej więcej taka sama... 12 godzin :D
Jak dla nas, wstających wraz ze słońcem, albo przed nim, zdecydowanie za szybko robiło się ciemno :?
Mimo to na południową półkulę (na razie :wink: ) się nie wybieramy :cool: .

kaszubskiexpress napisał(a):Kolor koszuli to przypadek ?

Crayfish napisał(a):... żeby tylko koszuli ... gatki też dobrane :D
... skopiował latarnię, na tle której pozował :D

Nie no chłopaki :?
Aż tak bardzo to o swój wizerunek nie dbam :wink: .

Tak naprawdę to było tam strasznie gorąco i tę koszulę to najchętniej bym ściągnął, ale nie chciałem jeszcze dodatkowo spalić sobie pleców :cool: :lol: .

Tymona napisał(a):dorastającej rodziny, która skutecznie zabiera mój czas komputerowy :wink:

No fakt... lata lecą, dzieci rosną :D
Czas właściwy by zainwestować w sprzęt dla latorośli :wink:

Tymona napisał(a):A co do Mani - widoki zapierają dech, także nie dziwię się Wam, że ten dzień zaliczyliście do tych bardzo udanych :D

Hmmm... zamyśliłem się trochę.... i doszedłem do wniosku, że bardzo udanych w czasie tych 3 tygodni była znacząca większość dni :D
Ta reszta była.... po prostu udana :cool: .

Joanka23 napisał(a):Znaczy się nie na darmo ta latarnia tam stoi :wink:

Zdecydowanie jakiś cel był w tym, że komuś chciało się targać materiał budowlany na ten skalisty koniuszek :wink:
A te statki i promy to omijają Mani a potem zamiast ominąć też Kithirę, wciskają się pomiędzy nią a ten najbardziej wschodni peloponeski palec :? . Nie wiem dlaczego, ale widocznie też jakiś powód musi być.

Joanka23 napisał(a):Aż szkoda, bo piękny widokowo był...

Wszystko co dobre, dość szybko się kończy :roll:

Crayfish napisał(a):Podziwiam Wasze tempo Kuleczki.
15-ty dzień września - czyli dwa tygodnie od wyjazdu,
a Wy taki szmat drogi zrobiliście, ciągle w ruchu 8O

Pewnie chęć poznania jest silniejsza niż zmęczenie.
Albo zmęczenie zostawiacie w domu - niech poczeka na przyjazd właścicieli.

Czasy, gdy spędzaliśmy 2 tyg nad polskim Bałtykiem mamy już dość dawno za sobą, a nawet wtedy staraliśmy się zrobić sobie parę wycieczek po okolicy. Zresztą nigdy nie leżeliśmy 2 tyg plackiem na plaży a łaziliśmy po lesie zbierając litrami jagody.... a potem wieczorami robiliśmy z nich dżemy :lol: .

Rzeczywiście od wyjazdu minęło niespełna 2 tygodnie a już co nieco zaliczyliśmy, Olimp, kanał Koryncki, parę starożytnych ruin, Kithirę no i Mani. Jeszcze tydzień pozostał :wink: .

Chęć poznania jest w nas ogromna. Zmęczenie... cóż, nie ukrywam że zawsze jakieś jest, ale tak naprawdę nie aż tak duże, nieporównywalne do tego, gdy spędzaliśmy po 2 tygodnie na górskich wędrówkach. W ogóle nie wspominam tego wyjazdu jako szczególnie męczącego, pod tym względem gorsza była np Rumunia z roku 2010. Wtedy były ogromne 40-sto stopniowe upały, dużo jeździliśmy zwiedzając codziennie kilka miejsc, a jeszcze nie mieliśmy boxa, wszystko musiało mieścić się w aucie. Dodatkowo codziennie rozstawialiśmy namiot :idea: , to było bardzo męczące.

Teraz najbardziej wyczerpującym etapem wyjazdu była podróż. Zrobić około 2000 km w 2 dni w upale bez klimy, z otwartymi oknami, samemu prowadząc, większą część drogi pokonując bez autostrad... potem trzeba doby by zregenerować mózg, porządnie się wyspać. Gdzieś pisałem ile godzin trwała sama jazda, może poszukam na zakończenie albo sobie przypomnę.

Zresztą, tak czy inaczej... nieraz już pisałem, że my po urlopie idziemy do pracy odpocząć :wink: .

Pozdrawiam..... fajnie że jesteście :D
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 07.01.2012 18:08

kulka53 napisał(a):... my po urlopie idziemy do pracy odpocząć :wink:


no to chyba tu jest klucz :!: :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 222
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone