Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 20.12.2011 09:41

weldon napisał(a):Ale chyba, niektórzy, tam się strasznie nudzili ...

kulka53 napisał(a):Obrazek

:D



Jak to na plaży. Co można robić gdy się już wyśpisz, wykąpiesz, poopalasz, najesz i napijesz :wink:

To zdjęcie z układanymi w wieżyczki kamykami zostało zrobione w tej nieoświetlonej słońcem bardzo wąskiej doliny.
Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 20:03 przez Lidia K, łącznie edytowano 2 razy
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 20.12.2011 10:37

weldon napisał(a):Ale chyba, niektórzy, tam się strasznie nudzili ...

kulka53 napisał(a):Obrazek


Na polskiej plaży też się można "nudzić".
Obrazek

Piękne te klify z powyginanymi warstwami.
Prawdziwy raj dla geomorfologa. 8O :D

Szkoda, że gdzieś bliżej nie odkryliście takiej wyspy.

pzdr :wink:
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 20.12.2011 10:48

Olbrzymia porcja świetnych zdjęć z przepięknych miejsc :roll: :D :!: I te 'miejskie' i te bardziej 'plenerowe' :) . Klimat grecki oddany w 100%. Uwielbiam biało - niebieską architekturę i puste plaże... :!: Także 'Tajemnicza Wyspa' :wink: wpisana na moją listę...

pozdr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.12.2011 21:53

Polskie plaże, a właściwie ta jedna, wzdłuż całego wybrzeża :wink: , całkiem fajne są tak naprawdę. O ile akurat nie leje, albo nie spróbuje się zamoczyć nóg 8O :roll: .

longtom napisał(a):Piękne te klify z powyginanymi warstwami.
Prawdziwy raj dla geomorfologa. 8O :D

Fakt... a te kolorki 8O
Sporo jest takich miejsc z geologicznymi atrakcjami, ja pamiętam wąwóz Vikos z czarnymi paskami w ścianach. Na Kithirze ciekawie wyglądała też skała nad plażą Lykodimou na której spędziliśmy pierwszą noc.

longtom napisał(a):Szkoda, że gdzieś bliżej nie odkryliście takiej wyspy

Kawałek jest, to prawda. Z Wrocławia jakieś 2300 km, jak dla nas to przynajmniej 2 doby jazdy :? , a że prowadzę tylko ja, to wiadomo czas się wydłuża. Ale warto.
Bliżej też są całkiem fajne wyspy, Pag już znasz :D .
A może jeszcze coś odkryjemy :roll:

janusz.w. napisał(a):Także 'Tajemnicza Wyspa' :wink: wpisana na moją listę...

Nawet mimo braku kempingu? :cool:
Ale mówiąc szczerze... spodziewałem się :D
Trzeba lubić takie klimaty by dobrze się tam czuć, masowości turystyki w ogóle tam nie widać a w związku z tym i całej turystycznej infrastruktury też jest mało. Na Skiros było podobnie, ale tam atrakcje, plaże i krajobrazy jednak nie takie same...

W sezonie podobno nie jest tam tak sielankowo. Pływają dwa promy dziennie i lata nawet jakiś samolot z Aten dowożąc sentymentalnych australijskich greckich emigrantów :wink: .

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.12.2011 10:03

Wtorek, 13 września c.d.

Wyjeżdżamy około 9 rano. Teraz zaglądniemy do miejsca, które właściwie nie było w naszych planach, ale dziś rano już się w nich znalazło :D . Będzie to jaskinia Agia Sophia, jedna z trzech 8O noszących tę nazwę na Kithirze. Do tej najciekawszej i najpopularniejszej, koło Milopotamos, nie podjechaliśmy, stąd właśnie postanowienie by zobaczyć chociaż tę, nieco mniej znaną a leżącą bardzo niedaleko stąd, właściwie po drodze. Trzecia Agia Sophia znajduje się niedaleko Agia Pelagia a oprócz tych trzech jaskiń na wyspie są jeszcze dwie: Chousti, niedaleko Diakofti i Katafygadi, w pobliżu najwyższego wzniesienia Kithiry, góry Mermigaris.

"Nasza" Agia Sophia leży w skalistej dolinie uchodzącej jak wiele innych na wyspie do morza, jednak nie aż tak blisko niego. Podobno w okresie zimowym bywa zalana wodą gdy jej stan w potoku płynącym doliną jest wysoki. U wejścia do jaskini zbudowano mały kościółek a w niej samej odnaleziono ceramikę z późnej ery neolitycznej a konkretnie z 6 tysiąclecia p.n.e. będącą najstarszym śladem obecności człowieka na Kithirze.

Aby tam dojechać kierowaliśmy się naszą mapką...w Kalamos skręciłem na południe w drogę do popularnej plaży Chalkos, potem zaraz w prawo w szutrówkę prowadzącą stromo w dół. To nie był najlepszy pomysł :? , ta dróżka była w bardzo złym stanie i wyglądała na rzadko używaną, ostrożnie choć z trudem zjechałem w dolinę. Podjazd jednak mógłby się okazać niemożliwy dla naszego pojazdu :roll: . Końcówka to już właściwa, wąziutka betonówka też bardzo stromo dochodząca z drugiej strony doliny.

Obrazek

Obrazek

O tej porze roku żaden strumyk tu akurat nie płynie, choć jak widać zieleni w dolinie nie brakuje. Sam kościółek nie jest szczególnie interesujący, oczywiście oprócz samego usytuowania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:14 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.12.2011 10:03

Z tyłu znajduje się jaskinia dość stromo podchodząca do góry. Za wiele tam nie zobaczyliśmy, mimo tego, że kiedyś był tu prąd, są kable i włączniki, to jak później odkryłem kabel doprowadzający zasilanie jest po prostu odcięty. Światło naszej latarki trochę nam pomogło w ogarnięciu wnętrza niedużej jaskini którą można by właściwie nazwać grotą. Udało się nam, mimo ciemności, zrobić też kilka zdjęć :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W sumie fajnie że tu podjechaliśmy, kolejne dość ciekawe miejsce na wyspie, a przy okazji po raz pierwszy byliśmy w jaskini z kościołem :D .
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:14 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.12.2011 10:04

Wracamy do Kalamos i kierujemy się na północ. Do większości plaż na wyspie są drogowskazy dlatego bez problemu skręcamy i dojeżdżamy do położonej blisko Fyri Ammos plaży Kombonada. Także i na niej jest nieczynna już tawerna, choć leżaki i parasolki jeszcze nie zostały pochowane. Sama plaża jest całkiem duża i całkiem ładna :D , choć z miejscem w cieniu byłby tu kłopot. Skorzystaliśmy z trzcinowej osłony :wink: .

Obrazek

Ogólnie jednak nie polubiliśmy tej plaży za bardzo. To właśnie tutaj natknęliśmy się na jedyny na wyspie znak z zakazem dzikiego biwakowania :? . Patrząc na pustki na Kombonadzie nie sądzę by ktoś to jednak egzekwował :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:15 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 21.12.2011 22:04

kulka53 napisał(a):...Światło naszej latarki trochę nam pomogło w ogarnięciu wnętrza niedużej jaskini którą można by właściwie nazwać grotą. Udało się nam, mimo ciemności, zrobić też kilka zdjęć :D
Obrazek

W jaskiniach d'Arta (Majorka) tak ociągałem się za grupą, że zrozumiałem to tak błyskawicznie jak błyskawicznie zgasło światło w grocie, w której zostałem tylko ja.
Nie było do śmiechu, słysząc oddalające się i cichnące głosy, a na wyposażeniu nie było latarki.
Gdyby to była ostatnia grupa dnia, to pewny nocleg do rana i telefon komórkowy by nie pomógł.

Fleszem aparatu mogłem sobie jedynie pomóc w wyborze kierunku, gdzie prawdopodobnie wszyscy poszli, wybierając przy tym kolejne groty i rozwidlające się przejścia.
Na szczęście w kolejnej komnacie był detektor ruchu i światło rozświetliło korytarze.

Wydarłem z lacza pomijając kolejne atrakcje i bardzo ucieszyłem się, że dalaszą część wycieczki mogę iść z grupą.
Nie przeszkadzała mi.
A to, co przyczyniło się, że zapatrzyłem się "na wyłączność" (a skutkowało powyższym).

Obrazek

Obrazek

Sorki Kulki, ale jak polecieliście jaskiniami, to chciałbym je polecić (a Del Drac to już w szczególności).

Nawiązałem, bo tutaj być może nie można byłoby się zgubić, ale czasem istotnym wyposażeniem jest latarka (i jakże przydatna).
A jak to u Was zwykle bywa, wszystko macie na wyłączność, a tu człowiek czasem sam tworzy sobie samotność przebywania (nawiązując do mojej jaskiniowej wpadki).

kulka53 napisał(a):
Obrazek

W takich miejscach, to do leżaków najczęściej... stoją kolejki ludzi.
Przy takiej popularności Waszych relacji, oby te miejsca nie stały się kolejnymi kurortami z pierwszych stron turystycznych folderów.
Udowadniacie, że wciąż otaczają nas piękne, odosobnione miejsca.
Oby żadne rekiny finansowe nie trafiły na tą relację, bo stracimy kolejne fajne zakątki.

Niesamowita wyspa, ale dzięki Wam też, a raczej przede wszystkim dzięki Wam. :)

Pozdrawiam. :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.12.2011 10:52

nomad napisał(a):tak ociągałem się za grupą, że zrozumiałem to tak błyskawicznie jak błyskawicznie zgasło światło w grocie, w której zostałem tylko ja.

My też lubimy jaskinie, zwłaszcza Małgosia :D

Jeszcze jedna w czasie tych wakacji była w planie i będąc tam też trochę zostaliśmy za grupą... a nawet minęła nas jeszcze następna... na szczęście światło było cały czas :D .

Często bywa tak, że brakuje czasu na swobodne popodziwianie sobie fantazyjnych nacieków, na pobycie sobie w świecie, w którym na co dzień być nie można... też tam porobiliśmy sobie trochę fotek, ale chyba nie wyszły tak ładnie jak Twoje :roll:

nomad napisał(a):tutaj być może nie można byłoby się zgubić

Chyba nie, ale tego nie sprawdziliśmy. Prawdopodobnie to niewielka jaskinia.

nomad napisał(a):W takich miejscach, to do leżaków najczęściej... stoją kolejki ludzi.

Leżaki... może to i wygodne, ale żeby stać do nich w kolejce 8O , tego nie rozumiem. Może niektórzy mają takie nawyki kolejkowe :wink: , ale tu nie można byłoby sobie postać... nie byłoby za kim się ustawić :lol:

A serio to nie wiemy jak wyglądają kithirskie plaże w sezonie. Z tego co wiem i już pisałem, wyspa przeżywa wtedy najazd dawnych emigrantów, głównie z Australii, którzy przyjeżdżają w podróż sentymentalną. A dzięki połączeniu lotniczemu z Atenami też trochę ludzi przybywa, działają wypożyczalnie samochodów. Ale fakt, kurortów tu nie ma... i oby nigdy nie było :idea: .

------------------------------------------

Tobie Piotrze i wszystkim naszym Czytelnikom, z okazji zbliżających się Świąt, życzymy wiele radości, pogody ducha, spokoju i miłości a w Nowym Roku... dużo zdrowia, sił i chęci na nowe, wspaniałe odkrywanie niezwykłości Świata, tego bliższego i tego dalekiego.

Pozdrawiamy
Małgosia i Paweł
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.12.2011 11:11

kulka53 napisał(a):Z tyłu znajduje się jaskinia dość stromo podchodząca do góry. Za wiele tam nie zobaczyliśmy, mimo tego, że kiedyś był tu prąd, są kable i włączniki, to jak później odkryłem kabel doprowadzający zasilanie jest po prostu odcięty. Światło naszej latarki trochę nam pomogło w ogarnięciu wnętrza niedużej jaskini którą można by właściwie nazwać grotą. Udało się nam, mimo ciemności, zrobić też kilka zdjęć :D

Jak na swobodnie dostępną jaskinię - piękna!

kulka53 napisał(a):wszystkim naszym Czytelnikom, z okazji zbliżających się Świąt, życzymy wiele radości, pogody ducha, spokoju i miłości a w Nowym Roku... dużo zdrowia, sił i chęci na nowe, wspaniałe odkrywanie niezwykłości Świata, tego bliższego i tego dalekiego.

Dziękuję i Wzajemnie.

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 22.12.2011 11:14

Franz napisał(a):
kulka53 napisał(a):wszystkim naszym Czytelnikom, z okazji zbliżających się Świąt, życzymy wiele radości, pogody ducha, spokoju i miłości a w Nowym Roku... dużo zdrowia, sił i chęci na nowe, wspaniałe odkrywanie niezwykłości Świata, tego bliższego i tego dalekiego.

Dziękuję i Wzajemnie.

Pozdrawiam,
Wojtek


Dziękuję i Wzajemnie.

Pozdrawiam
Tomek :D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 22.12.2011 12:03

Dziękujemy ... i również Wam życzymy spokojnych i nastrojowych Świąt oraz spełnienia podróżniczych planów 2012.

Małgorzata i Mariusz .
babeczka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 40
Dołączył(a): 14.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) babeczka » 22.12.2011 13:43

I ja Wam życzę wszystkiego co najlepsze, równie udanych , albo i lepszych wakacji , realizowania pasji poznawczych, pięknych bezludnych plaż, no i może tego 4x4 :D , by można było do nich dojechać :D
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 22.12.2011 15:29

Świetne te puste plaże. Coraz skuteczniej kusicie tą Grecją - płacą Wam z ambasady greckiej za promocję czy jak? ;).


A co do życzeń...

kulka53 napisał(a):Półwysep Iberyjski, czyli E i P , półwysep Apeniński, czyli I, oraz Azja Mniejsza, czyli TR, to 3 destynacje które koniecznie musimy kiedyś zrealizować :idea: .
3 miesiące urlopu i na każdy po 2000 euro + nowe autko i jedziemy :wink:
[


Oby się spełniło. Chętnie bym zobaczył te kraje "Waszymi oczami". Pewnie i tam odkrylibyście cudne, nieznane szerzej miejsca.
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 24.12.2011 00:57

kulka53 napisał(a):Tobie Piotrze i wszystkim naszym Czytelnikom, z okazji zbliżających się Świąt, życzymy wiele radości, pogody ducha, spokoju i miłości a w Nowym Roku... dużo zdrowia, sił i chęci na nowe, wspaniałe odkrywanie niezwykłości Świata, tego bliższego i tego dalekiego.
Pozdrawiamy
Małgosia i Paweł

:D Małgosia :) Paweł :) z całego serca Dziękuję za życzenia i również z okazji świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku przesyłam życzenia wszystkiego najlepszego, zdrowia, pomyślności i spełnienia wszystkich marzeń, nie tylko podróżniczych. :)

Pozdrawiam. :)
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 216
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone